kız tarafı mı erkek tarafı mı?

Aa yok canim bunlar hepsi evlenene kadar. Kayin aile herseyi ödesin ondan sonra kv'dem sekil, önümden cekil oluyor..

Ki bu adet dedikleri sey adet degil ki. Sonradan gelme görme seyler. Nisan önceden salonda mi oluyordu da? Bohca dedikleri sey bile birkac tekstil parcasindan, yazmalardan ibaretti. Gelin o parcalar ile elbise diktirir diye.

Millet sehirlerde yasayinca bu adetler daha sacmaladi. Yil olmus 2018 halen bitmedi.

işlerine geliyor çünkü.. şimdi adet adı altında her olayı erkek tarafına kitleme mantığı var.. yoksa bilmiyor musun Arya, büyük büyük anneanneleri de havuz başında kır kınası yapmışlardır :KK53: neyse hep diyorum ya, en iyisi yabancı gelin :)

salondamıydı org sırketı danscıalr falan. yok ya dans cı falan degılde soyle kına koltugu oluyor ya onu sevıyorum o atıstırmalıkları org sırketı yapmıyormu
Koltuk falan vardı. Atıştırmalığıda bi yemek şirketi için aracı oluyorlardı. Kendin görüşüp anlaşıyorsun. Ama biz kendimiz yaptık.

işlerine geliyor çünkü.. şimdi adet adı altında her olayı erkek tarafına kitleme mantığı var.. yoksa bilmiyor musun Arya, büyük büyük anneanneleri de havuz başında kır kınası yapmışlardır :KK53: neyse hep diyorum ya, en iyisi yabancı gelin :)

Hele o organizasyon sirketleri nedir öyle? Nedimeler? Ki kina aslinda hüzünlü bir adettir. Samimi. Eskiden köyde tüm kizlar gelin evine toplanirdi ve sarki/agit esliginde kina yakilirdi. Niye? Cünkü gelin gidecekti ve ne zaman geri gelicegi belli degildi. Simdiki ki gibi zirt pirt annelere gitmek yoktu. Kayin aile'ye köle olmak vardi. Asil adet öyleydi.

Ha elbette cok güzel birsey degil gelinin o sekilde gitmesi ama bunu göbek atan nedimelere cevirmekte neyin nesi diye sorar insan.

Neyse konu disi oluyor. Konu sahibi elbette istedigini yapabilir fakat lütfen kinayi siz yapiyorsunuz diye lütüfte bulunuyormus gibi yapmayin. Elbette bu tür seyler istiyorsanir, sizde emek vermek zorundasiniz.

işte buraya gelın geleydın keske :)
çok var dısardan gelın gelen bnmbıcok üniversite (izmirden) arkadsm zaten massrafsız dıye evlendıler buraya

Yok artık. Sırf masraf etmeyeyim diye orada niye evleneyim?
Çalıştık her şeyi beraber yaptık çok şükür.. Hala evimizin borcunu ödüyoruz ama hayatımdan memnunum..

Eşimin adetleri de bizimkine yabancı değildi zaten..

kızlar selamlar nişanlıyım ekimde düğün olacak inşallah. şimdi biz akdeniz güneyliyiz. nişanlım iç anadolulu. bizim burda kız genelde sadece çeyizini yapar çıkar durumu ıyı bır aıleye gelın gıdıyorsa da sadece giysilerini alıp cıkar. erkek tarafı mobılyalar beyazesyalar dugun kına bunları yapar. ama malesef iç anadolunun adeti biraz farklıymıs sanırım nısanı kınayı yatak odasını vs kız tarafı yapıyomuş . ama tabı bende de yıne bırcok seyımi erkek tarafı yaptı bızıma detlere bıraz ayak uydurdular nişan, mobılya,beyaz esya bunları hep erkk tarafı yaptı aldı. hatta onun aılesı ve benım benim ailem sağ olsunlar tum ceyız hazırlıklarımıda yapıyolar ben calsıtıgım ıcın hıc ugrasmadım bukdar zaman ama bırıkımımı yapmıstım şimdi çeyize dayandım.neyse dun gece konusuyorduk dugun salonunu attı burayı tutucam guzelmı dıye bende begendım olabılır dedım kına bızım memlkette ,dugun onun memlektte olcak. kınayı nasıl yapcıaz askm bızım burda havuzlu bır kır salonu var orayı tutalım mı dedım. ama onların tutucagını sanıyorum oda dedıkı zaten onu sız yapıyosunuz ya ıstersen evın onunde yap bosuna salon masrafı cıakrma kendıne dedı zaten evınızın onu çim kır salonu gıbı olur dedı. bende bısey demedım olabılır aıleme soraym dedm ıbzım burda herseyı erkek yapıyo falan da demedım.çünkü buralarda öyle herseyı erkek yapıyo.ama nebileyim zaten sağolsun onlar herseyı yaptılar kınayıda ben yapayım dıyorum ama nasıl yapılır bılgım yok bır organızasyon sırketıylemı anlasmam gerek ben evde kız kıza olsun istiyordum ama nısanlım aile buyuklerı ve erkeklerde katılsın dedı mecburen buyuk bır kına organızasyonu olcak malıyetı nedır tam olarak.sizlerde nasıl oldu? birde konuyu acacak yer bulamadım dogru yer neresıyse oraya tasınabılır

pes
kendi paran değil ama kına için kır düğün salonu falan istiyosun
peki sen bu kadar masrafa nasıl bi gelinlik performansı sergileyeceksin mesela sizin adetinizde kv nin evini bayramlarda gelip temizlemek var mı, kesin yoktur

Herşeyi erkek tarafi yapar adetimi varmis ömrü hayatında ilk defa duydum.

