Kız-erkek cocuk ayrımı

Ne güzel kayınpader gercekten:nazar: maşallah size.
Benim babamda kız cocuklarına daha düşkündür aslında. Herkes babamın bana cok düşkün oldugunu söyler. sevgi verir ilgi verir korur kollar. annemde sürekli dile getirir ikinizi eşit seviyorum diye.
Mesela ben evlendim boşandım. Ailem hep destek cıktı ellerinden geleni yaptılar.
Ama eskiden, kücükken yani, annem beni cok ezerdi kardeşim ağlasa beni döverdi. hic iyi davranmazdı. Ben üniversitesi kazanıp şahir dışına gidecek olunca cok pişmanım gecmiş için keşke gercekten anne kız ilişkimizi oluşturabilseydim gecmiş için cok pişmanım falan dedi bana.
bizimki sadece bu okurkenki masraflara bonkörlükle alakalı. Daha doğrusu kardeşime maddiyata gelince gözleri hicbişey görmüyo. Sınırsız ve sorgusuzlar. Üniversite okurken vede ailemin maddi durumu gözönüne alındıgında ayda 2-3 bin tl cok abartı bir para.ki bu cocuk özel üni.de okuyor. Bide okuluna para veriliyor. Bide araba istiyor. Onun apayrı bir masrafı olacaktır. Gerek hic yok. ama hayır diyemiyorlar ona.
Ben okuyorken zihniyetleri aylık belli bir parada gecinmem gerektiği yönündeydi. o parayı hic geçirtmezlerdi. Yada nereye ne harcadığımı bilirlerdi hesaplılardı cok. Kendime bi ceket alsam annem gözünü diker ne kadara aldın nasıl aldın, çul çabut alma kızım gıdana ver.olan kıyafetini giy. Buna kadar kontrol altında tutarlardı. ama kardeşim erkek diye midir nedir hic gözlerine görünmüyo. Aman rahat etsin aman sıkıntı cekmesin aman kırılmasın...
ki o kadar yanlışki bu... azcık onada otorite kurabilseler adam gibi okusa cıksa adam olsa. Ama yapamıyorlar.. ben ne söylesem suc oluyor..

Aslında bu sadece cinsiyetten değil bence.Genelde ilk çocuklar bazı konularda daha çok zorlanıyorlar,aileler diğer çocuklar da daha rahat olmaya çalışıyorlar o yüzden.
Tabi bu size haksızlık edildiği gerçeğini değiştirmiyor.

Kesinlikle ailene karşı tavır al kız filan. Çok şükür benim ailem ağbimle beni ayırdetmiyor ikimize de eşit imkanlar sunuyorlar. Onlara cidden çok şey borçluyum hakları ödenmez. Konu sahibi de kızsın ailesine bence öyle şey olur mu ya? Altına araba çekmişler ayda 2 bin tl para yetmiyor üstüne bi daha yolluyorlar olur mu öyle şey, asla kabullenme. Benim yengemin ailesi de çok evlat ayrımı yapıyorlar yengem onlarla kavga etti üstüne aylarca konuşmadı. Ayrıca iki yıldır da yanlarına gitmiyor telefon konuşmaları gayet resmî. Ağbisine ailesi ev araba aldı babası adam avukat olmasına rağmen bir de maaş kartını veriyor. Bi eli yağda bir eli balda. Benim yengeme hiçbir şey yok. Yok öyle yağma. Ağbisi de kavga etti yengeme küfretti. Uzunca bir süre onunla da konuşmadı. Şimdi onunla da gayet resmîler.Herkes hakettiği muameleyi görecek.
Aynen öyle.. ama ben kabullenmesem nolcak. Gecmiş gecmişte kaldı. Geri gelmezki benim öğrencilik yıllarım. hem uyarsam anne napıyosunuz o kadar para neye harcıyomuş cok para veriyosunuz ev gecinir o prayla diyorum rahat etsin o alışkın diyor. Anne arabanı falan yollama o kötü kullanır arkadaslarına şoförlük yapar benzini su gibi bitirir başına bişey falan gelir allah korusun yada araba gibi bi rahatlığı okursa okula uğramaz o diyorum diyorum dinletemiyorum. Alıştı o arabaya rahat etsin o şehirde tek başına okuyor diyor. Aslında böyle bir savunma olamaz olmamalı bende okudum rahatmıydım acaba?

