Komsu Sesleri

sultan7138

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2024
4
3
Merhabalar herkese. Kiraciyim. 3 yillik oturdugum evden ev sahibinin tasinmasi sebebiyle ciktim. Ayni sitede ev buldum. Bir aydir oturuyorum. Evde acayip ses var. Yan komsum geceleri kurutma makinesi calistiriyor. Alt komsumun akvaryum sesi. Baska da degisik sesler var. Yan komsuma soyledim gece calistirmayin diye. Maalesef dinlemiyor. Bozukmus makinesi iki sefer atiyor. 8 saat araliksiz calisiyor. Kafayi yiyecem bu kadar sesten uyuyamiyorum. Esim alis diyor. Yeni tasindim da. Cok uzgunum.

Kurutma sesi olağan ses değil, gece çalıştırmamasi gerekir. Bizim çamaşır makineleri ebeveyn banyosunda. Komşum da şikayetçi olmustu ben geç saatte atıyorum diye. Normalde atmam da ilk taşındığımda çok camasirim vardı gece 2 de bitmişti bir gün hemen şikayet etmişti. Şikayet ettiği için değil ama haklı olduğu için 8 den sonra bile açmadım.
Şimdi aynı sitede başka yerde oturuyorum. Üstteki de gece açıyor ama rahatsız etmiyor. Diğer evimde gece açılan makine gercekten rahatsız ediyordu. Herhalde binanın yapılışı ile veya makine ile ilgiliydi. Ben de geç saatte açıyorum çünkü alt katim boş. Senede bir ay geliyorlar o ay dikkat ediyorum.

Ama akvaryuma falan bir şey denmez tabii. Bir süre sonra alisirsiniz takıntı yapmazsaniz. Ben cadde kenarında oturdum yıllarca..gece vızır vızır arabalar. Sarhoş kavgalari naraları vs illa olurdu. Bir süre sonra alışıyorsun..sese uyanirsan geri uyuyorsun falan. Buraya taşınınca en çok ses olmayacak rahat uyucam diye sevinmiştim ama uyku kalitesinde aman aman değişiklik olmadı.
Tabii komşuyu uyarmaya rağmen kurutma çalıştırması insana takıntı yapar. Site yönetimine söyleyin olmadı o konuyu. Ama inadına çalıştırmaya devam edebilir.

Kuran sesinden rahatsiz olana kutuphaneye git, kurutma sesinden rahatsiz olana haklisin mi diyorsunuz? Ne kadar tutarli fikirler.

Konu sahibi lutfen konusun insanlarla, gece calistirmasinlar. Sitedeyseniz, yonetime sikayet edin

Bir umut sevişme sesidir diye gelenler, hüznünüzü anlıyorum

Yaa ben de ses hassasiyeti olan biriyim ve maalesef tek çözümü yatağa bayılarak gireceğim saatte yatmayı tercih ediyorum, yoksa işkence, sesten uyuyamamak.

Ama buna gelene kadar, şu makina çalıştıran bi dikkat etmeli başta.
Akvaryum için bilemiyorum, belki oda değişikliği sorulabilir.

Akvaryum sesi bile geçiyorsa yalıtımda ciddi sıkıntılar vardır. Bazı kurutma makineleri sessiz bazıları gürültülü kendileri rahatsız olmuyorlarsa akvaryum sesi gibi bir ses olup yalıtımdan kaynaklı size olduğu gibi geliyor olabilir. Sizde seslere duyarlı iseniz sizi rahatsız ediyordur. Binalarda ortak yaşama dikkat edilerek davranılması gerektiğini düşünüyorum ama bazı binalarda yalıtım öyle kötü ki hiç yaşamamak lazim ona göre değerlendirip çözüm arayabilirsiniz. Belki uyurken kulak tıkacı vs deneyebilirsiniz umarım çözüm bulursunuz.

Ben de yeni taşındım ilk taşındığımda mahalle o kadar gürültülü geliyordu ki ağlayacaktım bir de hamileyim yarın öbür gün çocuğum ağlayınca herkes şikayet eder stres olurum diye bir şey de diyemiyordum şimdi havalar serinleri herkes camlarını kapatıyor dışarıda daha az insan var da biraz sessizlik var rahatladım

Site yonetimine iletin
Ben olsam oncesinde 3 4 dilim kek koyar bi tabaga kapisini tiklatirdim, biliyorum herkesin hayat kosusturmasi farkli belki o saatte musait olabiliyorsunuz ama gece kurutma calistirmazsaniz cok sevinirim inanin uyuyamiyoruz diger oturdugum binada aksam 9dan sonra makina acmak yasakti ben site yonetimine soylemek istemedim direkt sizinle halletmek istedim tarzinda konusurdum kibarca
Baktim tinlamiyor o zaman bende yonetime sikayet ederdim
Once tatli dil sonra cirkeflesmek

Ben evlerinde nasıl bir akvaryum var merak ettim, biz de kocaman 500 lt lik -400 lt lik iki akvaryum var yan odadan zar zor duyuyoruz sesini.
Sanırım duvarlarınız kağıt gibi

Kurutma makinası bende gece çalıştırıyorum fakat dış kapının yanında küçük bir banyo kadar wc’m var kurutmayı kuydum düzenledim kullanmıyorum, alt kat komşuma sordum ses geliyor mu diye, kendisi de kurutma makinasını oraya kurduğunu ses gelmediğini söyledi ki zaten yatak odaları çok uzak.
Ses yalıtımı iyi olduğu için çamaşır makinası sesi gitmiyor aşşa yukarı ama gitse gece ne kurutma ne de çamaşır makinası çalıştırmam.

