Kızım ile erkek arkadaşı arasında yaş farkı

Çok üzüldüm. Kızım var 17 yaşında biraz asi bir çocuk. Bu şekilde karşıma gelse ben karşı çıksam sırf bana inat gider evlenir. O yüzden empati yapıyorum sizinle ve sizi snlıyorum ama yapabilecek bir şey yok. Üstüne gitmeyin işini kursyn, eğitimini tamamlasın vs diyerek zaman kazanın. Kendiliğinden bırakır umarım. Çok üstüne giderseniz nikahı hıxlandırır falan aman dikkat

Yaş konusunda haklısınız ama benim için hala küçük bir kız. Evde kapatmıyoruz sonuçta, etraftan arkadaşlarından görüyor neyin doğru neyin yanlış olduğunu çok çaresiz kaldım. Çok uzak bir yer gidip oraya yerleşecek dondurma satacakmış. homeoficce çalışacakmış. :KK43:
Ahahahahah. Millet de kızınızı bekliyor zaten gitsin satsın bakalım, elin oğlu gelsin popo kadar kokuşuk dükkanda beraber dondurma satalım tatlı tatlı yaşayalım diye atmış kancayı sanki. 31 yaşında koca kadına göre fazla hayalci kızınız, şimdiki 20likler bile böyle pembe hayaller peşinde koşmuyor.

Ben de aynı düşüncedeyim. Benim kızımın 23 yaşı ile 31 yaşı arasında dağlar kadar fark var. Tek çocuk olduğu için kızımla çok zaman geçirdim.

Konuda kızınızın daha önce evliliğe giden ilişkisi olduğunu ama bazı sebeplerle bittiğini yazmışsınız, sorun erkek arkadaşının ailesi, özellikle görümce adaylarından birinin yaptıkları mıydı? Sonrasında kızınız psikolojik destek almış mıydı?

Eşinizden bahsetmişsiniz, size davranışlarından söz etmişsiniz ve alıntıladığım mesajınızdaki boldladığım kısım dikkatimi çekti, kızınızla doğumundan itibaren tek ilgilenen ebeveyn siz miydiniz? Baba-kız ilişkileri nasıl? Babasından yeterli sevgiyi, ilgiyi görüyor mu?

Eşinizin sizi yeren sözlerine hareketlerine kızınız ne kadar şahit oldu? Ve kamuda çalışmaya başladıktan sonra neden eşinizden boşanmadınız?

Son soruyu haddim olmasa bile özellikle sordum çünkü kızınıza şu nasihati veriyormuşsunuz 👇

Ona “ Kızlar annelerinin kaderini yaşarmış” atasözünü anımsatır, “sen benim gibi olma, kendini ezdirme, bundan sonraki hayatın en az bugünkü şartlarına eşit olmalı bugünü nü aratmamalı vs.” şeklinde nasihat veririm.

Sizin ki evet evlenirken belki kadermiş ama aktif çalışma hayatına geri döndükten sonrası kader değil tercih, benim gibi olma demek hatalı bir nasihat belki tam kelime karşılığı hata da değildir bilemedim ama çocuklar anne babalarını rolmodel alır, anne babalar bir tercih yapıp sonra o tercihin yanlış olduğunu bile bile devam ettiklerinde çocuklarına da kabullenmeyi boyun eğmeyi öğretmiş olurlar, benim gibi olma demek yerine sizi yeren ezen eşinizi boşayıp kızınıza da asla kendini ezdirme, seni ezen ailen de eşin de çocuğun da olsa benim gibi yap hayatından çıkart demeliydiniz.

Hala evin bütün yükü benim üzerimde diyorsunuz, eylemlerimizle söylemlerimiz birbirini tutmazsa çocuklarımız da bu tutarsızlıklarla büyüyor.

Konunuzu okuduğum kadarıyla yaş farkı eğitim farkı hatta kültür farkı var, kızınız bu çocukla evlenirse çok çekecek maalesef.
Oysa eski erkek arkadaşıyla da aynı sebeplerle ayrılmış, kızınız sizin inadınıza yapmıyor, serbest bıraktık her imkanı sağladım diyorsunuz yapmışsınızdır da ama her şey maddiyatla olmuyor, kızınız manen doymamış, ben kızınızın babasının sevgisi, ilgisi, şefkatinden yana eksik büyüdüğünü düşünüyorum, kızınız bu eksikliği babasına benzeyen adamlarla gidermeye çalışıyor gibi geliyor bana.

Ahahahahah. Millet de kızınızı bekliyor zaten gitsin satsın bakalım, elin oğlu gelsin popo kadar kokuşuk dükkanda beraber dondurma satalım tatlı tatlı yaşayalım diye atmış kancayı sanki. 31 yaşında koca kadına göre fazla hayalci kızınız, şimdiki 20likler bile böyle pembe hayaller peşinde koşmuyor.
Sizce kim kime kancayı takmış? Daha öncede yazmıştım ben üvey anne elinde büyüdüğüm için kızımı yetiştirirken çok korumacı oldum bu konuda kendimi eleştiriyorum. Kızım 31 yaşında olmasına rağmen herkesi kendi gibi zannediyor. Çünkü kendisi asla kimseyi kırmaz, diğere ilişkilerinden birinde erkek sürekli tirip atardı, kızımda hep çocuğun ağına düşerdi o kadar akıl vermeye çalıştım " yok O öyle değil, yanlış anlamıştır. Benim mutlaka düzeltmem lazım" diyerek kendini harap ederdi. 31 yaş evet haklısın koca kadın, ben o yaşta hem çalışıp hem evime hem de kızıma bakıyordum. 31 yaşındaki kızım olunca aynı şekilde olaylara bakamıyorum :KK43:

Uzun süredir sayfayı takip ediyorum. Özellikle “bir derdim var” konu başlığı altındaki; olaylar, yorumlar, eleştiriler beni çok etkiliyor ve değer veriyorum. Ben de üye olup, kızım ile kendisinden 8 yaş küçük erkek arkadaşı hakkında görüşlerinizi almak istedim.

