Komşu Sorunsali

denizsu1041

Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2022
136
45
39
Merhaba arkadaşlar ..Dertlesmeye içimi dökmeye ihtiyacım var ..Geçen sene kızım 1,5 yaşındayken kanser teşhisi aldım. Kemoterapi surecimde yan komşuma bir kaç defa ses konusunda rica etmeme rağmen biri 24 diğeri 18 yasindaki kizlarina soz geciremedigini söyledi..Seslerde şöyleki gece 2 3 den önce yatmıyorlar..Kahkaha konuşma yatak odalarında ebeveyn banyoları var gece ikide üçte gelen musluk takıntısı süzgeç vurma sessleri falan ..ilaçlardan dolayı uyku uyumakta zorlaniyordum bir

Düzenleme ::
Öyle bir yazmışsınız ki ama bakın normalde ben şimdiye kadar sorun çıkarmayayım aman şöyle aman böyle kimse kırılmasın diye düşünen bir insanım.
1)Ben kemoterapi alırken hastalık surecimde ses vb dikkat edilebilirdi ..Ve ben geve 12 den sonraki ve surekli tekrarlayan seslerden bahsediyorum..Bu hastalığın en zor zamanları..Evet bu bir kural değil yapmak zorunda değil bunların ben farkında değil miyim ?Bir çoğunuz o zaman hasta yardima ya da hassasiyete ihtiyacı olan insanlara banane benim hayatim diyen insanlarsiniz.Ama ben böyle bir insan değilim birisi benden benim yaptıklarımdan etkileniyorsa biraz da olsa zarar goruyorsa dikkat etmeye çalışırım rica edildiğinde.. Belki de bu hassasiyetlerim yüzünden hasta oldum..
2)Sigara içtim senelerce koku hassasiyeti değil bu ..Onun içtiği sigara benim alanıma taşıyorsa o sigarayı kendisi icmiyordur..Kendisi kapatsın madem camları içince açsın derim bende...Yasa olarak yaptırımı yok bilmiyor muyum ..Sigara içtiği zamanlarda da hep düşünmüşümdür bunu ve bir arkadaşım sigaradan rahatsız oluyorsa giderim uzakta içerdim..Astimi olan var bilmem ne ..Ayrica bu kadar yukselmeye ne gerek var bir sey rica ettim diye ?
3)Bisiklet dediğimde devasa birşey değil..2 yasinda cocugun bisikleti ne kadar olabilir Kendi daire kapımın önünde ..Benim kızdigim yan komsu aylarca sandalye o bu istifledi tam.kapimin karşısına herşeyden önce görüntü kirliliği..Ama komşudur dedim idare ettim ..Bisikleti kapımın önünden bana sormadan kaldırmak nedir ya ?Gelirsin böyle böyle dersin gerekirse bende kaldırırım
3)Ben mutfakta iş yaparken alttan gelen bir sesle irkilen ben ..Ne oldu Teyze: su çocuk aşağıya toprak atıp duruyyor diyor ..Baktim ki bir cay kasigi bile degil ..Megersem yavrum cicrklerin yapraklarini temizliyormus ..Ama 2 yasindaki çocuk dinlemiyor anlamıyor demedim öyle olmaz annem teyzenin balkonuna gidiyor dedim izah ettim bir çay kaşığı toprak için bakın!
4)Bu hayatta herşey kanunla nizamla ilerlemiyor ..Bunun örfü var adeti var kültürü var cahilliği var ..Var da var ..Umarım hasta ve hassas insanlar düşünceli insanlarla denk gelsin..Hayatin kime ne getireceği belli değil..O yüzden bırakalım bu havadan havadan konuşmaları..Bir iki kişi yazmış kemoterapi sürecini yaşamayan anlayamaz..Gerçekten anlayabileceğiniz birşey asla değil.. sizi de anlıyorum o yüzden..Son olarak o teyze kendi kızı kanser hastası olsa kendi kızının yanında da sigara içerse diyecek birseyim yok ..Ama aksi taktide bende birinin kiziyim ve bir meleğin annesiyim..

Son düzenleme:
Alt kattaki akrabası ya bana demez mi anlattıkları kadar varmışsın diye ...Kim ne anlatıyor soylededim cvp vermiyor ..Yan komşu anlatmış..Evlerinde kuran okutuyorlar ama arkamdan giybetimi yapıyorlar...Nasıl uğraşılır böyle insanlarla :-(

Ben de kemoterapi görüyorum. Ses asırı rahatsız ediyor öyle böyle değil. Ama komşu insanlıktan uzaksa caresi nedir bilmiyorum. Alt komşunun balkonda sigara içmesine karısma hakkınız yok. Bu konuda hak veremedim.

Oncelikle geçmiş olsun.
20 yas uzeri kizlari olan komsu konusunda haklisiniz. Gurultununde belli bir saati olur.

Bisikletin kapinin onune konmasi ise sizin kabaliginiz, zira orasi apartman ortak alani sizin ozel mulkiyet hakkiniz sinirlarinda degil. Evinize koymalisiniz.

Balkonunda, yani acik havada sigara icen komsunuz konusunda da haksizsiniz. Sigara icmiyorum. Komsular 2 balkonlarinda da sigara iciyor, ozellikle mutfak balkonlarinda icilen sigara direkt evime doluyor.
Ama yine de uyarma hakki bulamam kendimde.

