Kız-erkek cocuk ayrımı

Benzer sorun bende de var,bizimde konumuz sürekli günceldir..Ve ben onu kıskanıyormuşum gibi algılanır.Aslında ilgiyi sevgiyi kıskanma değil benim derdim ebeveynlerin adil olmayışı.Elime her fırsat geçtiğinde bana yapılan haksızlıkları dile getiriyorum,zaman zaman da hoşlarına gitmiyor.Onların bu tutumu yüzünden biz kardeşimle çok uzağız birbirimize..
Ya çocukken 8-9 yaşlarındayken kahvaltıya ona özel şeyler yapılırdı ben de isterdim vermezlerdi,işte o hasta,sen de şundan ye gibi.Benim istediğim yapılmazdı.Beynime kazındı bunlar.Böyle böyle uzaklaştık kardeşimle aramız iyi değil..

ülkede ki aile zihniyeti içler acısı ya.yazık günah birinin önünden alıp diğerine vermek nasıl bir vicdan.
Bende kardeşimle cok uzagım ayda yılda bir telefonla konusuruz onun hayatı üstünde söz hakkına sahip değilim.Ama küçükken sizinki gibi şeylerimiz olmadı. o kadarını yapmadılar hiç haklarını yiyemem. ama mesela ' aylık belli bir parayla geçinmeyi öğrenecek ' zihniyeti taşıyorlardıysa aynısını kardeşimede uygulamalılar bence. benim okuduğum tarzla benim yaşantımla onunkinin alakası yok

Annem özellikle kardeşler arasında orantıyı sağlayamadı,babam daha adildir.Kardeşimin sevgilisi vardı,tüm maaşını yerdi dışarda evi düşünmezdi 3-5 kuruş vereyim eve destek olayım diye düşünmezdi,bizimkilerde asla istemezler.Ama ihtiyaç durumunda bana gelmekten çekinmezler..herzaman da destek olmuşumdur elimden geldiği kadar.İnsan üzülüyor ama az maaş almıyor biraz katkıda bulunabilir,bunu söylediğim zaman ben suçlu oluyorum.

Yani bişey diyemiyorum bi çocuk için ne kadar üzücü ya insanı özgüvensiz hale getiriyor

Ya evet benim çevremdede bu şekilde hep. erkek cocuga daha cok harcama daha cok tolerans gösteriliyor ama bi para bitse yada hayır cevabını alsalar eşekten düşmüşe dönerler. değişik bi yaklaşım ya inşallah bi gün çocugum olursa ben öyle olmam

Sizde parasız desteksiz az ile yetinip başının çaresine bakan çocuk ışığını görmüşler..
Onda gorememisler..
Degismesi için de birsey yapmayıp bu eksik yanlarını da korukluyorlar bu fena işte..

Bu heryerde böyle beni babanemin yanına verdi babam köyden okula gidersem hergün yol parası vermek zorunda kalacaktı gel gör ki kardeşime üniversite de ayrı ev her ay para hiç cebi boş kalmaz ben babamdan 50 lira para alamazken kardeşim evlenince bile hazır olucak bize hiç bişey yok boşver onların fazlalığı var bizde yok ondan

Merak etme oğullarına bir şeyler yapmak için hep bahaneleri vardır

Siz hangi üniv yurdunda 8-12 kişilik odada kaldınız? çok merak ettim. en fazla 4 kişi oluyor

Bu kız erkek evlat ayrımı cidden var. Bizim evde de abimle tartıştığımda annem hep abimin tarafını tutar abim %100 haksız olsa bile. Ciddi anlamda sinir bozucu bi durum. Ben hep onu kayırıyorsun desem de yok öyle Bi şey ben ikinize de aynıyım der de onu benim külahıma anlatsın

Halam mesela, dünyanın en hayırsız insanı olan oğlu için ölüp biter. Halam elden ayaktan düşse oğlu suratına bile bakmaz. Kızı ise kocasından şiddet gördü aldatıldı, boşanmasın başına kalmasın diye elinden geleni yaptı halam. Iyy hiç de sevmiyorum halamı anlatınca yine nefret ettim.

Boşver sen eline mesleğini al kendi paranla istediğini yaparsın kimseye de boyun eğmezsin. İlerde olur da Bi şey olursa çatır çatır çıkarsın karşılarına siz böyle böyle ayrım yaptınız der dökersin eteğindeki taşları.