31 yaşında mühendislik eğitimi almış, iyi bir yerde çalışan bir kızım var. 4 sene önce, 3 yıllık erkek arkadaşı ile aileler birbirini tanıdıktan ve isteme yapıldıktan sonra ayrılmak zorunda kaldılar. Bu olay kızımı çok etkiledi “artık ben evlenmek istemiyorum”, “hem kendi kafama göre birini bulacağım hem de ailesini mi seçeceğim” şeklinde serzenişlerde bulundu.

Kızım bu ayrılık sonrası arkadaşları ile yaz tatiline gitti. Orada akşam oturdukları bir cafede, arkadaşlarıyla dertleşirken bu konuların açılması üzerine ağlamaya başlamış. İlerleyen saatlerde, orada çalışan ve şu an 23 yaşında olan bir çalışan kızıma 1 kap dondurma ile jest yapmış sonrasında da hep beraber oturup muhabbet etmişler. Kızım da bu çocuktan çok etkilenmiş ve arkadaşlarıyla yaz tatillerini 2 senedir aynı yerde yapmışlar, tatilleri kızım planlamış. Bu süreç içinde toplamda 20 gün yüz yüze görüşmüşlerdir. Onun dışında uzak mesafe ilişkisi olduğu için telefon ile iletişim kuruyorlar. Kızım bu çocuk ile ciddi olduklarını ve evlenmeyi düşündüğünü söyledi. Oysaki ben, geçici bir durum diye düşünüp pek ilgilenmemiştim. Zaten nasihat vermekten başka ne yapabilirim ki?

Tatile birlikte gittiği arkadaşlarından, çocukluk arkadaşı bana ulaşarak olayı anlatmıştı. Kızımın yanlış seçim yaptığını, kendi değerini hiç bilmediğini çocuğu da gördükleri ve yakıştıramadıklarından, vaz geçirmek için çok uğraştıklarını ancak başaramadıklarını söyledi. Artık onlar da tepkisiz kalmayı seçmişler belki de kızımı kaybetmemek için bilemiyorum.

Çocuk, 23 yaşında lise mezunu, turistik bir şehirde yaşıyor ve bir dondurmacıda çalışıyormuş. 2 yıllık elektronik teknikerliği eğitimi alıyormuş ancak başarısız olduğu için bırakmış. Şimdi de kızım istediği için üniversite diploması olsun diye açık öğretimde kayıtlı ama büyük bir ihtimal orayı da bırakacak.

Kızıma, çocuğu “niye zorladın” diye sorduğumda “sen pürüz çıkarma diye” cevap verdi. Oysaki yaşı gereği, artık kendi hayatından kendinin sorumlu olduğunu, seçimlerinde özgür olduğunu ama mümkünse yanlış seçim yapmaması gerektiğini her zaman kendisine söylemişimdir.

Bu noktada kendimden bahsetmem lazım sanki kızım bazı şeyleri bana inadına yapıyor. Ben 58 yaşında kamuda mühendis olarak çalışıyorum ve emekli olmak üzereyim. Benim eşim lise mezunu bu evliliğin mimarı üvey annemdir. Eşim ile ilk başlarda anlaşıyor gibiydik, ben kızıma hamile kalıp işten ayrıldığımda (o zamanlar özel sektörde çalışıyordum) adamın huyu değişti. “Senin diploman var da ne işe yarıyor, bak benim elime bakıyorsun” gibi sözler ile beni çok kırdı. İnsanı okuduğuna pişman edecek sözler sarf ederdi. Kızıma bakacak kimse olmadığı için 4 sene evde kaldım daha sonra sınavlara girerek bir kamu kurumuna girdim. Kızımın eğitim masrafları, ev kirası, faturalar gibi bütün ihtiyaçları ben karşıladım hala bütün yük benim üstümdedir. Eşim şu anda emekli sadece kendi ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar. Kızım da bütün bunları bilir. Ona “ Kızlar annelerinin kaderini yaşarmış” atasözünü anımsatır, “sen benim gibi olma, kendini ezdirme, bundan sonraki hayatın en az bugünkü şartlarına eşit olmalı bugünü nü aratmamalı vs.” şeklinde nasihat veririm. Asla onun kötülüğünü istemem aksine kendi çocukluğumda, gençliğimde sahip olamadığım, yapmak isteyip de yapamadığım çok şeyi yapması için fedakârlığı yaparım.

Çok şükür, kızım güzel bir eğitim aldı, bir meslek sahibi oldu ve ayakları üzerinde durabiliyor, bundan sonra mümkün olduğunca doğru bir seçim yapsın ve mutlu bir yuva kursun istiyorum. Ama seçimine anlam veremiyorum, onun için endişeleniyorum. Şöyle ki;

Kızım çocuktan 8 yaş büyük. Eğitim durumu denk değil. Uzak ilişki olduğu için kızımın onu tam tanıyamadığına inanıyorum çünkü diğer erkek arkadaşları ile haftada 2-3 defa buluştuğunu hatırlıyorum. Dolayısıyla, eksilerini artılarını daha iyi görüyor, anlaşamadıkları noktaları tartışarak birbirlerini daha iyi tanıma imkanı buluyorlardı. Bu çocuk hakkında doğru dürüst bir şey bilmiyor, O ne derse ona inanıyor. Kızımın, çocuk hakkında bilgi alabileceği ortak arkadaşı bile yok.

