Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Benimm yanma değilde idrar yaparken ağrı oluyo böyle idrarımı rahat yapamıyorum az az çıkıyo rengi de bazen koyu bazen açık anlamadım

Yumurtlama döneminde idrarda sorun yaşamadım ben idrarını rengi de koyuysa ve yanma varsa genelde idrar yolları enfeksiyonu ya da mix bir enfeksiyondan şüpheleniyorlar
Senin hiç böyle kaşıntı renkli akıntı ağrı gibi sıkıntıların oldu mu reulin ? Cin 3 e gelene kadar ?

Senin hiç böyle kaşıntı renkli akıntı ağrı gibi sıkıntıların oldu mu reulin ? Cin 3 e gelene kadar ?
Daha önce koyu sarı akıntım oldu. Ama bunun displazilerle alakası yok dedi. doktorum. Bu durum için antibiyotik ve vajinal fitil verdi sonra ameliyat oldum zaten senin anlattıkların enfeksiyona benziyor bu cinler yüzünden bünyemiz zayıfladığı için daha sık enfeksiyon oluyoruz diye düşünüyorum. Doktoruna bir görünsen Ceylan

Ben haftaya salı günü süleyman akhandan randevu aldım temelli ona gideyim diyorum. Çünkü bir ay önce yaptırdığım smear temiz gelmişti bir hafta sabredeyim diyorum benim o kadar sık enfeksiyonum oluyor ki gerçi daha kızken bile bende akıntılar olurdu bir türlü kurtulamadım.
Belki düzgün bir tedavi verir onu uygular kurtulurum bu akıntılardan.

Süleyman Engin Akhan çok iyi bir hocaymış hep harika şeyler okudum hakkında umarım iyi olur senin için ilk söylediğinde de sevinmiştim o hocaya gideceğine :)

Süleyman Engin Akhan çok iyi bir hocaymış hep harika şeyler okudum hakkında umarım iyi olur senin için ilk söylediğinde de sevinmiştim o hocaya gideceğine :)

Saol canım benim herhalde salı gününe kadar beklemem bişeyler için geç bırakmaz beni dimi ya sonuçta bi ay önceki smear temizdi. Zor randevu alınıyor kendisinden maalesef neredeyse 14 gün sonrasına verdiler

Merhabalar,
Öncelikle herkese acil şifalar diliyorum :)
Ben 27 yaşındayım. Yaklaşık 2 sene önce mantar şüphesiyle (çünkü karnıbahar gibiydi) dr a gittim genital siğil yani hpv virüsü olduğunu öğrendim. Bana smear yaptı ve sonucunda aldara krem verdi. Düzenli kullanımda hemen etkisini gördüm. Böyle bir sorunu olanlara tavsiye ederim. Tüm sağlık sorunlarında doktor çok ama çok önemli kızlar. Bu forumda yazılanları a'dan z'ye kadar okudum. Notlar aldım. Kesinlikle bir üniversite hastanesine gidin. Rutin Smear sonucumda LSIL (DÜŞÜK DERECELİ SKUAMÖZ İNTRAEPİTELYAL LEZYON), HPV ETKİSİ yazıyordu hemen kontrole gittim. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde jinekolog onkolog Nedim Tokgözoğlu'na gittim ve yaklaşık 1 hafta önce cin 2 olduğumu öğrendim. Doktor hemen durumu anladı biyopsi aldı. Hatta bir doktor daha çağırdı (eğitim ve araştırma hastanesi olduğu için) Baya 5 dk boyunca kendi aralarında konuştular. Tabi ben tek bir kelimesini dahi anlamıyorum :) Hayatımda asla unutamayacağım bir 5 dk oldu benim için. Çünkü vajinanızda bir cihaz var. Ve 2 erkek doktor vajinanız hakkında konuşuyor ve siz birşey anlamyorsunuz :)
Neyse konuya döneyim Nedim Bey smear sonucunla biyopsi sonucun uyuşmuyor dedi ve sonuçlarını alıp Cerrahpaşa veya Çapa patolojiye götür dedi. Ama buradan okuduğum kadarıyla böyle bir duruma gerek yok. Çünkü smaer sonuçları %40 yanıltıcı olabiliyormuş. Ben Nedim Beye tekrar gitmeyi düşünmüyorum. Evet çok iyi ve bilgili bir doktor ama çok yoğundu ve kısa kesti konuşmaları içimi rahatlatmadı ya da detaylı bilgi vermedi.

