Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Merhabalar ben smear yaptirdim gecen ay ama ascus cikti fakat iliskiden sonra hala oluyor o kanama cok az doktora sormustum onemli degil demisti hic gecmeyecek bu anlamadim
Benimde aynı. Gecer gibi olup tekrarlıyor. Bende soruyorum önemli değil diyor geciyor nasıl önemli değil yaa insanı ilişkiden soğutuyor resmen. Benimde cok az kanama oluyor. İyi bir doktor bulup gitmek lazım yakılcaksa yakılsın valla cinselliği cok etkiliyor evliyim bir de. Evli olmasam hadi neyse dicem

Merhabalar ben smear yaptirdim gecen ay ama ascus cikti fakat iliskiden sonra hala oluyor o kanama cok az doktora sormustum onemli degil demisti hic gecmeyecek bu anlamadim
Bir de doktor beni önce tedavi etmisti yani akıntı için fitil kullandım. Smearı ondan sonra aldı. Eğer o sekilde alsaydım yanlıs sonuc verirdi dedi. Yani enfeksiyondan dolayı ascus cıkardı demek istedi herhalde. O yüzden sizde 6 ay sonra bir daha verin smear. Ascusun gerilemiş olması gerekiyor cunku.

Hpv olanlar aynı zamanda kronik servisite davetiye cıkarıyor yani ikisi bir arada bulunabiliyor. Biyopsi sonucunda sizde kronik servisit cıkmıs mıydı? Muhtemelen o yapıyor
Hayir smear sonucum da sadece ascus cikti haziran ayinda leep oldugum doktoruma randevum var bunun icin baska bir prof doktora gorunmustum mart ayindaydi o smear digerini diger doktorum icin haziranda vericem bir de ona sorucam bakalim

Merhaba kızlar, leep oldum ve bir hafta geçti. İlk günlerde hafif lekelenmeler vardı, iki gündür kanamam var . Özellikle bugün akşam üzeri çok fazlalaştı büyük kan pıhtıları atıyorum.Doktorumu aradım yarın gel dedi. Korkuyorum , tuvalete gidemiyorum çok kanamam var.Böyle bir durum yaşamış olan var mı

Merhaba kızlar bende de kolposkopi sonucu cin1 geldi doktor leep olmamı söyledi. Bu durumda olan başka arkadaş var mı yardımcı olabilir mi lütfen

Merhaba kızlar bende de kolposkopi sonucu cin1 geldi doktor leep olmamı söyledi. Bu durumda olan başka arkadaş var mı yardımcı olabilir mi lütfen
Cin1 icin neden leep ? Cin1 zaman icinde iylesebelicek bi aşama. Benmi yanlis biliyorum yada yanlis hatirliyorum bilemedim? Benimde cin1 di ve herhangi bir operasyon yapilmadi

bende kadın doğuma gittim smear aldı hpv dna istedi eşimde siğil ler var 10 yıldır. smear da bile ağladım ben o konuda çok fenayım ağrı eksiğim. yüksektir ama dayanamadığım Bi ağrı oluyo nedense. şimdi hpv yaptırmaya korkuyorjm

Merhaba geçmiş olsun sizede benim sınırlarım temiz gelmişti o yüzden rahattım biyopsi sonuçlarım geldi temiz çıktı sadece kronik servisit çıktı oda leep sonrası karşılaşılan bir durummuş o bölge hassaslaştığı için herhangi bir tedaviye gerek görmedi doktorum 6 ay sonra takip verdi çok şükür inşallah sizinde tertemiz gelir
Bende aynı durumdan muzdaribim sizin doktorunuz ne dedi leep tekrarlayabilirmiymiş? 2019’da bende oldum hpv negatif geldi. Ama içimde hep korku var yeni evliyim.