Kızım ne yapmaya çalışıyor? Bu çocuk kendinden 8 yaş büyük kızdan ne bekliyor, neden kendi yaşıtı bir kız seçmiyor? Sizce sağlıklı bir ilişki olur mu? Boşuna mı endişeleniyorum sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Anne olarak kızınızın iyi olmasını istemeniz en doğal hakkınız.
İlişki tercihine bir yorum yapamayacağım dışardan bakınca yazılanlara göre uyumsuzluk mevcut.
Kızınıza sanırım değerli hissettirdiği için bu ilişki devam ediyor.
Önceki süreç yıkıcı olmuş ve toparlamak için seçtiği yöntem boşluk hissi ile sanırım çok mantıklı bir seçim olmamış.
Bir şekilde psikolojik bir destek almasını sağlarsınız, anne kız ilişkiniz zedelenmeden süreci sağlıklı yürütürsünüz.
Aldığı karar doğru yanlış diye hüküm veremem göreceli bir durum, benim açımdan yanlış bir karar ama kişiden kişiye değişir.
Reddedip kızınızı kendinizden uzaklaştırmamanızı tavsiye ederim. Boşluk sonrası eğer bağlandı ise çok sert bir tavır alabilir.
Niyeti kızınızın ciddi mi yoksa üzüntü etkisi ile takıldığı bir insan mı ona da bakmak lazım. Uzak mesafe ilişkisi , iletişim kurmak kafasını dağıtmak iyi hissetmek önemsenmek zamanı doldurmak gibi unsurlar da ayrılık sonrası baskın gelmiş olabilir 🌸
Herkes açısından en hayırlı şekilde umarım sonuçlanır süreç

Sizin bu konu ile ilgili yapabileceginiz bir sey yok. Kizinizi kendi haline birakin ve tepkisiz kalin. Zaten zamanla o da anlayacak bu kisinin kendisine denk olmadigini. Siz saniyor musunuz bu iliski gulluk gulistanlik? Yas farki, sosya kulturel fark, egitim farki. Bu iki kisinin ayni noktada bulusmasi imkansiz. Gozleri acilir bi sure sonra merak etmeyin.

Sizce kim kime kancayı takmış? Daha öncede yazmıştım ben üvey anne elinde büyüdüğüm için kızımı yetiştirirken çok korumacı oldum bu konuda kendimi eleştiriyorum. Kızım 31 yaşında olmasına rağmen herkesi kendi gibi zannediyor. Çünkü kendisi asla kimseyi kırmaz, diğere ilişkilerinden birinde erkek sürekli tirip atardı, kızımda hep çocuğun ağına düşerdi o kadar akıl vermeye çalıştım " yok O öyle değil, yanlış anlamıştır. Benim mutlaka düzeltmem lazım" diyerek kendini harap ederdi. 31 yaş evet haklısın koca kadın, ben o yaşta hem çalışıp hem evime hem de kızıma bakıyordum. 31 yaşındaki kızım olunca aynı şekilde olaylara bakamıyorum :KK43:
Çocuk takmış kancayı, bakmış yetenekli, mesleği olan, elinden her iş gelen bir kadın; bi de çok afedersiniz duygusal zeka 18 lerde falan, bi dondurmaya yılların aşkını unutuyor, azcık ilgiye kanıp gidiyor. Kolay yönetilir. Mis gibi. 1 yılda iş kuracağı yalanına da 31 yaşında bir kadını inandırmak büyük beceri. 23 yaşına bakmayın oğlan çocuğunun siz yaşından büyük aklı var. Dondurmacı açacakmış he 1 yıla? Maşallah.

Bu işin Oluru olmadığını elbet anlayacak kiziniz. Üstüne giderseniz geri tepecek belli ki. Sakince gözlemleyin. Sen nasıl mutlu olacaksan deyin. Muhtemelen önceki ilişki travmalarindan dolayı böyle davraniyor. Dengimizle olduk da ne oldu diye düşünüyor:) ama bu ilişkinin hiç elle tutulur yani yok, tek sorun yaş da değil. Elbet gorecek

Çocuk takmış kancayı, bakmış yetenekli, mesleği olan, elinden her iş gelen bir kadın; bi de çok afedersiniz duygusal zeka 18 lerde falan, bi dondurmaya yılların aşkını unutuyor, azcık ilgiye kanıp gidiyor. Kolay yönetilir. Mis gibi. 1 yılda iş kuracağı yalanına da 31 yaşında bir kadını inandırmak büyük beceri. 23 yaşına bakmayın oğlan çocuğunun siz yaşından büyük aklı var. Dondurmacı açacakmış he 1 yıla? Maşallah.
Kendisini dükkan için finanse edecek bir kız arkadaşı olunca neden olmasın Katip? Evet çocuk uyanık ama onun da ticari zekası sıfır, yazlık yerlerde dondurma dükkanı sezonda para yapar ama geri kalan 7-8 ay kapalı durur, ki dükkan açarsa kiralar uçtu, kirası, elektriği suyu elemanı vergisi stopajı muhasebecisi vs derken kazancı dükkanı ancak döndürür tabii çocuk sosyal medyada bile nam yapmış Dubai’ye bile çağırılan çılgın dondurmacı gibiyse başka.

