Komsu Sesleri

Çünkü sizin gibi taraf tutmuyorum. Olağan sesler ve olağan dışı sesler vardır. Kur'an okuma, kitap okuma akvaryum sesi olağan seslerdir. Zaten adam bunu gece uyku saatinde yapmıyor. Kurutma sesi gün içinde gece 12 ye kadar olağandır. Kadının dediği gece açık olmasi.
Örnek verdiğiniz şeyler benim tarafsızlığımi sizin de yanlı olduğunuzu gösterir. Ben bir kaç sivri yada nicki farklı insan dışında kim ne yazmış ona bile bakmıyorum. Neyin nefreti ise onu ezberlemis bir de alıntı yapmışsıniz.
Gecen sefer beni alintiladiginizda fikriniz cok garip ve saygisiz geldigi icin aklimda kalmistiniz, yoksa baska bir ozelliginiz yok gozumde.
Evde kitap okumak, kuran okumak mi olagan ses? Alt konsunuz hristiyan olsaydi onu rahatsiz edip hakkina girmis olacaktiniz.

Ustelik ben taraf tutmuyorum farkindaysaniz, iki olayda da gidin konusun ve sikayet edin demisim, sizin gibi bazi seslere evden cikip baska yerde calisin, bazilarina o oyle olmaz sikayet edin demiyorum

Kurutma makinem yok öncelikle.
Gece de çamaşır yıkayan biri değilim ama düşününce kurutma makinesinin gece çalışması saçma gelmiyor bana. Ha ben çalıştırmıyorum ama çamaşır makinesinin de gece çalışması rahatsız etmez beni. Banyo kapısını çekiyorsun bitiyor sonuçta ses varsa da banyoda var.

Akvaryum ne kadar ses yapabilir? Alt komşumda duvar boyu dolaplı falan bir akvaryum var, onun evinde bile duymadım sesini ki bana gelsin. Ki mesela gelse de o da salonda, yine uyunan yer değil anlayışlı olurdum.

Sanki bunlar bitse gece çalışan bulaşık makinesine takacak gibisiniz.

Gece tatak odasında değilse ses ben komşu şikayetlerini mantıklı bulmuyorum.

Evin ses yalıtımı kötü. Tabi ki uyarılabilir komşunuz ama çalışan biri olup tüm çamaşırları haftasonuna bekletemiyor olabilir, hızlı kuruması için atmak zorunda olabilir. Daha kısa programlar tercih edebilir böyle bir durumda.
Yatak odasını değiştirebilirsiniz belki. Ama müstakil ev harici bu ses sorunları hep var olacaktır. Kulak tıkacı da iş görebilir

Gecen sefer beni alintiladiginizda fikriniz cok garip ve saygisiz geldigi icin aklimda kalmistiniz, yoksa baska bir ozelliginiz yok gozumde.
Evde kitap okumak, kuran okumak mi olagan ses? Alt konsunuz hristiyan olsaydi onu rahatsiz edip hakkina girmis olacaktiniz.

Ustelik ben taraf tutmuyorum farkindaysaniz, iki olayda da gidin konusun ve sikayet edin demisim, sizin gibi bazi seslere evden cikip baska yerde calisin, bazilarina o oyle olmaz sikayet edin demiyorum
Belli bir sese kadar olağan seslerdir diye yazmışım zaten alintilaginiz mesajda. Gayet tutarlı. Sizde benle ilgili veya kuranla ilgili bir nefret var ki bu şekilde fırsat kollamissiniz. Oldukca tutarlı bir mesajı bile tutarsız olarak yansıtmaya çalışıyorsunuz. Belli bir desibele ve saate kadar olağan yaşam seslerine karisilamaz. İsteyen isterse evinde şarkı da söyler. Gece söyleyemez. Veya bağırarak söyleyemez. TV de izler müzik de dinler. Bunların miktarı vardır. Kur'an okuma istese de bağırarak yapacağı bir eylem değil. O yüzden olağan desibeli aştığını düşünmüyorum. Ve dikkati çabuk dağılan herkes için kütüphanede çalışmak çok verimli. Kendim de yakın zamandaki sınavım için gittim kütüphanede calistim. Yoldan geçen bir araba bile dikkat dağıtıcı olabiliyor..gidip belediyeye yoldan araba geçmesin diyemem. Veya komşum süpürge açsa açma diyemem. Ben giderim kütüphaneye. Ama gece gürültüsü varsa bunlar uyarılır. Gayet tutarlı iki mesaj. Anlayana saz misali atalarımızın güzel sözleri var. Ekibinizle birlikte seri beğenmeme falan yapılmış ama kimin hangi tarafın vs yaptığına bakmadan doğru neyse onu soylerim.

