kişinin kendi bedenini eleştirmesi

saryaalch

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2020
20
9
26
Arkadaşlar merhaba, yıllar sonra kendimi yine burada buldum. Büyüdüm ama bazı şeyleri aşamadım. Durum gittikçe daha kötü bir hâl aldı. Sizce ben mi anormalim yoksa zaman zaman kadınlar da kendini eleştiriyor mu? Benim kendimi eleştirmediğim gün yok. Aşkı bile erteler mi insan sırf bu sebepten. Açıklıyorum detaylıca, lütfen akıl verin bana. Ben kendimi bildim bileli beğenmiyorum. Zaman zaman insanların benimle ilgilendiğini anlıyorum fakat niye baksın ki bana, niçin benimle ilgilensin ki diyorum. Vücudumu beğenmiyorum belim biraz kalın bana göre saçlarım çok sert ve kuru, yağlı ve nemli durduğu günü hatırlamam bakım yapmama rağmen. Selülitlerim var, çatlaklarım var kalçamda diz arkamda, belimde vs. ki bunlar normal şeyler ama yok illa dert bana işte burnum çirkin, bu kez de diyorum ki burnumu yaptırmadan aşk istemiyorumm ve bu düşünceye körü körüne bağlıyım. Sonra vücut sivilcelerim var kalçamda, omuzlarımda bunları da sevmiyorum bir şeyler sürüyorum, kese yapıyorum geçmesi için. Yok kilom var, iç bacağım var, saçlarım dökülüyor gibi gibi gibi. Arkadaşlar ben bunları kafamdan atamıyorum, çok sevdiğim biri var o kadar dengesiz davranıyorum ki ona karşı ve uzakta o, şehrime gelmeme rağmen buluşmadım numaramı değiştirdim bunlar dışında da buluşmayı o kadar çok erteledim ki... kavga çıkardım her zaman ama benden bir an olsun vazgeçmedi. Bana iyi geleceğini ki iyi geliyor gerçekten, benimle hayatı paylaşmak istediğine inancım var. Ne yapmam gerek böyle saçma sapan nedenlerden dolayı yaşımı yaşayamıyorum, hayatı yaşayamıyorum. Kaç kez hazırlandığım halde dışarı çıkmaktan vazgeçtiğimi bilirim. Sevdiğim kişiye "benimle ilgilenmen için tek bir sebep bile yok" diyorum. Kendini yetersiz hisseden için üstüne alınacak suç bitmez, suçluluk bitmedikçe de yetersizlik hissi geçmez kısaca..

Yani ne diyelim şimdi biz. Kendini sev , aman herkes kainat güzeli mi falan . Zaten sana bunu defalarca söylemiştir çevren.
Hissettiklerin, düşündüklerin hayatını felç etme noktasına gelmiş. Ne zaman destek almayı düşünüyorsun? Kendin için bir adım atmalısın.

Memnun olmadığın ve değiştirmesi elinde olan konular için şikayet etmek yerine harekete geçebilirsin. Kilon varsa bunu vermek mümkün mesela. Ama şunu unutma hokka gibi bir burnun da olsa da içinde kendini eleştiren bir ses varsa hep yetersiz hissedeceksin. Terapist ve diyetisyenle ortak çalış ekonomin el veriyorsa. Güzel özgüvenli hissetmek önemli ama güzellik göreceli bir kavram unutma. Mesela kadınlar hep çok ince olmak ister ama bir çok erkek biraz kilolu kadınları daha çekici bulur gibi. Güncel güzellik kalıplarına takılma, kendini iyi hissetmek için adımlar at onay almak için değil. Bütçen yoksa youtube da psikolog ve diyetisyenlerin videolarından destek alabilirsin

Teşekkür ederim fakat sorun şu ki insanlar fiziğimi beğeniyor, boyum ve kilom orantılı ama kusur buluyorum ısrarla.. bunu aşamıyorum en basitinden kolumda birazcık kıl çıktı diye sevilmeye layık değilim şeklinde düşünüyorum. Terapi almalıyım dediğiniz gibi.. teşekkür ederim tekrardan

Kendini beğenmemek başka sevmemek başka. Kendimizi sevmeliyiz ya başka yolu yok ki. Mesela ben kendimi beğenirim ama ayaklarımı hiç beğenmem ama seviyorum elbette ayaklarımı. Çirkin bir evlat gibi bakıp gülüyorum vay tipsiz diyorum seviyorum yani gün boyu beni taşıyor minnet duyuyorum onlara :)
Kendine karşı hırçın gördüm seni, destek almalısın. Çocukluğun nasıldı çok mu eleştirildin?

bahsettiğim şey aslında farklı bir şey ama teşekkür ederim yine de. iyi geceler dilerim
İnsanlar çeşit çeşit. Fırsat verirsen üstteki üye gibi çirkinsen yapqcak bişey tık diyen de olur. Güzelim diyeceksin, memnun olmadığın elinde olan bir şey varsa onaracaksın. Mümkün olmayan şeyleri çok incelemeyeceksin, üzerinde durmayacaksın. Terapi almış gibi olacağın psikologlar var sana iyi geleni keşfet izle oku dinle. Podcast kanallarını keşfet dinle. En güzel yaşlarını bedensel imajına kadayı takarak geçirme zaman hızlı ve giden günlerin geri gelmesi mümkün değil. Bakımlı ol insani kusurları kabullen. Kıl herkeste var kesersin gider. Çıkarsa yine kesersin imkan olursa lazer yaparsın. Kendini sevmek zorundasın

Bunun sonu yok biliyorsun değil mi ?