Bildigim kizin durumu imkani yoksa erkek alir.

Kına yerinide erkeğe tutturmak istiyorsunuz ve adı adet.

Ki evlenen her kız ve ailesi eliniz azicik taşın altına koymali.

Ne guzel adet elbiseni al cik.

Yok valla nişanımızı, bohçamızı, kınamızı, düğünümüzü de yaptık ama atalarımızın ADİL paylaşımına uyduk.
He bana kalsa düğünde yapmazdım eşim ısrar etti..
Ama GÜNEYLİ adetlerini yazdım bir kenara.. Oğlum var neme lazım.. :KK45:

Konu sahibi bana keşke buraya gelip evlenseydin burada hiç masraf yok dedi. Ben elime 60 bin geçse de ev borcumuzu kapatsak derdindeyim çok enayiyim galiba..:KK70:

kızlar selamlar nişanlıyım ekimde düğün olacak inşallah. şimdi biz akdeniz güneyliyiz. nişanlım iç anadolulu. bizim burda kız genelde sadece çeyizini yapar çıkar durumu ıyı bır aıleye gelın gıdıyorsa da sadece giysilerini alıp cıkar. erkek tarafı mobılyalar beyazesyalar dugun kına bunları yapar. ama malesef iç anadolunun adeti biraz farklıymıs sanırım nısanı kınayı yatak odasını vs kız tarafı yapıyomuş . ama tabı bende de yıne bırcok seyımi erkek tarafı yaptı bızıma detlere bıraz ayak uydurdular nişan, mobılya,beyaz esya bunları hep erkk tarafı yaptı aldı. hatta onun aılesı ve benım benim ailem sağ olsunlar tum ceyız hazırlıklarımıda yapıyolar ben calsıtıgım ıcın hıc ugrasmadım bukdar zaman ama bırıkımımı yapmıstım şimdi çeyize dayandım.neyse dun gece konusuyorduk dugun salonunu attı burayı tutucam guzelmı dıye bende begendım olabılır dedım kına bızım memlkette ,dugun onun memlektte olcak. kınayı nasıl yapcıaz askm bızım burda havuzlu bır kır salonu var orayı tutalım mı dedım. ama onların tutucagını sanıyorum oda dedıkı zaten onu sız yapıyosunuz ya ıstersen evın onunde yap bosuna salon masrafı cıakrma kendıne dedı zaten evınızın onu çim kır salonu gıbı olur dedı. bende bısey demedım olabılır aıleme soraym dedm ıbzım burda herseyı erkek yapıyo falan da demedım.çünkü buralarda öyle herseyı erkek yapıyo.ama nebileyim zaten sağolsun onlar herseyı yaptılar kınayıda ben yapayım dıyorum ama nasıl yapılır bılgım yok bır organızasyon sırketıylemı anlasmam gerek ben evde kız kıza olsun istiyordum ama nısanlım aile buyuklerı ve erkeklerde katılsın dedı mecburen buyuk bır kına organızasyonu olcak malıyetı nedır tam olarak.sizlerde nasıl oldu? birde konuyu acacak yer bulamadım dogru yer neresıyse oraya tasınabılır
Ben de akdenizliyim ailemde bir sürü evlenen oldu daha hiç sadece çeyiz veren duymadım tek,kına ve nişan kız tarafına ait biz de,yine bütün beyaz eşyalar kız tarafı alır,oturma odasına oturma grubunu kız tarafı alır halısı,perdesi tv sini vs aklına gelebilecek herşeyi,eloktronik eşyalar vs daha bir sürü şeyi alır kız tarafı.

Yok valla nişanımızı, bohçamızı, kınamızı, düğünümüzü de yaptık ama atalarımızın ADİL paylaşımına uyduk.

Konu sahibi bana keşke buraya gelip evlenseydin burada hiç masraf yok dedi. Ben elime 60 bin geçse de ev borcumuzu kapatsak derdindeyim çok enayiyim galiba..:KK70:
Güneyden erkek alinca da kiz mi yapıyor acaba hepsini merak etmedim diil.

