Kızımızın ismine herkes tepki veriyor

Yabancı isim vermek bana özentilik gibi geliyor çocuğa Türkçe isim vermeyi daha doğru buluyorum. Ama tabi bu benim görüşüm herkese saygı duymak lazım

Yani dini olarak sıkıntı bir isim ama hassasiyetiniz yoksa içinizde kalmasın tabi. Ben de farklı isim severim ama daha çok Türkçe olmasından yanayım

Selam Kızlar,

Hem benim hem de eşimin bekarken sevdiğimiz isim vardı Maria evlenince böyle olduğunu öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Bizde doğacak olan kızımıza Maria Neva ismini vermek istiyoruz. Fakat hem aileler hem arkadaş ve toplum demediğini bırakmadı. Yabancı ismi siz yabancı mısınız vs vs.
Bu konulara çok takılmıyoruz ama ileride kızımız için sorun olma endişesi var içimizde.

Sizin düşünceniz nedir?
Bahçelerde maydanoz vur beline kazmayi

Yani dini olarak sıkıntı bir isim ama hassasiyetiniz yoksa içinizde kalmasın tabi. Ben de farklı isim severim ama daha çok Türkçe olmasından yanayım
Dini boyutunu geçtim Türkçe isimlere kıran girmiş gibi millet batıya merak salıyor. Çok can sıkıcı bir durum

2000lerde bizim evin halleri diye bir dizi vardı, orada adı neva olan bir kadın vardı. İlk ve son kez orada duymuştum bu ismi ve anlamını. Yaygın olarak kullanılmasa da var demek ki öyle bir isim.
Ama Maria garip bence de. Fi tarihinden kalma yabancı bir isme ne gerek var diyor insan. Çocuğun hayatı adının nasıl yazıldığını kodlamakla geçer.

Fesatlık olarak görmezseniz lütfen eşiniz niye Maria ismini seviyor 😁

Belki yillar önce antalya tatilinden tatlış ukraynali Mariia aklinda kalmıştır :)
Benim eşimin ailesinde son 67 senedir tek bir Maria doğmadi. Adamlar koyu katolik ama onlar bile Aurora, Lorena, Emilia, Alesia gibi modern isimlere yöneliyorlar. Bir insan kizina niye koyu katolik ismi koymak ister hala anlamadim.
Yurtdişinda bile artik kullanilmiyor bu tür isimler

Nee!? 4 yaşındaki çocuğa HACIKADIN diye mi sesleniyorlar?! 😳

Lütfen Satılmış Marul bey/hanımla Döner bey/hanımı yanyana getirir misiniz? Çok iştah açıcı bir ikili bence 😋 (berbat espri ama yazmadan duramadım 🫣)

Olsun ben güldüm 🌺😅. Ben o aralar omirilik ameliyatı olmuştum. Kadıncağız bana geçmiş olsuna gelmişti. Bende adını sordum DÖNER dedi. Tabi ben tekrar sordum kadın yine DÖNER dedi. Ben yine anlamadım en sonunda kadıncağız ya tavuktan yapılıyorya DÖNER işte dedi. ALLAH im o an gülmemek icin kendimi zor tuttum. Tüm ameliyat yerlerim ağrıdı. Meğer bunlar 6 kardeşlermiş bu 5. Kızmış. Babası bunun adına DÖNER koyarsa sonraki ERKEĞE DÖNER diye düşünmüş DÖNER koymuş. Gerçi 6. da kız olmuş. 😄. Cahillik işte

Haklisiniz ama dalga gecilmesinin sebebi Dini isim koymak istemesi değil galiba.
Meryem dese kimse yadirgamazdi ama Maria kasıntı duruyor malasef.
Yukarda yazdığınız isimler yerine, Moses, David, Jesus/Joshua, Aaron koymak istese ayni şekilde yadirganilirdi.

Bunlar toplumumuzda yerleşmiş isimler. Atsak atılmaz satsak satılmaz. Zaten toplumun çoğunluğu açısından anlam ifade ediyor, İslam tarihinde bu isimlerin yeri var. Davut, Zeynep, Mehmet yaparak da Türkçeleştirmişiz çoktan. Bunlar var diye Maria, Bawer, Enrique şeklinde isimleri yerleştirmemiş içselleştirmemiz gerekmiyor
Yok zaten içselleştirelim demiyorum veya herkes çocuğuna bu isimleri koysun da demiyorum ama Türkçeyi o kadar yozlaştırdık ki artık isimlerde bile hangisi öz Türkçe karıştı.

tulumbachen Meryem ismini örnek vermiş, o da Türkçe değil aslında, bazı kaynaklarda İbranice isim olduğu yazar, bazı kaynaklarda Aramice Maryam isminden türetildiği yazar, Maria da İbranice ama biz birini kabul ederken diğerini garipsiyoruz, diğer taraftan bence çocuklara isim koyma ebeveynleri ilgilendiren bir konu, sizin için demiyorum genel olarak topikte okuduklarım için yorum yazıyorum, çok dalga geçilmiş bu da hoş değil, ben de mesela peygamberlerin isimlerinin koyulmasını doğru bulmuyorum çünkü her insan peygamber ahlakında olmuyor ama kalkıp da bu ismi niye koydun demem veya kafamı çevirdiğim her yerde aynı peygamber isimli çocuklar görüyorum deyip laf edemem zira ailelerinin bileceği iş, tepkim genel olarak sınırlarımızı bilmeyişimize, biz yetişkinlerin isimleri dahi tiye almamız çocuklarımızda da akran zorbalığını tetikliyor.

X