Psikolojik destek alın. İstediğiniz dış görünüşe ulaşsanız bile tatmin olmayacaksınız gibi.

Merhaba ,
Tanrı İnancınız varsa böyle düşünmek yaratıcıya ayıp değil mi ? Birine bir hediye verseniz ve sürekli eleştirse ne hissedersiniz . Herşeyden önce sağlınız yerinde ve bunun için dua eden o kadar çok insan var .
Peki bir başka düşünce şekliyle bakarsak etrafınızda sevdiğiniz insanlar gercekten kusursuz mu ? Siz onları kusursuz ve çok güzel oldukları için mi sevdiniz ? En sevdiğiniz arkadaşınızı düşünün yada kardeşiniz burnun tam ortasında kocanman sivilce çıksa ondan nefret mi ediceksiniz ?
70 yaşına gelince kimse fıstık gibi kalmıyor ,ama birbirini seven insanlar 70 yaşındada sevgiylebakıyor
Yürekten sevmek yüreğini sevebilmek önemli ama önce kendini sevmeyi ögrenmelisin . Bence her insan kendini sever ,küçük bir örnek vereyim mesala ben seni dışarıda görsem ve eleştirsem üzülürsün ama kavga etigin sevmediğin başka bir insanı elrştirsem üzülmessin hatta içten içe hoşunabile gidebilir insanız .
Senin öncelikle üzerinde düşünmen gereken herkes gibisin hiç kimseden bir eksiğin yok gayet normalsin sana doğan çücel oglunun içimizdeki çocuk kitabını öneriyorum orda verilen duygularımın günlügü ödevini yapmanı tavsitye ederim ihtiyacın olan yek şey kendini tanımak ve kabullenmek .

1-Saçlarının kuru olması,yağlı olmasından çok daha iyidir.Yağlı olsaydı bu sefer neden yağlı diye kafaya takacaktın.
2-Çatlak her kadında olur mesela ben zayıf biriyim vücudumda bir tane yağ yok.Çatlaklar kilo alıp vermelerden veya boy uzamasından kaynaklanan insanı bişey.Mesela benim asla gözüme batmıyor çokta güzel duruyor.Selülit kilo verdiğinizde giden bir şey.Çaresi var yani.
3-Saç dökülmesi az veya çok herkeste olan bişey vitamin veya gerekli şampuan,yağlarla bunu aza indirebilirsiniz.Saçı dökülmeyen tek bir insan yok bu dünyada.Kirpiklerimiz,kaşlarımız,vücuttaki kıllarımız düzenli olarak dökülürler.
4-Burnunuzu beğenmiyorsanız estetik yaptırın,para biriktirip yapabileceğiniz bir şey.
5-Obez değilseniz kilonuzu halletmek çok kolay.

Ama sorun bunlar değil sizin bunları bile halletseniz takacağınız şeylerin olması.Ben de eskiden sizin gibiydim ergenlik dönemindeyken ama.Mesela burnumu yaptırmak için doktor doktor gezdim bir tanesi bile yapmaya kıyamadı hiç bir sorun yok yapma dediler zaman geçtikçe burnumun güzelliğini anladım.Mesela benim saçlarım çok gür keşke dökülse seyrek olsa derim.Ya herşeyi kenara bırak bu dünyada kusuruz insan yok herkesin bir kusuru var ve kusurlarla güzeliz.Takma bu kadar kafanı.Ben de senin gibiydim ama ergenliğim geçince kendime geldim.

Genellikle ailenin eleştirdiği çocuklar özgüvensiz olur özellikle dış görünüşü konusunda nerden biliyorsun diye sormayın.

Senin kendinde kusur gördüklerini, hayatındaki kişi eğer doğru kişiyse onları öyle güzel görüyor ki. Kendine güven ilk önce.

Kendiniz de estetik olmadan da değiştirebileceğiniz durumlar var aslında. Kilom var demişsiniz spor yapabilirsiniz bu aynı zamanda vücudunuzda ki sivilcelerden de kurtulmanıza olanak sağlar. Ne güzel sizi olduğunuz gibi seven biri var. Onun kıymetini bilin bence. Tabi siz de seviyorsanız eğer şans verin. Kendinize bu kadar küsmeyin. Bunlar her mükemmel görünen kadının başından geçen şeyler. Hepsinin çözümü var en azından. Ama ben böyleyim diyip depresyona girmek doğru değil çaba göstermelisiniz.

Siz bir insansınız bence bunu unutmuşsunuz. Anlattıgınız şeyler her insanda olan şeyler. Bu kadar kafayı takmaya gerek var mı? Yap saçını makyajını , giyin , çık gez. Bunlarla ömür geçmez.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…