Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

canım ben denemedim ama doktorum 3 ay boyunca yumurtlama takibine almıştı beni 3 ay boyuncada hep 6 tane yumurtam oluştu çatlıyor bi problem yok demişti doktor.
acaba bu durumda doğal yolla gebe kalmak çokmu imkansız ya?

merhabalar
bende de aşırı kıllanma olduğu için süpelenilmişti. bir mr çektirdim. birkez de kortizol verip adetliyken kanımı aldılar .birşeyim yokmuş ama üstüne gidip takip ettirmedim .
dip not : bende de belirtiler var araştırmıştım ama kortizolum yüksek.kah hastası olanlarda aksine kortizol eksikliği olması gerekiyormuş.

Son düzenleme:
canım ben denemedim ama doktorum 3 ay boyunca yumurtlama takibine almıştı beni 3 ay boyuncada hep 6 tane yumurtam oluştu çatlıyor bi problem yok demişti doktor.
acaba bu durumda doğal yolla gebe kalmak çokmu imkansız ya?

imkansız değil canım. senin 17 ohpro. ve testesteronun düşünce bence doğal yoldan hamile kalacaksın.

Son düzenleme:
kızlar bu hidrokortizon dediğiniz ilaç mı yoksa ilaçtaki etken maddemi ben onu bilmiyorum yani benim kullandığım ilaç o değil deltacortril mi hidrokortizon? netten baktımda o ilaç çıktı çocukken kullandığım ilaç o

kızlar bu hidrokortizon dediğiniz ilaç mı yoksa ilaçtaki etken maddemi ben onu bilmiyorum yani benim kullandığım ilaç o değil deltacortril mi hidrokortizon? netten baktımda o ilaç çıktı çocukken kullandığım ilaç o

hidrokortizon ilacın adı canım. yurtdışından getiriliyor. genelde çocuklara veriyorlar çünkü yan etkisi dekort ve deltokortrilden az.

imkansız değil canım. senin 17 ohpro. ve testesteronun düşünce bence doğal yoldan hamile kalacaksın.

temmuz ayında gidicem yine doktora test üstüne test yapacaklar inş bu sefer ilacım neyse verirler androjen hormonları düşüren bu ilaçların etkileşim süresi ne kadardır 6 ay 12 ay arasımıdır?

hanımlar bende de KAH var. saçlarımda ön tepe kısmı ve ense kısmında sorunlar var. buralar hem seyrek hem de kısa saçlarla dolu. bu kısa saçlar uzayamadan dökülüyor ve yerine yenisi geliyor o da uzayamadan dökülüyor. 3 yıldır çekiyorum. 27 yaşındayım şu an. tedavi de hiç olmadım. buradaki c.ü. profesörü cadısı bir halta yaramaz. başka doktor da yok bu konuda uzman. saçlarımda bu sorun babamın kanser olduğunu öğrendikten sonra çııktı. saçlarım stresten mi böyle oldu yoksa KAH nedenli mi babamın hastalığıyla tesadüf mü çakıştı? sizde de aynı saç sorunu olan var mı?

Son düzenleme:
hanımlar bende de KAH var. saçlarımda ön tepe kısmı ve ense kısmında sorunlar var. buralar hem seyrek hem de kısa saçlarla dolu. bu kısa saçlar uzayamadan dökülüyor ve yerine yenisi geliyor o da uzayamadan dökülüyor. 3 yıldır çekiyorum. 27 yaşındayım şu an. tedavi de hiç olmadım. buradaki c.ü. profesörü cadısı bir halta yaramaz. başka doktor da yok bu konuda uzman. saçlarımda bu sorun babamın kanser olduğunu öğrendikten sonra çııktı. saçlarım stresten mi böyle oldu yoksa KAH nedenli mi babamın hastalığıyla tesadüf mü çakıştı? sizde de aynı saç sorunu olan var mı?

öncelikle babana da sana da geçmiş olsun saçlarındaki sorun -hormon içerikli bir ilaç kullanmıyorsan- bence psikolojik olabilir bu hastalıkta ciddi saç dökülmeleri olacağnı sanmıyorum. teşhis alabildiğine göre doktora gitmişsin imkanın varsa başak bir üniversiteye git yoksa iyi kötü oradaki cadıyla devam et tedavi çok önemli çünkü sonra daha çok üzülürsün ameliyat oldun mu?

öncelikle babana da sana da geçmiş olsun saçlarındaki sorun -hormon içerikli bir ilaç kullanmıyorsan- bence psikolojik olabilir bu hastalıkta ciddi saç dökülmeleri olacağnı sanmıyorum. teşhis alabildiğine göre doktora gitmişsin imkanın varsa başak bir üniversiteye git yoksa iyi kötü oradaki cadıyla devam et tedavi çok önemli çünkü sonra daha çok üzülürsün ameliyat oldun mu?