Erkek alınıyor ozaman kiz verilmiyor oluyor demek.

yok ya en iyisi, kimseye minnetin olmayacak kendi ayaklarının üzerinde durum yapacaksın her şeyi.. şimdi konu sahibi ilk bebeğine kvalide ya da kpederinin adını verecek çünkü onlarda da adet o :KK53: işte her tatlı yiyişin bir acı çıkışı oluyor, ama sen de hiçbir şey olmamıştır.. bir tane aklı başında düzgün adet yok arkadaş, nerede maddiyat oraya adet kondurmuş millet :KK53:

Ben de akdenizliyim ailemde bir sürü evlenen oldu daha hiç sadece çeyiz veren duymadım tek,kına ve nişan kız tarafına ait biz de,yine bütün beyaz eşyalar kız tarafı alır,oturma odasına oturma grubunu kız tarafı alır halısı,perdesi tv sini vs aklına gelebilecek herşeyi,eloktronik eşyalar vs daha bir sürü şeyi alır kız tarafı.

Yok kızlar gözünüz korkmasın ben de akdenizliyim bütün evin yarısını kız tarafı alır hatta daha faZlası ben sadece kısaca yazdım :)

Güneyden erkek alinca da kiz mi yapıyor acaba hepsini merak etmedim diil.

Erkek alınıyor ozaman kiz verilmiyor oluyor demek.

Yok erkekleri kızlar kadar KIYMETLİ değil bence.
Altın suyuna batırılmışsa demek ki :ıslık:
Güneyden erkek alınırken kulağının üstüne yatarlar bunlar.. :KK25:

bende akdenizliyim ama öyle bir adet yok. kınayı kız tarafı yapar. ayrıca yatak odası veya oturma odasını kız tarafı alır. ayrıca beyaz eşyalarıda ve çeyizide. eğer durumunuz müsaitse ve istiyorsanız güzel bir kına gecesi yapın. yoksa cok da önemli değil. benim için önemliydi başka sehirden organizasyon getirmiştim ve cok eğlenmiştim. düğünde o kadar eğlenenemiştim.
eşime hala derim bi daha kına düğün yapalım diye:KK54:

Bende Akdenizliyim sizin dedikleriniz çok doğru bizde kına gecesi, yatak odası, oturma odası ve beyaz eşyaları kız tarafı yapar.

Aynen akdeniz de kız tarafı. Böyle yapıyor hatta en çok masrafı kız tarafı ediyor eşya konusunda

canım ben doğuluyum ama akdenizde 12 yıl kaldım çoook arkadaşım evlendi ama sizin adeti ilk defa duydum sanki ailen bişeylerden kaçmak için gelenek göreneklerden kaçıyor gibi....kınayı tabikiii kız tarafı yapar .... hatta çok arkadaşım evlendi hepsi yatak odası takımını aldılar ....sizinki bana pek adet gibi gelmedi.....

Eşimde bende iç anadoluluyuz. Normalde Kız tarafı nişan kına yatak odası birde belirlenen beyaz eşyayı alırlar . Tabi küçük ev aletleri ve mutfakla ilgili herşeyi. Yatak odası derken halı perde avize filan dahil döşer . Bizde ise şöyle oldu aileler bir araya geldiler nişanı babam yaptı salonda sıcak soğuk mezeli 330 kişiydi davetiye dağıttık . Sonra eşyaları ortak almaya karar verdiler annem böyle istedi aslında . Bir koltuk takımı alındıysa yarı yarıya ödendi. Annem mutfağı ve çeyizi döşedi . Kınaya gelince 2 kına yapacaktık aslında . Ben salonda bayanlarla eğlence hazırlamıştım oranın ücretini babam karşılayacaktı. Bindallı elbise kv aldı. Sonra bir gün sonra eşim için onun akrabaları ile bayan erkek karışık kapılarının önünde kına oldu müzik için ekip geldi yemekler yendi filan onu kv karşıladı. Ama benim dedem vefat etti 15 gün önce o yüzden benim Kınam iptal oldu . Düğünü 500 kişilik yine sıcak soğuk ikramlı yaptık onu kv ödedi. Bu tarz şeyler aileler bir araya gelir kararlaştırılır . Öyle telefonda konuşarak filan olacak işler değil. Kusura bakmayın ama sizi paragöz gördüm . Bir işe başlıyorsunuz eşit şartlarda olunmalı . Bu nedir erkek tarafına yaşlanayım düşüncesi

yok ya en iyisi, kimseye minnetin olmayacak kendi ayaklarının üzerinde durum yapacaksın her şeyi.. şimdi konu sahibi ilk bebeğine kvalide ya da kpederinin adını verecek çünkü onlarda da adet o :KK53: işte her tatlı yiyişin bir acı çıkışı oluyor, ama sen de hiçbir şey olmamıştır.. bir tane aklı başında düzgün adet yok arkadaş, nerede maddiyat oraya adet kondurmuş millet :KK53:

Parasız olmuyor ki bu meret ne yapacaksın? Uyanıklar da yolunu buluyor işte böyle.
Biz de anca beraber kanca beraber diye sabahtan akşama kafa patlatıp ortak çare arıyoruz..

Kv yeni evliyken bir akşam kendi verdiği nevresim takımını kastederek örtsene takımlarını dedi.
Sanırsın yatakta çarşaf bile yok. Uyku seti var işte "sabah çıkıp akşam geliyorum anne ne gerek var" dedim o oldu bir daha karışmadı.. Sanki evde oturup eşyalarımı okşuyorum.. :KK45:

X