Akvaryum motor sesi gecenin kör karanlığında vır vır bildigin insanı deli eden bir ses, akvaryum yatak odalarında mı salonda mı salonda ise bisey yapamazsınız. Gece motoru kapatmalarını istesen kapatmazlar da.

Ses yalıtımı önemli bu sorunlar hep kağıt gibi duvarlardan kaynaklı.
Katta 4 daire var hepsi birbirinden bağımsız ve ses yalıtımını araştırıp aldık evi, çünkü bizde kiradayken oturduğumuz bir evde bu sorundan dolayı deli olmuştuk.

yeni taşındık site içi bir daireye bir ay oldu. ben de acayip muzdaribim duvarlar kağıt gibi resmen. güya bina yaşı daha genç diye taşındık ama eski oturduğum 50 küsür yıllık bina bu kadar ses geçirmiyordu. kurutma makinasını belli bir saatten sonra çalıştırmaması gerek bu kdar ses geçiriyorsa. direk yönetimle görüşün derim.

Ses yalıtımı yoksa baya sıkıntı kafaya çok takacak kadarmi gürültü geliyor çamaşır kurutma makinesi o kadar ses yapmaz aslında .Akvaryum için ne yapılabilir çok şaşırdım buna o derece ses geliyorsa yalıtım şart.Zaten bence olmazsa olmaz birşey zorunluluk gelmeli artık yeni yapılan binalar için .Medeni olmak lazımda bunların sonu kavgaya mahkemeye gidiyor çok nadirdir anlasabilen diye düşünüyorum

Kuran sesinden rahatsiz olana kutuphaneye git, kurutma sesinden rahatsiz olana haklisin mi diyorsunuz? Ne kadar tutarli fikirler.

Konu sahibi lutfen konusun insanlarla, gece calistirmasinlar. Sitedeyseniz, yonetime sikayet edin
Çünkü sizin gibi taraf tutmuyorum. Olağan sesler ve olağan dışı sesler vardır. Kur'an okuma, kitap okuma akvaryum sesi olağan seslerdir. Zaten adam bunu gece uyku saatinde yapmıyor. Kurutma sesi gün içinde gece 12 ye kadar olağandır. Kadının dediği gece açık olmasi.
Örnek verdiğiniz şeyler benim tarafsızlığımi sizin de yanlı olduğunuzu gösterir. Ben bir kaç sivri yada nicki farklı insan dışında kim ne yazmış ona bile bakmıyorum. Neyin nefreti ise onu ezberlemis bir de alıntı yapmışsıniz.

Kurutma makinesinde haklısınız. Ama sanırım akvaryuma bir şey yapılamaz. Ses hassasiyetiniz varsa 3 mm kulak tıpaları öneririm. Bebek gibi uyursunuz

Akvaryumun ne sesi var ki o kadar yüksek size kadar ulaşıyor, duvarlar kağıttan herhalde. Kurutma sesi konusunda haklısınız, konuşun bi sizden önce biri oturmuyosa alışkanlık edinmişlerdir, dikkat ederler bence. Ben de 1-2 kere akşamdan çalıştırayım sabaha hazır olsun hemen alırım diye düşünmüştüm de evde beni bile rahatsız etti sesi durdurdum hemen, katlanılır bi ses değil asla

Yonetime esim soylemis. Genellikle bir sey demiyoruz makine calistirilmaya ama yine de istiyorsaniz uyaralim demis. Komsuya bir kez daha dedim yonetimi karistirmamak icin. Sizden once oturanda sikinti yoktu. Bir sey demedi. Calistirmam gerekiyor bozuk kurutmuyor dedi. Kotu olmak istemiyorum. Ama sanirim yonetim el atinca kapiya dayanir kocasi. Cunku cok agresif biri oldugunu soyluyorlar.

bozuk kurutmuyorsa camasırını assın bir zahmet. İnatla yok ben gece kurutucam ne demek anlamıyorum ki? Zaten bir yerde 8 saatte kurutuyor yazmışsınız sanırım . İlk cıktıgından beri nerdeyse kurutma makinem var o kadar uzun kurutanı hiç duymadım.

Elektrik sirketlerinin gece 22.00'dan sonra indirimli tarife duyurusundan sonra basladi bu gece makine çalıştırma aliskanligi ne yazik ki ustune kagittan duvarlarda eklenince sorun olmaya basladi. Halbuki cogu insan bu tarifeye hic gecmedi ama o tarifede oldugunu zannederek bu saygisizligi yapiyor.

Camasir makinem 1400 devirde 80 db ses cikariyor, 800 devirde çalıştırirsam da 56 db, yani takili oldugu banyonun onunden gecsek dahi duyulmuyor. Buna ragmen onceden kiraciyken böyle duvarlari kagittan bir evdeydik, ama alt ve ust komsumla tasinir tasinmaz tanisip karsilikli tolere edebileceğimiz seyleri konusmustuk ve hicbir sorun yasamadik, acil durumlarda da telefon edip izin aliyordum, "komsum 10 dk supurge calistirmaliyim bardak kirildi" gibi. Binada biz 3 daire haric herkes birbiriyle ses sebebiyle kavgaliydi, site yönetimi bir sizden sikayet almiyorum diye toplantilarda hep anlatirdi.

Simdi mustakil evde oturuyorum yapisik ikiz. Komsumla ortak olan duvara tv vb. ses cikartacak aletleri asmama konusunda anlastik ve bu kurala riayet ediyoruz.

Yine mecburi durumlar icin iletisim halindeyiz.

Yani mustakil eve taşınmak yan komşun iyi biri degilse yine cozum olmazdi.

Komsunuz camasir kurutma makinasi "bozuk" bahanesini gece 12.00'dan sonra çalıştırmak icin uyduruyor bana kalirsa, ne yani makine ev aydinlikken kurutmami yapmiyormus, sacmaliga bak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…