koreli bts isimli grup

Spora yazdirin. Tennis yada teakwando olabilir. Veya sevecegi bir enstruman kursuna yazdirin.

Teakeando da guney kore cikisli oldugu icin severek başlayabilir belki.ilgisi dagilir.

Bu çaglarda çocuklarımızın bu tarz durumları oluyor evet ama sizinki biraz fazla olmuş..mutlaka ama mutlaka bir uzmandan yardım alın..

Ergenlik döneminde hepimizin vardır böyle anıları bence ya ben de berdan mardini hayranıydım😂😂 gazeteden resim kesmeler, sabahlara kadar şarkı dinlemeler,defterlere adını yazmalar internet filan yok tabi olsa bizde bunları yapardık bence😂 utancımdan eşime bile demedim 😂😂😂 geçeceğine inanıyorum ergenle uğraşmak zor iş Allah yardımcınız olsun

senden cocugum olsun istiyorum sarkisini bi donem amma dinlemistim hahahahaha😂 bana o donemi hatirlattiniz😂

bende uzay hepari'ya hayrandim☺

Çağın belası bunlar...
Bts öss kgs falan bunlardan bahsetmiyorum.
Şu anne baba çocuğuyla arkadaş gibi olmalı hezeyanından bahsediyorum. Maalesef günümüzde ebeveynlerin çocukları üzerinde bir otoritesi yok.
Bizim zamanımızda anne babamız bırak bts yi dinlemeyeceksin demesini nefes almayı kes dese anında soluğumuzu tutardık. Anne babamız kızacak diye ödümüz kopardı. Eksikde büyümedik. Şükür ki öyle yetiştirmişler.
Bizde olsa bts falan babam gelir koyardı tokadı ne bts kalırdı ne bişey...
Şimdi oğluşlar ve piremsesler devri olduğu için bana hiçkimse katılmayacak ama bakın karşılaştırın nesilleri hangisi daha iyiydi. Şimdi baba çocuğuna kızsa anne karşısına dikiliyor çocuğumla doğru konuş diye.
Elbette bunları konu sahibine tavsiye olarak yazmadım. Olan olmuş zaten. Bu saatten sonra sert davranmak herşeyi daha kötü yapar. Bence başka aktivitelere yönlendirin, olmazsa psikolog.
bu konu icin demiyorum genel.
resmen duygularima tercuman olmussunuz ❤

senden cocugum olsun istiyorum sarkisini bi donem amma dinlemistim hahahahaha😂 bana o donemi hatirlattiniz😂

bende uzay hepari'ya hayrandim☺
Off evet o dönemlerdi ya tv de çıkacak diye müzik kanallarının başında beklerdim🤦🏻‍♀️ Uzay heparı mekanı cennet olsun yaşadaydı neler yapardı acaba ‘ah benim örselenmiş incinmiş karanfilim ‘😔

Off evet o dönemlerdi ya tv de çıkacak diye müzik kanallarının başında beklerdim🤦🏻‍♀️ Uzay heparı mekanı cennet olsun yaşadaydı neler yapardı acaba ‘ah benim örselenmiş incinmiş karanfilim ‘😔
ah..
bir sessiz ciglik gibi kirmizi, masum narin.
nur icinde yatsin. tarkan gibi kaliteli sekilde devam ederdi heralde hayatina.
cokta yakisikli yas alirdi.

bu konu icin demiyorum genel.
resmen duygularima tercuman olmussunuz ❤
Görüşünüz çok ilginç bunun eski nesille yeni nesille hiç ilgisi yok benim annem eski nesil ama deli gibi Tarık Akan hayranıymış babam da Filiz Akın’a aşıkmış o dönemler yani oluyor böyle şeyler o yaşlarda ergenler gençler falan hep idol arıyor kendine napalım tokatlayalım mı

