kız tarafı mı erkek tarafı mı?

bız yuklemedık zaten nsıanlım gorev arkadaslarındanda ogrenmıs hataylı olanalrdan onlarda demıs bızde herseyı bız yaaprız dıye. nısanlımda ayak uydurmak ıstedı ailemde bana ortak yapın deyınce ben yınede mobılya taksıdı falan odemek ıstedım habersız odedm kendısı odeyecgı zmn satıcı nısanlınz odedı demıs kıyametı kopardı bana ne va ryanı odemıssem nolcak. kınayıda ben yaaprım sorun degıl. evlendıkten sonrada zaten elımdekı bırıkımı kensııne verırım telafı etmıs oluırum.yok ya zaten kv uzakta nısanlımın memleketıde gorev yerıne gırmıyor sımdılık gırse bıle 15yı lsonra falan kv yanna gelırız ama nısanlım aıleme yakın oturmayz dıyor.kendısı bılır. zaten kvnın yannda bı gelın var co ksukur oyle kaynana denecek gıbı bırı degıl yanı kendı halınde yanndakı gelıne bıle ıs yaptırmazmıs kız zaten uzaktan gelmıs zaten aıle hasretı cekıyor gurbette bırde ben yuk olmayım dermıs hıc hızmetını gordurmezmıs. miş miş ama gerckten cok anlayıslı cok duzgun bı aıle nısanlımada ben elıdmekı bırıkımı verırım sımdılı kkarıstırmıyorsa bıle evlennce ılla tum bu yaptıklarını telafı ederım

öyle ama dısardakı kızlarda sırf bu yuzden buraya kosa kosa gelin geliyolar. nasılsa kendısınden bısey cıkmıyor. ben yınede nısanlıma ortak olmaya calsııyorum o bıze ayak uydurmaya calsıyor sımdılı kbısey yaptırmıyor ama ılla evlennce telafı ederım yanı
malesef vazgececekmıs ozaman kzdan.çirkin bir gelenek ama dısardan kızlarda sırf bu yuzden buraya kosa kosa gelın glyor nasılsa tum hersey erkge ait .bızım erkekler ablam da aynı memelektlımze gelın gıttı ısrarla hereyı erkk tarafıyaptı okadr ortak olmaya calsıtık buranı nerkeklerı galıba kendı kendılerını sagımlı kgoruyor napalım :) valla ben dısarıa gıttım belkı ortak alırız dedım budefa nısanlı msızın adetler neyse onu yaparm dedı gıtmıs hataylı gorev arkdaslarından neyden bılgı almıs ona gore davranıyor ben telafı ederm nasılsa sımdılı kaldırmıyor karıstırmıyor ama evlennce ılla bunları cıakrmıycakmı benden :halay:

pekı onları nasıl konusucaz :mad: bız salonu tuttuk gerısı sızdemı dıyım buyukler kendı aralrında mı konusur artk :KK53:

o zaman sizde kırmadan bu süreci geçirmeye çalısın
Kınayı sizin yapmanız uygun

o zaman sizde kırmadan bu süreci geçirmeye çalısın
Kınayı sizin yapmanız uygun
inşallah canım zaten benm aılem bır sehırde onun aılesı bır sehırde ben ve kendısı ayrı bır sehırde olucaz uzun yıllar boyunca. bayramdan bayrama gorusuruz belkı ondada ıncıtmeyız bırbırımızı ınsallah. kınayıda ben yapıcam guzel bırsey cıakr ınsallah hıc anlamam organızasyn falan bakalm

