Komşumuz ve Biz...

damllaa

mutlu...
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2008
425
2
Kesinlikle dogrudur canım....

herkesın yaptıgı ıbadet kendınedır....kımse kımseyı yargılayamaz...ancak allah yargılar...
ıbadet allahla kul arasındadır...mundar yada ne dersenız den..hıç hoş sozler degıl..
ayrıca bu lafı sıze getıren komşuda cok masum degıl....
buyukler derkı...abtessız adım atanın işlerı ras gıtmez...
LAALE.... nınde dedıgı gıbı ne zaman ölücegımız hiç belli degıl...
laf edende lafı getırende ayıp etmişler...herseye o kadar dıkkat edıyorlar sa eger dedıkoduda yapmasınlar...

Allah herkese akıl fikir vermiş, kimin nasıl kullandığı sizi üzmesin. Ben olsam ama bir daha o bayanı evime kesinlikle almazdım.

Laale canım bizler gusül abdesti alıyoruz hep.Bahsettigim namaz abdesti...

Biliyorum ben de namaz abdestisiz dolaşmam dedim..
Ayrıca 5 vakit namaz kılan bir kadın değilim..
Sadece içim öyle rahat ediyor..:1hug:

Kızlar benim bir komşum var,bu genç kadın evli,namazında niyazında.Aramız da çok çok iyi fakat bu gün diger bir komşumdan duydugum şeyler yüzünden gerçekten çok üzüldüm.Bu komşum diger komşuma bizim namaz kılmayıp,dolayısı ile de namaz abdesti, almadıgımız için mundar oldugumuzu ve yaptıgımız hiç bir şeyi yemediğini,namaz abdesti almayan insanın her zaman cenabet sayılacagını söylemiş.Gerçekten de kadın bize geldiginde hiç bir şey yemiyor,içmiyor,biz de utandıgını düşünürdük,yaptıgımız pasta,börek v.s götürürdük,demek ki hepsini çöpe döküyormuş,biz 3 kız kardeşiz ve asla temizlik konusunda bir problemimiz yok.Ev pırıl pırıl.Kişisel temizliğimizi de asla ihmal etmeyiz.Tamam belki namaz kılmıyor,namaz abdesti de almıyoruz ama gusül abdestimizi mutlaka alırız her banyoda.Annemiz namazında niyazındadır.Bizler de elimizden geldiğince dini vecibeleri yerine getirmeye çalışıyoruz.Kimsenin ne yaptıgı kimseyi ilgilendirmez deyip işin içinden çıkmak istiyoruz ama gerçekten çok kırıldık üzüldük:1no2:Ben kendisi ile konuşma taraftarıyım fakat ablamlar ısrar ediyor konusmamam konusunda.:1no2:Sizce konuşmalı mıyım?

Bu arada şunu da merak etmekteyim;sizin de çevreniz de var mı böyle düşünen insanlar?ya da var mı böyle bir muameleye maruz kalanlar?Fikirlerinizi merak ettim.

Ne kadar saçma fikirde insanlar var...Hem evinize geliyor,hem yemek yememek için kendini kasıyor,sonrada arkanızdan mundar olduğunuza dair saçma sapan dedikodu yapıyor..Bence hiç konuşmayın bile bu konu hakkında,daha çok siniriniz bozulur gerilirsiniz.Biraz soğuk davranın zamanla uzaklaşırsınız..
Ama böyle birşey düşündüğü kesin mi acaba? Diğer komşunuz doğru söylemiyor olabilir mi ki.. :uhm:

O kadar ayrıntısını bilmiyorum ben..
Sadece abdestsiz adım atmam ben..
Ne zaman gözümü kapatacağım belli değil diyedir o da..

bizzat ben yaşadım bunu.. :1no2:
komşuda bişimi..
annemde böle düşünüyo.. kaç yıllarca kavgasını ettik
kaç yıl yemedi elimden bişii..
benm her pazara çarşıya cıkışım sonucu kavga ediyoruz
neden alıyosun neden yapıyosun evde var diyo
asıl sebeb belkide başka seyler bunu sölemiyo
ama bildigim şuydu ben yemek yapıyodum annem aptessiz pişirdin diyodu yemiyodu
şimdilerde yer oldu ama yinede çok kavgalar ettik bu yüzden gereksiz hayatımız tuz biber oldu :1no2:
bir tarikata üye annem
bende üyeydim duydugum birkac seyden sonra kızdım ayrıldım

