Kocamla farklı milletlerdeniz. Deliler gibi severek evlendik ama simdi...

Ayrılmalı mı?

• Evet , düzelmez..

OY: 327 95,1%
  • Hayır, düzelir..

OY: 24 7,0%

• Ankete Katılan
    344
Evlenmeden önce arastirmak , iyice akil suzgecinden gecirmek gerekiyor.

Çeçenler de diger kavkaz halklarinda boyle bir gelenek yok.

Azeri olup bosanan Turkiye de yasayan bir Rusca ogretmenim vardi. Kendisiyle Bandirma da tanismistik. Dersine girip cikiyordum ne iyi kadindi ya. Turkiye de kendisi gibi azeri kokenli bir adamla evlenmis ve yerlesmis. Azeri eşi turk vatandasi yalniz.

2 cocuklu bosanmisti. Turkiye de yapamiyorum boguluyorum. Cok rahatsiz ediyorlar. Azerbeycan boyle degil, kadinlara baski yok. Silkelenin kendi degerinizin degerini bilin . Turkiye de artik Ataturk un devrimlerinin yasatildigi bir ulke degilmis dedi ders sonunda.
Facebook ta gordum gecen yaz Azerbeycan a donmus.

Azeri kadinlarindan ogrenecek cok seyi var Turk kadinin. Hatta söyle soyliyeyim Rus kulturunun tesir ettigi cografyalardaki kadinlarin cogu bosanmistir. Evli cok az. Acitasyon yapmazlar. Magdur rolunu oynamazlar. Celik gibi saglam sinirleri vardir. Siz Azerbeycan da hangi sehirde yasiyorsunuz cok merak ettim simcik.

Bu arada bu kadin da kara kaş li degildi. Ela sariya yakin kumral saclari cok beyaz tenli bir kadindi.cok sirindi

Kaç tane azeri kadinla tanistiniz bilmiyorum. Ben baku de merkezde targovu da yasiyorum. Istanbulun taksimi deyim.

Kadinlarin hic birisi halinden memnun degil. Hepsi hep daha cok sey istiyor. Bi azeri tanidigimin 80 den fazla ayakkabisi var hala da yok diyor. Ben oyle buyumedim. Durumumuz iyiydi ama ac gozlu olmadik. Esim bana hep der senin en sevdigim huylarindan biri ac gozlu degilsin cunku burdakiler boyle. Inanin. Yaptiklari sey hep kendilerinden daha iyilerinin hayatlarina ozenmek. Altlarinda daha iyi bir araba olmasi icin zengin evli adamlarin metresi olmak. Inanilmaz bir buyu inanci var mesela. O ona buyu yaptiriyor o digerine. Surekli bir sikayet ortami. En cok estetik yaptirilan ulkelerden biri. Burun estetiksiz kadin sayisi cok az. Sizin dediginiz halinden memnun kadinlar somurgeden ciktiklari zamanlari hatirlayanlardir. Esim bile diyor baku son 5 yilda cok degisti diye. Burda evet istedikleri gibi giyiyorlar. Cunku kapali yok ki. Herkes acik. Cok normal. Icki icmiyorsan garipsin. Turkiye cok kozmopolit. Arabi kurdu turku ermenisi hristyani gayi lezi her seyi var. Burda ama tek tip insan var. Ya ben kapaliyim. Saygi yok. Insanim ben her seyden once. Ben herkese saygi duyarak buyutuldum. Plaj da ciplak gezen ruslara bile onun karari diyorum. Ama burda havaalanindan bile gecerken sizi kenara cekip salinizi cikartiriyorlar. Insanlar bilmiyor. Ve ogrenmekte istemiyorlar. Fikirlerini acmaktan korkuyorlar. Onlar icin gelisim sadece acikliktan ibaret..

Ogretmeninizinde neslinde rus karisimi vardir. Yada baska bi sey.. o kadin eski toprakmis , saglammis anladigim kadariyla.. turkiye de istedigi gibi giyip yasayamamasini da normal karsiliyorum. Hakli.