Leep yaptıranlar (bana da muhtemelen leep yapılacak) iyileştiniz mi? durumlar nasıl? tahlil sonuçlarınız nasıl geliyor? aynı yara tekrar oluştu mu? Çünkü araştırdığım kadarıyla bu işlem baya önemliymiş ve ilk müdehalede tamamen temizlenmesi gerekiyormuş.

O yüzden sizden ricam kızlar lütfen bu işlemi yaptıranlar İstanbul genelinde hiç fark etmez doktor ismi paylaşsın. Devlet hastanesi prof ilk tercihimdir. Çünkü bu vakalarla karşılaşma ve tecrübe oranları diğerlerine göre daha yüksek. Lütfen ama lütfen yazın bu mesajın altına toplu olarak ve merak edenler, doktor arayışında olanlar da okuyup faydalansın. Çünkü genel olarak kimse pek doktor tavsiyesinde bulunmamış. Şimdiden çok teşekkür ederim. Tekrar herkese acil şifalar diliyorum.

Moralinizi yüksek tutun, sigarayı bırakın, stres kesinlikle artık hayatınızın hiçbir anında olmamalı. Sağlıklı yaşayın, beslenmenize dikkat edin. Bunlar zaten genel olarak yapmanız gereken şeyler aslında :) Ben de şu an sigarayı bırakmaya çalışıyorum. Bu kadar ilerlemesinin sebebi belki de sigaraydı çünkü biliyorsunuz bağışıklık sisteminizi düşürüyor. Kendinize çok iyi bakın. :)

Gecmis olsun. Bende nedim beye muayene oldum. Ilk pataloji sonucum cin2 hpv idi. Kolposkopide supheli bi durum gorunmuyor ve parcayi buraya getir bizde inceleyelim dedi. Kolposkopide benide 2 doktor inceledi ve bende hicbisey anlamadim :) okmeydaninda tekrar incelendi sonuc cin1. Takibe alindim. Kafam okadar doluki okumaktan piskolojim iyice bozuldu. Kendimi dinlemekten yoruldum. Artik eskisi kadar okumuyotum arastirmiyorum. Ocak ayindaki kontrolume kadar sakin sakin bekliycem. Aile hekimi bana capa da doc samet topuz u onerdi. Ocak ayindaki kontrolumden sonra duruma gore ona gidicem. Stresi hayatinizdan cikarin demiyorlarmi bogasim geliyor onlari. Gelde stresi cikar. Bulasici bi virusle basbasayim kurtulma sansim yok hayat kabusa donmus yeni bi duzen kuramiycam kursamda birine bu virusu bulastirmak nekadar insani vicdani bilemiyorken belkide cocuk sahibi olamayacakken hadi stresi hayatimdan cikarayim Allahim bukadar agir olmamaliydi

Arkadaşlar Merhaba;

Aramıza yeni katılanlar olmuş, öncelikle hepinize geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

Şubat 2018’de bebek istemiyle gittiğim Medipol Bağcılar’da rutin smear kontrolüm sonucunda LSIL(cin1) teşhisi konuldu, doktorum bana olumsuz yaklaştığı ve kanser olabilirsin dediği için aklımı yitiriyordum. 5 Mart’ta HPV tip tarama testimi yaptırdım ve sonucunda 16-51-54 yani 3 tip HPV taşıdığımı öğrendim, 16 ve 18 rahim ağzı kanserinde en sık tespit edilen virüsler miş hepten korktum. Acilen kolposkopi yapmamız lazım dediler Prof.Dr.Ateş Karateke’ye gittim ki jinekolojik kanserlerde bu işin babasıymış. Hakikaten de kolposkopimi onda yaptırdığımda o rahatlığı, babacan tavrı beni iyi hissettirdi. Kolposkopimi yaparken teşhisi söyledi zaten, cin2’ye ilerlemiş kızım bunu 2-3 ay içinde alırsak iyi olur diye. Arkadaşlar kesinlikle kanser değilsiniz, prekanseröz yani kanser öncesi lezyonlar hücre değişimleri bunlar lütfen korkmayın. Leep için bütçemi aşacak bir fiyat söyleyince alternatif arayışına girdim ve daha önce leep işlemi yaptıran çok yakın bir arkadaşımın gittiği Opr.Dr.Ümit Kaya’ya gittim. 5 Mayıs’ta lokal anestezi ile leep işlemimi yaptı gülerek girdim gülerek çıktım, bir gram acı hissetmedim, 20 dakikada günlük hayatıma döndüm. Hiç korkulacak bir şey değil, kendinizi strese sokmayın. Patoloji sonucum 4 gün sonra geldi, Ateş Hocam kolposkopide cin2li yerleri parça alırken temizlemiş sağolsun, cin1 ve kronik servisit dendi. Eylülde kontrole gittim, geçen hafta sonucumu aldım smear testim temiz çıktı. 6 ay sonra tekrar smeare bakacak ama artık tamamen temizsin korkma dedi. Tekrarlasa dahi kontrol altındasın hiç bir şey olmaz güven bana dedi ki güveniyorum doktoruma. Çaresi çok kolay ve teşhis konuldu ise kesinlikle abartılacak bir durum değil, sadece cinsel ilişkide tek partner ve korunma önemli. Sigarayı da bırakırsanız tadından yenmez :)

