KIZIM

İnatçı diye etiketlemeyelim de kararlı bir çocuk diyelim. Evet böyle çocuklar zor unutur ve istekleri olana kadar her türlü yolu denerler. Büyük kızım öyleydi. Hala zorlar. Çok kararlı ve net olmanız lazım. Ayrıca size kabul ettiremedigi şeyi babası üzerinde deneyecek. Aradan biraz zaman geçecek yine deneyecek. Her halinizi yoklayacak. Uyku sersemiyken, hastayken, telasliyken. Uyanık olacaksiniz. Babasıyla ortak hareket edeceksiniz. Ağız birliği yapacaksınız. Bir kere hayır dediğiniz şeye evet derseniz ipleri eline alabilir. Şimdi evet havalar soğuk ama yazın bol bol dışarı çıkıp park, bahçe gezin. Bol bol kumla oynasin. Doğa çok rahatlatıyor çocukları.
Aynı bizimkini tarif ettiniz. İkinci kızım olmadan önce her haftasonu neredeyse avmlerdeki oyun alanına götürüyordum. Tabii kardeşide etkiliyor. Öğretmenleri ile konuşuyorum, diğer çocuklarda aynıymış. Zaten bu sene okula gönderdiğime pişman oldum. Resmen çocuk arkadaşlarından olur olmaz şeyler öğrendi. Öğretmeni tepki göstermeyin unutacaktır dedi, öyle de oldu unuttu. Dün bana diyor ki, istediğimi yapacak mısın? Biz çocuğumuzda ödül ceza yöntemini uygulamıyoruz. Yani asla ona istediğimi yaparsan şöyle olur, böyle olur gibi şeyler ile bir şeyler yapmaya ikna etmeye çalışmam. Ne babası ne ben bir diğerimizin evet/hayır dediği bir konuya aksi cevaplar vermeyiz. Keşke evle sınırlı olsa sadece ama çevreden sürekli bir şeyler görüyor. Okulda oje görüyor oje istiyor. Ben pantolon giymem, babalar pantolon giyer diyor. Ben kızıma cinsiyetçiliği hiç öğretmedim. Geçen gün ne olduğunu hatırlamıyorum, bir şey için erkek oyuncağı o, ben barbie istiyorum dedi. Daha neler neler. Bu aynı okulda üçüncü senesi. Öğretmenimizi çok seviyoruz ama böyle devam eder mi bilmiyorum. Çocuklara da bir şey diyemiyorum çocuk çünkü onlar. Geçen ay okulu oje konusunda uyardım. Hevesini alsın diye bir haftasonu içim gide gide sürdüm de ama okula öyle göndermem. Ondan sonra ki hafta saçlarımız açılmaya başladı. Öyle daha güzel oluyormuş. Kızlar saçlarını toplamazmış. Nereden çıktı anneciğim bu? X öyle dedi, saçlarını toplamıyor. Oje ile okula gelen çocuk da o. Bilmiyorum bu güzellik konusu, cinsiyetçilik konusu böyle giderse okulu bir kere daha uyarırım ondan sonra gruba açık ve net bir şekilde yazarım sanırım.

Ben sımdı YouTube baktım, p e mı profilin adı. Soylece bir baktım, bambaşka bir hayat oyle duruyor cok uzucu

Yok hanımefendinin bahsettiği kanal sizin bahsettiğiniz kanala özenerek kurulmuş kanallardan biri diğeri de bu çocuğun kuzeninin kanalı zaten.

Benim oglumda onu izliyo cildiriyorum annelerinin seslerini duyunca zaten cocuklardan cok onlar konusuyo kendi isteklerine gore yonlendiriyorlar ben cok cok kisitli izletiyorm evde internette yok zaten telimdeki internette kisitli oglum cok yaramaz belki cogu konuda yanlis yonlendrdim ki bu kadar yaramaz oldu bilemiyorum ama tek avuntum elinde telefonla dolasan bir cocuk olmadi alin elinden telefonu tableti bir aglar iki aglar unutur

Ben oturdum konuştum açık açık.
Bak kızım sen onları izlediğin için onlar o para kazanıyor ve o oyuncakları alabiliyorlar. Peki onlar oyun oynarken biz neden onları izleyelim, biz onlardan daha güzel oynayabiliriz bence.
Hem düşünsene ben seni sürekli videoya çeksem ve bunu herkes izlese güzel olur mu sence?
Peki seninle oynarken elimde sürekli telefon olması güzel bir şey mi?