Ayrica hasta olduğunuzu soyleyerek ekstra ihtimam beklemissiniz, haklisiniz insan boyle sureclerde kirilgan oluyor. Ama kendinizi korumakla yukumlu olan sizsiniz, herkesi ve herseyi takarsaniz hastaliginiza iyi gelmez.

Esinizin uyarmama sebebini ise benle ayni fikirde olusuna bagladim.

Cok gecmis olsun, Allah sizi evladınıza bagislasin.

Sizede geçmiş olsun acil şifalar diliyorum ..Balkonunda sigara içebilir başka alternatif balkonu da var icicebilecegi.Bizler bu saatten sonra daha dikkatli olmamiz gerekirken disardan gelen ekstra durumlarla saglimizla oynanilmasini haketmiyoruz..Bir tane balkon olsa yine anlarim ..Ama ikinci bir balkonu var orasi bana daha uzak oldugu icin koku gelmesi cok zor

çok anlayışsızlar . komşuluk bitmiş laftan sözden anlamıyolar

Öyle ama orası onun evi. Belki o koltuguna oturarak içmek istiyor. Belki o balkonunun manzarası hoşuna gidiyor. Yani vardır bir sebebi elbette. Bu konuda söz hakkınız yok. Doğramalarınızın fitillerini değiştirip camınızı acmayın.

Fikir almak için buraya yazıyorsunuz. Fikrimizi söylüyoruz. Sigara konusunda herkes aynı seyi yazmış

Cok tesekkur ederim sifa dilekleriniz için.. Herkes herşeyi koyuyor daire kapısının önüne ayakkabilarin üzerinden atlayarak geçiyorum ben..Ki bisikleti ceken yan komsum aylarca masa sandalye koli istifledi ..Saksılarını ciceklerini koydu ama hiçbirşey yapmadım ya da söylemedim bunlar icin..Dediğim gibi benden sonra daire yok .Gecisime engel teşkil etmediği için üzeinde durmadım..Hassaslık konusunda haklı olabilirsiniz ama insanlarda bu kadar insafsız olmamalı.. Birilerinin hastası yaşlısı varsa nezaketle yaklaşılabilir..Ya da biz ailemizden hiç kimseyi rahatsız etmemeyi öğrendiğimiz için bi kere de bizim ihtiyacimiz olunca kabaliklarini kaldıramıyoruz .

Siz en üst katta iseniz, banyo sesini falan nasıl duyuyorsunuz? Yatak odaları bitişik mi? Sigara konusunda hassasiyet bekliyorsunuz ama ona karışma hakkınız yok, siz camınızı kapatın koku gelince. Zaten sürekli sigara içilmiyordur balkonda.

Tesskkur ederim vakit ayirdiginiz icin..Bu sicaklarda cam açmamak cozum degil maaalesef ..Olsa zaten rica etmez direk pencere cam kapatırım.. Evi havalandırıp oksijen almayalım mi demi ama :-(

Apartmanda genel duzensizlik varsa bisiklet olayında da haklisiniz.

Ama ne bileyim herkes daginik diye daginik olmayi da hos bulmam ben.

Nezaket, duyarlilik bekleme konularinda haklisiniz ama apartmanda yasamak boyle bisey, 50 farkli kultur / kultursuzluk bir araya geliyor. Herkesten kendiniz kadar iyi niyetli duyarli olmasini beklemek sizi yorar, elaleme hicbir sey olmaz.

Siz evladiniz icin kendinizi korumakla yukumlusunuz, baskalarini takarak evladiniza haksizlik ediyorsunuz sadece.

Öncelikle çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim.sadece şunu belirtmek isterim benim alt katimda keşke sigara icseler ,her gün nargile içiliyor,o kadar söyledik ev sahibine şikayet ettik ama yok,insan olucak önce o yüzden derler ya ev alma komşu al diye kesinlikle öyle.hepimiz apartmanda kiraciyiz ama kimse kimseyi saklamıyor,ev sahibine parasına bakıyor sadece.bu yaz gununde kapı pencere kapalı oturuyoruz .Allah bildiği gibi yapsın onları .diyeceğim şu ki yani beterin beteri var bence biraz kafanızı rahat ettirmeye çalışın.sinir stres sizin için hiç iyi değil.

Gecmis olsun cocuklarda büyük yahu ses gelen tarafa ses duvarı yapsaniz sigara icilen yeri acmayin balkon kapalı kalsin sigara gelmeyen yeri acin aklima bisey gelmiyor .apt gurultu oluyorda gece olması sıkıntı bizde benim evladim var gecen ay komsuyla kapistik cocugum uyku ďuzeni var gece oglen uyur disarlardayiz surekli gun icine takmis bende artik affetmiyorum üzgünüm bazilari hadsiz ama gece gercektem olmaz

Üst katta sadece ben değilim ki benden sonra geçiş yok başka daireye dedim

Aynı şeyi düşünmüyorum, astımım var evin içinde eğer duman beni rahatsız edip hastaneye düşürüyorsa diğerinin özgürlüğü orada biter. Beni hasta etmeye hakkı yok...

Şikayet edin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…