Hamilelik olayına gelince, iki gün önce hamile olduğumu öğrendim, leep ya da HPV gebeliğe kesinlikle engel değil, çiçeği burnunda hamile bildiriyor :)

Doktor ve işlem fiyatları, süreçler ile ilgili bilgi almak isterseniz özelden yazabilirim buradan reklam olarak algılanabiliyor yanlış anlaşılmak istemem.

Tekrar hepimize geçmiş olsun, sevgilee..

Canım merhaba,
Öncelikli olarak cevap verdiğin için çok teşekkürler. Benim de Londra’da yaşayan çok yakın bir arkadaşımın ablası aynı şekild cin1 den leep operasyonu geçirmiş. Ben de dün öğrendim. Bana herşeyi anlattı. Kendisi İstanbul’da özel bir doktorda bu işlemi olmuş. Kendisi takibe alalım demiş, kendisi istememiş hayır kurtulalım demiş. Öncelikle bu tercih meselesi yani çok yakın takibe alınmalı. Sana tavsiyem kesinlikle bir üni hastanesinde (Çapa, Cerrahpaşa gibi) bir prof a da gitmen. Nedim bey çok bilgili bir doktor google a yazdığında çok fazla bilgi çıkıyor kendisiyle ilgili ama maalesef çok ilgilenmiyor.
Bu kadar stres yapılacak bir durum yok, kanser değilsin kesinlikle de olmayacaksın. Bunu kontrol altına alman gerek, alamazsan daha da ilerleyecek durumun ve şu an cin1 olan durumun kontrolda cin2 olacak. Lütfen yapma bunu kendine. Bir psikolojik yardım al istersen. Şu an olduğun durumu az çok tahmin edebiliyorum. Ailen durumu bilmiyor, arkadaşlarından da belki 2,3 kişi biliyor. Buna rağmen hala kendini kötü hissediyorsan bir yardım al.
Stresten kurtulmak istiyorsan kendini şu an ne ile uğraşıyorsan ona vermeye çalış. Sağlıklı yaşa ve egzersiz yap lütfen. Dediğim gibi bunlar zaten yapmamız gereken şeyler :)

Merhaba,
Senin hikayi de çok okudum çok sevindim hamile olmana. Umarım bebeğimi sağlıkla, hiç sorun çıkmadan alırsın kucağına :)

Sen özelde oldun sanırım operasyonu. Fiyat bilgisi alabilir miyim rica etsem? Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Günaydın ben leep oldum. Leep çok kolay bir işlem seçme şansın olursa lokal anestezi ile olmanı tavsiye ederim. Benimde biyopsi sonucum ve smear sonucum uyuşmuyordu. leep sonucumsa sadece kronik servisit geldi. Ankara’da olduğum için doktor tavsiye edemiyorum moralinizin iyi olması Harika :) bu çok önemli. Ben da sigarayı bırakmaya çalışıyorum. Ama çok zorlanıyorum.

Çok teşekkür ederim cevabınız için.Rabbim herkese acil şifalar versin.umarım kanser olmadan atlatırız bu virüsü
Bugün özel bir ünv hastahanesinde kolposkopi oldum.3 yerden biyopsi alındı.kafama takılan raporda TZ tıp 1 izlendi yazıyor bu ne acaba bilginiz var mı bu konuda?

TZ tip 1 = Transformasyon Zonu Tip 1 = Cin 1 demek. Prekanseröz lezyonların en hafifidir. %90 kendiliğinden kaybolur ve Hpv etkisi yok ise doktorunuz 1 sene izlem önerir, gerileme ya da sabit görürse takip eder, ilerleme görürse leep önerir. Hpv etkisi var ise direk leep olursunuz ve temizlenmesi en kolay tiptir. Geçmiş olsun korkmayın iyisiniz :)

merhaba niloya88. Hayırlı olsun öncelikle hayirli sağlıkla dogurun inşaallah. Rutin smear demissiniz onceki sayfada. Oncekiler temizdi bu yaptirdiginizda mi sorun cikti? Ve ilk mi yoksa 2. Hamileliginiz mi acaba?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…