Herkese merhaba
2020 Aralık ayı gibi öylesine yaptırdığım smear test sonucum LSIL geldi.Fakat onkolojik jinekoloji bölümü hastanede olmadığından Zeynep Kamil'e yönlendirildim.Zeynep Kamil'de yapılan smear sonucum ASCUS çıktı.Sonrasında Pap-Smear yapıldı , HPV-Diğer pozitif HPV 16-18 negatif geldi.Bu işlemlerden sonra onkolojik jinekolojiye yönlendirilmeniz gerekiyor , jinekoloji doktorunun sizi yeşil alana atması lazım yani.Direk onkolojik jinekolojiden randevu almaya çalışmayın. Onkolojik jinekoloji kolposkopi ve biyopsi önerdii.Bu işlem için gittiğimde çok korktuğum için işlemi tölere edemeyeceğimi anestezi ile yapılacagını söylediler , bu sefer anesteziden gün aldım ve kısa süreli bayıltılarak biyopsim yapıldı.Biyopsi sonrası kısa süreli bir lekelenme oluyor 1 hafta kadar ama son derece acısız ve ağrısız bir işlem merak etmeyin.Bu işlem toplamda 1 ay gibi bir süreyi almıştır.Biyopsi sonucum da çoğunlukla CIN1 fakat tek bir bölgede CIN2 geldi , LEEP işlemi önerildi.Bekarım , 27 yaşındayım ve gerçekten çok endişelendim.Bu dönem yaşadığım psikolojiyi anlatmam mümkün değil fakat aslında herkesin sonuc olarak neredeyse yan etkisiz bir tedavisinin oldugunu düşünerek sevinmesi gerektiğini simdi anlıyorum.Ben ameliyat önerildiği için 2. bir profesöre gitmeyi tercih ettim.Kendisinin özel kliniğine gittim baya da pahalı bir doktordu 1000 TL gibi bir ücret ödedim ve yapılan işlemleri sırasıyla anlattım gerçekten gerek olup olmadığını sordum ve kendisi de bu işlemlerin hepsinin doğru oldugunu ve LEEP işleminin yapılması gerektiğini söyledi.O da kolposkopi yaparak kamerayla bana da sorunlu bölgeyi gösterdi.Sonrasında Zeynep Kamil'den LEEP için randevu aldım ama öncesinde anesteziden randevu almanız gerekiyor.Anestezi doktoru anestezi alabileceğinizi belirttikten sonra LEEP için gün veriyorlar telefonla. LEEP işleminden 1 gün önce gebelik testi yapılıyor , kovid testi yapılıyor ve birkaç evrak imzalıyorsunuz. LEEP günü geldiğinde çok gergindim gerçekten , tek başıma kan bile verebilen birisi değilim , pandemi sebepli refakatçi almadılar ve benim için çok zor oldu .LEEP çok kısa süren bir ameliyat , acısız , sancısız.Korkmayın kesinlikle , ben dünyanın en mızmız , ağrı eşiği en düşük kadınıyımdır , buna rağmen LEEP sonrası uyandıktan 10 dk sonra bahçeye inip yürüdüm.Hiç bir problem olmadı.1 gün hastanede kalıyorsunuz , devamlı kan veriyorsunuz bu benim için cok zor oldugundan kan vermek istemediğimi söyledim son 2 kanı da vermedim :) Ameliyat sonrası cerrahi sınırlar negatif geldi.CIN3'de varmış o da temizlenmiş hatta.Ameliyatım Haziran ayında yapıldı , Aralık ayında tekrar smear verdim smear negatif , HPV tiplemelerinin hepsi de negatif geldi.Bu süreçte neler yaptım ? Zaten işten çıktığım için stres sıfırlanmış oldu.Sigara içiyorum , onu bırakmadım ama azalttım.Beta glukan içeren vitaminlerden kullandım , bunu kliniğine gittiğim Prof. önermişti.Adı Mehmet Cem TURAN.İnternette bagısıklık güçlendirici AHCC tarzı takviyelere inanmayın.Bence stres en en en önemlisi.
Ameliyatımı yapan doktor Prof.Murat APİ.Kendisine hergün dua ediyorum.Zeynep Kamil bu konuda 1 numara kızlar.Çok zengin de olsam bu tarz hastalıklar için bu hastaneden ve Murat Hoca'dan şaşmam.Ekibi de şahane.Ameliyathanede korktuğumu gören doktor elimi tutup işlemi anlatıyordu öyle söylim.Önce muayenelerde ilgisizlermiş gibi hissedebilirsiniz çünkü çok çok yogunlar belki günde 100 hasta bakıyorlar ama herşeye çok detaylı bakıyorlar.
LEEP önerilen , HPV pozitif olan kızlar sakın korkmayın.İşlem neredeyse risksiz , acısız ağrısız çok basit.Ve böyle bir teknoloji olduguna şükür edin.Rahim ağzı kanseri olma ihtimalimiz neredeyse 0 :) öyle düşünün ..