Ayrıca Hristiyanlıkla ne alakası var. Hristiyan komşum da sesli incilini okumak istiyorsa okur. Kimse dinden çıkmıyor başka bir dinin kutsalini duyunca.

Kurutma makinem yok öncelikle.
Gece de çamaşır yıkayan biri değilim ama düşününce kurutma makinesinin gece çalışması saçma gelmiyor bana. Ha ben çalıştırmıyorum ama çamaşır makinesinin de gece çalışması rahatsız etmez beni. Banyo kapısını çekiyorsun bitiyor sonuçta ses varsa da banyoda var.

Akvaryum ne kadar ses yapabilir? Alt komşumda duvar boyu dolaplı falan bir akvaryum var, onun evinde bile duymadım sesini ki bana gelsin. Ki mesela gelse de o da salonda, yine uyunan yer değil anlayışlı olurdum.

Sanki bunlar bitse gece çalışan bulaşık makinesine takacak gibisiniz.

Gece tatak odasında değilse ses ben komşu şikayetlerini mantıklı bulmuyorum.
Eski evde çamaşır makinem mutfaktaydı şimdi girişte. Herkesin makinesi banyoda olmuyo ki 🥹

bozuk kurutmuyorsa camasırını assın bir zahmet. İnatla yok ben gece kurutucam ne demek anlamıyorum ki? Zaten bir yerde 8 saatte kurutuyor yazmışsınız sanırım . İlk cıktıgından beri nerdeyse kurutma makinem var o kadar uzun kurutanı hiç duymadım.
Benim ki oyleydi bir ara. Nem sensöründen dolayı sürekli duruyordu. Valla ben de bir ara geceye kadar çalıştırıyordum. 2 ye kadar falan. Durdukça düğmeye basıyordum..benim alt katim boş. Ama kurutma cidden gürültü yapan birşey. Diğer oturduğum evde bir odada duruyordu. O oda da alt komşunun yatak odasiydi. Hiç uyarmadi ama bir kaç kez geç saatte çalıştırmak zorunda olduğum olmuştu hep tedirgin oldum acaba ses gidiyormudur diye. Çamaşır makinesi kadar olmasa da onun da baya uğultulu sesi oluyor.

Akvaryumun sesi nasıl geliyor ki? Motor vs var ama o kadar gelmemesi lazım.
Kurutma makinesinde sonuna kadar haklısınız makinasi bozuksa gidip yaptırsın sabaha kadar onun bozuk makina sesine katlanmak zorunda değilsiniz. Çağırın zabıtayı polisi uyarsınlar birazda onlarin keyifleri kaçsın.