8 ay yatar eşi bakar, kayınvalide yanlarına taşınır gelin hizmet eder, hepsinin masraflarını karşılar, bekar görümce kayınbirader varsa onların da yükü kızın üzerine biner, hikaye belli.

İnşallah. Ben çocuğu görmedim ama araştırırken çocuğun sosyal medyası açıktı, kızım ile birlikte deniz kenarından mayolu bir resim paylaşmış. Kaynar sular tepemden aşağı döküldü. Kızıma , seni seven erkek ilk resim olarak bu resmimi paylaşmalı dedim. Çocuğa söylemiş annem resmi görmüş diye çocuk beni engellemiş. Eğer ilerde aranızda bir ciddi ilişki olursa, nasıl çıkacak karşıma beni engellemiş ben olsam öylece kalırdım dedim.

Dediğim gibi oyunu kuralına göre oynayacaksınız. Kızım yetişkin insansın madem böyle mutlu olacaksın sen daha iyi bilirsin. Kimi seversen kabulümdür diyeceksiniz. Taktik yapıcaksınız yani. Birkaç hafta hiç bu konuda konuşmayın, yorum yapmayın hiç konusunu açmayın. Birkaç haftada kızınız ikna olsun yani karışmadığınıza sonrası gayet kolay. Bu işin adını yaza koyun bence, çocuğu da tanımak istiyorum buraya çağır diyin ortalık patlar gider zaten. Şimdi kavga dövüş olur en kötü, nişana mişana kalmaz toptan kopar gider. Sadece rahatlamanız gerek izleyip görceksiniz.

Kendisini dükkan için finanse edecek bir kız arkadaşı olunca neden olmasın Katip? Evet çocuk uyanık ama onun da ticari zekası sıfır, yazlık yerlerde dondurma dükkanı sezonda para yapar ama geri kalan 7-8 ay kapalı durur, ki dükkan açarsa kiralar uçtu, kirası, elektriği suyu elemanı vergisi stopajı muhasebecisi vs derken kazancı dükkanı ancak döndürür tabii çocuk sosyal medyada bile nam yapmış Dubai’ye bile çağırılan çılgın dondurmacı gibiyse başka.

8 ay yatar eşi bakar, kayınvalide yanlarına taşınır gelin hizmet eder, hepsinin masraflarını karşılar, bekar görümce kayınbirader varsa onların da yükü kızın üzerine biner, hikaye belli.
Bi dükkanda çalışan vasıfsız bir genç çocuk, oralı değilse elde yok avuçta yoktur, benim arkadaşlarımdan da çok giden oldu tatil beldelerine; babasının parası olan, okuyabilen bi iş tutturan gitmedi mesela, yapacak bi şey bulamayınca gittiler. Bence de konu sahibinin kızına güveniyor, bikaç ay sonra görürler çocuk mık mık etmeye başlayacak, her şey tamam ah şu kadar para olsa, parayı verirsin eee noldu inek içti dağa kaçtı falan, konu sahibi endişelenmekte haklı bence, öyle aman bırak nasılsa evlenmez denecek bi durum yok, o çocuk evlenebilmek için her şeyi yapar, satmadığı hayal kalmaz.

Devir değişti artık memur olmayan kızla evlenmek istemiyor erkekler .kızınız bu çocukla evlenirse sizinle aynı kaderi yaşayacak bile bile kendini ateşe atmak bu .ger şey dengi dengine
Erkek memur değil ama!! Bunu memur erkekler memur kızlar için düşünür.

Ay bana da teklif geldi 8 yaş kadar küçük hemen red ettim (küçük durmak çok zor ) 😆 Olamaz yani kafa yapısı vs erkekler zaten olgunlaşmıyor onu mu cekecek. Zaten uzun soluklu olmuyor. Maksimum arada 3-4 yaş olabilir.

Bi dükkanda çalışan vasıfsız bir genç çocuk, oralı değilse elde yok avuçta yoktur, benim arkadaşlarımdan da çok giden oldu tatil beldelerine; babasının parası olan, okuyabilen bi iş tutturan gitmedi mesela, yapacak bi şey bulamayınca gittiler. Bence de konu sahibinin kızına güveniyor, bikaç ay sonra görürler çocuk mık mık etmeye başlayacak, her şey tamam ah şu kadar para olsa, parayı verirsin eee noldu inek içti dağa kaçtı falan, konu sahibi endişelenmekte haklı bence, öyle aman bırak nasılsa evlenmez denecek bi durum yok, o çocuk evlenebilmek için her şeyi yapar, satmadığı hayal kalmaz.
Kesinlikle haklısın ama 31 yaşındaki birini yanlış bir tercih yapıyor diye eve kapatamazsın, inatlaşmak alttan alta laf sokmak veya oğlanı küçümsemek işe yaramaz, eğitimi denk değil hadi onu pas geçtim diyelim, çocuk kendini geliştirmiştir o farkı kapatıyordur vs lakin arada yaş farkı olması yanısıra kültür farkı da var, şunu da dipnot düşeyim kesinlikle genellemiyorum ama memleketini bırakıp tatil beldelerine gidip çalışan erkeklerin yabana atılmayacak kadar kısmı arkadaşlarının ballandıra ballandıra anlatması sonucu gidiyor oraya, kendisinden önce giden arkadaşları olmuştur ve bizim arkadaş bir İngiliz düşürdü, bir Rus buldu of of her gece kızla bardalar arkadaş kızın paralarını eziyor, iyice tava getirirse evlenip ingilitereye gidecek hayatını kurtaracak geyikleri yapıyorlardır.

