Komşuluk Hakları

askitotomsu

Yiğit Aras_SMA destek
Kayıtlı Üye
31 Mart 2012
10.869
7.479
Komşularını sevenler, komşularından şikayet edenler... Aslında komşuluk haklarının ne kadar önemli olduğunu tamamen biliyor muyuz? İsterseniz Ayet ve hadislerle öğrenelim :) Buyrun, Bismillah

Cebrail bana komşu hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki komşuyu komşuya miraşçı kılacak sandım. hadis

Sizden biri kendisi için istediğini din kardeşi yahut komşusu için de istemedikçe tam iman etmiş olamaz. hadis

Ebu Zer r.a. şöyle demiştir: "Dostum Hz Peygamber sas bana şunu tavsiye etti: Çorba pişirdiğinde suyunu biraz fazla koy, sonra komşularının haline bak da uygun bir şekilde kendilerine ondan ikram et."

Ey mümin hanımlar, sizden biri yanık bir koyun parçası dahi olsa komşusunun ikram ettiği şeyi küçümsemesin. hadis

Allah'a ve ahiret gününe iman eden ya hayır söylesin ya da sussun.
Allah'a ve ahiret gününe iman eden komşusunu rahatsız etmesin.
Allah'a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikram etsin. hadis

Hz Aişe'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: Ben Hz Peygambere sas "Ey Allah'ın Resulü, benim iki komşum var. Ziyaret veya hediye vermede hangisinden başlayayım?" diye sorduğumda O şu cevabı verdi: "Kapısı en yakın olandan"

Hz Peygamber sas şöyle dua ederdi: Allah'ım ikamet ettiğim yerdeki komşumun şerrinden sana sığınırım.

Zarar vermek de zarara uğramak da yoktur. Bir kimse kendi evine destek olmak üzere komşusunun duvarına ağaç dayayabilir. hadis

Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşına karşı en iyi olandır.
Komşuların en hayırlısı ise komşusuna karşı en güzel davranandır. Hadis

İki kişi birden davet edecek olursa sen kapısı en yakın olana git, çünkü kapısı en yakın olan en yakın komşundur.
Eğer onlardan birisi daha önce davet etmişse onun davetine icabet et. hadis

Resulullah sas şöyle demiştir: Ey Ebu Hureyre, şüpheli şeylerden titizlikle sakın ki insanların en iyi kulluk yapanı olasın.
Kanaatkar ol ki insanların Allah'a en çok şükredeni olasın.
Kendin için sevdiğin şeyi insanlar için de sev ki kamil mümin olasın.
Komşularına iyi komşuluk et ki gerçek müslüman olasın
Bir de az gül, zira çok gülmek kalbi öldürür.

Bir Müslüman öldüğünde yakın komşularından üç hane halkı onun iyi bir insan olduğuna şahitlik ederse Yüce Allah da onun için şöyle der: Şahitlikte bulunan kullarımın bildiklerine göre yaptıkları şahitliğini ksbul ettim ve kendi bildikleimi de bağışladım. hadis

Bir adam Hz Peygambere sas "İyi veya kötü yaptığımı nasıl bilebilirim?" diye sormuş. Hz Peygamber sas şöyle buyurmuştur: "Komşularının ,iyi yaptın, dediğini duyarsan iyi yapmışsındır ,kötü yaptın, dediğini duyarsan kötü yapmışsındır.

Mümin cana yakındır. Başkalarıyla kaynaşmayan ve kendisiyle kaynaşılamayan kimsede hayır yoktur. hadis

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…