Ne düşünceli bir kayınpeder :)
Bazı erkekler evlat düşkünü oluyor :) bir arkadaşım var böyle kızına çok düşkün, ona hep derim ideal baba diye hatta eşi iş için şehir dışına gitmişti o dönemde bile hep kızıyla kendi ilgilendi

Konuya gelirsek, ben de akraba yanında okudum odam falan yoktu salondaki kanepede yatardım, derslerime yerde çalışırdım dizlerim ağrırdı. Babam kıyamazdı ama sene ortasında yurda çıkmak zor olduğu için mecbur katlandım. Evlat ayrımı yapmaz sağolsun hatta beni daha üstün tutar kız evladım diye ama ben de masraf olmasın diye para isteyemezdim aylık harçlığım 250-300dü (o dönem devlet bursları da 200 civarında bir şeydi yani şimdinin 500-600 lirası kadardı harçlığım)
Benim de kardeşim okuyor şu an, okuduğu ilde evimiz var orada kalıyor, harçlığı da iyi kendi de ek iş yapar hem hayatı öğrenmek hem de harçlığına katkı için ama benim için kıskanılacak durumu yok çünkü ailem ayrım yapmadı; sadece benim zamanımın maddi koşulları şimdiki durumumuza göre daha azdı ona yoruyorum ben
Ama şöyle bir durum var, annem kardeşimi çok nazlı yetiştirdi, hep derdim fazla pışpışlıyorsun diye o zaman kıskanç olmakla itham edilirdim. Şimdi ise annem hatasını anlıyor ama iş işten geçti. Şükür yine kendini bilen bir genç, kardeşim.
Maalesef ülkemizde erkek çocuğuna daha fazla önem veriliyor, benim ailem eşit olmaya çalışsa da maalesef tam eşit değiliz bu her ailede var.
Bence babanla bu durumu konuş, ben üni. okuyan bir gencin altında araba olmasını doğru bulmuyorum açıkçası. Ha çalışıyordur arabasını almıştır ayrıca üni okuyordur o ayrı ama böyle 18-19 yaşında olup da ekmek elden su gölden yaşayanların hayatın zorluklarını öğrenmesi için biraz emek vermesi gerektiğine inanıyorum
Ya babam da anlamıyor annemde. konuyu kapatıyorlar onlar kendileri verme kararı almışlar. Ne kadar harcadıgınıda sallamıyolar. Cebinde ne kadar parası var bilmiyor cocuk hep var cünkü hic neye nekadar verdiği umrunda değil. Birazda açgözlü bi çocuk. Hic yetinmeyi bilmiyor sürekli herşeyin en iyisini istiyor. Kimin allaşkına 19 yaşında arabası vardır olmuştur. ama asıl salak olan benim ailem. Bunu nasıl düşünemezler anlamıyorum. Zaten oğlanın yurdu kampüsünün içinde yürüyerekte fakültesine gidiyor etrafında market eczane ihtiyacı olan herşey var. GEEzmeye gidecekkende otobüse bini versin incilerimi dökülür. Ben burda hergün biniyorum otobüs dolmuş. valla sinirim bozuluyo