Genç erkeklerin büyük kısmı bu hayalle gidiyor turistik bölgelere, Antalya Bodrum ilk tercihleri.

Uzun süredir sayfayı takip ediyorum. Özellikle “bir derdim var” konu başlığı altındaki; olaylar, yorumlar, eleştiriler beni çok etkiliyor ve değer veriyorum. Ben de üye olup, kızım ile kendisinden 8 yaş küçük erkek arkadaşı hakkında görüşlerinizi almak istedim.

31 yaşında mühendislik eğitimi almış, iyi bir yerde çalışan bir kızım var. 4 sene önce, 3 yıllık erkek arkadaşı ile aileler birbirini tanıdıktan ve isteme yapıldıktan sonra ayrılmak zorunda kaldılar. Bu olay kızımı çok etkiledi “artık ben evlenmek istemiyorum”, “hem kendi kafama göre birini bulacağım hem de ailesini mi seçeceğim” şeklinde serzenişlerde bulundu.

Kızım bu ayrılık sonrası arkadaşları ile yaz tatiline gitti. Orada akşam oturdukları bir cafede, arkadaşlarıyla dertleşirken bu konuların açılması üzerine ağlamaya başlamış. İlerleyen saatlerde, orada çalışan ve şu an 23 yaşında olan bir çalışan kızıma 1 kap dondurma ile jest yapmış sonrasında da hep beraber oturup muhabbet etmişler. Kızım da bu çocuktan çok etkilenmiş ve arkadaşlarıyla yaz tatillerini 2 senedir aynı yerde yapmışlar, tatilleri kızım planlamış. Bu süreç içinde toplamda 20 gün yüz yüze görüşmüşlerdir. Onun dışında uzak mesafe ilişkisi olduğu için telefon ile iletişim kuruyorlar. Kızım bu çocuk ile ciddi olduklarını ve evlenmeyi düşündüğünü söyledi. Oysaki ben, geçici bir durum diye düşünüp pek ilgilenmemiştim. Zaten nasihat vermekten başka ne yapabilirim ki?

Tatile birlikte gittiği arkadaşlarından, çocukluk arkadaşı bana ulaşarak olayı anlatmıştı. Kızımın yanlış seçim yaptığını, kendi değerini hiç bilmediğini çocuğu da gördükleri ve yakıştıramadıklarından, vaz geçirmek için çok uğraştıklarını ancak başaramadıklarını söyledi. Artık onlar da tepkisiz kalmayı seçmişler belki de kızımı kaybetmemek için bilemiyorum.

Çocuk, 23 yaşında lise mezunu, turistik bir şehirde yaşıyor ve bir dondurmacıda çalışıyormuş. 2 yıllık elektronik teknikerliği eğitimi alıyormuş ancak başarısız olduğu için bırakmış. Şimdi de kızım istediği için üniversite diploması olsun diye açık öğretimde kayıtlı ama büyük bir ihtimal orayı da bırakacak.

Kızıma, çocuğu “niye zorladın” diye sorduğumda “sen pürüz çıkarma diye” cevap verdi. Oysaki yaşı gereği, artık kendi hayatından kendinin sorumlu olduğunu, seçimlerinde özgür olduğunu ama mümkünse yanlış seçim yapmaması gerektiğini her zaman kendisine söylemişimdir.

Bu noktada kendimden bahsetmem lazım sanki kızım bazı şeyleri bana inadına yapıyor. Ben 58 yaşında kamuda mühendis olarak çalışıyorum ve emekli olmak üzereyim. Benim eşim lise mezunu bu evliliğin mimarı üvey annemdir. Eşim ile ilk başlarda anlaşıyor gibiydik, ben kızıma hamile kalıp işten ayrıldığımda (o zamanlar özel sektörde çalışıyordum) adamın huyu değişti. “Senin diploman var da ne işe yarıyor, bak benim elime bakıyorsun” gibi sözler ile beni çok kırdı. İnsanı okuduğuna pişman edecek sözler sarf ederdi. Kızıma bakacak kimse olmadığı için 4 sene evde kaldım daha sonra sınavlara girerek bir kamu kurumuna girdim. Kızımın eğitim masrafları, ev kirası, faturalar gibi bütün ihtiyaçları ben karşıladım hala bütün yük benim üstümdedir. Eşim şu anda emekli sadece kendi ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar. Kızım da bütün bunları bilir. Ona “ Kızlar annelerinin kaderini yaşarmış” atasözünü anımsatır, “sen benim gibi olma, kendini ezdirme, bundan sonraki hayatın en az bugünkü şartlarına eşit olmalı bugünü nü aratmamalı vs.” şeklinde nasihat veririm. Asla onun kötülüğünü istemem aksine kendi çocukluğumda, gençliğimde sahip olamadığım, yapmak isteyip de yapamadığım çok şeyi yapması için fedakârlığı yaparım.

Çok şükür, kızım güzel bir eğitim aldı, bir meslek sahibi oldu ve ayakları üzerinde durabiliyor, bundan sonra mümkün olduğunca doğru bir seçim yapsın ve mutlu bir yuva kursun istiyorum. Ama seçimine anlam veremiyorum, onun için endişeleniyorum. Şöyle ki;

Kızım çocuktan 8 yaş büyük. Eğitim durumu denk değil. Uzak ilişki olduğu için kızımın onu tam tanıyamadığına inanıyorum çünkü diğer erkek arkadaşları ile haftada 2-3 defa buluştuğunu hatırlıyorum. Dolayısıyla, eksilerini artılarını daha iyi görüyor, anlaşamadıkları noktaları tartışarak birbirlerini daha iyi tanıma imkanı buluyorlardı. Bu çocuk hakkında doğru dürüst bir şey bilmiyor, O ne derse ona inanıyor. Kızımın, çocuk hakkında bilgi alabileceği ortak arkadaşı bile yok.

