Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

Son düzenleyen: Moderatör:

Son düzenleyen: Moderatör:

yani bende kortizonla bu hormonları düşürünce otomatik gebe kalabilirim o zaman dimi.
vakıf gureba hastanesine gidiyordum artık cerrahpaşayı düşünüyorum sigortam kapalı 2 ay sonra açılacak inş o zaman hemen cerrahpaşaya gideceğim üreme endokrinolojisi bölümünü düşünüyorum yemin ediyorum çok iyi moral oldu şimdi bana.

valla papatyacım ne desem boş şimdi umarım dediğin gibi olur ama kortizon bişeyleri baskılamak için verilen bir ilaçtır sen bir an önce git cerrahpaşa bu anlamda muhteşem bir yerdir valla ben 3 yaşından beri kortizon kullanıyorum dozuylada çok oynandı zaman içinde kilo sorunum hep vardı ama genel olarak yapıyor inkar edilemez

evet kortizon 17 oh pr. baskılayacaktır tuhaf olan sana ilaç verilmemiş olması geciktirmeden git bir de sakın tedavini ve kontrollerini bırakma hatta sakın aksatma hormon hastalıklarında en önemli şey o ben 100 günlük bebekmişim ilk gittiğimde şimdi 29 yaşındayım sen düşün artık hala arada çocuk bölümüne çağırıp durumumu takip ediyorlar hormon tedavileri sonucunu uzun sürede gösteren tedaviler sabırlı olmak çok önemli bizi haberdar et merak ederim ben inş kısa zamanda bebeğine kavuşursun

anladım canım benim doğuştan bi sorun yok öyle olsa tedavi ettirirdi ailem ergenlik döneminde oldu ne olduysa fakat şuan herşeyim normal ama androjen hormonlarım hep yüksek.
tamam canım seni hep haberdar ederim

papatyacım bende bebek düşünüyorum 2 aydır. allahım ikimizede verir inşallah. kortizon almaktan da korkma. kortizon başkaları için ağır bir ilaç olabilir ama bizim için ihtiyaç. bende nihal gibi uzun zamandır kortizon kullanıyorum. dozuna dikkat edildiği için kilo problemi hiç yaşamadım. sadece yanaklarım biraz tombik. bence oda şirin bir imaj oluyor bana :)

canım inş ikimizde anneliği tadarız.
doktorum kortizon önerirse mutlaka hiç tereddüt etmeden kullanırım dengeli beslenerek kilomuda muhafaza ederim inş.
temmuz ayında gideceğim ve burda herşeyi sizinlede paylaşacağım insanı mutlu eden şey şu allahtan tedavisi var ohh bee içim rahat

öncelikle verdiğinz tüm bu bilgiler için cok tesekkür ederim su sayfayı bulduğumdan buyan o kadr mutluyumki sanki sadece bende böle bişi varmıs gibi düşünüyordum :2:tüm su konusmalrdan suları anladım kortizon kullanmamız mecburi ama sanırım düşük dozlarda cok fazla kilo alımı yapmıyor sanırım. Benimde testesteronum ve 17 progesteronum yüksek hatta 17 progesteronum 19un üstünde makina bile hesaplayamıyor.evliyim suana kadar ki tek derdim tüylenmeydi ama işin içine cocouk sahibi olma düşünceside girdi ama yorumlarınız beni cok motve ediyor cok sağolun .bişi geldi aklıma uzun zamndır kullnıyorsunuz okuduğum yorumlara göre.doktor bana ilk gittiğim doktoru tabi 2 ay kullnırsın test sonucuna göre düşünce bırakırız dedi sonra istanbuldaki doktorumda 6ay gbi kısa bir süre sonra bırakırsın normale döner hersey dedi böylede olabilirmi kısa dönem kullnıp bu hastalığı gecen varmıdır.

offff aynı sorun ama bana konjenital adrenal hirsutizm teşhisi konuldu tte ve 17 oh pgn çok yüksek çıkıyor.
bende hep tüylenmeden şikayet ederdim ancak hamile kalamamak daha feci oldu.
doktorum banada 6 ay süre verdi 6 aylık ilaç kullanımından sonra gebe kalabileceğimi söyledi ama tamamen bu dert bitermi onu bilmem.
ben şuan sigortam kapalı olduğu için gidemiyorum 7. ayda başlıcak o zaman peşini bırakmayacağım bu işin.

konjenital adrenal hiperplazinin oluşma sebepleri vucudumuzda kortizon üreten enzimlerden birinin eksik olmasıdır. mesela benim 21 oh enzimi eksik. doktorunuzdan sizde hangi enzimin eksik olduğunu öğrenip bununla ilgili araştırma yapabilirsiniz. kah'ta çok tür olduğu için tedaviniz şöyle böyle olur demek yanlış olabilir. eksik olan enziminizi doktordan öğrenip internetten tıp makalelerini okuyabilirsiniz.