Herkese merhaba
2020 Aralık ayı gibi öylesine yaptırdığım smear test sonucum LSIL geldi.Fakat onkolojik jinekoloji bölümü hastanede olmadığından Zeynep Kamil'e yönlendirildim.Zeynep Kamil'de yapılan smear sonucum ASCUS çıktı.Sonrasında Pap-Smear yapıldı , HPV-Diğer pozitif HPV 16-18 negatif geldi.Bu işlemlerden sonra onkolojik jinekolojiye yönlendirilmeniz gerekiyor , jinekoloji doktorunun sizi yeşil alana atması lazım yani.Direk onkolojik jinekolojiden randevu almaya çalışmayın. Onkolojik jinekoloji kolposkopi ve biyopsi önerdii.Bu işlem için gittiğimde çok korktuğum için işlemi tölere edemeyeceğimi anestezi ile yapılacagını söylediler , bu sefer anesteziden gün aldım ve kısa süreli bayıltılarak biyopsim yapıldı.Biyopsi sonrası kısa süreli bir lekelenme oluyor 1 hafta kadar ama son derece acısız ve ağrısız bir işlem merak etmeyin.Bu işlem toplamda 1 ay gibi bir süreyi almıştır.Biyopsi sonucum da çoğunlukla CIN1 fakat tek bir bölgede CIN2 geldi , LEEP işlemi önerildi.Bekarım , 27 yaşındayım ve gerçekten çok endişelendim.Bu dönem yaşadığım psikolojiyi anlatmam mümkün değil fakat aslında herkesin sonuc olarak neredeyse yan etkisiz bir tedavisinin oldugunu düşünerek sevinmesi gerektiğini simdi anlıyorum.Ben ameliyat önerildiği için 2. bir profesöre gitmeyi tercih ettim.Kendisinin özel kliniğine gittim baya da pahalı bir doktordu 1000 TL gibi bir ücret ödedim ve yapılan işlemleri sırasıyla anlattım gerçekten gerek olup olmadığını sordum ve kendisi de bu işlemlerin hepsinin doğru oldugunu ve LEEP işleminin yapılması gerektiğini söyledi.O da kolposkopi yaparak kamerayla bana da sorunlu bölgeyi gösterdi.Sonrasında Zeynep Kamil'den LEEP için randevu aldım ama öncesinde anesteziden randevu almanız gerekiyor.Anestezi doktoru anestezi alabileceğinizi belirttikten sonra LEEP için gün veriyorlar telefonla. LEEP işleminden 1 gün önce gebelik testi yapılıyor , kovid testi yapılıyor ve birkaç evrak imzalıyorsunuz. LEEP günü geldiğinde çok gergindim gerçekten , tek başıma kan bile verebilen birisi değilim , pandemi sebepli refakatçi almadılar ve benim için çok zor oldu .LEEP çok kısa süren bir ameliyat , acısız , sancısız.Korkmayın kesinlikle , ben dünyanın en mızmız , ağrı eşiği en düşük kadınıyımdır , buna rağmen LEEP sonrası uyandıktan 10 dk sonra bahçeye inip yürüdüm.Hiç bir problem olmadı.1 gün hastanede kalıyorsunuz , devamlı kan veriyorsunuz bu benim için cok zor oldugundan kan vermek istemediğimi söyledim son 2 kanı da vermedim :) Ameliyat sonrası cerrahi sınırlar negatif geldi.CIN3'de varmış o da temizlenmiş hatta.Ameliyatım Haziran ayında yapıldı , Aralık ayında tekrar smear verdim smear negatif , HPV tiplemelerinin hepsi de negatif geldi.Bu süreçte neler yaptım ? Zaten işten çıktığım için stres sıfırlanmış oldu.Sigara içiyorum , onu bırakmadım ama azalttım.Beta glukan içeren vitaminlerden kullandım , bunu kliniğine gittiğim Prof. önermişti.Adı Mehmet Cem TURAN.İnternette bagısıklık güçlendirici AHCC tarzı takviyelere inanmayın.Bence stres en en en önemlisi.
Ameliyatımı yapan doktor Prof.Murat APİ.Kendisine hergün dua ediyorum.Zeynep Kamil bu konuda 1 numara kızlar.Çok zengin de olsam bu tarz hastalıklar için bu hastaneden ve Murat Hoca'dan şaşmam.Ekibi de şahane.Ameliyathanede korktuğumu gören doktor elimi tutup işlemi anlatıyordu öyle söylim.Önce muayenelerde ilgisizlermiş gibi hissedebilirsiniz çünkü çok çok yogunlar belki günde 100 hasta bakıyorlar ama herşeye çok detaylı bakıyorlar.
LEEP önerilen , HPV pozitif olan kızlar sakın korkmayın.İşlem neredeyse risksiz , acısız ağrısız çok basit.Ve böyle bir teknoloji olduguna şükür edin.Rahim ağzı kanseri olma ihtimalimiz neredeyse 0 :) öyle düşünün ..
Peki tekrarlama ihtimali oluyormuymuş leepten son hpv negatifi gördüm bende. Tekrar çıkmasından korkuyorum. Size doktorunuz ne dedi

Bana her 6 ayda bir kontrole gelmem gerektiğini söyledi.Tekrarlamadan bahsetmedi
Bazı doktorlar hpvnin vücuttan atılmadığını sadece baskılandığını söylüyor. Bağışıklık düşünce yine ortaya çıkıyormuş diyorlar o yğzden sordum sizede. Valla diken üstü yaşamaktan bıktım..