Kızım ne yapmaya çalışıyor? Bu çocuk kendinden 8 yaş büyük kızdan ne bekliyor, neden kendi yaşıtı bir kız seçmiyor? Sizce sağlıklı bir ilişki olur mu? Boşuna mı endişeleniyorum sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Ne güzel bir annesin sen ❤ Tahminimce Çocuk bedavadan kızınızın maddiyatı ile geçinip gitmek istiyor ( yeni nesil böyle) kızınız da başka adamlarla uğraşmak istemiyor bu çocuğu eğitip istediği şekle sokabilecegini düşündüğü için bu ilişkiyi benimsiyor, yani iki tarafın farklı çıkarları var , Çocuk maddiyat Kızınız ise güvenli bir ilişki istiyor...

İnşallah. Ben çocuğu görmedim ama araştırırken çocuğun sosyal medyası açıktı, kızım ile birlikte deniz kenarından mayolu bir resim paylaşmış. Kaynar sular tepemden aşağı döküldü. Kızıma , seni seven erkek ilk resim olarak bu resmimi paylaşmalı dedim. Çocuğa söylemiş annem resmi görmüş diye çocuk beni engellemiş. Eğer ilerde aranızda bir ciddi ilişki olursa, nasıl çıkacak karşıma beni engellemiş ben olsam öylece kalırdım dedim.
Ciddi olan çocuk engeller mi sevdiği değer verdiği kızın annesini. Peki bu engel olayını kızınıza anlattınız mı?

Bence alttan alttan işleyin öyle bağırıp çağırarak değil. Mesela size anlattıkça sizde örn.mayolu resminizi koymuş sence bu normal mi hadi koydu ben bunu sana anlattim resmi silmek yerine beni niye engelliyor ben sonuçta senin annenim gerçekten seninle ciddi düşündüğüne emin misin gibi konuşun ama bu cümlelerin sonunda sen bilirsin senin hayatın tabikide ben sadece olumsuz yönleri söylüyorum deyin

Kesinlikle haklısın ama 31 yaşındaki birini yanlış bir tercih yapıyor diye eve kapatamazsın, inatlaşmak alttan alta laf sokmak veya oğlanı küçümsemek işe yaramaz, eğitimi denk değil hadi onu pas geçtim diyelim, çocuk kendini geliştirmiştir o farkı kapatıyordur vs lakin arada yaş farkı olması yanısıra kültür farkı da var, şunu da dipnot düşeyim kesinlikle genellemiyorum ama memleketini bırakıp tatil beldelerine gidip çalışan erkeklerin yabana atılmayacak kadar kısmı arkadaşlarının ballandıra ballandıra anlatması sonucu gidiyor oraya, kendisinden önce giden arkadaşları olmuştur ve bizim arkadaş bir İngiliz düşürdü, bir Rus buldu of of her gece kızla bardalar arkadaş kızın paralarını eziyor, iyice tava getirirse evlenip ingilitereye gidecek hayatını kurtaracak geyikleri yapıyorlardır.

Genç erkeklerin büyük kısmı bu hayalle gidiyor turistik bölgelere, Antalya Bodrum ilk tercihleri.
Doğru, yapacak çok bi şey yok, malesef saçının teline kıyamadığının kendi başını yakmasını böyle izletiyor hayat. 🙁 Gören görüyordur neyin ne olduğunu da, bu çocuk kesin öyle biri değildir. 🥴

Doğru, yapacak çok bi şey yok, malesef saçının teline kıyamadığının kendi başını yakmasını böyle izletiyor hayat. 🙁 Gören görüyordur neyin ne olduğunu da, bu çocuk kesin öyle biri değildir. 🥴
Maalesef öyle Katip, Allah hepinizin evlatlarını iyi insanlarla karşılaştırsın kaderleri güzel olsun inşallah🙏 ama evladınız bile olsa hayatına bir yere kadar karışabiliyorsunuz, bir yere kadar müdahale edebiliyorsunuz yetişkin bir birey olduğunda sizin her hükmünüz geçmiyor, hayatını yakmak istiyorsa yakıyor.

Bu konuda çocuğun dondurmacı da çalışıyor olmasına vs takılmadım bile, insan dürüst ve çalışkan olduktan sonra sırtında taş taşıyarak dahi olsa helalinden para kazanmayı hedefledikten sonra maddi durumunun önemi yok fakat bu çocuk avcı.

Kızın her yıl düzenli tatile gitmesinden bile çıkarım yapar, ki yurtdışı seyahatlerini, ailesinin maddi durumunu, kızın kazancını her şeyi detayıyla biliyordur, görüştüğü tek kız da konu sahibinin kızı değildir başka kızlar da vardır, belli bir amaçla ki bu amaç yerli veya yabancı mümkünse ilk tercih yabancı turistle birlikteliktir, avlanmak için turistik bölgelere gidenlerin çoğunun kız arkadaş listesi kabarık olur flörtöz olurlar ve bu halleri paralı bir kızla evlense de devam eder, bahane de hazırdır para kazanmak için müşteri memnuniyeti 😬

Konuda kızınızın daha önce evliliğe giden ilişkisi olduğunu ama bazı sebeplerle bittiğini yazmışsınız, sorun erkek arkadaşının ailesi, özellikle görümce adaylarından birinin yaptıkları mıydı? Sonrasında kızınız psikolojik destek almış mıydı?