iyi ki açmışım o zaman bu konuyu sadece bilimsel makaleler varr işte analaybildiğim kadarıyla okudum ama benden büyük evli çocuk sahibi olanlar var mı diye çok merak ediyordum açıkçası ondan açtım bu başlığı sorunuza gelince benim ve sanırım karakedininde aynı tip kortizonu bırakmamıza olanak yok ben 3 yaşından beri kullanıyorum ve ölene kadar da kullanmam gerekiyor doktor size kısa süreli dediyse o zaman vardır bir bildiği alanında uzman iyi birer endokrinolog bulup tedavilerinizi aksatmazsanız mutlu olabilirsiniz bence çünkü Allah başka keder vermesin yaşanılası hastalıklar bunlar daha neleri var

haklısın nihalcm allh daha büyük dert vermesin ama doktor konusunda ben korkağım biraz sevmem istanbulda yasamdığım için doktor en yakın yeri önerdi önereli neredeyse 3-4 ay oldu ama ben hala gitmedim yok kilo verim kortizonla sişersem yok söle böle derken hep erteliyorum erteleyşimin sebebinide bilmiyorum aslındaa insallh bende baslıcam rabbim daha büyük dertlerden uzak tutsun hepimizi herkesin gönlünden gecen ne ise nu verisn sizden cok sey öğrendim su enzim olayınıda sorcam ama hersey için cok tesekkürler

papatya insallh anne olursun canım :)olacaksında ben inanıyorum sende ne zammn basladı ne gibi belirtiler var pekki dediği gibi herkeste farklı olarak devam eden bişi sanırım mesela bende üniversiteden sonra cıktı tüylenmeilk basta tehşih konulamadı kardeşimdede olunca anlasıldı se3nde ne gici etkilri oldu

canım bende 16 yaşında ve aynı şekilde ablamdada tüylenme başladı ben 12 yaşımda ilk adetimi gördüm fakat 13 yaşımda kesildi 5 yıl boyunca testler ilaçlar mr lar usg her birşey yaptırdım ablam hiç adet görmedi ve o da aklına ne geliyorsa herşeyi yaptırdı ara ara adet görmelerim oldu ama 5 yıl sonra çok yıprandığımı anladım tedaviyi bıraktım doktorum bırakma hiç adet olamazsın dedi hatta ablam ilaçlara bile cevap vermedi ikimizde tedaviyi bıraktık tedaviden 2 yıl sonra ben evlendim evlendiğim ilk aydan bu zamana kadar 4 yıl olcak her ay düzenli adet görüyorum 28 günde bir yumurtlamam çok düzenli rahim filmi çektirdim tüplerim açık ama 2 hormon çok yüksek dheas ve 17 oh pgn ablam henüz bekar 2 3 ayda bi adet oluyor tamamen adet olamama durumundan çıktı.doktorlar bize hiçbir zaman enzim eksikliği var sizde demedi böbreküstü bezi mr ı çektirdik gayet düzenli ve normal bulundu ablam kortizol testi yaptırmıştı normal geldi bendende doktor istedi ama yaptıramadım.
sonuç olarak çenemde bacaklarımda ve gögüs uçlarımda kıllanma var onun dışında başka bir sorunum yok ablam lazerle onlardanda kurtuldu hemde çok çok iyi bir şekilde.
klitorisimizde hafif bi uzunluk söz konusu ama doktorlar normal boyutta dediler.yani şu yaşıma kadar en az 10 tane doktor görmüştüm şeyimi hiçbiriside klitoriste sorun var demedi.
sendeki sorun ne canım tüylenme gibi şeylermi?

rabbim ablanada sanada banada hepimize acil şifalr versin öncelikle. ben 2005 yılında üniversiteye gttim 1. yıl sonunda cenemde koyu renkli kıllar cıkmaya basladı utandığım için kimseye söyleyemdim cımbızla epilasyon amkinesi ile ağda ile şte ne bulduysam hepsiyele almaya başladım cımbız bas düşmanı oldu daha kyu cıkmaya basladı kuaföre gitmeyede utanıyordum 1 yıl böle gecti cenemi hep saklayarak gecti sonra eve döndüğm ve kuaföre gitmeye basladım sonra iğneli lazer denedim ama pek bişi olmadı sonra doktora gittim üniversiteye dheas testestron ve 17 progesteronum yükske cıktı kadın doğum uzamnına gitmiştim 6 ay kadın doğum ialcı kullandım şikayetim sadece cenemdeydi.bu ilaç sadece dheası düşürdü kızkardeşimin bacakları özellike üst bacakları ve cenesinde olunca onu bir cocouk uzamnına götürdüm benimde cenemde olduğunu söleynce doktor bazı testler yaptı ve bu kah tanısını ona koydu sonra benim sonuclarımı bir endikirinoloji prof bir doktor aynı tanıyı koydu kortizon dedi. kilo alacağım için korktum kulnmadım kardeşimde kulnmadı sonra evlendim.doktorcok hafif olduğunu ama ileride adet düzesiliği şidetli kanama düşük hatta hamile kalman bile ebngel olur dedi.evlendikten sora istanbulda gittim dahiliye uzamanına oda aynı tanıyı koydu vee kortizonun sart olduğunu söledi cok sanslısın dedi korkma dedi kilo almak beni cok kortuyordu ama bir endokrin uzamanın kortizonun dozunu ayarlamsını istedi balıkesrde yasadığım için tedaviyi bıraktım izmire gitcem bu zamn zarfında sadec göğsümün ararsında brkaçtane cıktı okadr artıs olamdı hiç hala cenemde ve göğsümü arasında var lzeri bende düşündüm ama doktor ben sölediğim zamn baslıcaksın dedi

bence kortizonu kullan canım keşke benim doktorumda bana bir an önce ilacımı versede bende kullansam kilo şu bu hiç umrumda değil ben bir an önce anne olmak istiyorum kortizonda en önemli şey dengeli beslenip tuzu kesmek böyle olunca kilo aldırmıyor.
bana doktorum 6 ay kullanacağın bi ilaç vereceğim ve gebe kalacaksın dedi vereceği ilaç kortizonda olsa kullanırım ne olcak sonra diyet yapar aldığım kilodan kurtulurum.
allah yardım etsin valla bize zor ama allaha şükür tedavisi var bu yüzden çok umutluyum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…