Canım ben de bu benzeri olay yaşadım biraz farklı ama anlatayım; apartmana yeni taşınmıştım üst kattaki komşum benimle samimi oldu gelip gitmeye başladık daha sonra altımd çokhoş bir bayanla tanıştım ve çok sevdim onunlada gelip gitme durumumuz oldu daha sonra üst kattaki komşum gelip bana sakın onun evinde bişey yeyip içme çok günah dedi.. Çok şaşırdım ama o (namaz değil) bana gusül abdesti almaz onlar pişirdikleri yenmez dedii..Onun söylediklerini çok mantıksız buldum ve komşumu tersledim.. Seninki daha farklı sonuçta hepimiz müslümanız namaz kılıp kılmamak her kesin kendi tercihi...Konuşma konusuna gelince ,komşun esas günahı hakkında gıybet etmekle kendi yapıyor boşver derim cnım vicdanıyla başbaşa bırak..

hiç bişey yemesin o zaman yahu
marketten kasaptan aldığınıda abdestsiz adam yapıyor belki
bisküviler çikolatala.. nasıl yaşıyor bu kadın?
bir dünya ithal gıda var bırak namaz abdestini gayri müslimler üretiyor bunları:)

umarım bu tarz takıntılı insanlar yoluma çıkmaz boşver arkadaşım görüşme sana ne gibi fayda gelirki bu tip bir kadından herkesin temizliği inancı kendine

bence hiç ciddiye alıp konuşma.bırak o kirli düşünceleriyle yaşasın.komşun milyonlarca defa yıkansa da abdest de alsa temizlenemez.çünkü onun içi pis.düşünceleri pis.ruhu pis.
yerinde olsam evime bile almam öylesini..

hakkınızda, evinizdeki yiyecekler hakkında mundar diye düşünen insan,
evinize gelmesin kardeşim.
zorlamı sürüklüyorsunuz allah aşkınıza.
dindarlık kalp güzelliğidir.
kapalı olup, namaz kılıp, komşunu kılmıyor diye kınamak değil.
benim de yan dairemde bir bayan oturdu 1 sene.
ben geçerken kapıyı şak diye kapatırdı.
dindar görünümlü yaşlı kadın, allahın selamını alıp, vermiyordu.
normal giyinen, 2 çocuklu bir bayanım üstelik.
kimi görseler öcü gibi kaçıyorlardı.
öyleyse kalabalıkta yaşamayacaksın kardeşim, ne işin var apartmanda.
neyse. taşındı da o yobazlıktan kurtuldum.
hakedene hakettiği gibi davranıp,,
kimseye değerinden fazla değer vermemek gerekiyor.

kadın bu kadar gerip gerilecekse neden geliyor hala anlamadım-seni yargılamak ona düşmez-mundar olan insanın yanında da oturmasın-allah bilir kimin ne olduğunu-selam sabah ver ama ayağını kes derim cnm

Bence kesinlikle sinirlenmeden kırgınlığınızı anlatacak şekilde konuşmalısınız.

oyyyyy.kendi adıma çok şükür Allahıma o kadar yakınım ki araya kimseyi sokmuyorum.vallahi herkesin vicdanı var o söylüyor zaten mundarı müslümanı.sana kolay gelsin arkadaşım.durumun zormuş

Beş vakit namazımıda kılarım abdestsiz yere basmamayada çalışırım.
Namaz kılmayan arkadaşlarımda var aynı binada oturuyoruz hepside mis gibi kadınlar ne ikram ederlerse afiyetle yerim.Sadece tırnakları uzun olanın yemeğini miğdem almıyor ne yalan söylim ama bunuda zaten başkalarına anlatmaktansa bizzat kendisine uygun bir dille söylüyorum onlarda anlayışla karşılıyorlar.Burda gıybet yapanmı yoksa bu gıybeti size taşıyarak araya nifak sokanmı daha kabahatli bulamadım e artık orasınıda Allah bilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…