Simdi tekrar bi baktim yaziniza demisiniz ya turk kadininin ogrenecek cok seyi var azeri kadinindan.......... neyi ogrenecek? Hic bir sey disardan görüldüğü gibi degil. Kurban olayim ben milletimin emekci kadinina..

Insanlar hata yapabilir. Fiziksel acidan belki begendi. Ama iste ayni evde yasamadan kafa yapisini bir erkegin anlayamiyorsunuz ki.
Benim bir akrabam 15 sene tanidigi bir adamla evlendi ve bosandi 1 sene surduremedi evliligini.
Bu bayana kiziyorum 2 sebepten .
1- Azeri degilim , azeriler hakkinda soyledikleri gercegi yansitmiyor. Turkiye de kadinlar oradakinden daha fazla baskilaniyor siddet goruyor. Yarim yamalak yasadiklari din soylemine de karsiyim. Bir şeyi uçlarda yasamak dogru degil. Din insanin kendi icinde yasanmali. Bu adam bosnak arnavut alman da olabilirdi bu arada.

2- Madem vaziyet bu kadar kotu. Cozulemiyecek durumda. Adamin karakteri de degismez bu saatten sonra. Ne diye bosanmiyor. Ne yardan ne serden vazgeciyor.
Anlamadim bu arkadasi ben

Cok dogru demis kadin. Kadinlarimizin bi kendisine gelmesi lazim. Sacma sapan laflar yiyoruz hoca kilikli din tüccarlarindan siyasetcilerden. Perdesiz ev mi olmadik. Hamileyken sokaga cikmamamiz mi kaldi. Doguracagimiz cocuga etek boyumuza bile karisiyorlar ve malesef. Toplumun yarisi buna sadece seyirci kaliyor siyaset yüzunden. Oysaki bu gunluk yasam ve ozgurluklerimizle ilgili siyasetle degil. Ama malzeme ediliyor hep ve uyutuluyor kadinlarimiz.

Sunu soylemek istiyorum burasi turkiyen tam 10 yil geri kafada geliyor. Burda kadinin daha gecen yillara kadar kafelerde oturmasina araniyor gozuyle bakiliyordu. Turkiye de kadinin kahkaha atmasi yasak ya. Güya. Burda kadin tebessum etse baska bi sey oluyor. Turkiye de buluna kadin haklarinin inanin h si yok. Turkiye de kocan dovse ara ihbar hattini polis kapinda. Burda ev yikiliyor. Bir komsu gelip kapini calmiyor ya noldu öldünüź mü kaldiniz mi diye.

Insanlar hata yapabilir. Fiziksel acidan belki begendi. Ama iste ayni evde yasamadan kafa yapisini bir erkegin anlayamiyorsunuz ki.
Benim bir akrabam 15 sene tanidigi bir adamla evlendi ve bosandi 1 sene surduremedi evliligini.
Bu bayana kiziyorum 2 sebepten .
1- Azeri degilim , azeriler hakkinda soyledikleri gercegi yansitmiyor. Turkiye de kadinlar oradakinden daha fazla baskilaniyor siddet goruyor. Yarim yamalak yasadiklari din soylemine de karsiyim. Bir şeyi uçlarda yasamak dogru degil. Din insanin kendi icinde yasanmali. Bu adam bosnak arnavut alman da olabilirdi bu arada.

2- Madem vaziyet bu kadar kotu. Cozulemiyecek durumda. Adamin karakteri de degismez bu saatten sonra. Ne diye bosanmiyor. Ne yardan ne serden vazgeciyor.
Anlamadim bu arkadasi ben
Bende anlamadim. Bide anket acmis akillara ziyan. Aslinda kendiside akli basinda dusunemiyor gibi adam psikolojini bozmus turuncukafaninda. Ben olsam 2dk. Dusunmem

Her milletten böyle çürükler çıkıyor. Millete maledilemez ama. Sadece şunu bilmelisiniz ki bizde böyledir dediği şeyler Azeri kültürünün değil, aile yapısının bir parçası.