Eşinizden bahsetmişsiniz, size davranışlarından söz etmişsiniz ve alıntıladığım mesajınızdaki boldladığım kısım dikkatimi çekti, kızınızla doğumundan itibaren tek ilgilenen ebeveyn siz miydiniz? Baba-kız ilişkileri nasıl? Babasından yeterli sevgiyi, ilgiyi görüyor mu?

Eşinizin sizi yeren sözlerine hareketlerine kızınız ne kadar şahit oldu? Ve kamuda çalışmaya başladıktan sonra neden eşinizden boşanmadınız?

Son soruyu haddim olmasa bile özellikle sordum çünkü kızınıza şu nasihati veriyormuşsunuz 👇

Sizin ki evet evlenirken belki kadermiş ama aktif çalışma hayatına geri döndükten sonrası kader değil tercih, benim gibi olma demek hatalı bir nasihat belki tam kelime karşılığı hata da değildir bilemedim ama çocuklar anne babalarını rolmodel alır, anne babalar bir tercih yapıp sonra o tercihin yanlış olduğunu bile bile devam ettiklerinde çocuklarına da kabullenmeyi boyun eğmeyi öğretmiş olurlar, benim gibi olma demek yerine sizi yeren ezen eşinizi boşayıp kızınıza da asla kendini ezdirme, seni ezen ailen de eşin de çocuğun da olsa benim gibi yap hayatından çıkart demeliydiniz.

Hala evin bütün yükü benim üzerimde diyorsunuz, eylemlerimizle söylemlerimiz birbirini tutmazsa çocuklarımız da bu tutarsızlıklarla büyüyor.

Konunuzu okuduğum kadarıyla yaş farkı eğitim farkı hatta kültür farkı var, kızınız bu çocukla evlenirse çok çekecek maalesef.
Oysa eski erkek arkadaşıyla da aynı sebeplerle ayrılmış, kızınız sizin inadınıza yapmıyor, serbest bıraktık her imkanı sağladım diyorsunuz yapmışsınızdır da ama her şey maddiyatla olmuyor, kızınız manen doymamış, ben kızınızın babasının sevgisi, ilgisi, şefkatinden yana eksik büyüdüğünü düşünüyorum, kızınız bu eksikliği babasına benzeyen adamlarla gidermeye çalışıyor gibi geliyor bana.
Öncelikle yorum yaptığınız için teşekkür ediyorum. Daha öce kızımın evliliğe giden bir ilişkisi olmuştu o kısmı biraz üsten geçtim. O zaman da o kadar çaresiz kalmıştık ki, kızımdan sizlerden yardım almasını önermiştim.

Kızım da yazmıştı ve buradaki yorumlar doğrultusunda; dans kurslarına katıldı. Yurtdışı tatillere gitti. Bu olaydan önce tatillere arkadaşları ile gitmesine izin vermezdim özellikle yurtdışına, birlikte giderdik. O çocuğu çok sevmişti, eşim ve ben de çok beğenmiştik. Ancak ailesi çok sorun çıkardı. 5 çocuklu ailenin en küçük çocuğu idi, çocuk kızımdan 2 yaş büyüktü Meslekleri de hemen hemen aynı idi. Aynı eğitim dalının kızım 4 yıllık mühendislik bölümü, çocuk ise 2 yıllık teknikerlik bölümü mezunu idi. Çocuk iş hayatına atılmıştı. Yani aile kursalar geçinebilirlerdi ve her anlamda uyumluydular. Ancak, ailesinin bir özelliği vardı. İsteme gecesi daha kahveler, ikramlıklar yenirken Kayınvalıde ve görümce adayı bizi çok şaşırttı.

Kayınvalide, bizim ailede her şey ortak, çocuklarımdan biri ev/arsa alacaksa herkes birikimin ortaya koyar, sonra da sırasıyla herkese borcunu öder. Bu süreçte kimse kendi başına plan yapamaz, sizin kızınız tatile falan gidiyor bizde ancak köye gidilir dedi. Eşim ve ben işin bozulmaması için bir şey demedik. Aile apartmanında oturacaklarmış, oysaki çocuğun çatı dairesi de olsa bir evi vardı. Zaten biz de kızımıza ev alacaktık ama iş arkadaşlarım “her şeyi baştan söyleme sonradan içimizden geldi aldık dersiniz” dediler. Düğün yapmak istemediler ama sen bak, uygun olursa yaparız belki dediler. Ben arkadaşlar vasıtasıyla 2019 yılıydı 10.000 TL ‘ ye uygun bir düğün mekanı buldum. Zaten nişan ve kına bize aitti.

Ancak , o gece kayınvalide bir anda kızıma dönüp “ oğlumun evini sattırmayı düşünüyorsan aklından çıkar” dedi. Buna bir şey demedik. Bütün bunlar olurken, damat adayı da orada idi ağzını açıp da bir şey demedi. Zaten, kayınpeder eşimi başka konular ile meşgul ediyor o dahil olamıyordu yalnız kaldım yani.:KK43: Özellikle görümce, “köşe koltuk alsınlar, küçük bir masa onlara yeter” dedi. Diğer gelinin öyleymiş, “onlar karar versinler, ne alacaklarına nerde oturacaklarına dedim” ben sadece bu kadar konuştum.

Onlar gidince kızıma sorduk, “neden sana böyle dediler, sen bizim evin bile kaç para olduğunu bilmezsin ev konuşumu konuştunuz “. Kızım, biz her buluştuğumuzda bu ablaları da dahil oluyordu, en büyük abla “üzerine ev, arsa var mı? yatırımın var mı?” şeklinde soruyormuş. “Neden bize söylemedin, bizim de haberimiz olsaydı” dediğimde, “ben ailesi ile mi evleniyorum, ne derse desin, bize karışamaz diye düşündüm” dedi.