Bütün sorularıma cevap alarak ilerledim tabi ki buraya yazdığım gibi sadece ben konuşmadım:)
Baya toparladık bu konuşmadan sonra durumu.

Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.
"aaa, Y..." kısmını kadının sesinden okudum sanki öyle kazınmış beynime :KK53:
Çocukların üzerinden para kazanmaktan başka birşey değil o videolar çok sinir bozucu gerçekten. Bir ara benim kızım da çok izliyordu. Ben vermiyorum bilir vermediğimi benden istemez ama akşam babası işten gelince kıyamadığını bildiği için istiyordu o da kıyamayıp veriyordu. Baktık izledikçe daha çok istiyor. Şuan vermiyoruz. Çizgi film izlemek istediği zaman TRT çocuktaki çicizgi filmleri açıyorum onlar bu saçma sapan videolardan bin kat daha iyi.
Sırf bu videolar yüzünden eve İnternet bağlatmıyorum ben, eşim çok ısrar ediyor bağlatalım diye ama önünü alamayacağım biliyorum o yüzden eğitimi için gerekli olana kadar bağlatmayacağım.

Siz de gerekirse İnternetinizi iptal edin izletmeyin o videoları, videoların tıklanma sayılarını görünce ben de ufak çaplı bi şok geçirmiştim.

Televizyonlarda neden internet var. Kesin baglantiyi. Hatta direk modemi kapatin. Tablete haftalik icerik yukleyin onlari izlesin. Ogretmene ses kaydi aticaksanizda kendi telefonunuzun internetinden yollayin. Nasil bu kadar cozumsuz kaldiniz anlamadim.

Cok yapamiyorum derseniz tebdili mekanda ferahlik vardir. Alin cocugu annnenize felan gidin birkac gun internet olmayan biyere gidin en az 1 hafta vakit gecirin donuncede acmayin tekrar. Aklima gelen bi bu var. Umarim bian once kurtulursunuz.

Cocuklarin oldugu videolarda insallah bian once cezalandirilir cunku o cocuk uzerinden para kazaniyor anne baba ve bencede bu tam anlamiyla cocuk istismari. Keske kimse izlemese abonelikleri milyonlari bulmasada yok olup gitseler
Tvlerde interneti aktif olarak kullanıyoruz çünkü. Babası eve gelene kadar interneti kapatıyorum. Sonra açıyoruz. Bir tvde interneti açık gördüğü zaman (netflix, youtube) hemen internet gelmiş anne diye çıldırıyor. Şimdi ki çocuklar hiç saf, kolay kandırılan çocuklar değil. Bu iyi mi kötü mü bilmiyorum. Ailem şehir dışında oradan yeni geldim zaten. Bir hafta da memlekette internetsiz evde kaldık ama maalesef, 7 aylık bebeğim var ayrıca öyle hop gidemiyorum her yere şu sıralar.

Ya şimdiki çocuklara ayak uydurmak çok zor. Disnep Junior'ı tuşladığım numaraları görmüş kumandada. Bir gün koştu mutfağa anne ben bak ne açtım. Nasıl açtın kızım? Rakamları tanıyor, "Bire bastım, altıya bastım, sonra da beşe bastım."

Keşke evle sınırlı kalsa ama çevre çok önemli etken. Bakalım inşaallah eski düzenimize geri döneriz. Bir de ben telefonumu kızıma verirsem o zaman daha kötü olur. Tabletin internetini falan kapatıyorum en azından uçak moduna alabiliyorum ama telefonu bir kere verirsem, bu defa telefona yönelir. Her gün tabletten kitap dinliyor. Çalışıp, haftasonuna doğru ses gönderiyoruz. Bulacağım bir çözüm inşaallah.

Kimden bahsettiğinizi anladım. Oğlumda bir ara takmıştı ona kafayı. Ve davranışları değişmeye başlamıştı. Onun gibi herşey ağlamaya ve her istediğini yaptırma gibi. Y.. izlemesini yasakladım . Neden izletmediğim ide açıkladım. Sadece eğitici şeyler izlemesine izin veriyorum kısıtlı zamanda. İngilizce renkler gibi.
Benim kızım bebekliğinden beri yabancı dillere meraklı. 2 yaşından beri de peppa pig izliyordu gün içerisinde yarım saat. Maksimum 40 dakika. Bebekliğinden beri ise farklı dillerde şarkı dinlemeye bayılıyor. Yeni yeni o kanalı keşfetti ve inanın önüne geçmek çok zor. Her şeyi hemen kavrıyorlar.

