Komşu anlaşmazlıkları ve tehdit

wafflebie

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ağustos 2022
534
1.180
Günaydın arkadaşlar. Uzun olabilir, okuyan herkese teşekkür şimdiden.

6 katlı bir apartmanda, en son katta oturuyoruz. Kendi evimiz, 1.kat hariç herkesin kendi evi. Belirtmek isterim. Geçtiğimiz aylarda alt komşumuz bize çıktı:
"Banyomun tavanı su akıtıyor, ortalık battı," diye.
Bizden kaynaklı olmadığını söyledik ama inanmadılar, bakması için birini çağırdık ve o da "bacadaki oluktan dolayı" olduğunu söyledi. Onlara direkt iniyor, bizle alakalı değil yani.
Buraya kadar her şey normal. Çatıyı yaptırmak derken tüm binayı yenileyelim diye bir öneri attı alt kat. Dış cephe, çatı onarımı vesaire. Tüm yaz beklememize rağmen kışın atıldı bu fikir ve açıkçası bu biraz bizi zorladı. Birtakım taksit borçlarımız var bu kış, önümüz kış doğalgaz masrafı çok oluyor. Orada bir streslendik ama zor bela kabul de ettik, çünkü 1.kat hariç diğer katlar kabul etti. Şimdi en üst kat yapmayıp diğerleri yapsa da hoş durmaz dedik. 1.kat ise bina içi boyayı ben öderim dedi, öyle anlaştık.

Bu ay bizim alt kat bir eleman tuttu dış cephe için. Başta 74k dedi ama en son 56bine anlaştık. Taksit mevzunu bir konuşalım, ona göre başlanır dedik; daha bir karara varmadan bu konuda, boyaları vesaire apartmana bırakmaya geldiler. Hadi bir şey demedik. Taksit üçe bölünür dedi; o da ilk 6bin, 3 + 3 şeklinde daire başı. E çok geldi doğal olarak ama yine sesimizi çıkaramadık. Bu son günler alt kat komşumuz, son toplantı da çatı masrafına karışmam dedi, orada bizim planlar bir bozuldu.

E bu konuyla alakalı sorunu olan ve bunu başlatan onlar? Üstelik ortak alan çatı, bildiğim kadarıyla. Ne demek ben katılmam? Kendilerini ödemeye ikna edemeyince biz dış cephe ve diğer masraflardan geri çektik kendimizi. O geri çekilmemizden beri arayıp ikna etmeye çalışıyorlar. Tutulan eleman aradı mesela önce abimle konuştular. Adam, "Vazgeçerseniz, sizle mahkemelik olabiliriz, siz yaptırmasanız bile diğer katlar yapmaya devam eder, " diye konuşuyor. Bu arada henüz iş başlamadı, belirtmeliyim. Abim de, olur, karşılıklı dava açarız falan diyordu. Elemanın bize karşı tehditkar konuşması bir yana, diğer komşularla iletişime girdik ve alt komşumuz, biz plandan geri çekilince, diğer komşulara söylemediğimiz şeyleri söylemişiz gibi anlatmış bizi. Alt komşumuz, diğer komşuları bize karşı şişirmiz anlayacağınız ve onlarda bizle kavga etti yani. Hayır yani, kaç yıllık komşularımızdı hepsi, aramız iyiydi ayıp ya.

Bu konuda bir şey yapabilir miyiz? Baskı oluşturmaya devam ediyorlar, diğer sakinler ile aramızı açmaya çalışıyorlar ve rahatsızız bu durumdan.

Bu konuda ne yapılır bilmiyorum ama keşke her şeye tamam demeseydiniz hemen
Kolayca her şeyi iteleyebiliriz diye düşünmüşler çünkü
Başta abim kabul etme taraftarı olmadı ama dediğim gibi, diğer daireler edince bize pek söz düşmedi. Biz de güç bela onayladık, hazırdık bir şekilde katılmaya bu plana ama tüm hazırlıklar tamamlandığı gün alt komşu çıkıp 'Çatıya karışmam.' deyince biz de plandan geri çekildik. Son kattayım diye ben ödemem çatı masrafını.

Birinci kat çatıya katılmadığı için boya masrafını üstlenmiş sanırım .
Yanlış mı anladım ?

Apartmanlarda bu sorun her zaman var ; alt çatıya karışmaz, çatı alta karışmam der uzar gider. Yönetici belirleyin, toplantı yapın, karışmam diyen toplantı tutanağına imza atsın sonra sıkıyorsa dava etsinler. Tüm ortak alanların masrafı birlikte yapılır, oraya karışmam buraya karışmam olmaz, kimsenin öyle bir hakkı yok. İş için tutulan sizi arayan kişinin sözleşmesi var mı ? Varsa bu sözleşmeyi kim, hangi toplantı tutanağına istinaden imzaladı ? Apartmanlarda kanunen çoğunluk kararı gerekir ama bunun imza altına alınması şarttır. Eğer bu şartlar sağlanmamışsa bir daha sizi ararsa savcılığa tehditten şikayet dilekçesi vereceğinizi söyleyin. Sözleşmesi olsa bile kat malikleriyle direk irtibatı doğru değil, bir yönetici olur onunla iletişim kurar, kimin kabul edip etmediği yüklenici firmayı ilgilendirmez, kat malikleri arasında çözülecek sorundur, terbiyesizlik etmesinler

Eleman arayıp bizzat söylenince inanın çok şaşırdık. Ortak alan mevzularını bilmesek, bizi kandıracaklar valla.

Eski yönetici bıraktı, yeni seçimi yapmadık henüz. Ve işçi eleman ile sözleşme yapılmadı daha. Zaten daha konu üzerinde net bir konuşma yapılmadan mal getirmeye kalkıştılar, oraya ayrı deli olduk.

Bizim çatılar mecburen yapıldı.
1. Kat dahil herkes para verdi çatı yenilendi oluklar yapıldı.
Çatı ortak yapılıyor.
Oluklar,dış yalıtım,apartman iç dış boya,bahçe işleri hepsi ortak
Ama evin içinde çatıdan kaynaklı akma oldu onu apartman sakinleri karşılamadı çatıyı tamir ettirdiler.
Çatı ortak olursa sizde diğer masraflara ortak olur herşeyi yaptirirsiniz.

Sırf bunun için site harici yerlerde oturmaktan nefret ediyorum. Annemlerin apartmanında da böyle sorunlar var. Giriş katta oturanlar hiçbir şeye karışmıyor. Mecburen onun payını da geri kalan dairelere bölüştürüyorlar. En mantıklısı toplantı yapıp aklı başında bir yönetici belirlemeniz olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…