Ertesi gün, bu kez biz çağırdık, kızımın fikrini alarak. Çünkü o zamana kadar 4 kez görüşmüştük biz hiç ağzımızı açmadık, “bu iş bozulabilir” dedim kızıma ”ben korktum bunlardan siz konuşun” dedi ama görümce gelmedi. Kayınvalideye “ neden kızıma , kızınız bu soruları sormuş.? Keşke gelseydi ondan öğrenseydik” dedim. Kadın “ biz sorarız” dedi. Çocuk ta orada hala ağzını açıp bir şey söylemedi. O zaman “evlilik sözleşmesi imzalasınlar, oğlunuz evi satarsa kızımın üzerine kalmasın” dedim. Hemen toplandılar, çocuk ilk defa ağzını açtı ve “biz paragöz değiliz” dedi. Gittiler ve bir daha gelmediler. Çocukta kızımı aramadı, yine tirip attı giderken, bu kez kızım arayıp ta yalvarmadı. Araya arkadaşlarını soktu çocuk ama kızım barışmak istemedi. Kızım bu olaydan büyük darbe aldı, hem kendi için hem de bize yapılan konuşmalar sonucu ve psikolojik yardım aldı, 1 yıl içinde bu çocuğu unuttu ama bilemem içinde bir yerlerde hala varmıdır?

Eşim ile ilgili sorunlarıma gelince, daha önce bahsettiğim gibi 4 yaşında üvey anne eline düştüm. Her eziyetini çektim. Tek üzüntüm babam bir kere olsun bu kadın benim çocuklarıma nasıl davranıyor diye eve gelip kontrol etmemesidir. 3 yaşında bir de erkek kardeşim vardı. Kadın beni 17 yaşında lise öğrencisi iken evlendirmek istedi. Ancak, babam “ benim kızım okuyup doktor olacak dedi” gerçi ben mühendis oldum ama olsun. Babamın tek iyiliği budur, babamın bana olan yakınlığını kıskanıp, şu anki eşimle evlendirmek için elinden geleni yaptı babamı ikna etti. Neden boşanmadın diyorsunuz? Kadın benim hep kötü olmamı, babamın gözünden düşmemi bekledi. Ben de ona bu fırsatı vermek istemedim evliliğime devam ettim. Yani benim gibi bir hayatı olan kişiden normal olmayı beklemek biraz zor sanırım.

Kızım sadece benim anlattığım kadarını bilir evde kavga gürültü olmaz. Onun psikolojisini bozmak istemem.

Şimdi bu kadar badireler atlatan biri olarak kızım hakkında endişelenmem yanlış mı?

Şimdi bu kadar badireler atlatan biri olarak kızım hakkında endişelenmem yanlış mı?
Hayır yanlış değil, endişelenmeniz yanlış da demedim, yaşıt sayılırız ben de 51 yaşındayım 28 yaşında bir kızım var, ikimiz de tecrübeli kadınlarız hem evlilik hem hayat tecrübesi hem de çocuk yetiştirme bakımından.

Söylediğim şey çocuklarımız bizim hayatımıza bakarak bizi örnek alarak büyür, anne kendini ezdirirse bunun kötü bir şey olmadığını düşünür, siz kızınıza “kızlar annelerinin kaderini yaşar” “kendini benim gibi ezdirme” mesajları vermişsiniz.

Evet çocukken kötü bir hayatınız varmış üvey anneniz çektirmiş ama boşanmak babanızın gözünden düşmek olmazdı, boşanınca kötü de olmazdınız zira kimseye ihtiyaç duymadan tek başına hayatınızı idame ettirebilecek maddi imkanınız varmış, her neyse sizin tercihiniz bu yönde olmuş sizin bileceğiniz iş, ben sadece dediğim gibi eylemlerimizle söylemlerimiz birbirini tutmayınca çocuklarımızın bundan etkilendiğini belirtmek için sordum biraz fazla sormuş oldum kusura bakmayın.

Kızınızın babayla ilişkisini yazmamışsınız ama ben kızınızın tercihlerinde babayla olan ilişkisinin etkisi olduğunu düşünüyorum, duygusal açlık yaşayan bir kız gibi geldi bana, bir arkadaşımız da yazmıştı duygusal zekası 18 diye, 31 yaşında okumuş eğitimli meslek sahibi belli bir kültüre sahip yetişkin bir kadın davranışları değil bunlar, o yüzden arkadaşımın yorumuna katılıyorum.

Bu arada kızınızın da siteye üye olduğunu biliyorum, o yüzden önceki ilişkisini sordum, onun açtığı konu diğer sekmede açık, sizin ve kızınızın gizliliği önemli bu sebeple bunu daha fazla dillendirmeye gerek yok😌

Kızınıza erkek arkadaşıyla ilgili olumsuz sözler söylemeyin, oğlanı yermeyin küçümsemeyin zira kızınız ziyadesiyle kendisini kaptırmış, sizin çocuk hakkındaki olumsuz sözleriniz onu bu ilişkiye daha da sıkı sıkı sarılmaya iter, mesela bu yaz yine yanına gidecektir siz de yıllık izninizi kullanıp onunla gitmeyi teklif edin, hem anne kız tatil yapalım seninle zaman geçirmeyi özledim deyin hem de evleneceğin çocuğu tanımak istiyorum deyin.

X