Sizde kabahatlısınız bence baştan itibaren neden eline tablet veya interneti verip videoları acıp izlemesine izin verdiniz. Kurtulmanın tek yolu var izletmeyeceksiniz kararlı olacaksınız ayrıca tek o değil o youtuber da bu sorunu yaşadı yarın başka bir videoda başka sorunler yaşar çocuğun hayatından internettir tablet tlfdur çıkarın. Benimde 4 yaşında kızım var eline telefonu hiç vermedik alışmadı tableti yok mesela hastanede tedavi fln görme durumuda serumdur fln takılınca veya buna benzer durumlarda sıkılıyor diye bir telefondan yaşına uyğun video acarım okadar.kreşe gidiyor orda bol bol arkaşlarıyla oynuyor eve gelince komşu arkadşları var onlarle oynar veya evde cadır kurar resim yapar boyama yapar masal okuruz bize gösteri hazırar vs...haftosunuda parktayız veya avm alışverişte gezmede oluruz. Restaurantlada bile aileler cocuğu mama sandalyesine koyar koymaz tablet telefon çıkarıp eline veriyor görance üzeülayorm bence çok acınılası... ben birkez bile yapmadım bunu cocuğuma yani cocuğunuzu değilde davranışlarınızı sorgulayın bence hatanın büyüğü sizde.

Ama bir oda dolusu oyuncak beni bile heyecanlandırdı :KK70::KK70:
O oyuncakların hiçbiri çocuğu şımartmak maksadı ile alınmış oyuncaklar değil. İçlerinde 0-2 yaş dönemine ait eğitici ve öğretici oyuncaklar var. 2 yaşından sonra daha farklı oyuncaklara yöbeldik onlarda kısıtlı bir şekilde. Evet bir oda dolusu oyuncak çünkü benim çocuğum iki sene boyunca evde bana bağımlıydı. Yürüyeyordu. Bir ayağı yoktu ve yaşıtları gibi çimlerde koşup oynayamıyor ve kışları eve kapanıyordu. Yani bir oda dolusu o oyuncak o yüzden. Yoksa bende aman aman meraklı değildim, salıncak, kaydırak, top havuzları, oyuncak atlar alıp evde yer kaplamasını görmeye. Hatta kızımın bir akülü arabası, iki bisikleti, bir scooterı var. Neden biliyor musunuz? Yürüyemediği için bebek arabasına hapsolmasın akülü araba ile gezebilsin diye. Bisikletleri de biri üç tekerlekli ilk protezinden sonra bacağı çalıştıralım diye. Dört tekerlekli olan da kendi başına bisiklet kullansın bacak kasları daha çok gelişsin bir bacağı küçük kalmasın diye. Scooterı bakın çocuk istediği için almıştık. Sizi heyecanlandıran o bir oda dolusu oyuncak maalesef bizi heyecanlandırmıyor.