Ne güzel kayınpader gercekten:nazar: maşallah size.
Benim babamda kız cocuklarına daha düşkündür aslında. Herkes babamın bana cok düşkün oldugunu söyler. sevgi verir ilgi verir korur kollar. annemde sürekli dile getirir ikinizi eşit seviyorum diye.
Mesela ben evlendim boşandım. Ailem hep destek cıktı ellerinden geleni yaptılar.
Ama eskiden, kücükken yani, annem beni cok ezerdi kardeşim ağlasa beni döverdi. hic iyi davranmazdı. Ben üniversitesi kazanıp şahir dışına gidecek olunca cok pişmanım gecmiş için keşke gercekten anne kız ilişkimizi oluşturabilseydim gecmiş için cok pişmanım falan dedi bana.
bizimki sadece bu okurkenki masraflara bonkörlükle alakalı. Daha doğrusu kardeşime maddiyata gelince gözleri hicbişey görmüyo. Sınırsız ve sorgusuzlar. Üniversite okurken vede ailemin maddi durumu gözönüne alındıgında ayda 2-3 bin tl cok abartı bir para.ki bu cocuk özel üni.de okuyor. Bide okuluna para veriliyor. Bide araba istiyor. Onun apayrı bir masrafı olacaktır. Gerek hic yok. ama hayır diyemiyorlar ona.
Ben okuyorken zihniyetleri aylık belli bir parada gecinmem gerektiği yönündeydi. o parayı hic geçirtmezlerdi. Yada nereye ne harcadığımı bilirlerdi hesaplılardı cok. Kendime bi ceket alsam annem gözünü diker ne kadara aldın nasıl aldın, çul çabut alma kızım gıdana ver.olan kıyafetini giy. Buna kadar kontrol altında tutarlardı. ama kardeşim erkek diye midir nedir hic gözlerine görünmüyo. Aman rahat etsin aman sıkıntı cekmesin aman kırılmasın...
ki o kadar yanlışki bu... azcık onada otorite kurabilseler adam gibi okusa cıksa adam olsa. Ama yapamıyorlar.. ben ne söylesem suc oluyor..
Bu kadar rahat bırakmanin kardesinizi olumsuz etkileyecegine katılıyorum. Acaba maddi durumlarinda bir degisiklik oldu mu? Yani sizin zamaninizda belki imkanlari yoktur. Simdide kizimiza rahat ettiremedik bari oglumuz rahat etsin diye dusunuyorlardir.

Kardeşini kıskanman hata çünkü o sadece talep ediyor ve talepleri kabul görüyor. Kardeşinin hiç bir suçu problemi vs yok. Mesela sen 50 lira istediğinde göndermeyen annene kardeşine para göndereceğim dediği anda niye hemen tepkini göstermedin. Ben olsam kıyameti koparırm. Bana biye bir 50 lirayı çok gördünüz ben orada ne sıkıntılar çektim tanımadığım insanlardan borç aldım da akşam yemeği yedim. Param yetsin diye tek öğün yedim çoğu gün. Aç kaldım, otobüs parasına tost aldım diye yürüyerek okula gittim. Off Off neler neler yazılırmis işte. Ayrı şehirde okumuşsan bu şekilde aynı şehirde okumuş isen arkadaşlar toplanıp Burger King giderdi beni de çağırırlarDı param olmadığı için ben katılmadım. Ya da gittigimizde ben birsey almazdim. Sonra anlamışlar bigun bana da cocuk menüsü alıp gelmişler. Nasıl utandım. Ben üvey evlatmiyim niye bana böyle yaptınız diye ağla. :) o gece annen uyuyamaz.

Ya babam da anlamıyor annemde. konuyu kapatıyorlar onlar kendileri verme kararı almışlar. Ne kadar harcadıgınıda sallamıyolar. Cebinde ne kadar parası var bilmiyor cocuk hep var cünkü hic neye nekadar verdiği umrunda değil. Birazda açgözlü bi çocuk. Hic yetinmeyi bilmiyor sürekli herşeyin en iyisini istiyor. Kimin allaşkına 19 yaşında arabası vardır olmuştur. ama asıl salak olan benim ailem. Bunu nasıl düşünemezler anlamıyorum. Zaten oğlanın yurdu kampüsünün içinde yürüyerekte fakültesine gidiyor etrafında market eczane ihtiyacı olan herşey var. GEEzmeye gidecekkende otobüse bini versin incilerimi dökülür. Ben burda hergün biniyorum otobüs dolmuş. valla sinirim bozuluyo

Sen de iste bana da araba alın de.

Bu kadar rahat bırakmanin kardesinizi olumsuz etkileyecegine katılıyorum. Acaba maddi durumlarinda bir degisiklik oldu mu? Yani sizin zamaninizda belki imkanlari yoktur. Simdide kizimiza rahat ettiremedik bari oglumuz rahat etsin diye dusunuyorlardir.
Şöyleki tek fark ben ünide okurken kardeşimde lisede okuyordu. Yani iki çocuk okutuyorlardı. Ama şuan ben mezun oldum kardesim tek okuyor artık. Tek aradan cıkan masraf bu yoksa gelirleri aynı

İleride yaşlanınca hastalanın annen ve baban abin ve yengen bakacak mı acaba bu kız-erkek ayrımı yapan aileleri anlamıyorum oğlanları el üstünde tutsunlar ama ileride bize birşey olursa kız bakar diye düşünürler.
Kesinlikle katılıyorum.. Benim kayın pederin 3 tane oglu var. 3 oglum olacagina 13 tane kizim olsaydi diyor hep. Niye oyle diyorsun baba dedigimde. Oglanlar evlenip unutur bizi kızımız olsaydı gelir giderdi gocunmazdı elden ayaktan düşünce gelinler bakmaz gocunur dedi.