Ayrıca Hristiyanlıkla ne alakası var. Hristiyan komşum da sesli incilini okumak istiyorsa okur. Kimse dinden çıkmıyor başka bir dinin kutsal iki duyunca.
Dinden cikiyor demedim ki? Okudugunuzu anlayabiliyor musunuz? Ben kilise ayinine 5 dk’dan fazla dayanamiyorum mesela, 2 saat tepemde incil okunsa deliririm heralde. 2 saat kitap okunsa da deliririm. Ustelik bir kisi rahatsizim diyorsa, o ozgurluk sinirini asmissiniz demektir, az sessiz okunur. Kaldi ki kuranin bagira bagira okunmasi da gerekli degil, milyonlarca insan acip kitabindan sessizce okuyor

Dinden cikiyor demedim ki? Okudugunuzu anlayabiliyor musunuz? Ben kilise ayinine 5 dk’dan fazla dayanamiyorum mesela, 2 saat tepemde incil okunsa deliririm heralde. 2 saat kitap okunsa da deliririm. Ustelik bir kisi rahatsizim diyorsa, o ozgurluk sinirini asmissiniz demektir, az sessiz okunur. Kaldi ki kuranin bagira bagira okunmasi da gerekli degil, milyonlarca insan acip kitabindan sessizce okuyor
İnsanların evinde ne yaptına karisamazsiniz. Şikayet ettiklerinde gelirler desibel ölçümü yaparlar. Bunları dinlemek istemiyorsanız bunun çaresini siz bulacaksiniz. Gece 12 den sonra ve gündüz belli desibeli aşan her ses şikayete tabidir ve kişiler buna dikkat etmesi gerekir. İsterse aralıksız evinde sohbet eder, isterse aralıksız kitap okur. Ölçü nedir. Ölçü sesin desibeli ve saati. Siz takintilisiniz diye size kimse uymak zorunda değil.

Takıntılı insanlar da ya yalıtım yapacak ya kulaklıkla çözüm bulacak ya da dikkati dağılıyorsa kütüphaneye gidecek.
Gece yapılan ses için gidin başka yerde uyuyun denmez mesela. Otele gidemez.
Aynı konuda akvaryum sesine olağan ses dedim, kurutma sesine olağandışı dedim
Gün içinde calistirirsa yine olağan. Gece olduğu için olağandışı. Çocuk sesi deseydi yine bu da olağan ses. Çocukların düğmesi yok.

İnsanların evinde ne yaptına karisamazsiniz. Şikayet ettiklerinde gelirler desibel ölçümü yaparlar. Bunları dinlemek istemiyorsanız bunun çaresini siz bulacaksiniz. Gece 12 den sonra ve gündüz belli desibeli aşan her ses şikayete tabidir ve kişiler buna dikkat etmesi gerekir. İsterse aralıksız evinde sohbet eder, isterse aralıksız kitap okur. Ölçü nedir. Ölçü sesin desibeli ve saati. Siz takintilisiniz diye size kimse uymak zorunda değil.
Takintili degilim, hem de hicbir konuda. İsin hukuki boyutunu degil insani boyutunu soyluyorum, rahatsiz oluyorum dediysem bitti. İnsan olan komsu bunu daha uzatip ayni hareketi devam ettirmez tabi ki; cunku komsuluk da bunu gerektirir. Ben yan komsumdan arada cocuklara bagirinca, ses geldiyse kusura bakmayin diye msj atip ozur diliyorum.

Neyse allahim korumus sizin gibi “evinde istedigim kadar her seyi yaparim kime ne?” Zihniyetindeki komsulardan. Alintilamayin daha fazla, gitgide fikirleriniz daha da onemsizlesti gozumde, merak da etmiyorum sukur

Takintili degilim, hem de hicbir konuda. İsin hukuki boyutunu degil insani boyutunu soyluyorum, rahatsiz oluyorum dediysem bitti. İnsan olan komsu bunu daha uzatip ayni hareketi devam ettirmez tabi ki; cunku komsuluk da bunu gerektirir. Ben yan komsumdan arada cocuklara bagirinca, ses geldiyse kusura bakmayin diye msj atip ozur diliyorum.

