Komşum apartmanda kedi besliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben kötü davranışlara saygı duyalım/duymalıyız demedim. Hayvan beslemek sizin tercihinizse beslemek istememekte insanların tercihi olabilir dedim. Kaldı ki hayvanları sokağa da atalım demedim. Apartmanda beslenmesinden rahatsız olunuyorsa apartman kenarına kulübe yapılsın, yemeği suyu düzenli verilsin kısırlaştırma gibi bakımları yapılsın dedim. Bunun yanlış bir düşünce olduğunu düşünmüyorum.

5199 sayili hayvan haklari yasasi nediyor ben ona bakarim ha zaten yasalara uyan mi var orasi muamma. Bazi insanlara bir sey anlatilmiyor, Cozum o kadar basitken sanki dunyanin sonuymus gibi abartili tepkiler veriliyor hayvanlara.

Karşı komşumuzun umru bile değil, zemin kata gidip kedi maması koyuyor. Akıllı mantıklı bir insan yapmaz bunu.
Komşunuz vicdanli merhametli bir insan ama sizde gram vicdan yok bence. Kedilere bir parça ekmek vermeyi bile akil edememissiniz yok efendim saatlerce miyavliyormus, ac olduğu icin olabilir mi ? Apartmanda merhamet olsa bir kulübe yapardi onlara sahiplenirlerdi yavruları ama yok bu hayvanlara olan nefreti anlamiyorm cok yazik.

Evet orda haklı olabilirsiniz. Biz de aslında apartman olarak çözüm bulsunlar. Sevmiyorlarsa bile sevap kazanırlar diye bakıyorum olaya. Ama konu sahibi kötü şekilde yazmış. Yani kedi orda açlıktan miyavlarken hem de anne olan bir kedi hala uyumaya çalışan beni uyutmadı diye şikayet eden birine saygı duyamıyor insanlar. Yoksa deseydi arkadaşlar ne yapılabilir. Burda bir sürü güzel insan var bir sürü fikir gelirdi. Boule konu sahibini savunur gibi yazınca yanlış anlaşılıyor sanırım.

Hıhı hiç rahatsızlık duymazlar eminim. Parçalanan kedi köpek evleri, çöpe atılan mamalar, tekmelenen mama kapları, zehirlenip öldürülen hayvanlar bizim ülkemizde hiç görülen şeyler değil. Hindistan yerel haberlerinde falan görüyoruz bunları hep.

Kediler çok mutlu oldukları için apartman içinde yaşamazlar. Hayvanın yavruları var, kış mevsimindeyiz. Yavrularını büyütüp havalar ısınınca gidecektir zaten. Çok meraklı değiller bizim beton saraylarımızda yaşamaya. Yavrusu olan bir hayvana 2-3 ay tahammül edemeyen de kendi insanlığını sorgulasın bir zahmet saygı beklemeden önce. Benim saygı duymayı bir tarafa bırak saygı gösterecek tahammülüm yok böyle insan müsveddelerine.

Aslında aynı şeyi farklı kelimelerle savunuyoruz.
Bende saygı duyulmasından yanayım. Herkesin rızası varsa beslenebilir okey ama rahatsız olan varsa binadaki insanlar ortak bir çözüm bulmalı o kediyi sokağa atmak yerine güzel bir kulübe yapmalı, bakımlarını yapmalı. Düzenli olarak maması suyu verilmeli. Hem böylece apartmanın içine girmemiş olur hemde insanlar sevap işlemiş olur.
Komşunun yaptığı da sevaptan çok günah. Bir kedinin sorumluluğunu alıyorsa keyfine göre besleyemez o kediyi, bakımlarını yapmak zo run da. Sadece kalacak yer ayarlamakla sevap işlenmiyor. Onun maması suyu bakımı düzenli yapılmalı, yapmak zorunda.

Burada bir sürü güzel insan var güzel fikirler de çıkıyor ama maalesef insanların şahsi fikirlerine saygı duymayan kişi de çok. Bir üye ben korkuyorum dediğinde vay efendim nasıl korkarsın bilmem ne diye çıkışanlar olmuştı mesela. O kadar doğal ki korkması. Ama bazıları illa herkes hayvanları koşulsuz sevsin istiyorlar. Konu sahibinin anlatışı çok itici ama bazı üyelerin tepkileri daha itici. Nerdeyse alternatif fikir sunanları dövecekler. Sanıyorlar ki tek hayvan sever onlar. Üstelik komşunun yaptığı asla savunulamaz. Bir iki mama vermekle hayvan bakılmaz. Alıştırdıysa düzenli bakması lazım. Ama komşuya laf bile ettirmemişler

Sonucta çoğunluk rahatsiz olmuyor ama degilmi herkes memnun. Zorla cikarmaya çalışmış yavrularini hayvanın size normalmi geliyor boyle sokaga atmaya calismasi
İnsan başkalarına göre mi yaşayacak rahatsızlığını... herkesin rahat olması pislikten hoşlanması beni ilgilendirmez mesela

Ben bu şekilde rahatsızlık duyan, hayvanların yaşam alanlarına, mama kaplarına zarar veren insanları savunmadım zaten.
Bu insanlara saygı duyulmalı da demedim.
Neyse.

O eleştirdiğiniz vicdan sahibi, kedileri besleyen kişiyi alkışlıyorum. Sizi ve minik yavruları bu soğukta dışarı atıp donarak ölmesine sebep olanları da müthiş kınıyorum
Herkes vicdan sahibi olsa keşke..

Kedileri getirenin kendi sorumluluğu. Korkan, alerjisi olan, tiksinenler , yaklaşamayanlar olabilir... ama işte vatandaş sorumluluk almayınca elbette oturulur konuşulur

Uyuyamadım diyor bir de yazık kıyıamam Hayvanlar konusunda çok hassasım, çok sinirlendim bu konuya

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…