Kardeşini kıskanman hata çünkü o sadece talep ediyor ve talepleri kabul görüyor. Kardeşinin hiç bir suçu problemi vs yok. Mesela sen 50 lira istediğinde göndermeyen annene kardeşine para göndereceğim dediği anda niye hemen tepkini göstermedin. Ben olsam kıyameti koparırm. Bana biye bir 50 lirayı çok gördünüz ben orada ne sıkıntılar çektim tanımadığım insanlardan borç aldım da akşam yemeği yedim. Param yetsin diye tek öğün yedim çoğu gün. Aç kaldım, otobüs parasına tost aldım diye yürüyerek okula gittim. Off Off neler neler yazılırmis işte. Ayrı şehirde okumuşsan bu şekilde aynı şehirde okumuş isen arkadaşlar toplanıp Burger King giderdi beni de çağırırlarDı param olmadığı için ben katılmadım. Ya da gittigimizde ben birsey almazdim. Sonra anlamışlar bigun bana da cocuk menüsü alıp gelmişler. Nasıl utandım. Ben üvey evlatmiyim niye bana böyle yaptınız diye ağla. :) o gece annen uyuyamaz.
Yani öyle acındırmadımda:) 'anne fazla harcamış neden müdahale etmiyosunuz nası gecineceksiniz siz böyle nereye harcıyomuş bu kadar' dedim 'olsun rahat yaşasın ' cevapta.
Ay ben hic öyle anlatamadım yaşadıklarımı ama gecen bi arkadasım geldi üni anılarımızdan konuluyoduk annemde dinliyo ' işte piraye ay sonları hep bikaç gün paramız biter 7 tanesi 1 tl ye simit(ankarada belli bi saatten sonra elarabalı simitciler böyle kampanya yapardı:KK48:) alır yerdik 4 gün yerdik o simitleri hatırlıyomusun' diye anlatıyodu annemde sırıtıyo :KK67:

Şöyleki tek fark ben ünide okurken kardeşimde lisede okuyordu. Yani iki çocuk okutuyorlardı. Ama şuan ben mezun oldum kardesim tek okuyor artık. Tek aradan cıkan masraf bu yoksa gelirleri aynı
Yani cok abartı paralar veriyor ailen. Su zamanda 1000 liraya ev gecindiriyor insanlar. 3 bin tl ne demek ya. Kardeşiniz çok rahat yetisiyor. Univ. Bitip iş bulamazsa hayatın gerçek yüzüyle biraz zor tanışacak.
Evlendiğinde de herseyi ailenizden bekleyebilir. Yani bence cok cok yanlış. Benim eşim ankarada oturuyordu. Konyada yuksek lisans yapiyordu. Ayni zamanda çalisiyordu. Ve çogu zaman cebinde sadece okula gidecek yol parası kaliyordu. Yinede ailesinden yardim istemiyordu. Gerćekten taktir etmiştim. Kardeşiniz çok çok rahat yaşyor.

Yani cok abartı paralar veriyor ailen. Su zamanda 1000 liraya ev gecindiriyor insanlar. 3 bin tl ne demek ya. Kardeşiniz çok rahat yetisiyor. Univ. Bitip iş bulamazsa hayatın gerçek yüzüyle biraz zor tanışacak.
Evlendiğinde de herseyi ailenizden bekleyebilir. Yani bence cok cok yanlış. Benim eşim ankarada oturuyordu. Konyada yuksek lisans yapiyordu. Ayni zamanda çalisiyordu. Ve çogu zaman cebinde sadece okula gidecek yol parası kaliyordu. Yinede ailesinden yardim istemiyordu. Gerćekten taktir etmiştim. Kardeşiniz çok çok rahat yaşyor.
Ya bide babamın geliri öyle cok değil tamam iyi gecinilebilir bir para kazanıyor ama kardeşime o 3
Bini verince kendi eline
3 bin bile kalmıyor. Yinede bişey diyemiyorlar
Bide baya ac gözlü. Gecen diyoki babamın arabasını sattırıcam iyi bi araba aldırıcam mersedesin şu modeli var onu aldırıcam diyo. Bende dedimki sen salakmısın babamız fabrikatörde benimmi haberim yok

hak yiyen bir aile daha,kulturel durumunuza gore, evin pasasi bizi yaslaninca birakmaz gibi bir mantiklari mi var ailenin ?gerci bu olmasa bile tek sebep bir suru ornek var cevrede

