Komşum apartmanda kedi besliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Larissa101

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2020
6
-20
Merhabalar. Karşı komşum 1 buçuk yıldır bir sokak kedisini besliyor. Önceden kedi apartmanın dışında olduğu için bu durumu kimse umursamazdı. Fakat kedi bir süre sonra apartmanın içine girmeyi keşfetti ve apartmanı mesken edindi. 2020 yazında apartmanın bodrum katına yavruladı. Apartman sakinleri bu durumdan rahatsız olup apartmanda doğan üç yavruyu dışarıya çıkardı. Yavrular dışarı çıkarıldıktan bir süre sonra ölmüş olacak ki anne kedi tekrar yaz sonlarına doğru bizim apartmanın bodrum katında doğurdu. Bu sefer kimse hiçbir şey yapmadı. Karşı komşum apartmandaki anne kediyi her gün beslediği için anne kedi apartmandan ayrılmıyor, üstelik kendisine yiyecek verilmediği zaman bütün apartmanı miyavlama sesiyle inletiyor. Dün sabah 8 gibi miyavlama sesine uyandım. Apartman komşumun 1.katta oturduğunu bildiği için kasıtlı olarak 1.kata çıkıp ordan yüksek sesle miyavlıyor. Biz de 1. katta oturduğumuz için ses bize de geliyor. İnanır mısınız bilmem, o kadar inatçı bir kedi ki öğlen 12‘lere kadar yüksek sesle miyavlamaya devam etti. Kendisine yiyecek verilmediği sürece susmuyor. Annemle sabah vakti uyuyamadık. Apartmanda bizim gibi bu durumdan rahatsız olan başka insanlar da var. Bundan birkaç ay önce apartmanın giriş kapısına “Lütfen içeriye kedi sokmayınız. Kediler apartmanı sığınak olarak kullanıyor.” yazan bir uyarı yazısı asılmış. Karşı komşumuzun umru bile değil, zemin kata gidip kedi maması koyuyor. Akıllı mantıklı bir insan yapmaz bunu. Bir keresinde gece vakti çok yüksek sesle miyavlamaya başlamıştı, aşağı inip kapıyı açtım ki hem anne kedi hem de yavrular dışarı çıksın, ama anne kedi yavruların dışarıya çıkmasına da izin vermedi ve miyavlamaya devam etti. Dışarıya çıkmaya yeltenen yavru olursa tırmalıyor ve zorla apartmanın içine geri sokuyor.
Oturduğumuz apartman kedi sidiği kokuyor ve kediler apartmana dışkılıyorlar. Eve gireseye kadar nefes almıyorum. Tuvalette büyük tuvaletimizi yaptığımız zaman tuvaletin küçük havalandırma bölümünü açamıyoruz çünkü bu sefer tuvalet mas mas kedi kokuyor ve o kedi kokusu bütün eve yayılıyor. İnsanın dışkı kokusundan beter. Bu ayı da sayarsak 4 aydır bu kedinin varlığına tahammül etmeye çalışıyoruz. Apartmanı mesken edindiği için büyük ihtimalle her sene apartmanın içinde yavrulayacak. Apartman yöneticimiz, apartmanın bakımıyla doğru düzgün ilgilenmiyor. Onun da umru değil, geçiştiriyor.
Eğer bir çözüm öneriniz varsa dinlemeye hazırım.
Bu arada, sokak hayvanlarının beslenmesine karşı değilim ama bunun apartman içinde yapılması pek doğru değil.

Hayvancağızlar üşüyordur hani kış ayındayız ya ondan.Herkes üç beş bir şey verse yavrucaklara emin olun bağırmazlar.Yıllarca kedi baktım yeri geldi balkondaki kilimlere işediler yeri geldi sokakta yakaladığı fareyi merdivenlere koydu yeri geldi idrarı koktu ama hiç rahatsız olmadım doğasının gereğini yapıyor.Bir iki sevsek yemek versek gelip geçerken başını okşasak yanına sıcak su torbası koyup ısıtsak dünyamızdan bir şeyler eksilmez aksine çoğalır...

Allah razı olsun o karşı komşudan. Biriniz alıp kediyi veterinere götürürseniz kısırlaştırırlar böylece yavrulamaz.

Sabah miyavlamayla uyandırıldığınızda mama koyarsanız önüne susar. Ve kediler toprak olmayan yere dışkılamaz. O kısım hikaye

Bak yaa sabah erkenden uyandırıyomuş vah ne kadar ayıp ediyolar, çıkıp bir kap mama veya su verseniz ne kaybederseniz acaba, onlar nasıl karnını doyuracak nasıl yavrularına bakacak hiç düşünüyomusunuz.
Rahatsız olup çıkardığınız üç yavru ölünce rahat uyudunuzmu çok merak ediyorum

O sese yürek dayanmaz ya geçenlerde binaya yavru kedi girmiş miyavlamaktan sesi kısılmıştı. Korktuğum halde yemesi için bir şeyler götürdüm. Konu sahibi bina içerisinde dışkılamasından şikayetçiymiş, internette çok ucuz kedi kulübeleri satılıyor, kediyi binadan atmaktansa ondan alırlar umarım

Kedileri severim hatta evimde de bir kedim var sokak hayvanlarını da elimden geldiğince beslemeye çalışırım lakin apartman içinde olmalarını doğru bulmuyorum. Keşke apartman içine değil de kapının önüne yapılan bir kulübeye alıştırılsaydı. Bi arkadaşım da üşümüş bir kediye geçen sene apartmanda baktı bi kum kabı koydu ve onu temizliyordu belki böyle olsa daha hijyenik olabilirdi.

yani yavruların dışarıda açlıktan soğuktan ölmesi problem değil, kedinin tekrar doğurması problem.

Dışkılıyorlar maalesef çok şahit oldum.

Bizim.de binanin bodrumunda var gecenlerde de asagidan kopek cikti ben bodruma inmeye korkuyorum
Hayvanlar usuyor elbette ama geceden sabaha ciyakladiklarini da bilirim yemek vermekle de susmadiklari oluyor
Elbette hayvanlari besleyelim ama apartman gibi toplu yasamin oldugu yerlerde de belli kurallar olmali ve uyulmali diye düşünüyorum
Buna kilim silkmek ve kapi önünü ayakkabilarla doldurmak da dahil. Bizim.toplumda apartman kültürü yok maalesef.

Kedi açlıktan bas bas bağırırken nasıl dayanabildiniz. Kediye gösterip dışarı çağırıp orada besleyebilirdiniz apartmanda beslenmez diyorsanız. Kediyi kısırlaştırabilirsiniz, hem faydanız olur hayvancağıza. Ya kokudan rahatsız olabilirsiniz bunu anlarım ama açlıktan bağırdığını bildiğiniz bir hayvana o kadar süre nasıl kayıtsız kaldınız inanın aklım almadı.

Allah kalbe merhamet nasip etsin gerisi hallolur.

Ben de toprak kum olmayan yere pislemediklerini biliyorum. O koku kızgınlık kokusu olabilir yazık kısırlaştırılması lazım sürekli doğurması da iyi değil. Onlar can bence olumlu yönde bişeyler yapmalısınız. Bizim yediğimiz önümüzde sıcacık evlerimizde oturuyoruz sokaklarda neler yaşıyolar çok zor. Allah herkese merhamet versin.

Soğuk havada yavrularıyla Sokağa çılarmayaçalışan ve bunu rahat uyuyayım diye yapan birimi ona kulübe alacak, Hiç sanmam, bazı insanların kalpleri taş kesilmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…