Neyse allahim korumus sizin gibi “evinde istedigim kadar her seyi yaparim kime ne?” Zihniyetindeki komsulardan. Alintilamayin daha fazla, gitgide fikirleriniz daha da onemsizlesti gozumde, merak da etmiyorum sukur
Ne güzel çarpıtma yapıyorsunuz öyle. İstediğimi yaparım yazmamisim. Bazı insanlar nefes sesinden bile rahatsız oluyor nefes mi almayacagiz. Rahatsız olan insan kendini sinirlamayacak. Bana herşey özgür, herkes bana uyucak, ama ben kendimi kısıtlamaya gelince komsuluk öyle mi. Var mı böyle bir dünya. Siz rahatsız oluyorsunuz diye insanlar evlerinde put gibi mi olacak. Hiçbir komşumla sorun yasamadim. Haksız ciktiginiz için alintilanmak istemiyorsunuz. Duymak istemiyorsanız kendi ağzınızdan çıkanlara da dikkat edeceksiniz. İlk alintilayan sizsiniz. Dolayısı ile her cevap verdiğinizde ben de cevap verme hakkımi kullanacağım. Egonuzu bir kenara bırakıp kendiniz önce sessizliğe bürünun mesela. Ben herkese herşeyi söyleyeyim kimse bana birşey söylemesin tam sizin yazdıklarınizla uyuşan birşey . Tavrınıza şaşırmadım. Bana neler neler yazıyorlar kimseyi aklımda tutmadim. Daha önceki hangi cevabım size dert olduysa kara kaplı defterinize adımı not etmişsiniz. İlla üste çıkmam lazım diye herhalde kenarda böyle bir defteriniz var.

Eski evde çamaşır makinem mutfaktaydı şimdi girişte. Herkesin makinesi banyoda olmuyo ki 🥹

Sonuçta hiçbiri yatak odasında değil.
Demek istediğim aslında tam da bu, mutfaktaki ses gece bana geliyorsa demek ki ayaktayım ve mutfaktayım. Makine sesi umrumda olmamalı.
Evin girişinde ise dışarıdan asansör de geliyordur geceleri. Yine duyulup rahatsız olmamak gerekiyor bence.
Gece elektrik süpürgesi falan çalıştırılmaz, hatta ben robot bile çalıştırmıyorum gece modunda az ses yapmasına rağmen. Kısaca bana çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma falan gereksiz şov geliyor. Gece tvyi kapatıp ışıkları kapatırken komşunun tv sesini her halükarda duyuyoruz ama yatak odasında izlemiyorsa sorun etmemeliyiz diyorum.

Takacak olsak çok şey buluruz. Benim yatak odama yan bloktan asansör sesi geliyor mesela. 5 blok bitişik nizamız. Asansör de dibimizde değil yan bloktaki dairenin salon + hol sonrasında kalıyor. Gece pek binmeseler olur mu :KK43: desem yönetime gülerler bana.
Eski evim Atatürk Havalimanı dibindeydi, uçak sesine bile alışıyor insan.

Özellikle yeni evlerin duvarları çok ince, ses yalıtımı olmayabiliyor ben de bazen deliriyorum ve sosyal medyada bir çözüm gördüm. Duvara yapıştırılan ve sesi anında kesen bir uygulama varmış, yapıştırma şeklinde tüm duvar kaplanıyor üzerine de yine sıva boya. Çok aşırı maliyetli midir bilmiyorum ama bir bakın isterseniz.

Sonuçta hiçbiri yatak odasında değil.
Demek istediğim aslında tam da bu, mutfaktaki ses gece bana geliyorsa demek ki ayaktayım ve mutfaktayım. Makine sesi umrumda olmamalı.
Evin girişinde ise dışarıdan asansör de geliyordur geceleri. Yine duyulup rahatsız olmamak gerekiyor bence.
Gece elektrik süpürgesi falan çalıştırılmaz, hatta ben robot bile çalıştırmıyorum gece modunda az ses yapmasına rağmen. Kısaca bana çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma falan gereksiz şov geliyor. Gece tvyi kapatıp ışıkları kapatırken komşunun tv sesini her halükarda duyuyoruz ama yatak odasında izlemiyorsa sorun etmemeliyiz diyorum.