Aynı bizimkini tarif ettiniz. İkinci kızım olmadan önce her haftasonu neredeyse avmlerdeki oyun alanına götürüyordum. Tabii kardeşide etkiliyor. Öğretmenleri ile konuşuyorum, diğer çocuklarda aynıymış. Zaten bu sene okula gönderdiğime pişman oldum. Resmen çocuk arkadaşlarından olur olmaz şeyler öğrendi. Öğretmeni tepki göstermeyin unutacaktır dedi, öyle de oldu unuttu. Dün bana diyor ki, istediğimi yapacak mısın? Biz çocuğumuzda ödül ceza yöntemini uygulamıyoruz. Yani asla ona istediğimi yaparsan şöyle olur, böyle olur gibi şeyler ile bir şeyler yapmaya ikna etmeye çalışmam. Ne babası ne ben bir diğerimizin evet/hayır dediği bir konuya aksi cevaplar vermeyiz. Keşke evle sınırlı olsa sadece ama çevreden sürekli bir şeyler görüyor. Okulda oje görüyor oje istiyor. Ben pantolon giymem, babalar pantolon giyer diyor. Ben kızıma cinsiyetçiliği hiç öğretmedim. Geçen gün ne olduğunu hatırlamıyorum, bir şey için erkek oyuncağı o, ben barbie istiyorum dedi. Daha neler neler. Bu aynı okulda üçüncü senesi. Öğretmenimizi çok seviyoruz ama böyle devam eder mi bilmiyorum. Çocuklara da bir şey diyemiyorum çocuk çünkü onlar. Geçen ay okulu oje konusunda uyardım. Hevesini alsın diye bir haftasonu içim gide gide sürdüm de ama okula öyle göndermem. Ondan sonra ki hafta saçlarımız açılmaya başladı. Öyle daha güzel oluyormuş. Kızlar saçlarını toplamazmış. Nereden çıktı anneciğim bu? X öyle dedi, saçlarını toplamıyor. Oje ile okula gelen çocuk da o. Bilmiyorum bu güzellik konusu, cinsiyetçilik konusu böyle giderse okulu bir kere daha uyarırım ondan sonra gruba açık ve net bir şekilde yazarım sanırım.
Youtube’da O kanalları izlemesin haklısınız, etkileniyorlar. O uyanıkken siz de açmayın interneti. Başka türlü önünü alamazsınız.
Ama okulu uyarma konusunda size hak veremiyorum. Okulun engelleyebileceği bir şey değil. En fazla öğretmeni okula oje ve takı ile gelmesi yasak diyebilir. Bu yaşlardan sonra tüm çocuklarda olan şey, kız erkek ayrımının farkına varıyorlar. Çocuklar da sosyalleşiyor. Birbirlerini etkilemeleri doğal. Karşılaştığı tüm size uymayan arkadaşlarının ailelerini uyaramazsınız. Benim de 5 yaşında kızım var. Bebekliği ve kreşin ilk senesinde hep eşofmanla gezmişken sonra tütüleri, süslenmeyi, Elsa’yı öğrendi. Kışın soğuğunda bile etekle giderdi okula. Bu sene o kadar ısrarcı değil. Yakın çevremde aynı yaşta çok kız çocuğu var ve hepsi öyle. Annem derdi sen de o yaşlarda süslüydün diye ki o zaman tv bile kısıtlıydı, kreş vs yoktu. Bu konuya bu kadar takmayın derim. Şimdi olmasa ilkokulda yine yaşayacaksınız.

Ben sımdı YouTube baktım, p e mı profilin adı. Soylece bir baktım, bambaşka bir hayat oyle duruyor cok uzucu
P. Y. ya kimseye zorla izletmiyorlar ama rahatsız ediyor. Çocuk üzerindeki etkisi kötü.

Bu durum sizin kızınızın şahsi meselesi bence. Benimkinin sınıfında da var benzer durum, ama benim kızımı etkilemiyor galiba, böyle taleplerle gelmedi

Egiitico tonlarca kitap var cokartmalar sunlar bunlar bakon ne kadar guzel söylüyorsunuz birliktw boyama yaptiginizi vs bahsettiginiz oyuncaklar da bence cok fazla. Az olsun kendi yaraticiligini kullansin evde size yardim etsin. Cocuk odasinda televizyona ne gerek var? Çalışmıyorsunuz anladigim kadariyla da daha cok vakit ayirabilirsiniz. Odevdir sesli kitaptir simdoden bogmaya ne gerek var cocugu? Ben de ing öğretmeniyim sayilardan baska bisey bilmiyor ingilizce namına. Ha ogrensin guzel olur ama videodan internetten vs degil bence. Sikilmaz mi cocuk simdiden bunlarla büyüyorlar ? Ben gercekten uzuluyorum kendimce dogru da bulmuyorum.tabletsiz internetsiz de buyuyebilir cocuklarimiz, büyümeli de.
Eğitici bir sürü kitabımız var zaten. Her gece kitapta okuyoruz biz. Stickerlar falan. Mathazone kitaplarımız var evde. İngilizce ise okulda verilen eğitimi. Ödev dediğim. Her hafta bir kitap belirliyor öğretmenimiz, bir uygulama var ücretli o uygulama üzerinden her haftanın sonunda öğretmenimize dinlerken tekrar ettiği kelime/cümleleri ses kaydına alıyoruz ve gönderiyoruz. Videodan internetten öğrenmiyor ki zaten. Sadece yabancı şarkılara bayılıyor. Peppa pig seviyor sadece çizgi film olarak. Türkçe izlemiyor onu izlerse de kendisi orijinal dilinde izlemek istiyor. Eskiden tablete indiriyordum şarkı falan oradan izliyordu. Bu yazdan spnra yavaş yavaş alt üst olduk. Yoksa ben de fazlasıyla karşıyım bu duruma.

