kiz ismi

Benimde kızım olacak, ilk ismi büyük ihtimal Ecrin olacak ama ikinci ismine bir türlü karar veremiyorum :KK43:

Cemre'yi beğeniyorum ama Ecrin Cemre tekerleme gibi oluyo biraz,
Ecrin Irmak olabilir belki kararsızım

Ecrin sanildigi gibi iyi anlamli degil.
Ecrin isminin kökeni Arapça olan ‘ecr’ kelimesinden gelir. Ecr ‘ücur, ücret’ demektir, ve Ecrin de ‘ücret’ demektir. Ücret kelimesini ‘ecret’ olarakta yazabiliriz, ama bu kelimenin telaffuzu daha zor olduğu için tercih edilmiyor. Değerli hocamız Nihat Hatipoğlu da programında Ecrin ismi hakkındaki gerçekleri açıklamıştı.

Ecrin’in Kuran’da geçtigi ayet: قُلْ مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ (Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne)) Türkçe’de anlamı: De ki: Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim.

Cemre isminide koymazdim ben.
Peygamberimiz adının Cemre, yani ateş parçası olduğunu söyleyen bir kızcağıza: “Senin adın Cemre değil, Cemile.” diye buyurmuş.
Cemreyi ‘güzel kız’ manasına gelen Cemile ile değiştirmiştir.

Irmak ismi ise çok güzel bence.

Akay: Dolunay
Alara: Kırmızı süs
Alçin: Küçük bir kuş
Asena: Dişi bir kurt
Asya: Bir kıta
Aygen: Gönül Dostu
Ayşan: Şanlı
Azra: El değmemiş

Balca: Bal gibi
Belin: Şaşkınlık
Beray: Ayın en ışıltılı, en parlak hali
Berşan: Bir peygamberin din ve kitabını kabul eden
Bike: Hanım
Bilun: Yarımay

Çağla: Badem
Çilay: Ayın üzerindeki açık renkli lekeler
Çiler: Güzel öten, güzel ötüşlü

Dalan: Zarif
Delfin: Yunus Balığı
Derin: Yüzeyi tabanına uzak olan
Durul: Suyun durulması

Ege: Bir çocuğu koruyan, ondan sorumlu olan - Bir deniz
Ela: Sarıya çalar kestane rengi, en kahraman
Evşen: Hafif
Eyşan: Şanlı güzel, güzelliği ile ünlü

Feray: Aydınlık, parlak
Fidan: Ağaçların genç ve yeni yetişeni
Fuldem: Her zaman geniş açık görüşlü

Gazal: Güzel, iri göz
Gökşin: Gök gibi mavi gözlü
Güliz: Güzel iz bırakan

Harika: Eşyanın tabiatı dışında, doğa üstü, garip şey
Hazer: Deniz, büyük su

Ildır: Parıltı, parlayış
Işıtan: Aydınlatan, ışık veren
İlgi: İlişki, yakınlık kurma
İlkyaz: Bahar sonu, yaz başlangıcı

Karmen: Parlak kırmızı
Kayra: Büyük birinden gelen iyilik
Kumru: Güvercinden küçük boz renkli kuş

Melda: İnce ve taze vücutlu
Melis: Bal arısı
Mengü: Ebedi, ölümsüz
Miray: Yılın ilk aylarında doğan

Nisa: Kadın
Nisan: Yılın dördüncü ayı
Nurşin: Işık derleyen

Perçem: Mızrak gibi şeylerin üzerine konulan püskül
Peren: Ülker yıldızı
Püren: Sarı kırmız brenkli bir tür ot

Rüya: Düş
Rüyet: Görme.Kalp gözüyle görme

Sanay: Ay gibi güzel
Sanem: Put - Güzel kadın
Semin: Değerli, pahalı
Serra: Rahatlık kolaylık
Serva: Masal
Sezal: Sezgili
Sonat: 3-4 bölümlü müzik eseri
Su: Rengi ve kokusu olmayan sıvı

Şiir: Edebi anltım biçimi
Şelale: Büyük çağlyan
Şölen: Eğlence, kutlama, şenlik

Taçnur: Mutluluk
Tamay: Sabırlı
Tanay: Secde eden
Tenay: Uygun, yakışan - Yetkili olan - Dine uygun hareket eden
Tennur: Yüksek ulu
Tutku: İhtiras

Umay: Üzerinden geçtiği kişilere mutluluk verdiği inanılan kuş
Uzel: Usta, becerikli

Ülfer: Irmak, büyük su
Ünseli: Ünü sellere benzeyen

Vicdan: İyiyi kötüden ayırmaya yarayan şuur, ahlak
Vuslat: Kavuşma, yetişme

Yağmur: Yeryüzüne düşün sıvı yağış
Yeliz: Rüzgar ve izi

Zeren: Anlayışlı, zeki.