Benim eşimle tartışılmaz bile mesela. Çok geriliyor hemen kaçıyor. Sakinlik seviyor, huzur seviyor. Küfür nedir onu bile bilmez benim eşim. Ben bazen bir konuda fikrini almak istesem sen bilirsin, bak işte der, deliririm fikir vermedi diye. Bir yere giderken izin istemem. İzin istesem garipser hatta. Kocaman kadınsın, çocuk değilsin ne izni diye. Dışardaki işleri genelde ben yaparım. Canım ister gezerim, canım ister harcarım, canım ister arkadaşımla buluşurum. Üniversiteden erkek arkadaşlarımla görüştüğüm de oldu, gerek telefonda, gerek yüzyüze. Eşimle birlikte görüştüğümüz de oldu. Arkadaşlarımla görüştüğümü söyleyince selam söyle der en fazla eşim.

“Azeriler” diye genelleyen olumsuz yorum yapan bir sürü kişi olmuş ya, böylesi de var bilin istedim. Ha olumsuzluk yaşamadık mı yaşadık, ailesiyle görüşmüyorum mesela. Ama eşim sen bilirsin diyor, karışmıyor. Ailesinin bir sürü saçma tavrına katlanmak zorunda kaldım ama ağızlarından şahsıma karşı saygısız tek cümle duymadım. Yani demek istediğim sorun yaşanır ama bunu millete maletmek çok büyük haksızlık. Benim eşim de o milletten, sizin eşiniz de. Yazık değil mi bir sürü insanı aynı kefeye koymak? İnsanları kötüleyelim arkadaşlar, milletleri değil

Basta da soyledim zaten. Onlar bana biz de boyledir dedikleri icin ben genelledim. Kayinvalidem ben evliligimin 2. Ayinda iken beni alip bak kizim bizdd boyle boyle boyledir. Adam cikar gider kadin oturur. Dover sover demisti. Yoksa ben butun bi milletin gunahini alamam.

Sunu soylemek istiyorum burasi turkiyen tam 10 yil geri kafada geliyor. Burda kadinin daha gecen yillara kadar kafelerde oturmasina araniyor gozuyle bakiliyordu. Turkiye de kadinin kahkaha atmasi yasak ya. Güya. Burda kadin tebessum etse baska bi sey oluyor. Turkiye de buluna kadin haklarinin inanin h si yok. Turkiye de kocan dovse ara ihbar hattini polis kapinda. Burda ev yikiliyor. Bir komsu gelip kapini calmiyor ya noldu öldünüź mü kaldiniz mi diye.
Canim konu ülkeler meselesine cok gitmesin. Bizim toplumda temiz degil yasalar kadinlari yeterince korumuyor haberlerde goruyosundur zaten. Üstelik siyasetciler ve din alimleri dedikleri kisiler körükle giden aciklamalar yapiyorlar cogu olayda. Ensar vakfi olayinda bi kereden bisey olmaz diyen bakanimiz vardi. Polis geliyorda noluyor kol kirilir yen icinde kalira donuyo mesele. Defalarca sikayetci olunup bisey yapilamadigindan sokakta kocasi tarafindan oldurulen yuzlerce kadin var. Bunlar yetisme tarziylada alakali. Kadini ikinci sinif gören bi babanin oldugu evde erkek cocukta ona benzer genelde hoş universite okumus kendisini gelistirmesi lazimdi. Ama malesef bos bos okumus gibi. Bence azeri turk bilmem ne meselesini birak bi an önce boşan.

Kaç tane azeri kadinla tanistiniz bilmiyorum. Ben baku de merkezde targovu da yasiyorum. Istanbulun taksimi deyim.