kızlar selamlar nişanlıyım ekimde düğün olacak inşallah. şimdi biz akdeniz güneyliyiz. nişanlım iç anadolulu. bizim burda kız genelde sadece çeyizini yapar çıkar durumu ıyı bır aıleye gelın gıdıyorsa da sadece giysilerini alıp cıkar. erkek tarafı mobılyalar beyazesyalar dugun kına bunları yapar. ama malesef iç anadolunun adeti biraz farklıymıs sanırım nısanı kınayı yatak odasını vs kız tarafı yapıyomuş . ama tabı bende de yıne bırcok seyımi erkek tarafı yaptı bızıma detlere bıraz ayak uydurdular nişan, mobılya,beyaz esya bunları hep erkk tarafı yaptı aldı. hatta onun aılesı ve benım benim ailem sağ olsunlar tum ceyız hazırlıklarımıda yapıyolar ben calsıtıgım ıcın hıc ugrasmadım bukdar zaman ama bırıkımımı yapmıstım şimdi çeyize dayandım.neyse dun gece konusuyorduk dugun salonunu attı burayı tutucam guzelmı dıye bende begendım olabılır dedım kına bızım memlkette ,dugun onun memlektte olcak. kınayı nasıl yapcıaz askm bızım burda havuzlu bır kır salonu var orayı tutalım mı dedım. ama onların tutucagını sanıyorum oda dedıkı zaten onu sız yapıyosunuz ya ıstersen evın onunde yap bosuna salon masrafı cıakrma kendıne dedı zaten evınızın onu çim kır salonu gıbı olur dedı. bende bısey demedım olabılır aıleme soraym dedm ıbzım burda herseyı erkek yapıyo falan da demedım.çünkü buralarda öyle herseyı erkek yapıyo.ama nebileyim zaten sağolsun onlar herseyı yaptılar kınayıda ben yapayım dıyorum ama nasıl yapılır bılgım yok bır organızasyon sırketıylemı anlasmam gerek ben evde kız kıza olsun istiyordum ama nısanlım aile buyuklerı ve erkeklerde katılsın dedı mecburen buyuk bır kına organızasyonu olcak malıyetı nedır tam olarak.sizlerde nasıl oldu? birde konuyu acacak yer bulamadım dogru yer neresıyse oraya tasınabılır
Kardeşimin kinasi olucak 14 nisanda salon hariç kına konsepti ayarladı erkek tarafı nedime kızları kaftanı kuaför herşey dail aklına gelebilecek 2 bin tl . Nisanida biz yaptık çeyizi yatak odası hali perde yatak oda takimi kız tarafına ait ama onlar almak istedi annemde yemek takımı aldı 3 bine herşey var içinde 12 kişilik çatal kaşık seti tencere takimi falan bide çeyizi işte

Biz Egeliyiz, artık her şeyi evlenen çift yapıyor gibi bir şey. Ayrıca nişan ve kına kız tarafının sorumluluğudur genellikle. Evinin önünde bi pasta limonata dağıt, bir de org çağır, al sana en alasından kına. Bu günler bu işler önemsiz, önemli olan bundan sonrası.

bende akdenizliyim ama öyle bir adet yok. kınayı kız tarafı yapar. ayrıca yatak odası veya oturma odasını kız tarafı alır. ayrıca beyaz eşyalarıda ve çeyizide. eğer durumunuz müsaitse ve istiyorsanız güzel bir kına gecesi yapın. yoksa cok da önemli değil. benim için önemliydi başka sehirden organizasyon getirmiştim ve cok eğlenmiştim. düğünde o kadar eğlenenemiştim.
eşime hala derim bi daha kına düğün yapalım diye:KK54:
Bende Akdenizliyim sizin dedikleriniz çok doğru bizde kına gecesi, yatak odası, oturma odası ve beyaz eşyaları kız tarafı yapar.

Erkek tarafı yaparken havuzlu kır salonunda istiyordunuz kınayı, noldu da “ya ben evde kız kıza istiyorum”a döndü? Biraz vicdanı olan zaten her şeyi tek tarafa yüklemez ya. Dünyanın son harikasını satın alıyor adamlar sanki.

Her şeyi yapmışlar, sizde bi zahmet paraya kıyın güzel bir yer kiralayın. Onlar zaten her şeyi kendileri organize ediyor.

aynı şeyi bende yazacaktım ,

erkek tarafı kına yapacaksa havuz başı
kız tarafı yapacaksa evin önünü kız kıza ,

kimse kimsenin enayisi değil ,

Bu pazarlık bana miğde bulandırıcı geliyor
Herşeyi erkek ve kız birlikte yapar
Yapamayacak durumdaysanız evlenmeyin

