Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Merhaba, sorunu doğru mu anladım emin olamadım ama kendi deneyimimden yola çıkarak birkaç şey yazmak isterim. Deneyimli doktorlar kolposkopi sırasında biyopsi sonucunu bili tahmin edebiliyorlar. Kolposkopide 2 ayrı sıvı sürülüyor ve sıvıların renk değişimleri hücre değişimlerini temsil ediyor.. doktor bu renk değişimlerinden örnekler alıyor ve gerekli gördüğünde yani sonuç cin 1-2-3 çıktığında leep işlemi ile rahim ağzını bu hücrelerden temizliyor. Rahim duvarına doğru dediği şey sıvıları sürdüğünde şüpheli alanların rahim ağzından içeriye doğru mu ilerliyor demek istedi? Eğer öyleyse zaten kolposkopide rahim ağzı ile rahİm arasındaki kanaldan da örnek alıyorlar. Bu örnek leep in ne kadar derin yapılacağını gösteriyor. Benim kolposkopi biyopsilerimde 2 yüksek riskli 1 düşük riskli lezyon çıktı ama kanaldan alınan biyopsi temiz geldi. Doktorum sadece bu 3 bölgeyi temizledi.. umarım yardımcı olabilmişimdir

Aynen canim benden parca almadi oyüzden baslangıcı ve anormal bir lezyon göremiyorum vücüdün atar dedi

Hangi doktora hastaneye göründunuz. İlaçları surdu ama almadi biyopsi . Beyaz olan hucreleri gösterdi bak birsey yok dedi.Sadece vara doğru su damlası gibi birsey vardi. Onun icin de dedi ki eger hpv pozitifse , biyopsi alirim. Degilse hic gelme dedi. Sonra ben yakin tarihte Capa ya gittim Prof halil bey bakti. Dedim hocam hpv 16 cikti doktor biyopsi dedi, ben bakayim once dedi. Acti iyice bakti rahmime dedi ki temiz gerek yok. Icim rahat etti mi derseniz kafam karisti. Bir prof Hpv pozitifse gelin biyopsi alalim diyor bu arada bunu diyen Ozel yani para ile.. Digeri de unv hastanesinde prof gerek duymadi.

Aynen canim benden parca almadi oyüzden baslangıcı ve anormal bir lezyon göremiyorum vücüdün atar dedi
Ben de de lezyon yoktu almadi. Hafta ici ok meydani egitim arastirma kolposkopiye gidip durumu anlaticam. Bakalim ne diyecekler. Zaten cok.fazla doktora da artik gitmek istemiyorum. Valla insanin kafasi karisiyor. Ozeller para almak icin gerek olmasa bile almak istiyorlar , devlet egitim arastirma sanirim daha iyi .

Bende tek doktora gidiyorum doc. Kendisi bide alaninda uzman Hacettepeye gidiyorum cok iyi kesip bicme taraftari degil yani kimisi herseye bi parca vs aliyor bu direk sonuca bakalim ona göre yol aliriz dedi insallah gecer hepimizden

Valla benim iki sonucumda pozitifti almadi ama benim hpv31 bazi hpv16ve18lerdede almiyorlar vucut atmasini bekliyorlar anormal lezyon görmedigi surece benim ekranim kapaliydi goremedim☹

Arkadaşlar , Birşey sorucam hepinize, şu biyopsiyi sadece lezyonu olanlara mı yapıyorlar. Rahim ağzı temiz olanlardan almıyorlar sanırım doğru mu ?

Bende tek doktora gidiyorum doc. Kendisi bide alaninda uzman Hacettepeye gidiyorum cok iyi kesip bicme taraftari degil yani kimisi herseye bi parca vs aliyor bu direk sonuca bakalim ona göre yol aliriz dedi insallah gecer hepimizden
Bişey sorabilir miyim benim siğillerden hpv bakıldı yüksek riskli 51 ve 66 çıktı smear temiz 3.smearım Haziran’da yapıldı sadece kısmen iltihap yazıyordu 6 ayda 1 2 3 doktora göründüm araştırma özel devlet sadece smear diyor yaş 27 bana kolposkobi falan yapılmadı söylediğim galde gerek yok dediler sizce ne yapmam lazım siğillerim de tekrarlıyor sıkıldım artık ilşkiye girmiyorum öğrendiğimden beri o zaman rahim ağzına bulaşmaz değil mi

Rahim agzina bulasmis olsaydi donduruyor yada yaziyorlar işlem yapiyorlar ama kolposkobiyi doktorlar yapiyoru normalde emin olabilmek icin sigillerine işlem yaptiracaksin yapabilecek birsey yok tek eşli olucaksin başka tipler kapmamak icin evliysen sorun yok kuzum baska bir tip kapmazsin demekki sigil varmiş birlikte oldugun eşte oyuzden tekrarliyor bitene kadar işlem yaptiracaksin mecburen ve esininde yaktirmasi lazim tekrarlamamasi icin canim benim bende sigil yok

Siğilleri yaktırıyorum yada donduruyorum eşimde siğil yok benim bağışıklık sanırım baya düşük peki smear temiz diye mi kolposkobi yapmadı illa diretmem mi gerekir kimse yapalım demedi

Siğilleri yaktırıyorum yada donduruyorum eşimde siğil yok benim bağışıklık sanırım baya düşük peki smear temiz diye mi kolposkobi yapmadı illa diretmem mi gerekir kimse yapalım demedi
Benim smearim temiz gelmedi oyuzden kolposkobiyle baktilar sistik akinti var bende

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…