Takacak olsak çok şey buluruz. Benim yatak odama yan bloktan asansör sesi geliyor mesela. 5 blok bitişik nizamız. Asansör de dibimizde değil yan bloktaki dairenin salon + hol sonrasında kalıyor. Gece pek binmeseler olur mu :KK43: desem yönetime gülerler bana.
Eski evim Atatürk Havalimanı dibindeydi, uçak sesine bile alışıyor insan.
Siz asansör sesi deyince aklıma geldi. Bir önceki evde giriş katında asansörün yanındaydı evim ve giriş katı 3 daire ayrıca hidroforda tam altımızdaydı. Biri aynı bunu söyledi gece asansöre binilmesin ve hidrofor kapatılsın . 🤷‍♀️ Bu kadar takıntılı insanların ev tutarken dikkatli olması gerek bence.

Merhabalar herkese. Kiraciyim. 3 yillik oturdugum evden ev sahibinin tasinmasi sebebiyle ciktim. Ayni sitede ev buldum. Bir aydir oturuyorum. Evde acayip ses var. Yan komsum geceleri kurutma makinesi calistiriyor. Alt komsumun akvaryum sesi. Baska da degisik sesler var. Yan komsuma soyledim gece calistirmayin diye. Maalesef dinlemiyor. Bozukmus makinesi iki sefer atiyor. 8 saat araliksiz calisiyor. Kafayi yiyecem bu kadar sesten uyuyamiyorum. Esim alis diyor. Yeni tasindim da. Cok uzgunum.
İmdat ya çok kötü bu arada ben de gece kurutma acıyorum aciliyeti olunca ses alt kata felan gidiyomudur acaba kurutmanın oldugu yer biraz uzakta kalıyo odalara alt katta bizim düzenimzile aynı ama bielemdim eger gidiyosa çok ayıp ediyorumdur

Siz asansör sesi deyince aklıma geldi. Bir önceki evde giriş katında asansörün yanındaydı evim ve giriş katı 3 daire ayrıca hidroforda tam altımızdaydı. Biri aynı bunu söyledi gece asansöre binilmesin ve hidrofor kapatılsın . 🤷‍♀️ Bu kadar takıntılı insanların ev tutarken dikkatli olması gerek bence.
Geçen kış en üst kattakilerden biri gece ses geliyor diye banyo havalandırmalarının üstünde, çatıda dönen ve dışarıdaki havanın içeri girmesini engelleyen zımbırtıları kapattırmıştı. Haftalarca banyolarımızın neden buzhaneye döndüğünü, içerde fırtına olduğunu anlamaya çalışmıştık. 😂

Kurutma makinesinin ses çıkardığını ilk defa duydum. Benimkisi sessiz gece açarım özellikle kışın. Benim çocuklar çıt sesinden kalkar ama kurutmada hiç ses yok. Ki benimkiler koşar eder de ama alt kat komşum ses duymadığını söyler fakat akşam 20.00den sonra hiç ses yok uyuyorlar zaten.
Neyse benim burda söylemek istediğim duvarları kağıt gibi olan binalarda hele de son depremden sonra yaşamak çok kötü değil mi? Aşırı riskli ve korkunç bence.

Kuran sesinden rahatsiz olana kutuphaneye git, kurutma sesinden rahatsiz olana haklisin mi diyorsunuz? Ne kadar tutarli fikirler.

Konu sahibi lutfen konusun insanlarla, gece calistirmasinlar. Sitedeyseniz, yonetime sikayet edin
Yaaa gerçek bir "Woman" işteee 🥰 O konunun sahibi bendim, ben bile bu detayı farketmedim. Helal olsun. Tek rakibiniz Firdevs Yöreoğlu olabilir gibi 😂

X