Evet bende akdenizden iç anadoluya geldim yatak odası kız alır diyolar ama bana öyle bişey demedi ler ben yemek odamı aldım nişanı biz yaptık diğer herseyi onlar yaptı herkes adetlere uymuyor size ve karşı tarafa kalmış zaten mutfak esyasinida kız aliyor esin yapmak istemiyorsa mecubur sen yapacaksin ney sana uygunsa onu yap geriside onlara kalsın kinayida kapı onun uygunsa orda yap orkestra tut kına mazemesini onların alması lazım sen yer ve muzik ayarlarsin

sımdı salon tutsam organıazsyona gerek kalırmı? zaten salonda hersey dahıl degılmı cerez kına malzemelerı falan. ben ne yapılır kınada bılmıyoum o yuzden organızasyo ntutarım herhalde. nişan organıaszyonları guzel oluyorda kına nasıl olur bılemıyorum.. :KK34:

Kına kıyafetler, gelenlere hediyelik falan dağıtacaksan sana ait.
Ama kuruyemişi, içeceği falan erkek tarafı getirir.
He bence onlara bırakma derim zaten her şeyi erkek tarafı yapmışken gereksiz olur.

Organizasyon çok gereksiz bir şey. Altı üstü kuruyemiş meyve suyu dağıtılıp, kına yakılıp, salya sümük ağlanıp, göbek atılacak.. Yüzyıllardır yapılan şey abartmaya gerek yok bence..

Evlenirken erkek tarafına yıkılacak kadar uyanıklık edemedim yanarım da enayiliğime yanarım.
Az kaldı gelinliği bile kendim alacaktım.. :KK48:

bız yuklemedık zaten nsıanlım gorev arkadaslarındanda ogrenmıs hataylı olanalrdan onlarda demıs bızde herseyı bız yaaprız dıye. nısanlımda ayak uydurmak ıstedı ailemde bana ortak yapın deyınce ben yınede mobılya taksıdı falan odemek ıstedım habersız odedm kendısı odeyecgı zmn satıcı nısanlınz odedı demıs kıyametı kopardı bana ne va ryanı odemıssem nolcak. kınayıda ben yaaprım sorun degıl. evlendıkten sonrada zaten elımdekı bırıkımı kensııne verırım telafı etmıs oluırum.yok ya zaten kv uzakta nısanlımın memleketıde gorev yerıne gırmıyor sımdılık gırse bıle 15yı lsonra falan kv yanna gelırız ama nısanlım aıleme yakın oturmayz dıyor.kendısı bılır. zaten kvnın yannda bı gelın var co ksukur oyle kaynana denecek gıbı bırı degıl yanı kendı halınde yanndakı gelıne bıle ıs yaptırmazmıs kız zaten uzaktan gelmıs zaten aıle hasretı cekıyor gurbette bırde ben yuk olmayım dermıs hıc hızmetını gordurmezmıs. miş miş ama gerckten cok anlayıslı cok duzgun bı aıle nısanlımada ben elıdmekı bırıkımı verırım sımdılı kkarıstırmıyorsa bıle evlennce ılla tum bu yaptıklarını telafı ederım

öyle ama dısardakı kızlarda sırf bu yuzden buraya kosa kosa gelin geliyolar. nasılsa kendısınden bısey cıkmıyor. ben yınede nısanlıma ortak olmaya calsııyorum o bıze ayak uydurmaya calsıyor sımdılı kbısey yaptırmıyor ama ılla evlennce telafı ederım yanı
malesef vazgececekmıs ozaman kzdan.çirkin bir gelenek ama dısardan kızlarda sırf bu yuzden buraya kosa kosa gelın glyor nasılsa tum hersey erkge ait .bızım erkekler ablam da aynı memelektlımze gelın gıttı ısrarla hereyı erkk tarafıyaptı okadr ortak olmaya calsıtık buranı nerkeklerı galıba kendı kendılerını sagımlı kgoruyor napalım :) valla ben dısarıa gıttım belkı ortak alırız dedım budefa nısanlı msızın adetler neyse onu yaparm dedı gıtmıs hataylı gorev arkdaslarından neyden bılgı almıs ona gore davranıyor ben telafı ederm nasılsa sımdılı kaldırmıyor karıstırmıyor ama evlennce ılla bunları cıakrmıycakmı benden :halay:

pekı onları nasıl konusucaz :mad: bız salonu tuttuk gerısı sızdemı dıyım buyukler kendı aralrında mı konusur artk :KK53:

aşkım çerezleri burdan mı alıcaksınız ona göre fiyat araştırayım de mesela :)

Ankaralıyım İlerde,evlendikten sonra laf getirmektense herşeyimi kendim yaptım Yatak odası takımı,bulaşık makinesi,çamaşır makinesi ,halılar +çeyizim.Nişanımı da yaptım,aynı düğün gibi oldu Bu mantığı hiç anlamıyorum Erkek tarafı,kız tarafı olmaz İmkanlar ne kadar el verirse iki taraf da yapmalı

Ben şu evlenirken her şeyi erkeğe yükleme mantığını anlamam zaten.