Abim mesela 1 yılda 2 telefon değiştirdi şu +2500 lira olan telefonlardan hem de... Ben 4 yıldır ekranı parçalanmış çöp telefonu kullanıyorum abime söyledim "senin ne işin var telefonla" dedi. Öh dedim. 21 yaşında mühendislik okuyan üniversite öğrencisine verdiği cevap... Annem de tabi abimi haklı buluyor gel de çıldırma işte. Abim en iyi markalardan giyinir, tam "ayranı yok içmeye atla gider s.çmaya" mevzusu 3 4 ayda bir 400 liradan aşağı olmayan ayakkabılar alır. Bana bi sor en son kaç yıl önce ayakkabı aldın diye
velhasıl yapacak bir şey yok. Kabullendim. Kendi vicdanları rahatsa ne yapabilirim daha.. Çalışır kendi paramı kazanır istediğimi yaparım o zaman.

Siz hangi üniv yurdunda 8-12 kişilik odada kaldınız? çok merak ettim. en fazla 4 kişi oluyor
Ankarada okudum ben. Devlet yurdunda kaldım. Dışkapı şerife bacı kız yurdu. Sonra necatibey halide edip adıvar kız yurdu. ilk yıl kaldıgım yurtta 10 kişilikti odam. İkinci yıl 8 kişilik. Öyle gitti
Devlet yurtlarında 4 kişilik oda var mı kiii cok nadirdir. Benim kaldıgım yurtlarda yoktu

Aileler erkek kız ayrımı yapar. Ama başlarına birsey gelse kız evlatları bakar. Gelinler istemez biricik oğulları ses cikartamaz.
Benim ailemde de var bu. Benim ne zaman anneme ihtiyacim olsa hep abimlerin bir işi çikar ya ev tasirlar ya yigenime bakmaya gider ama hiç benim yanıma gelmez. 8 aylık hamile halimle ev taşıdım. Sadece 1 arkadasim gelip yardım etti. Ondan başka kimsem yardım etmedi.
Bebegim 2 aylıkken tekrar ev tasidim. Yine kimse yoktu. Ama abimler ne zaman ev taşısa annem oraya gidiyor. Yigenim sunnet oluyor gidiyor. Yengem hasta oluyor gidiyor. (Ki benim doğumumda bile gelmedi annem.1 hafta sonra geldi)
Biz 2 bucuk saatlik mesafedeyiz. Onlar 14 saatlik mesafede. Ama hep onlara gidiyorlar...
Her konuda bu boyle... torun severken bile erkek kız ayrimi yaptiklarini hissediyorum.

Bunların tam aksine kız çocugu olmayanlar kızlara daha düşkün oluyor. Mesela kayınpederim hep kız cocuk istemis olmamis. Oda beni her zaman haklı görüyor. Mesela bi gün eşimle ufak bi tartismistik odadan duymuş kayinpederim istersen kovayım evden gitsin dedi. Yok kucuk bi konuydu baba hallettik desemde adam sen aģladin kücuk olsa aglamazdin kizim bo kabahati varsa kovayim gitsin evden bu kadar üzmesin seni dedi. Benim babam olsa hak etmiştirsin der.

İleride yaşlanınca hastalanın annen ve baban abin ve yengen bakacak mı acaba bu kız-erkek ayrımı yapan aileleri anlamıyorum oğlanları el üstünde tutsunlar ama ileride bize birşey olursa kız bakar diye düşünürler.

Ne düşünceli bir kayınpeder :)
Bazı erkekler evlat düşkünü oluyor :) bir arkadaşım var böyle kızına çok düşkün, ona hep derim ideal baba diye hatta eşi iş için şehir dışına gitmişti o dönemde bile hep kızıyla kendi ilgilendi