Bazı doktorlar hpvnin vücuttan atılmadığını sadece baskılandığını söylüyor. Bağışıklık düşünce yine ortaya çıkıyormuş diyorlar o yğzden sordum sizede. Valla diken üstü yaşamaktan bıktım..
sanırım öyle zaten.Beta glukan içeren vitaminlerden kullanın.Ev yogurdu yiyin.Sigara içmeyin.Hiçbirsey cıkmaz insallah 🙏

Forumda gördüğüm kadarıyla benim gibi bir sürü kişi ASC-US sonucuyla karşıkarşıya kalmış. Psikolojik olarak sıkıntılı durumdayım. İçinizde benim durumumda olanlar vardır. ASCUS çıkan, ikinci smear'ini bekleyen, kolposkopi olacak olan korkan üzülen bizler...
Benim hikayem vajinal akıntıyla başladı. Candida diye süren uzun tedavilerden sonra candida olmadığımı sonunda farkettiler. Muayenede bir şeylerden şüphelenip patolojiye göndermek üzere kültür aldılar ve sonuç ASCUS çıktı. İnternette önemli olduğunu okuduğum ASCUS sonucumdan sonra beni yalnızca ''3 ay sonra gel'' diyerek gönderen zerre bir bilgi vermeyen Ankara Hastanesi'ne daha fazla güvenemeyip 3 ay sonraki testim için Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittim. 3 ay önce ASCUS çıkmıştı, 3 ay sonra tekrar test yaptırmam söylenmişti dediğimde beni telaşla onkolojiye gönderdiler. İkinci bir smear yapmadan direk kolposkopi yapalım dediler.

Kolposlopiyi narkozla yapan yerler varmış. Ama tecrübe eden biri olarak bunun için narkoz almayı gereksiz görüyorum. Çok stresli bir şey ancak keşke bayılsaydım dedirtecek hiç bir acısal durum yok. Biyopsi dediğimiz ve parça alma olarak düşününce ürktüğümüz şeyinse hissettirdiği hiç birşey yok. İzlemeseniz anlamazsınız... Neyse. Doktor sayıyor; şurada anormallik var şurada bu var şurada şu var. :KK53::KK53: Stres... Neyse oldu bitti. 10 gün sonra test sonucun çıkmış mı diye ara dediler. Şimdilerde çıkmasını bekliyorum. İki kişi dışında kimseyle paylaşmamamın aşırı bir baskısı var. Rahatlayamıyorum. Kötü durumdayım. Bir sürü şey okudukça insan ürküyor. Bir jinekolog sitesinde ASCUS'un cin1 olduğunu okudum. cin1, cin2, cin3... cin3 ciddi riskmiş. cin1'den cin3e dönüşmesi yılları alırmış. Ama biyopsi yapıyorlar ki bu da durumun cin1 deyip geçilemeyeceğini gösteriyor. Şuan en büyük korkum çocuk sahibi olmamı engelleyecek boyutta bir ameliyat olmamı gerektirecek bir sonuç çıkması. Çocuk sahibi olmuş olanlar için durum bir tık daha kolay atlatılabilir.

Bu aşamalarda olanların yorumlarını bekliyorum, lütfen yaşadıklarınızı paylaşın ve birbirimize destek olalım. Sevdiklerimle paylaşıp kimseyi üzmek istemiyorum. Bir de onun geri dönüşü olacak, iyi misin, ne oldu, üzülme muhabbetleri... En iyisi kendimizi yemek... :KK53:

Çok da cahiliz. Sağlık bilgilerine ulaşmak gözüktüğü kadar kolay değil. ASCUS kansere dönüşebiliyorsa ASCUS'un HPV ile ilişkisi ne? HPV nin kanserle ilişkisi ne? HPV'siz aynı riski taşıyan hücresel bir durum mümkün mü. Bunlar kafamı karıştırıyor. Yani sadece HPV çıkarsa bu uzun dönemde kansere dönüşebilecek bir şey mi. Kötü bir şey çıkarsa ameliyat yerine gözlem ne kadar risk taşır vs. Umarım bu bulmacaları çözmem gerekmeden temiz bir sonuçla kurtulurum.

Herkese bol sağlılı ömür diliyorum... Tecrübesi veya sonucunu beklerken soru işaretleri olanların yorumlarını bekliyorum.
Merhaba, bende de ascus çıktı ve kolposkopi yapıldı. Sonuç temiz. Tegit amaçlı tekrar kolposkopi oldu sonuç temiz. Ama akıntım geçmiyor, bitmiyor. Hpv testi yapıldı sonuç temiz.
Akıntının kaynağını hala bulamadım ve korkutuyor beni bu durum.

Hpv hangi tip oldugu önemli. Bende hiç bir tip çıkmadı. Yoğun akıntı ascus sonucunu çıkarabiliyormus.

X