Kadinlarin hic birisi halinden memnun degil. Hepsi hep daha cok sey istiyor. Bi azeri tanidigimin 80 den fazla ayakkabisi var hala da yok diyor. Ben oyle buyumedim. Durumumuz iyiydi ama ac gozlu olmadik. Esim bana hep der senin en sevdigim huylarindan biri ac gozlu degilsin cunku burdakiler boyle. Inanin. Yaptiklari sey hep kendilerinden daha iyilerinin hayatlarina ozenmek. Altlarinda daha iyi bir araba olmasi icin zengin evli adamlarin metresi olmak. Inanilmaz bir buyu inanci var mesela. O ona buyu yaptiriyor o digerine. Surekli bir sikayet ortami. En cok estetik yaptirilan ulkelerden biri. Burun estetiksiz kadin sayisi cok az. Sizin dediginiz halinden memnun kadinlar somurgeden ciktiklari zamanlari hatirlayanlardir. Esim bile diyor baku son 5 yilda cok degisti diye. Burda evet istedikleri gibi giyiyorlar. Cunku kapali yok ki. Herkes acik. Cok normal. Icki icmiyorsan garipsin. Turkiye cok kozmopolit. Arabi kurdu turku ermenisi hristyani gayi lezi her seyi var. Burda ama tek tip insan var. Ya ben kapaliyim. Saygi yok. Insanim ben her seyden once. Ben herkese saygi duyarak buyutuldum. Plaj da ciplak gezen ruslara bile onun karari diyorum. Ama burda havaalanindan bile gecerken sizi kenara cekip salinizi cikartiriyorlar. Insanlar bilmiyor. Ve ogrenmekte istemiyorlar. Fikirlerini acmaktan korkuyorlar. Onlar icin gelisim sadece acikliktan ibaret..

Ogretmeninizinde neslinde rus karisimi vardir. Yada baska bi sey.. o kadin eski toprakmis , saglammis anladigim kadariyla.. turkiye de istedigi gibi giyip yasayamamasini da normal karsiliyorum. Hakli.

Simdi tekrar bi baktim yaziniza demisiniz ya turk kadininin ogrenecek cok seyi var azeri kadinindan.......... neyi ogrenecek? Hic bir sey disardan görüldüğü gibi degil. Kurban olayim ben milletimin emekci kadinina..

Benim ailemde de mi rusluk var ? Bir tek ruslar mi sarisin ? Ailemin hepsi sarisin masmavi gozlu. Cografyanin getirisi bu soguk iklim in insani bu sekilde.

Kulturunu geleneklerini begenmediginiz adam ile niye evlendiniz o zaman ?
Daha gecen gun bir protestan klisesinin onunden gecerken sordum neden boyle kirik camlar vs... Saldirmislar ibadet edenlere. Turkiye de farkli inanca farkli dusunceye saygi yok ki hangi hosgoru ortamina kurban olayim diyorsunuz. Gelin yasayin Turkiye de 1 gun. Torpilsiniz hicbir isiniz olmuyor. Nefes alsaniz para.

Milletimin emekci kadini dediniz de. Istemeye gelirken 10 adana burgusu bilmem kac adet trabzon bilezigi isterim diyen, altinda evi arabasi olmayan ya da tarlasi olmayan erkekle evlenilmez diyen üretimde çalişan kadinlari gordu bu gözler

Bazen erkekleri anlayabiliyorum.

Siz bosanin. 2.kez evlenin. Bu sefer burada 2.kez bosaniyorum beni aldatiyor diye konu acarsiniz bu kafayla.

Not :1 ay once eski calistigim yerde Giresun lu arkadasim burnunu yaptirdi. Daha once de komsumuzun kizi yaptirtmisti estetik.

Neyse esime olan kızgınlıgım azerbaycani kotulememe sebep oluyor. Onceden dillerini bile cok severdim simdi bir kelime bile etmek istemiyorum. Gelip gormek bile yetmez yasamak lazim bi yer hakkinda bi seyler soylemek icin.. Allah kömeyim olsun diyorum.

Öğrenciyken de eşiniz şu anki gibiymiş ve siz bu aşırı kıskançlık hallerini aşk olarak nitelendirmişsiniz. Kısıtlanmak neden sahip çıkılmak olarak algılanır ki... Neden çalışmıyorsun? Neden evin hizmetçisi olmayı kendine yedirmek için bahanelere aldanıyorsun? Gelenek görenek bunlar diyip seni kullanıyorlar, önceden öğrenip hiç gitmemek yolunu seçemez miydin? TV bile izleyemiyorsun, ailenle ilgili bir durumu bahane et ve ayrıl o hapishaneden. Evlilik bu değil, seni mutlu eden insanlarla geçmeli ömrün.

