Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Şimdi 3 aylık oldu 13. haftaya girdik canım :) İnsanları gereksiz strese sokuyorlar sen gönlünğ ferah tut kolposkopi de leep de gayet kolaylıkla yapılan ve neredeyse kesin tanı ve çözüm sağlayan işlemler. Polip bende adet gecikmesi yapıyordu bşr de adetten önce kahverengi akıntı, ama ameliyat olmayı mı akıntıyı çekmeyi mi tercih edersin desen ameliyat olmadım. Zaten hamile kalınca rahim duvarın kalınlaşıyor ve polip otomatik olarak kayboluyor :)

Smear testinde alınan parça rahim ağzı dokusunun çok çok küçük bir yerini inceleme imkanı veriyor. Kolposkopide ise rahim ağzının tamamını boyayıp yayılım var mı diye kontrol ediyorlar. Doktorlar bu yüzden smear testinin yanılma payını da hesaba katıp, şayet dokularda hpv tiplemesi ile tespit edilen bir durum görürler ise smear testinde çıkmasını beklemeden, emin olmak için kolposkopi ile de kontrol etmeyi tercih ediyorlar, merak etme endişe edilecek bir konu değil, sadece takip edecekler canım. Aklına takılan bir konu olursa her zaman sorabilirsin :)

:))) maşallah çok seviddim. Allahım hayırlısyla kucağına almayı nasip etsin biraz önce doktorum aradı smear testinde az bir seviyede hücre değişimleri tespit edilmiş muhakkak kolposkopiye bekliyor tabiki gideceğim.. kolposkopi sonucu smearle aynı da gelebilir daha yüksek hücre değişimi de olabilir dedi. polip ameliyatı için neden küretaj önerdiğini sordum kendisi iki işleminde aynı riskleri olduğunu sadece maliyet olarak farkettiğini söyledi. hazır uyutulmuşken onu da halledelim dedi. Bir doktora daha gideceğim bakalım.

seni o kadar cok seviyorum ki pozitifligin işliyor resmen niloya peki hpv negatif iken nasil oluyor da cin 1 çıkıyor. Aklim cok karıştı. Korkudan rahat bir nefes alamadim. Bu vaziyette yilda 1 kontrol gec olmaz mi acaba.

seni o kadar cok seviyorum ki pozitifligin işliyor resmen niloya peki hpv negatif iken nasil oluyor da cin 1 çıkıyor. Aklim cok karıştı. Korkudan rahat bir nefes alamadim. Bu vaziyette yilda 1 kontrol gec olmaz mi acaba.

Canım ben de sizleri seviyorumBurada çok insan bana yardımcı oldu durumumu öğrendiğimde, çok stresli ve gereksiz üzüldüğüm bir 3 ay geçirdim, tek üzüntüm insanların böyle çaresizmişçesine korkutulup vebalı gibi konuşulması hpv hakkında. Halbuki Amerika’da insanların %80inden fazlası hpv ile tanışıyor, bu cinsel grip gibi :)

Şimdi gelelim sorunun cevabına. Rahim ağzı hücre değişiklikleri her zaman hpv sebepli olmuyor, nadiren de olsa servisit dediğimiz rahim ağzı iltihabı da vaktinde tedavi edilmezse bu değişikliği yapabiliyor. Cin1 oldu isen servisitten kalan bir durumdan dolayı biraz yıpranma olmuş olabilir, veya hpvyi vücut atmış artık negatifsin ama hücrelerin daha tam iyileşmemiş olabilir. Cin1’in cin2-cin3 ve daha sonrasına evrilmesi en az 5-15 senelik bir süreç. Bu yüzden yıllık rutin kontrol süresi kesinlikle kısa bir süre değil. Mesela ben hem hpv pozitifim hem de leep oldum, bir sonraki kontrolüm doğumdan önce olcak, bir sorun çıkmaz ise ben de yıllığa döneceğim. Senin zaten hpv negatif, biraz sağlığına dikkat edersen cin1 en fazla 2 seneye kendi kendine kayboluyor zaten :) tatlı canını üzme her şey yoluna girecek :)