ben sizin kimden bahsettiginizi cok iyi biliyorum aynisi basima geldi.
oglum sunu alalim bunu alalim olaylarina bagladi.
bende cocuguma dogum gunleri haric kendi kumbarasinda para biriktirmeden hic birsey aalmiyorum.
boyle oluncada zitlasmalar basladi.
bende ona dedim ki izledigin bu videolar egitici degil aksine seni kotu etkileyen kotu videolar ve sen bunlari izlemeye devam edersen elinden tableti de alirim tv yide kaparim ve kalan butun oyuncaklarini baska ailelere veririm.
oyuncak almaya parasi olmayip mandallarla oynayan yasitlarin var sukret dedim.
o gun bugundur bitti gitti kurtulduk (oglum 5 yasinda)

Benim kızımda bazen izliyor o videolardan. O oyuncakların çoğu reklam karşılığı bedava veriliyor. Bizimkinin çok şükür arası yok telefonla. Tableti zaten yok. Çok nadir izlediği için etkilenmiyor. O ailelere kızıyorum bende. Bunların instagram versiyonu var birde. Bedava giysi karşılığında çocuklarını manken olarak kullanıyorlar.
Bana artık geliyorlar öyle şeyler görünce. Umarım bu konuda bir düzenleme gelir. İstismar çünkü. Gerçekten ufacık çocuğa yazık. Her gün kamera karşısında süslü püslü. Daha anne karnında başlıyor.

Çocuklar çok zeki bir kere görmeyle benimkiler 6.5 ve 4.5 yaşlarında konuşarak arama yapıyolar tvlerdeki internet bağlantısını açmadık biz teli de vermiyoruz genelde çok nadir veririz oda anında bağımlılık yapar pişman oluruz bida vermicem ama yanlış bencede hemwn bağımlı oluyolar isteyip ağlıyolar görümcemin 2.5 yaşındaki oğlu bile teli gösterip kokuç dino aç niloyu aç diyo

Tek çözüm vermemek yada anlatmak her istediğimize her gördüğümüze sahip olamayız gereksiz yere bişey alamayız onun var diye senin de olması gerekmez seninde bu var gibi konuşmak lazım yada eğer ihtiyacı bişeyse biz sana harçlık verelim sen biriktir alalım diyerek daha doğru olur hemde o istediği şey için çabalamış olur hoşuna gider
Sürekli sabırla anlatıyorum. Yapışıyor yakama, yaptırana kadar. Ben anlamıyorum her şeyi hemen kapıyor. Yazın yiğenlerimden öğrendi nasıl kumanda ile youtube açılır falan. İnterneti kapatıyorum çoğunlukla.

Merhaba, iyi akşamlar.

Benim 4 yaşında bıcırık bir kızım var.
Son dönemlerde Y.tube'la başımız dertte. Evde iki televizyon var, tvler internete bağlanıyor. Ayrıca tabletlerde var.

Ekim ayının sonlarından beri Y.tube'daki bir kanala kafayı takmış durumda. İsmini vermeyeyim kanalın reklam olmasın. Ben bu kanalı izlemesinden aşırı derecede rahatsızlık duyuyorum. Başlarda çok dikkatimi çekmiyordu, kısıtlı izlettiriyordum -böyle çocukların dahil edildiği içerikleri çocuk istismarı olarak görüyorum- ama sonra kızımı da etkilemeye başladı. İnterneti kapatıyordum çoğunlukla ama artık bıraktım, kapatmıyorum. Çünkü interneti kapatmak ile çözülebilecek bir problem değil.

Kanalda küçük yaştaki bir çocuğun annesi veya babası ile birlikte oynadığı oyunlar falan var. Kanalı incelediğim zaman her gün video paylaşıldığını gördüm.