Konuya gelirsek, ben de akraba yanında okudum odam falan yoktu salondaki kanepede yatardım, derslerime yerde çalışırdım dizlerim ağrırdı. Babam kıyamazdı ama sene ortasında yurda çıkmak zor olduğu için mecbur katlandım. Evlat ayrımı yapmaz sağolsun hatta beni daha üstün tutar kız evladım diye ama ben de masraf olmasın diye para isteyemezdim aylık harçlığım 250-300dü (o dönem devlet bursları da 200 civarında bir şeydi yani şimdinin 500-600 lirası kadardı harçlığım)
Benim de kardeşim okuyor şu an, okuduğu ilde evimiz var orada kalıyor, harçlığı da iyi kendi de ek iş yapar hem hayatı öğrenmek hem de harçlığına katkı için ama benim için kıskanılacak durumu yok çünkü ailem ayrım yapmadı; sadece benim zamanımın maddi koşulları şimdiki durumumuza göre daha azdı ona yoruyorum ben
Ama şöyle bir durum var, annem kardeşimi çok nazlı yetiştirdi, hep derdim fazla pışpışlıyorsun diye o zaman kıskanç olmakla itham edilirdim. Şimdi ise annem hatasını anlıyor ama iş işten geçti. Şükür yine kendini bilen bir genç, kardeşim.
Maalesef ülkemizde erkek çocuğuna daha fazla önem veriliyor, benim ailem eşit olmaya çalışsa da maalesef tam eşit değiliz bu her ailede var.
Bence babanla bu durumu konuş, ben üni. okuyan bir gencin altında araba olmasını doğru bulmuyorum açıkçası. Ha çalışıyordur arabasını almıştır ayrıca üni okuyordur o ayrı ama böyle 18-19 yaşında olup da ekmek elden su gölden yaşayanların hayatın zorluklarını öğrenmesi için biraz emek vermesi gerektiğine inanıyorum

Kesinlikle ailene karşı tavır al kız filan. Çok şükür benim ailem ağbimle beni ayırdetmiyor ikimize de eşit imkanlar sunuyorlar. Onlara cidden çok şey borçluyum hakları ödenmez. Konu sahibi de kızsın ailesine bence öyle şey olur mu ya? Altına araba çekmişler ayda 2 bin tl para yetmiyor üstüne bi daha yolluyorlar olur mu öyle şey, asla kabullenme. Benim yengemin ailesi de çok evlat ayrımı yapıyorlar yengem onlarla kavga etti üstüne aylarca konuşmadı. Ayrıca iki yıldır da yanlarına gitmiyor telefon konuşmaları gayet resmî. Ağbisine ailesi ev araba aldı babası adam avukat olmasına rağmen bir de maaş kartını veriyor. Bi eli yağda bir eli balda. Benim yengeme hiçbir şey yok. Yok öyle yağma. Ağbisi de kavga etti yengeme küfretti. Uzunca bir süre onunla da konuşmadı. Şimdi onunla da gayet resmîler.Herkes hakettiği muameleyi görecek.

Ne güzel kayınpader gercekten maşallah size.
Benim babamda kız cocuklarına daha düşkündür aslında. Herkes babamın bana cok düşkün oldugunu söyler. sevgi verir ilgi verir korur kollar. annemde sürekli dile getirir ikinizi eşit seviyorum diye.
Mesela ben evlendim boşandım. Ailem hep destek cıktı ellerinden geleni yaptılar.
Ama eskiden, kücükken yani, annem beni cok ezerdi kardeşim ağlasa beni döverdi. hic iyi davranmazdı. Ben üniversitesi kazanıp şahir dışına gidecek olunca cok pişmanım gecmiş için keşke gercekten anne kız ilişkimizi oluşturabilseydim gecmiş için cok pişmanım falan dedi bana.
bizimki sadece bu okurkenki masraflara bonkörlükle alakalı. Daha doğrusu kardeşime maddiyata gelince gözleri hicbişey görmüyo. Sınırsız ve sorgusuzlar. Üniversite okurken vede ailemin maddi durumu gözönüne alındıgında ayda 2-3 bin tl cok abartı bir para.ki bu cocuk özel üni.de okuyor. Bide okuluna para veriliyor. Bide araba istiyor. Onun apayrı bir masrafı olacaktır. Gerek hic yok. ama hayır diyemiyorlar ona.
Ben okuyorken zihniyetleri aylık belli bir parada gecinmem gerektiği yönündeydi. o parayı hic geçirtmezlerdi. Yada nereye ne harcadığımı bilirlerdi hesaplılardı cok. Kendime bi ceket alsam annem gözünü diker ne kadara aldın nasıl aldın, çul çabut alma kızım gıdana ver.olan kıyafetini giy. Buna kadar kontrol altında tutarlardı. ama kardeşim erkek diye midir nedir hic gözlerine görünmüyo. Aman rahat etsin aman sıkıntı cekmesin aman kırılmasın...
ki o kadar yanlışki bu... azcık onada otorite kurabilseler adam gibi okusa cıksa adam olsa. Ama yapamıyorlar.. ben ne söylesem suc oluyor..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…