iyi dileklerin için çok teşekkür ederim ama babam vefat etti malesef...ameliyat olmadım. sanırım ameliyat dediğiniz anormal genital organı düzeltmek. bende anormallik yok. hatta doktorlar fenotipimde hastalığı göstermiyorum diye bayaa bir şaşırdılar. normal duruyorum. burdaki cadı bir türlü tedavi amacıyla bir şeyler yapmıyor. iki yıl boyunca gitmiştim. hep aynı testler. bazı ilaçlar veriyor 10 gün kullan gel falan. hele birisi tansiyon düşüklüğü yapmıştı. bayılırken omzumu incittim. kullanıyorum gidiyorum. kan tahlili yapıyor. sonra başka kan tahlilleri. değerlerim eskisi gibi oluyor, bir değişme yok.sonuçta bu hastalığa ömür boyu kullanılacak bir ilaç lazım. bu geçici ilaçları vermesinin amacı deney galiba. teşhisi bile doktorun ağzından öğrenemedim. soruyorum. neyden şüpheleniyorsunuz diye? suratıma bakıyor somurtkan bir ifadeyle. söylemiyor işine geri dönüyor. o zamanlar sskdan sevk gerekiyordu üniv hastanesine. sevk edilmem kolay olsun diye bir kağıt yazmıştı ve kaşelemişti. orda yazıyordu konjenital adrenal hiperplazi teşhisiyle takip ediliyor diye. o kağıt sayesinde öğrendim hastalığımı. o kadınla bir çok kişi kavga ediyor. yüzünü görmek istemediğim ilk 3 kişi arasında. şu sivastan bi kurtulaydım.

17 OHPROGESTERON nedir ?
Benimkini de bakmışlardı ama çok eski testler, ilaç kullandıktan sonra değerlerim değişti diye attım.

Kahın tüm belirtileri var ama değerlerim ve tetkikler sonucu birşey çıkmadı. bende bir daha gitmedim endokrine .
sürrenel mr ve adetimin 2. günü verilen kortizol sonucunda birşey çıkmadı yani öyle söylediler .
Tıp fakültelerindeki doktorlar çaylak böyle değerlerim yüksek diye tuhaf bakıyorlar gitmek istemiyorum oraya :KK50:

Son düzenleme:
17 OHPROGESTERON nedir ?
Benimkini de bakmışlardı ama çok eski testler, ilaç kullandıktan sonra değerlerim değişti diye attım.

Kahın tüm belirtileri var ama değerlerim ve tetkikler sonucu birşey çıkmadı. bende bir daha gitmedim endokrine .
sürrenel mr ve adetimin 2. günü verilen kortizol sonucunda birşey çıkmadı yani öyle söylediler .
Tıp fakültelerindeki doktorlar çaylak böyle değerlerim yüksek diye tuhaf bakıyorlar gitmek istemiyorum oraya :KK50:

17 oh progesteron bildiğim kadarıyla 21 oh ve bazı enzimlerle kortizona dönüştürülüyor. bizde bu enzimler eksik olduğu için bu dönüşüm olmuyor. o yüzden 17 oh progesteron yüksek, kortizon düşük oluyor vücudumuzda. hangi üniversiteye gitmiştiniz? ben yıllaca ankara üniversitesine gitmiştim. şimdi de gaziye devam ediyorum.
zaten problem teşhis konulana kadar. teşhisten sonra tedavi nispeten kolay.

17 oh progesteron bildiğim kadarıyla 21 oh ve bazı enzimlerle kortizona dönüştürülüyor. bizde bu enzimler eksik olduğu için bu dönüşüm olmuyor. o yüzden 17 oh progesteron yüksek, kortizon düşük oluyor vücudumuzda. hangi üniversiteye gitmiştiniz? ben yıllaca ankara üniversitesine gitmiştim. şimdi de gaziye devam ediyorum.
zaten problem teşhis konulana kadar. teşhisten sonra tedavi nispeten kolay.

Açıklama için teşekkürler.
Bende kah yok hirşutizm ve pcos şuan için teşhis
Mersin Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi , ama uzun süredir gitmiyorum. Tekrar randevu almayı düşünüyorum.

kızlar bi bakın hele :KK37::KK37:
kah tedavisi olanlar ve iyiye gidenler,,,teşhisiniz ne kadar bir zamanda kondu (gün, hafta, ay) ve tedaviye başladınız öğrenebilir miyim? ona göre birilerine çok fena beddua edecem.(bu siteden değil :KK34: )

kah tedavisi olanlar ve iyiye gidenler,,,teşhisiniz ne kadar bir zamanda kondu (gün, hafta, ay) ve tedaviye başladınız öğrenebilir miyim? ona göre birilerine çok fena beddua edecem.(bu siteden değil :KK34: )

9 yaşımda 3 hafta hastanede yatmıştım. ama teşhis için miydi yoksa tedaviyi ayarlamak için miydi hatırlamıyorum.

dualarım seninle canım bayramdan sonra bende başlıyorum tedaviye yeniden sen bana şimdiden umut oldun bakalım nasıl ilerleyecek ve herşey olumlu olup hayırlısıyla sağlıklısıyla evladına kavuşursan inan bende en az senin kadar mutlu olacağım aynı durumda olupta sen başarırsan elbet bende başarabilirim:KK34:

sen bilirsin yine ama kimseye sağlıkla ilgili beddua etme Allah düşmanımı hastanelere,doktorlara düşürmesin ben 100 günlük bebekken başlamışım hala da devam ediyorum her şey yolunda gidiyor ama ilacı 3 yaşında kullanmaya başladım (mideme dokunmasın diye) önce sütle sonrada mide ilaçlarıyla kullandım biraz yaşım büyüyünce mide ilaçlarını bıraktım şanslıydım ben çünkü yazlık bir yerde yaşıyorduk ve orada çok fazla doktor vardı hepsi de cerrahpaşanın, çapanın öğretim üyeleriydi bana teşhisi koyanlar da ülkenin en iyi doktorlarıydı sizelere de tavsiyem iyi bir üniversiteye gidin

X