Börekler Kıymalı, sebzeli banyolu midye börek (Buzluk böreği) - Nimet yufka sporsorluğunda

FAZLANAZLI

hak yerini buldu!
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2008
6.547
8.791
kategori açıklanır açıklanmaz onu mu yapsam bunu mu yapsam diye düşündüm hamur işleri ile aram çok olmadığı için fazla çeşitli bilmiyorum hem doyurucu bir şey hem görüntüsü güzel bir şey olsun istemiştim bu seferki tarifim pratik değil ancak no frosta atıp saklayabilir dilediğiniz zaman çıkarıp pişirebilirsiniz.

Malzemeler
  • 3 yufka
  • bir çay bardağından bir parmak eksik su
  • bir çay bardağından bir parmak eksik riviera zeytin yağı
  • üzerine bir yumurta sarısı
iç malzemesi
  • 200 gr kıyma
  • yarım yemek kaşığı salça
  • 1 su bardağı konserve bezelye
  • 2 orta boy havuç
  • 1 orta boy soğan
  • tuz, karabiber, pul biber
  • 3 yemek kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı

öncelikle içimizi hazırlayalım dilerseniz peynirli patatesli ya da dilediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz
  • havuçlarımızı küp küp doğruyoruz suda haşlıyoruz ben mikrodalga poşetine doğrayıp koydum 4-5 dk yeterli geldi kendi buharında pişirmiş oldum
  • soğanımızı yemeklik doğrayıp yağda kavuruyoruz
  • kıymamızı ilave edip kıyma suyunu salıp çekene kadar kavurmaya devam ediyoruz
  • salçamızı ekleyip biraz daha kavurup havuç ve bezelyemizi de ilave ediyoruz
  • baharatları ekliyoruz ılımaya bırakıyoruz

• yufkamızı önce ikiye daha sonra ikiye kestiklerimizi de ikiye kesiyoruz 4 tane ücgen elde etmiş oluyoruz

• yağ ve suyumuzu bir kaseye alıp sos olarak kullanıyoruz siz kendi bildiğiniz şekilde de bi sos hazırlayabilirsiniz

• üçgen yufkamızı önümüze alıp her tarafına yağ ve su karışımımızı sürüyoruz

• sivri kenarından geniş kenarına doğru büzüyoruz
  • kenarda kalan iki kanatı ortada üstü üste koyup lale gibi bir şekil elde ediyoruz
  • iç harcımızdan bir kaşık iç koyup sigara böreği gibi sarıyoruz
  • ve ters çeviriyoruz şeklimiz hazır

fotoğraflarım çok güzel olmamış her aşamayı göstermeye çalıştım kendim fotoğrafladım biraz zor oldu kusura bakmayın

bu şekilde tüm böreklerimizi sarıyoruz ve gelelim banyo kısmına bir süzgeçe böreklerimizi koyup musluk altında ıslatıyoruz ve tepsimize koyup birkaç saat buzdolabında bekletiyoruz bu aşamada isterseniz dondurucuya da koyabilirsiniz.

ben bir gece dondurdum sırf denemek amaçlı üstüne yumurta sarımızı sürüp çörek otu serpip fırına yolluyoruz

yarısı mideye gitti bile

domatesim yoktu sunumum biraz eksik kaldı

Eklentiler

• 20151002_101021-1.jpg
    99,7 KB · Görüntüleme: 186
Son düzenleme:

Ellerinize sağlık :) yarışmada başarılar :)

Ellerine saglik yarismda basarilar
teşekkür ederimm
Ellerinize sağlık :) yarışmada başarılar :)
teşekkür ederimmm
kokusu geldi burnuma

başarılar
kıymalı olduğu için akşam yemeğe hazırlamış oldum :) teşekkür ederim
Bu sefer işimi garantiye alacağım40 tarif olsun
her yere link paylaşacağım 40 olsun diye

tarifte gelmiş ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor
teşekkür ederim
Ellerinize sağlık, başarılar dilerim:)
teşekkür ederim
kiymali mi
offf bayiliriim ...ellerine saglik canim
gondersene bana 8-9 tane
hazır kurbandan kıyma yaptırmışken baktım malzeme elimde var eh dedim tamam akşama yemek tadında bir börek yapayım .. yollıyımda bi de 8-9 tane bah sen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…