Bende yıllardır dünyaca ünlü bir sanatçıya hayranım
( lady gaga ) idol olarak gördüğüm birisi ve ilk çıktığı zamanlardan bu yana takip ederim hala daha hayranlığım büyük. Ergenliğimin başlarında bende öyle posterlerini kitaplarını parfümlerini vs... aldım türkiyeye gelince konserine de gittim. Havaalanındada karşılamaya gittik grupça. Ağlamalı zırlamalı çığlık ata ata karşıladık imzamızı aldık. Kıyafetlerim, saçım vs... onun gibi olsunda çok istedim ki yapmışlığımda var... Kızınızı anlayabiliyorum ama yaşadığı şey bunlardan ibaret değil ben şahsen sevdiğim ünlüyü göremiyorum diye depresyona girdiğimi hatırlamıyorum bence kızınızın psikolojik bir sorunu var ve dışavurumu bu şekilde gerçekleşiyor en iyisi yardım almanızdır

Dün haberlerde çıktı bu grup daha çok çocukları etkiliyor diye.. korkmadım degil. Hepimiz çocuk büyütüyoruz benim de hayran olduğum şarkıcılar vardı. Dergilerini posterlerini aldigim ama onlar sarki yapıyordu bu grup gibi sapkin davranislarda bulunmuyordu. Kesinlikle uzman yardımı diyorum. Umarım bırakır hayran olmayı.

Kore pop kulturune asina olan biri olarak bazen bizim insanimiz tarafından yansitilis bicimine inananmiyorum.. cinsiyetsizligi benimsemişler?? Cok alakasiz bir benzetme olmuş. Ben BTS ya da herhangi bir grup fani degilim ancak aşınayım. Kore de genel olarak erkekler bizim erkek tanimimiza gore daha feminendir en basitinden fazla tuylu erkeklerle dalga gecilir haliyle unlu erkeklerin cogu da cilalanmis parlak tipler oluyor bu oyuncusunda da boyle sarkicisinda da. Muzik gruplari icin bir standart cizilir mukemmel performanslar yapan mukemmel karakterli uyeler mukemmel tarzlar yaratilir kusurlu hersey cok ciddi bicimde engellenir hata yapan unluler cok ciddi cezalandirilir ve toplumda aşağılanır. Unlu dünyası ozelinde konuşuyorum.

Gecenlerde cok cok cok unlu bir medya patronu isi birakmak zorunda kaldi markasi altindaki bir grup uyesinin ciddi bir skandali ortaya ciktigi icin. Cok degisik bir baskisi var toplumun.

Demem o ki butun kore gruplari BTS etkisi yapar cunku sattiklari bir imaj var (kiz gruplarinda da bunu gorebilirsiniz)BTS sadece uluslararası basari yakaladigi icin daha taninir oldu yoksa kore nin turkiye uzerinde gencleri yikmak icin kullandigi bir silah değiller.

Ben de küçücükken nasil Eminem (amerikalo rapper) hayraniydim anlatamam oyle boyle degil gece yatarken tanissak naparim falan diye hayal ederdim sabah aksam dinlerdim muzik kanallarinda takip ederdim :) simdiki gencler daha saplantili cunku o zaman Eminem evinde napiyor Eminem in bir gunu Eminem arkadaslariyla egleniyor baslikli yayinlar olsa izlerdim belki saplanti haline gelirdi ama o zaman o kadar ulasamiyorduk iste.

Donemsel bir durum endiselenmeyin kendiliginden gececek tamamen yasla alakali.