Ya bide babamın geliri öyle cok değil tamam iyi gecinilebilir bir para kazanıyor ama kardeşime o 3
Bini verince kendi eline
Yanlış ya kardeşiniz kendi ayaklari üstünde durmayı bilmeli. 1.500 lira bile cokken bitti diye isteyebiliyor. Ben onparayi 2 haftada bitirsem utancimdan soyleyemem. Evde kuru ekmek yerim yinede para istemem. Kardeşiniz alişmıs rahatliga. Oyle yetiştigi icin ona normal geliyordur. Ama çok yanlıs yapiyor ailen. Sen açikal annene. Kendi ayaklari ustunde durmayi ogrenmesi lazim boyle yaparak ona iyilik yaptiginizi saniyorsunuz ama aslında yaptiginiz ona zarar veriyor. Kendi ayakalri ustunde durmayi bilmiyor. Her konuda size guveniyor. Parasini harvurup harman savuruyor. Evlenince ne yapacak biraz zora alismali falan de. Sana nasil gonderemeyiz dedilerse. Onada gonderemeyiz desinler. 2 3 ay bunu dedikten sonra oda daha tutumlu olmaya baslar umarim.

Bini verince kendi eline
Bide baya ac gözlü. Gecen diyoki babamın arabasını sattırıcam iyi bi araba aldırıcam mersedesin şu modeli var onu aldırıcam diyo. Bende dedimki sen salakmısın babamız fabrikatörde benimmi haberim yok
Kardeşin ileride evlense bu gidişle çalışmaz yine senin ailen geçindirir evi sanırım babam esnaf kendi işletmesi var ileride oğlum işlerimin başına geçer diye mi bekliyor.

Kardeşin ileride evlense bu gidişle çalışmaz yine senin ailen geçindirir evi sanırım babam esnaf kendi işletmesi var ileride oğlum işlerimin başına geçer diye mi bekliyor.
Haayır esnaf değil ya bi firmada calışıyor.

Yani öyle acındırmadımda:) 'anne fazla harcamış neden müdahale etmiyosunuz nası gecineceksiniz siz böyle nereye harcıyomuş bu kadar' dedim 'olsun rahat yaşasın ' cevapta.
Ay ben hic öyle anlatamadım yaşadıklarımı ama gecen bi arkadasım geldi üni anılarımızdan konuluyoduk annemde dinliyo ' işte piraye ay sonları hep bikaç gün paramız biter 7 tanesi 1 tl ye simit(ankarada belli bi saatten sonra elarabalı simitciler böyle kampanya yapardı:KK48:) alır yerdik 4 gün yerdik o simitleri hatırlıyomusun' diye anlatıyodu annemde sırıtıyo :KK67:

Kız erkek ayrımından ziyade küçük evlat muhtaçtır sendromu var bence ailende. Sen ona göre hep daha güçlü ve büyük oldun çünkü. Bence kendini acindirmaya başlasan iyi edersin. Sen de ailenin kaynaklarını kullanmaktan çekinme.

Arabayı ben kullanırım nerede ise gireceğim belli değil bana lazım olur ile başla bence.

Küçükler hep şımartılacak diye bir şart var galiba. Dua etsin ailende kardeşin iş açmasa başınıza.
İleride sorumsuz bir birey olacağı belli.

hak yiyen bir aile daha,kulturel durumunuza gore, evin pasasi bizi yaslaninca birakmaz gibi bir mantiklari mi var ailenin ?gerci bu olmasa bile tek sebep bir suru ornek var cevrede
Dıştan söylemeselerde olabilir öyle bi düşünceleri. Gerci kardeşim hiç sallamazda. bakmazda sanmıyorum. daha hala öyle düşünüyolarsa pes

X