İç Anadoludanım. Kınayı ve nişanı kız tarafı yapar, kına malzemelerini erkek tarafı alır. Yatak odasını ve 1-2 beyaz eşyayı kız tarafı alır. Damatlık ve nişanlık gibi kıyafetler karşılıklı alınır. Nişanda erkeğe saat gibi bir şey takılır, yüzükler de karşılıklı alınır. Bildiklerim bu şekilde.

Göçmenim.
Adetlerimiz aynen bu şekilde.
Annem egeli. Egedede bu şekilde.

_

Bi akdenizde erkek tarafın sırtına çökülüyor sanırım. :KK70:

hataylıyız burda genelde oyle sadece ıskenderun da dısarıya evlenen kızlarda benım gıbı ortak alıyor . durumum evet uygun bırıkımımde var sımdı salon tutsam kına malzemelerı falan hepsı ıcınde sanırım. ayrıyeten organıazsyonla anlasmama gerek yok herhalde. ya da yıne org sartmı. yada aorganızayon sırketlerı gecenın hangı yonlerıyle ılgılenıyor? servısı malzemeelrı falan herseyı kendılerımı yapıyor. guzel bı gece olsun ya malıyetı nedır orgların? baska sehırden gelyıorlarmı

Bende dörtyolluyum:) bizde herşeyi aileler karşıladı. organizasyon tabiki şart değil. sadece annem ve ben biraz fazla hevesliydik.:)
organizasyon da kızlar vardı oyandılar bütün gece. davullar çaldılar. şerbet lokum dağıttılar. ( diğer ikramları mekan dağıttı) tefler başımaza takacaklarımız kına bindallılar testi müzik sistemi herşey içindeydi. hatırlayamadığım şeyler daha vardır sanırım. oturduğumuz taht süsleme şeker köşesi de içindeydi. biz cok memnun kaldık.

adanadan geliyorlar. hataya da gelirler. adanada bir çok firma var. 8 ay oldu benim. 3500 verdik sadece organizasyona.

Kardeşimin kinasi olucak 14 nisanda salon hariç kına konsepti ayarladı erkek tarafı nedime kızları kaftanı kuaför herşey dail aklına gelebilecek 2 bin tl . Nisanida biz yaptık çeyizi yatak odası hali perde yatak oda takimi kız tarafına ait ama onlar almak istedi annemde yemek takımı aldı 3 bine herşey var içinde 12 kişilik çatal kaşık seti tencere takimi falan bide çeyizi işte
aşkım çerezleri burdan mı alıcaksınız ona göre fiyat araştırayım de mesela :)
iyi fikir :) ama onuda bız alsak bısey olmaz herhslde ya
Kına kıyafetler, gelenlere hediyelik falan dağıtacaksan sana ait.
Ama kuruyemişi, içeceği falan erkek tarafı getirir.
He bence onlara bırakma derim zaten her şeyi erkek tarafı yapmışken gereksiz olur.

Organizasyon çok gereksiz bir şey. Altı üstü kuruyemiş meyve suyu dağıtılıp, kına yakılıp, salya sümük ağlanıp, göbek atılacak.. Yüzyıllardır yapılan şey abartmaya gerek yok bence..

Evlenirken erkek tarafına yıkılacak kadar uyanıklık edemedim yanarım da enayiliğime yanarım.
Az kaldı gelinliği bile kendim alacaktım.. :KK48:
işte buraya gelın geleydın keske :)
çok var dısardan gelın gelen bnmbıcok üniversite (izmirden) arkadsm zaten massrafsız dıye evlendıler buraya.
Evet bende akdenizden iç anadoluya geldim yatak odası kız alır diyolar ama bana öyle bişey demedi ler ben yemek odamı aldım nişanı biz yaptık diğer herseyi onlar yaptı herkes adetlere uymuyor size ve karşı tarafa kalmış zaten mutfak esyasinida kız aliyor esin yapmak istemiyorsa mecubur sen yapacaksin ney sana uygunsa onu yap geriside onlara kalsın kinayida kapı onun uygunsa orda yap orkestra tut kına mazemesini onların alması lazım sen yer ve muzik ayarlarsin
bazen ne alıcnaksa konusmayada cekınyorum ya zaten herseyı yapmıs bısey teklıf edınce soyle yapalı mortak olsun dıyınce sank ıerkeklıgını zedelıyormusum gııbı cıkısyo ıyı al ozman dıyorum bende :KK70:

aynı şeyi bende yazacaktım ,

erkek tarafı kına yapacaksa havuz başı
kız tarafı yapacaksa evin önünü kız kıza ,

kimse kimsenin enayisi değil ,
yorumları okuduysanız orda ne demek ıstedıgımı anlamıs olrudunuz zatende. dıyorumkı benm ıcın farketmez kız kızada olur. havuz bası salodna olurkı oda dusundgnz gıbı gorkemlı satafatlı bıryer degıl yanı 100*200 kısılık bı mekan kıza rkadslarım oda yaptı gecesı 2bın lıraymıs sorund egıl bende tutarım zaten . kız kzıa olsaydı dıye bı fıkır sundum sadece nısanlıma oda ılla buyuukler gelecek erkeklerde oalcak ıstedı. bende ozaman ona gore o mekanı tutucam dedım. bırde organızasyonla anlasırılır ne dagıtılıyosa falan onlar yaparlar herhalde
bızdede oyle ıste bızde herseyı erkk yapıyor ona ragmen bız ortak olmaya calsıtık nısanlım ılla kendılerı almak ıstedı bende sadece ceyızımı duzuyorum ıste. illa telafı ederm zaten ya var bırıkımım kınayıda yaaprım ama kına nasıl yapılır ne gereklı onu bılmıyorum

Bende Akdenizliyim sizin dedikleriniz çok doğru bizde kına gecesi, yatak odası, oturma odası ve beyaz eşyaları kız tarafı yapar.
akdenızde bazı yerler oyle ya bız hataylıyz burda erkege aıt hersey. ama adanada antalyada burdur vs oralarda kız erkek ortak alıyormus. hatata bızımde ıskenderun ılcesı var ordada ortak alan aıleler varmıs. ama ınanın burda kız tarafı beyaz edsya almaya kalksın erkek aılesı hemen olaycıkarıyor sankı kucumsemıssın asagılamıssın gıbı ne olur ortak alınsa. buranın adetlerı bugunlere kadar suruyor batıya falan gelın gıdıcnede zor oluyor bızım ıcın alısmısız buraya gore davranmaya. bazı kız arkadslarım benm aldıklarım ıgorunce guluyolar erkek tarafı bellıkı herseyı sıze aldıracak dugunude sen yap ee erkekge ne kalıyor falan dıye benmle alay eden bıle odlı. altı ustu elektronı kev esyası almısım kucuk. bırde bulasık makınesı. bunalrda erkege aıtmıs

Ben iç anadoluluyum, sözlüm karadenizli. Normal şartlarda adetler nedir dersen, eşya bazında erkek tarafı salon yemek odası televizyon ve buzdolabı alır, düğün ve gelinlik hatta kız tarafının kuaförü falan da onlara ait. Kız tarafı da 1-2 beyaz eşya, nişan, kına, yatak odası, damatlık, saat.
Adetlerden bağımsız olarak da kim neyi yapabiliyorsa onu yapar. Hayat müşterek masraflar ortak. Ev ikinizin, eşya ikinizin. Yok öyle erkek tarafı her şeyi yapsın çeyizimi, üstümü başımı alayım çıkayım. Olmaz öyle.
Eskiden erkek tarafı yaparmış doğru ama bu kadar tefferuat yokmuş, şimdi en basidi kahvenin yanına bile su bardağını ayrı alıyoruz. Zaten nişanlınız her şeyi yapmış, kınayı da yapın bi zahmet.