Çağın belası bunlar...
Bts öss kgs falan bunlardan bahsetmiyorum.
Şu anne baba çocuğuyla arkadaş gibi olmalı hezeyanından bahsediyorum. Maalesef günümüzde ebeveynlerin çocukları üzerinde bir otoritesi yok.
Bizim zamanımızda anne babamız bırak bts yi dinlemeyeceksin demesini nefes almayı kes dese anında soluğumuzu tutardık. Anne babamız kızacak diye ödümüz kopardı. Eksikde büyümedik. Şükür ki öyle yetiştirmişler.
Bizde olsa bts falan babam gelir koyardı tokadı ne bts kalırdı ne bişey...
Şimdi oğluşlar ve piremsesler devri olduğu için bana hiçkimse katılmayacak ama bakın karşılaştırın nesilleri hangisi daha iyiydi. Şimdi baba çocuğuna kızsa anne karşısına dikiliyor çocuğumla doğru konuş diye.
Elbette bunları konu sahibine tavsiye olarak yazmadım. Olan olmuş zaten. Bu saatten sonra sert davranmak herşeyi daha kötü yapar. Bence başka aktivitelere yönlendirin, olmazsa psikolog.
Aman da ne güzel yetiştirme tarzıymış aman da aman ne mükemmel nesil olmuşmuşlar :işsiz: tecavüzcü desen sizde, seri katil desen sizde hadi onlar istisna olsun.sokaklara bakın toplumsal yaşamda gizli bencil,kendine güvensizliğini komplekslerle kamufle etmeye çalışan,suratsız,kaba,elalemnederci,cinsellik kavramıyla da kendi cinselliğiyle de problemi olan buuuunca insan hep o dediğiniz çağın çocuğu. en önemlisi de yeniliklere kapalı,bilime tepkili,çocuğa duygusal ve fiziksel şiddeti normal hatta gerekli sayan bir nesilsiniz.daha ne olsun?
Bizim toplumumuzda bi tek yaşa ve makama saygı var.saygıdan anladığımız da gösteril için önünde eğilmek arkasından iş çevirmek.akrana,arkadaşa saygı yok.o yüzden çocuğunuzla arkadaş gibi olun denince millete küfür gibi geldi! hele de kimileri hayatta kimse tarafından insan yerine konmamış,hep ezilmiş.bir tek kendinden güçsüz ve her anlamda ona muhtaç birisi (yani çocuk) üzerinde otorite olacaktı, onla da arkadaş gibi ol diyoruz yahu hakarete bak!
Konu sahibi defalarca söylenmiş bir uzmana danışmalısınız.bu gruptan kurtulman için doktora gidelim derseniz kızınız istemez.iç dünyanda zor şeyler yaşıyorsun bunlarla baş edebilmen için biraz destek alalım diyebilirsiniz. Ergenlikte bağımlılıklar normaldir.sigara olabilirdi uyuşturucu olabilirdi bir sevgili olabilirdi sizinki de bir grup olmuş.ki bu sanatçıların diğerlerinden böyle bir farkı var mesela ebru gündeş hayranlığı böyle aşkla abartmak yaygın değil.ama bu grupların hayranları arasında böyle abartmak çok popüler. Telaş etmeyin

Harry potter hayranligimin dozunu anlatmaya kalksam akşama kadar yazmam gerekir. Oyunculara mektuplar mi yollamadım? Her filmi 50 kere izleyip kitapları sayfa sayfa mi ezberlemedim, forumlara üye olup diğer hayranlarla mi arkadaş olmadım, oyuncuların bazıları Türkiye ye tanıtıma gelince kazik kadar olmama rağmen gitmedim mi...sonuçta geçiyor.

Görüşünüz çok ilginç bunun eski nesille yeni nesille hiç ilgisi yok benim annem eski nesil ama deli gibi Tarık Akan hayranıymış babam da Filiz Akın’a aşıkmış o dönemler yani oluyor böyle şeyler o yaşlarda ergenler gençler falan hep idol arıyor kendine napalım tokatlayalım mı
tokatlayin

Ay ben de Hayko Cepkin'le evlenme hayalleri kurardım. Benim ergenliğimin en marjinal adamı o idi :))

Bu zamanın ergenleri için, o gördüğünüz videodaki gibi hipnoz etkisi yaratacak görseller çok çok fazla. Ben en fazla Dream TV de çıksın da sesini sonuna kadar açayım diye beklerdim. Şimdş ergen olsam eminim ben de çok saçma boyutlarda yaşardım bu hayranlığı.

Yine de uzman yardımı almakta fayda var. Bu uçuk hayranlıklarla alakası var mı bilmem ama ergenliğimde yaşadığım buhran bana çok büyük hatalar yaptırdı. Keşke benim de sizin gibi ilgili ailem olsaydı.