Neyse esime olan kızgınlıgım azerbaycani kotulememe sebep oluyor. Onceden dillerini bile cok severdim simdi bir kelime bile etmek istemiyorum. Gelip gormek bile yetmez yasamak lazim bi yer hakkinda bi seyler soylemek icin.. Allah kömeyim olsun diyorum.

Dilleri der iken ? Turkce konusuyorlar ki.
Bu adam psikopat. Ama hata sende. Insan mutlu olmak icin evlenir. Olmuyorsa olmuyordur. O karakterdeki erkek degismez. Ailenle konus.

Senin bosanacagina inanmiyorum. Oyle olsaydi burada anket acmazdin. Kimse bosanmak icin evlenmez. Kendini ezdirmene kiziyorum ucuruma atliyorsun adeta

Canim buralarda tartismalar uzar gider. Sen kendi ailenle konus onlarda yardim al. Biz burdan seni yazdiklarinla yargilayip yon verebiliriz anca. Seni en iyi ailen anlar. Burda vakit harcamada ailenle bi yol bulun. Gelip alsinlar seni o hayattan

Öğrenciyken de eşiniz şu anki gibiymiş ve siz bu aşırı kıskançlık hallerini aşk olarak nitelendirmişsiniz. Kısıtlanmak neden sahip çıkılmak olarak algılanır ki... Neden çalışmıyorsun? Neden evin hizmetçisi olmayı kendine yedirmek için bahanelere aldanıyorsun? Gelenek görenek bunlar diyip seni kullanıyorlar, önceden öğrenip hiç gitmemek yolunu seçemez miydin? TV bile izleyemiyorsun, ailenle ilgili bir durumu bahane et ve ayrıl o hapishaneden. Evlilik bu değil, seni mutlu eden insanlarla geçmeli ömrün.
:KK9::KK9:

Benim ailemde de mi rusluk var ? Bir tek ruslar mi sarisin ? Ailemin hepsi sarisin masmavi gozlu. Cografyanin getirisi bu soguk iklim in insani bu sekilde.

Kulturunu geleneklerini begenmediginiz adam ile niye evlendiniz o zaman ?
Daha gecen gun bir protestan klisesinin onunden gecerken sordum neden boyle kirik camlar vs... Saldirmislar ibadet edenlere. Turkiye de farkli inanca farkli dusunceye saygi yok ki hangi hosgoru ortamina kurban olayim diyorsunuz. Gelin yasayin Turkiye de 1 gun. Torpilsiniz hicbir isiniz olmuyor. Nefes alsaniz para.

Milletimin emekci kadini dediniz de. Istemeye gelirken 10 adana burgusu bilmem kac adet trabzon bilezigi isterim diyen, altinda evi arabasi olmayan ya da tarlasi olmayan erkekle evlenilmez diyen üretimde çalişan kadinlari gordu bu gözler

Bazen erkekleri anlayabiliyorum.

Siz bosanin. 2.kez evlenin. Bu sefer burada 2.kez bosaniyorum beni aldatiyor diye konu acarsiniz bu kafayla.

Not :1 ay once eski calistigim yerde Giresun lu arkadasim burnunu yaptirdi. Daha once de komsumuzun kizi yaptirtmisti estetik.

Bende sarışın ela gozlüyum ailemde sarisin mavi yesil gozlu bizde rusluk mu var ??? mesele o degil.Azeriler yillar onceden ruslarla evlendikleri icin ayirt edemiyorsun artik onlari cok fazla melezler var o yuzden diyorum.

Emekci kadinin anlamini ögrenmenizi tavsiye ederim...

Ve son olarak "ben turk milleti yaptirmiyor "demedim siz azerbaycanli kadinlar boyle boyle dediniz bende burda gordugum sahit oldugum seyleri soyledim.

2. Evliligim hakkinda ki yorumunuz icinde tesekkur ederim. Iyi gunler dilerim

Dilleri der iken ? Turkce konusuyorlar ki.
Bu adam psikopat. Ama hata sende. Insan mutlu olmak icin evlenir. Olmuyorsa olmuyordur. O karakterdeki erkek degismez. Ailenle konus.