iyi fikir :) ama onuda bız alsak bısey olmaz herhslde ya
işte buraya gelın geleydın keske :)
çok var dısardan gelın gelen bnmbıcok üniversite (izmirden) arkadsm zaten massrafsız dıye evlendıler buraya.
bazen ne alıcnaksa konusmayada cekınyorum ya zaten herseyı yapmıs bısey teklıf edınce soyle yapalı mortak olsun dıyınce sank ıerkeklıgını zedelıyormusum gııbı cıkısyo ıyı al ozman dıyorum bende :KK70:

yorumları okuduysanız orda ne demek ıstedıgımı anlamıs olrudunuz zatende. dıyorumkı benm ıcın farketmez kız kızada olur. havuz bası salodna olurkı oda dusundgnz gıbı gorkemlı satafatlı bıryer degıl yanı 100*200 kısılık bı mekan kıza rkadslarım oda yaptı gecesı 2bın lıraymıs sorund egıl bende tutarım zaten . kız kzıa olsaydı dıye bı fıkır sundum sadece nısanlıma oda ılla buyuukler gelecek erkeklerde oalcak ıstedı. bende ozaman ona gore o mekanı tutucam dedım. bırde organızasyonla anlasırılır ne dagıtılıyosa falan onlar yaparlar herhalde
bızdede oyle ıste bızde herseyı erkk yapıyor ona ragmen bız ortak olmaya calsıtık nısanlım ılla kendılerı almak ıstedı bende sadece ceyızımı duzuyorum ıste. illa telafı ederm zaten ya var bırıkımım kınayıda yaaprım ama kına nasıl yapılır ne gereklı onu bılmıyorum

akdenızde bazı yerler oyle ya bız hataylıyz burda erkege aıt hersey. ama adanada antalyada burdur vs oralarda kız erkek ortak alıyormus. hatata bızımde ıskenderun ılcesı var ordada ortak alan aıleler varmıs. ama ınanın burda kız tarafı beyaz edsya almaya kalksın erkek aılesı hemen olaycıkarıyor sankı kucumsemıssın asagılamıssın gıbı ne olur ortak alınsa. buranın adetlerı bugunlere kadar suruyor batıya falan gelın gıdıcnede zor oluyor bızım ıcın alısmısız buraya gore davranmaya. bazı kız arkadslarım benm aldıklarım ıgorunce guluyolar erkek tarafı bellıkı herseyı sıze aldıracak dugunude sen yap ee erkekge ne kalıyor falan dıye benmle alay eden bıle odlı. altı ustu elektronı kev esyası almısım kucuk. bırde bulasık makınesı. bunalrda erkege aıtmıs
Arkadasım hataylı biriyle evleniyor.herseyi ortal aldılar valla hiç de öyle erkek karsılasın durumu olmadı

Herşeyi erkek tarafı yapar adetini uygularsanız, evlendikten sonra kv ye temizliğe de gidersiniz kv nin misafiri olur hizmete de gidersiniz, bayramlarda senin ailene benim aileme gidilecek tartışmasına girmeden ilk hep erkek ailesine gidersiniz... Zararlı siz çıkarsınız çünkü adetler bitmez... Hatta ilk çocuk erkek olursa kp in ismini de koymak isterler.... Büyüğün adını koymak bazılarına göre adettir. Böyle uzar gider...

İyi ki dememişsiniz kınayı da siz yapın diye. Nişanlınızda güzel cevap vermiş.

Salona konusuna gelince sizin tarzınız neye el veriyorsa onu yapabilirsiniz. Şahsi fikrim, kadınlı erkekli çok dıdısının dıdısı olmayan salon kına geceleri.

Aa yok canim bunlar hepsi evlenene kadar. Kayin aile herseyi ödesin ondan sonra kv'dem sekil, önümden cekil oluyor..

Ki bu adet dedikleri sey adet degil ki. Sonradan gelme görme seyler. Nisan önceden salonda mi oluyordu da? Bohca dedikleri sey bile birkac tekstil parcasindan, yazmalardan ibaretti. Gelin o parcalar ile elbise diktirir diye.

Millet sehirlerde yasayinca bu adetler daha sacmaladi. Yil olmus 2018 halen bitmedi.

Valla hiç cekmiycem yazicam .
Siz utanmıyor musunuz herşeyi erkek ailesine yıkmaya? Böyle şey mi olur ya eş mi alıyor dert mi alıyor belli değil.
Aşırı saçma ve çıkar güden adetlerinizi kınıyorum .
Birde pişkin pişkin konu açmışsın .

X