günaydın arkadaşlar,

fikirlerinize ihtiyacım var. 12 yaşında bir kızım var. bu grubun bağımlısı oldu. bir arkadaşı aracılığıyla tanıdı bu gurubu başta şarkılarını falan dinliyordu ses etmiyordum çok doğal geliyordu bana sonra posterlerini dergilerini hayat hikayelerini anlatan kitaplarını falan almaya başladı arada uyardım yeter dedim daha fazla alma dedim ama eline geçen her kuruşu bu gurup harcamaya başladı. anlamaya çalıştım hayran dedim. o dinlerken şarkılarını bende onunla birlikte dinleyip ona eşlik ettim ki ters tepki olmasın diye. onu anlamaya çalıştığımı bilsin diye. ama kızlar artık işler çığırından çıkmaya başladı. geçen hafta kuaföre gidelim dedi saçlarını guruptaki bi üyenin saçları gibi kestiricekmiş uzasın diye gün saydığı özenle baktığı saçlarını onların ki gibi kısacık kestirmek istedi. neyse konuştuk ikna ettik vazgeçirdik. son bir haftadır durduk yere ağlamalar başladı. uzun uzun resimlerine bakıyor. çok mutluyken bir anda ağlamaya başlıyor. gece gündüz kulaklıkla sürekli, onları dinliyor. akşam balkonda oturmuş ağlıyor gözleri kıpkırmızı annem niye ağlıyorsun dedim. anne şunu izle diye bir klip izletti altta fon müziği slayt şeklinde bunların resimleri geçiyor resimlerin altında yazılar yazıyor. yazılar şöyle ''biliyorum bts i çok seviyorsun onu bir kez olsun görmek istiyorsun tüm gün resimlerine bakıyorsun ama bu hayalin gerçekleşmeyecek biliyorsun bir kez görsen canını vermeye hazırsın'' falan filan. sanki hipnoz olmuş gibi. boş boş etrafa bakıyor durduk yere ağlıyor durduk yere gülüyor. kızlar çok üzülüyorum kızımın psikolojisi hiç iyi değil. yemeği falanda bıraktı iştahsız keyifsiz mutsuz sürekli karalar bağlayan bir çocuk haline geldi. bende babası da arkadaş gibiyiz kızımla eşimde çok üzülüyor ama üstüne gidip ters etki yapmaktan korkuyoruz. nasıl çözeriz bu sorunu bir akıl verin. nette araştırdığımda çok şeyle karşılaştım 15 yaş altı çocuklarda bağımlılık yapıyormuş bu gurup cinsiyetsizliği benimsemiş hem erkek hem kadın gibi yaşıyorlarmış. 40 dan fazla çocuk intihar etmiş. bir akıl verin lütfen...
Tüm sayfaları okumadım, belki soran olmuştur o nedenle tekrara düşüyorsam kusuruma bakmayın ama tam olarak hayatında ne eksik bu çocuğun? Çünkü belli ki ortada doldurulması gereken bi boşluk var ve çocuk bu yolu seçmiş ki o yaşlarda çok normal.

Bu çocuk neleri sever, yetenekleri, ilgi alanları ve hobileri nelerdir, yaşıyla orantılı neleri başardı bugüne kadar, neleri başarmak istiyor? Başarmaya, üretmeye teşvik ediyor musunuz, merak duygusunu körüklüyor musunuz? Hedefleri, hayalleri var mı? Nasıl bi arkadaş çevresiyle muhatap oluyor (ki bu çevreyi o yaşta kendisi seçmiyor bi yerde, yaşadıgınız semtten gittigi okula kadar siz seçtiginize göre siz seciyorsunuz) o çevrede kabul görüyor mu? Daha önemlisi ailesinde kabul görüyor mu? Çocuğunuzu sevdiğinize hic süphem yok ama kabul görmek çok farklı bi şey. Yaptıklarıyla, söyledikleriyle iyi ve kötü yönlerde bi yer ediniyor mu ailede?

Bu soruların bi kısmının cevapları yok ki çocuk her sorunun cevabını o hayranlıkla doldurmaya başlamış. Kayda deger bi hayatının olmadıgını düsündügünden baska hayatlara fazlaca özeniyor. Çocuklara yaşanacak gercek bi hayat vermiyoruz, sonra neden başka hayatları izlemeye daldılar diye kara kara düşünüyoruz, saçma değil mi?

Odaklanmanız gereken mesele bi gruba fazla kaptırıp saçını kestirmesi değil yani. Bıraksaydınız kestirseydi hatta keşke, şekilci degisikliklerin hayatında gerçek bi seyleri degistirmedigini görür yeni bi arayışa girerdi.