Beni rahatsız eden şey ise kızım izledikçe anne bizde bu oyuncaktan alalım mı, anne bizde dondurma alalım mı, anne oyuncakçıya gidelim mi gibi sonu gelmeyen istekler başladı. Biz zaten çocuğumuzdan bir şeyi sakınmıyoruz ama artık büyüdüğü için daha dikkatli davranmaya başladık. Mesela 2 aydır robot istiyor, almıyoruz. Aman bir robot işte alın ne olacak ki çocuk heves ediyor diyeceksiniz ama bunun bir sonu yok. Robottan önce de scooter istiyordu onu da gerekli gördüğümüz zaman aldık.

Her neyse bir gün oturdum birkaç tane videoyu izledim, Aralık ayı başlarındaydı. Baktım çocuğun abartı derecede oyuncağı var. Birkaç tane araba rampası, sayamadığım kadar dinozor vs. Olsun tabii başkasının çocuğuna ne aldığından banane -ki bizim de evde koca bir oyun odamız var. İçinde çadır, kaydırak, top havuzu, svava, mutfak seti vs dört kutu dolusu oyuncak var. Zaten genelde evde biz eğitici oyunlar oynuyoruz. Oyun hamuru yapıyoruz, beraber parmak boyama yapıyoruz, kumaşa el baskıları yapıyoruz falan. Ancak çocuğum değişti. İzlediği oyuncak alma videolarından sonra sürekli bir şeyler istiyor. En son artık anne biz de video çekelim mi diye yalvarmaya başladı.

Oyuncakçıya gidiyoruz, anne bu Y...'da da var, bana da alalım ne olur. Almıyorum. Küçücük çocuğa da annesinin, "Aaa, Y," sesine de artık sinir olmaya başladım. Kuzeninin de başka kanalı var, babasının da kanalı var. Video içerikleri eğitici falan olsa da anne bundan alalım dese alırım. Maddi yönü önemli değil. Çocuğum resmen doyumsuzluk seviyesine geldi. Şimdi de Elsa'ya taktı. Çünkü, Y... kuzenine Elsa almış. Cumartesi günü interneti kapattım artık dayanamadım. Kendini yerden yere atarak, "Y... istiyorum, Y... aç," diye bağıra çağıra ağladı. Konuşmaya çalışıyorum, anlamıyor. Babası geldi ne oluyor diye, adam da şaşırdı. Eşime de zaten artık bıkkınlık geldi. Koca bir oda oyuncak var ama benim oyuncağım yok diye ağlıyor. Cumartesi akşamı sinir küpübe döndüm girdim kanala yorum yazacaktım, videolar yoruma kapalı. Sanırım çok tepki alıyorlar ki kapalı.

Kızım yaşında çocuğu olan anneler ne yapacağım bir fikir verin bana. Bıktım artık inanın. O ismi duymak istemiyorum. Çocuğunun eline tablet verip saatlerce oyun oynamasına izin veren bir anne değilim. Belli kurallarımız var o konuda ama bu Y olayı artık beni delirtiyor. Tv'de açtırıyor video oyun odasına gidiyor, ben videoyu kapatayım çileden çıkıyor. Sinirlerim bozuldu. Ben anlamıyorum insanlar nasıl çocuklarını böyle şeylere alet ediyorlar? Para kazanmak için mi bu? Bir de az değil neredeyse iki yüz bin video izlenmeleri var ortalama. Yazık o kadar çocuğa.

Her neyse böyle bir şeyleri takıntı haline getiren çocuklarınız var mı? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

Uzun oldu kusura bakmayın lütfen.
Soruyu soruyor cevabı kendi veriyor annenin yapmacık gülmelerini hiç söylemiyorum çocuk zaten hiç istekli değil o videolarda annenin zorlaması müthiş paralar dönüyor hele Bi tanesi koca bir villaya taşındı önceki evini görseniz kazandığı para açıkça görülüyor

Babası tablet almıştı kızıma her şarj bittiğinde almak istediğim de deliriyor.1 hafta kullandı kaldırdım 1 sene oldu hala vermeyi düşünmüyorum.telefonu arada veriyorum.30 dk si var fişi çekiyorum internet bitti diyip kendi bırakıyor zaten.camasir seriyorsam onada veriyorum biseyler seriyor.toz alıyorsam o da alıyor sofraya yardım ediyor vs etkinlikten çok hayata katarsanız daha başarılı olur bence

X