Amin canım Allah isteyen herkese hayırlısıyla verir inşAllah :)
Kendimden örnek vererek açıklayayım. Smear testim lsil yani cin1 geldi, kolposkopi sonucum cin2 geldi, yani daha üstü. leep sonucum cin1+kronik servisit geldi. Smear küçük bir dokuya baktığından geniş yayılım varsa tespit edemeyebilir, kolposkopide buna bakacaklar. Aynı ya da daha yüksek gelebilir bendeki gibi. Cin1 isen takip, Cin2 veya cin3 tespit ederlerse leep olacaksın, onun da patoloji sonucu aynı da gelebilir benimki giib düşük de. Çünkü kolposkopide doktorun aldığı biyopsi sırasında cin2lerin hepsini temizlemiş olabiliyor :)

doktor telefonda söylemedi ama smear sonucumda şu yazıyor: sonuç lgsil hpv etkisi, en sonunda da class 3 hafif derecede displazi servisitis, kandidiazis. Sanırım servisitis iltihap. Kandidiazis de mantar.. acaba bu lgsil mantar yüzünden olabilir mi?? Ne dersin

Lgsil ve lsil aynı yani cin1 eski diliyle. Servisit rahim ağzı iltihabı, bende de çıkmıştı. Kandidiazis evet mantar ama bende yoktu. Kolposkopim yapılırken ekrana yansıtmalarını istemiştim. Servisitimi gördüm mesela, doktorum da dedi ki niloyacım bu aşınan bölgelere hpv daha kolay tutunur. yani eğer rahim ağzında yara(servisit-iltihap vb.) var isr sürtünmenin etkisiyle daha çabuk tutunabiliyor ve genellikle iki vaka birlikte görülebiliyor kendimden biliyorum. Naçizane fikrim kolposkopi olup sonucunu aldıktan sonra cin1 gelir ise sana vajinal bir antibiyotik tedavisi verirler, hem mantar hem servisit için. Ya da kriyo yani sadece yakma işlemi de yapabilirler servisit kronikleşmişse tercih edilen bir yöntem. Cin2 ve üstü gelirse zaten direk leep oluyorsun onda da işlem sonunda kriyo yapıyorlar. Servisit ve cinler aynı anda yokedilmiş oluyor. İşlem sonrasında vajinal fitil ve antibiyotik kullanarak tedavini tamamlarsın. İnsanlar leep diyince korkuyorlar da inan hep bilmediğimizden. 20 dakikada bitiyor işlem güle oynaya çıkıyorsun :)

cevabin icin cok tesekkurler canim benim olmadi oyle cok sukur baska arkadasin basina gelmis hepimiz ayni seyle mucadele ettigimiz icin korku ve şüphe birakmiyor pesimizi

Merhaba arkadaşlar ..
Off o kadar moralim bozuk ki nerden başlasam nasıl anlatsam bilmiyorum yani yaklaşık 6 aydır bu doktorlar bana kafayı yedirttiler nedir bu çektiğim??
Bilen bilir hikayemi uzun süredir buralardayım zaten ama öZet geçmek gerekirse mayıs ayında ascus gelen bir smear sonucu üstüne hpv 56 teşhisi temiz kolposkopi incelemesi bunların üstünden geçen 3 ay sonrasında yapılan biyopsi sonucu gelen cin 2 doktorun ameliyat demesi ama cerrahpaşadaki profesörün ameliyata gerek olmadığına iddiacı olması üzerine benim en sonunda bu işte ihtisas hastanesi olduğunu düşündüğüm için kadın doğum hastanesine gitmem orda tekrar smear ve bugün sonucunu aldığım smear ASCUS sonucu ...

Bugün 6 ay içinde ikinci ascus smear sonucunu aldım ve inanın ne yapacağımı bilmiyorum doktorun tedavi isteği ise 3 aylık bi fitil kullanımı ardından 3 ay sonra smear takibi . Ya ne yapayım ben arkadaşlar gidip özele leep yapın deyip kurtuluvereyimmi yani inanın çok sıkıldım ne yapıcam. Ben ???

Nerde ikamet ediyosun

Yani o kadar doluyum ki ben binlerce lira verdim gittim doktorlara ama bana eksik biyopsi üstüne olmam gereken ameliyat hususunda doğru dürüst bilgi bile vermediler . Başka profesörle gittim ay canım ne ameliyatı saçmalama diye kovaladılar ama gelen sonuç hala ascus değişmiyor gitmiyor delircem neden adam gibi bişe demiyo kimse bana ya

Meraba canim. Seni baya uğraştırdı bunlar. Niloyanin doktoruna gitmeyi düşün bide ordan da bi fikir al istersen

Manevi çöküntü yetmezmiş gibi birde maddi olarak zorlaniyoruz ama ilerlerse (allah korusun) maddi zorlugu daha da artacak. Hem beden hem akıl sağligimiz icin ugraşiyoruz mecburen. Bi rahatla kafani topla sakin düşünmeye çalis

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…