Anlıyorum siz hayranlığın dozunun kaçmasından haklı olarak rahatsızsınız ama işte o dozun ne olduğunun keşfedileceği yaş da tam olarak bu yaşlar. Önce uçlara gidip gelecekler ki sonra ortası neresi bulabilsinler.

Gruba da çok takılmayın, zira ergenlikte tapınırcasına rol model alınan ünlüler özünde hep aynıdır. Çocuk özünde tanınan, sevilen, hayranlık duyulan, özgür bir birey olmak, sıradan olmayan ve refah içinde geçen bir hayat yaşamak istiyor, hepsi bu. Bunlara gercekten ulaşmak zaman ve emek isterken bunları bi ünlüde cisimleştirip ona hayranlık duymak, o hayata dahil olabilmek icin cocukca evlilik hayalleri kurmak, ulaşılmaz geldikce aglamak daha kolay. Cünkü cocugunuz ulaşamadıgı bi Koreli için degil, sahip olamayacagını düsündügü sevgi saygı güc yetenek icin aglıyor aslında.

Yoksa rock ve metal müzik grupları modayken de anne babalar çocuğum kedi kesmeye başlayacak diye korkuyolardı. Rap müzik modayken Eminemle ilgili son derece marjinal ve ailelerin uykularını kaçıran şehir efsaneleri dönerdi. Takıldıgınız seyler bunlar olmasın, cocuga bi hayat vermeye bakın. O zaman zaten baskasının hayatına tapacak vakti olmayacak kendi hayatını yasamaktan.

Not: Uzun yazmışım ama bir de not düşeceğim. Yine Nazi Kampı ögretileri, Otoriter Evebeynlik Modeline övgüler görüyorum aralarda ve gerçekten üzüldüm. O modellerin en büyük sorunu ne biliyo musunuz, insan bi yanlışı sadece kendisi yanlış olduguna inanırsa tekrarlamaz. Bi otorite figüründen gelen her doğru ve yanlış o otorite varken vardır, onlar yoksa yoktur. Çocuk evin kapısından çıkıp otoriteniz gevşediginde yanlışlarla doğrular da gevşer. Çocuk başka şehre okumaya gider, otoritenin izi silikleşir, çocugun dogruyu yanlıstan ayırma becerisi de siliklesir. Kendi cocugunuz dahil kimseyi kendi zihninizin ürünü kafeslerde tutamazsınız. Ögrenmesine izin vermek ve yardım etmek zorundasınız. Anlayamaya çalışmak yerine höt derim durur demek korkunç bi kolaycılıktan ve kısa vadeli verimsiz bi yatırımdan başka bi şey değil.

Son düzenleme:
Harry potter hayranligimin dozunu anlatmaya kalksam akşama kadar yazmam gerekir. Oyunculara mektuplar mi yollamadım? Her filmi 50 kere izleyip kitapları sayfa sayfa mi ezberlemedim, forumlara üye olup diğer hayranlarla mi arkadaş olmadım, oyuncuların bazıları Türkiye ye tanıtıma gelince kazik kadar olmama rağmen gitmedim mi...sonuçta geçiyor.

Bir Hufflepufflu olarak tamaman katiliyorum yorumuna :KK54:

28 yaşındayım hala senede 1 kere tüm filmleri baştan sona izlerim, kitapları da en az 3 kez baştan sona okumuşumdur. Hatta kızım büyüyüp belli bir yaşa gelince ona da kitapları ve filmleri anlatmayı, birlikte okumayı, izlemeyi hayal ediyorum. 🙈😄

Tüm sayfaları okumadım, belki soran olmuştur o nedenle tekrara düşüyorsam kusuruma bakmayın ama tam olarak hayatında ne eksik bu çocuğun? Çünkü belli ki ortada doldurulması gereken bi boşluk var ve çocuk bu yolu seçmiş ki o yaşlarda çok normal.