Senin bosanacagina inanmiyorum. Oyle olsaydi burada anket acmazdin. Kimse bosanmak icin evlenmez. Kendini ezdirmene kiziyorum ucuruma atliyorsun adeta

Bu evliligin bu şekilde gitmeyecegini buraya yazarkende biliyordum.. belki bu sekilde yasanmisligi olan bir insan cikar bir sey soyler diye dusunerek yazmistim.. simdi cikip gitmedigim icin belki bosanamayacagimi dusunuyorsunuz. Ama hayatimla ailemle ilgili sadece anlattigim kadarini biliyorsunuz. Maddi anlamda sorun olmamasi su an kalkip gidebeilecegim anlamina gelmiyor. Vize almam gerek mesela. Ve yanimda esim olmadan burdan vize alamiyorum. Cunku ben buranin vatandasi degilim. Bunun gibi iki uc mesela daha var.

Durumuna cok uzuldum. Aslinda yapman gereken seyi sen de cok iyi biliyorsun ama uygulayacak cesaretin yok sanirim :KK66:

Anlattigin olaylari tek tek irdelemeyecegim. Sadece diyecegim su ki, bu hayata bir kez geliyoruz ve bence sen bu tek seferlik hakkini fena halde harciyorsun. Yol yakinken gel vazgec. Zararin neresinden donersen kardir arkadasim. Uzun yillardir evliyim, inan ki evlilik ve sevgi saygi boyle bir sey degil. Sen cok kotu bir seyin icine dusmussun.

Gencsin, egitimin var, ailen de arkanda ustelik daha ne bekliyorsun. Ilk ucaga atla ve ailenin yanina don hemen. Kendini daha fazla mutsuzluga surukleme.

Kultur yada milliyet farki ile alakali degil sizin sorununuz..bu adam bildigin hasta.Yaptigi baskiyi ve siddeti onu sevdigini dusundugunuz icin bin bir turlu bahanelerle aklamaya calisiyorsunuz cunku sizinde psikolojiniz bozulmaya baslamis yasadiginiz sorunlar yuzunden.Sevgi bu degil,ask bu degil hatta evliliginiz evlilik degil.siz o evde bir esir hayati yasiyorsunuz..
Bir an once ayrilin.

Bu evliligin bu şekilde gitmeyecegini buraya yazarkende biliyordum.. belki bu sekilde yasanmisligi olan bir insan cikar bir sey soyler diye dusunerek yazmistim.. simdi cikip gitmedigim icin belki bosanamayacagimi dusunuyorsunuz. Ama hayatimla ailemle ilgili sadece anlattigim kadarini biliyorsunuz. Maddi anlamda sorun olmamasi su an kalkip gidebeilecegim anlamina gelmiyor. Vize almam gerek mesela. Ve yanimda esim olmadan burdan vize alamiyorum. Cunku ben buranin vatandasi degilim. Bunun gibi iki uc mesela daha var.
eşin olmadan vize alamıyorsan nasıl gideceksin? ömür boyu orada mı kalacaksın?

bir de kv her şeyi baştan söylemiş. yanlış olduğunu biliyordun, aşk için mi sabrettin bunca zaman?

hangi ülkenin vatandaşıysan, konsolosluktan yardım almayı düşün.
en azından belki eşinden bağımsız bir kurtuluş yolu vardır.

gerçekten stockholm sendromu olmalı, okumuş kadınların bile bu kadar eziyete rağmen evli kalmasının açıklaması.

Esin kiskanclik paronayak tedavi olmasi gerekiyor seviyor seni evet ama cok kiskanc seni baskasi ile gormektn duymaktan korkuyor..
Sende onun yaninda dikkatli olmaya calis ama cocuk icin acele etme hemen yapma bekle..
Onun yaninda filme oule dediyse sen benim icin dunyadaki en yakisikli kasli bilmem ne say iste oylesin benm gozum senden baskasini gormez o filmdekiler cinsiyeti bnm icin onemli deil sen bnm bir tek erkegimsin vesayri ayyy ilk evlilik zamanlari bu kiskancliklar oluyor biz atlattik gibi ama gine arada oluyor ama dedigim gibi baktin rahatsiz olan bi durum var hemen sen bnm icin teksin bitanesin canm cigerim de

X