Ecrin sanildigi gibi iyi anlamli degil.
Ecrin isminin kökeni Arapça olan ‘ecr’ kelimesinden gelir. Ecr ‘ücur, ücret’ demektir, ve Ecrin de ‘ücret’ demektir. Ücret kelimesini ‘ecret’ olarakta yazabiliriz, ama bu kelimenin telaffuzu daha zor olduğu için tercih edilmiyor. Değerli hocamız Nihat Hatipoğlu da programında Ecrin ismi hakkındaki gerçekleri açıklamıştı.

Ecrin’in Kuran’da geçtigi ayet: قُلْ مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ (Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne)) Türkçe’de anlamı: De ki: Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim.

Cemre isminide koymazdim ben.
Peygamberimiz adının Cemre, yani ateş parçası olduğunu söyleyen bir kızcağıza: “Senin adın Cemre değil, Cemile.” diye buyurmuş.
Cemreyi ‘güzel kız’ manasına gelen Cemile ile değiştirmiştir.

Irmak ismi ise çok güzel bence.

Teşekkür ederim verdiğin bilgi için, çok iyi oldu bende bi araştırayım ama,
benim bildiğim Ecrin, yasin suresinde geçiyo, "ecrin Kerim" şeklinde ve Kerim Allahın isimlerinden biri, ecrin kerimde Allahın sevabı, hediyesi, mükafatı anlamına geliyo diye biliyorum. Tabi yine de yanlış bir yorum yapmak istemem, bi sorayım bakayım bilenlere bari

Slm kızlarr ben kızıma ısmı buldum bıle aleyna nur nasıl guzelmı pamugumun ısmı :) dayan kızım 1 ay sonra kucagımdasın

Benim minik kizimin ismi Esra. Oglum bu isimi koymamizi istedi, ve bu yüzden bizde koyduk:roflol:
Kuran-ı-Kerim’in 17. suresi olan Isra suresi telaffuzu dolayisiyla Türkçe’ye ‘Esra’ olarak geçmiştir. Bu surede Hz. Peygamberimiz’in miraç gecesi anlatılıyor. Esra gecesi miraç gecesin’in ilk kademesidir, yani Hz. Muhammed’in Mekke’den Mescid-i Aksa'ya gitmesi. Bu sırlı yolculuk gece olduğundan Esra‘nın anlamı ‘gece yolculuğu, karanlıkta yol gösteren, sırlı, gizemli’. Miraç olayı Resulullah'ın Kur'an-ı Kerim'den sonra en büyük mucizesidir.
(alinti)

Ayrica Esra Osmanlicada 'asma filizi' demek ve Farsçada 'çöl çicegi' demek.
Esra'nin sevmedigim anlami ise 'çok çabuk, hizli'. Ama maalesef çogu yerde bu anlami geçiyor:çok üzgünüm:

Umarim herkes kizina güzel bir isim bulur. Ama bir uyarida bulunmak istiyorum: Ceylin, Ecrin,Tuana, Minel, Sidelya, Belinay Efsa, Berre,Irem, Aleyna gibi isimleri koyarken dikkat edin.
Böyle yeni isimlerin anlamlari çogu zaman yanlis oluyor.
Bence biraz klasik isimler koymak daha mantikli.

Bende Allah' ın izniyle birgün kızım olursa ismini ya ''Talya'' ya da '' Azra'' koymayı düşünüyorum. :emir_bebek:

Yanlis anlama canim, ama ben Talya ismi hakkinda çesitli seyler duydum.
Mesela bu yazi:

Talya, daha doğrusu Thalia, Yunan mitolojisinde bir tanrıça. Bir Müslümanım çocuğuna koyduğu isimin Islam dinine uygun olması gerekiyor.
Talya hem başka bir dinin tanrıçası olduğu için hem de Allahın tek olduğunu inkar ettigi için, Islam’a uygun olmayan bir isimdir!

Ben '' baharın müjdesi'' anlamına geldiğini sanıyordum şimdi nette baktım doğru bazı yerlerde senin dediğin gibi yazıyor. Yine de riske atmamak gerekir teşekkürler..

Merhaba Arkadaşlar
Ben de size çok değişik bir isim öneriyorum.
SEVİN
Bunu daha önce pek duyanınız yoktur herhalde.Ne güzel çocuğunuza hep sevin diyeceksiniz.Kırk kere ne söylerseniz olurmuş ya ,o da inşallah sevinçli ve hayat dolu bir çocuk olur.
Benim akrabamın adı olmasaydı inşallah bir gün çocuğum olduğunda koyardım.
Bir kaç isim önerim daha var.
BAHAR çok süper isim bence,birde FULYA o da harika.
Daha sonra da NURSENA,NİHAL,ÖZGE,İNCİ.
Hepiniz sağlıcakla kalın.

X