Bu çocuk neleri sever, yetenekleri, ilgi alanları ve hobileri nelerdir, yaşıyla orantılı neleri başardı bugüne kadar, neleri başarmak istiyor? Başarmaya, üretmeye teşvik ediyor musunuz, merak duygusunu körüklüyor musunuz? Hedefleri, hayalleri var mı? Nasıl bi arkadaş çevresiyle muhatap oluyor (ki bu çevreyi o yaşta kendisi seçmiyor bi yerde, yaşadıgınız semtten gittigi okula kadar siz seçtiginize göre siz seciyorsunuz) o çevrede kabul görüyor mu? Daha önemlisi ailesinde kabul görüyor mu? Çocuğunuzu sevdiğinize hic süphem yok ama kabul görmek çok farklı bi şey. Yaptıklarıyla, söyledikleriyle iyi ve kötü yönlerde bi yer ediniyor mu ailede?

Bu soruların bi kısmının cevapları yok ki çocuk her sorunun cevabını o hayranlıkla doldurmaya başlamış. Kayda deger bi hayatının olmadıgını düsündügünden baska hayatlara fazlaca özeniyor. Çocuklara yaşanacak gercek bi hayat vermiyoruz, sonra neden başka hayatları izlemeye daldılar diye kara kara düşünüyoruz, saçma değil mi?

Odaklanmanız gereken mesele bi gruba fazla kaptırıp saçını kestirmesi değil yani. Bıraksaydınız kestirseydi hatta keşke, şekilci degisikliklerin hayatında gerçek bi seyleri degistirmedigini görür yeni bi arayışa girerdi.

Anlıyorum siz hayranlığın dozunun kaçmasından haklı olarak rahatsızsınız ama işte o dozun ne olduğunun keşfedileceği yaş da tam olarak bu yaşlar. Önce uçlara gidip gelecekler ki sonra ortası neresi bulabilsinler.

Gruba da çok takılmayın, zira ergenlikte tapınırcasına rol model alınan ünlüler özünde hep aynıdır. Çocuk özünde tanınan, sevilen, hayranlık duyulan, özgür bir birey olmak, sıradan olmayan ve refah içinde geçen bir hayat yaşamak istiyor, hepsi bu. Bunlara gercekten ulaşmak zaman ve emek isterken bunları bi ünlüde cisimleştirip ona hayranlık duymak, o hayata dahil olabilmek icin cocukca evlilik hayalleri kurmak, ulaşılmaz geldikce aglamak daha kolay. Cünkü cocugunuz ulaşamadıgı bi Koreli için degil, sahip olamayacagını düsündügü sevgi saygı güc yetenek icin aglıyor aslında.

Yoksa rock ve metal müzik grupları modayken de anne babalar çocuğum kedi kesmeye başlayacak diye korkuyolardı. Rap müzik modayken Eminemle ilgili son derece marjinal ve ailelerin uykularını kaçıran şehir efsaneleri dönerdi. Takıldıgınız seyler bunlar olmasın, cocuga bi hayat vermeye bakın. O zaman zaten baskasının hayatına tapacak vakti olmayacak kendi hayatını yasamaktan.

Not: Uzun yazmışım ama bir de not düşeceğim. Yine Nazi Kampı ögretileri, Otoriter Evebeynlik Modeline övgüler görüyorum aralarda ve gerçekten üzüldüm. O modellerin en büyük sorunu ne biliyo musunuz, insan bi yanlışı sadece kendisi yanlış olduguna inanırsa tekrarlamaz. Bi otorite figüründen gelen her doğru ve yanlış o otorite varken vardır, onlar yoksa yoktur. Çocuk evin kapısından çıkıp otoriteniz gevşediginde yanlışlarla doğrular da gevşer. Çocuk başka şehre okumaya gider, otoritenin izi silikleşir, çocugun dogruyu yanlıstan ayırma becerisi de siliklesir. Kendi cocugunuz dahil kimseyi kendi zihninizin ürünü kafeslerde tutamazsınız. Ögrenmesine izin vermek ve yardım etmek zorundasınız. Anlayamaya çalışmak yerine höt derim durur demek korkunç bi kolaycılıktan ve kısa vadeli verimsiz bi yatırımdan başka bi şey değil.

O kadar güzel yazmışsınız ki... Özellikle not kısmına imzamı atarım. 😍

X