Kim ödemeli?

Hâlâ duygu sömürüsü,sizi çok iyi çözmüşler,bu işin sonunda ya altından vazgeçecek ya da kredi çekip okul taksidini ödeyeceksiniz.Gozunuzden perde kalksın ebeveynleriniz çok kötü insanlar, hırsızlar.
Sorunları çözme şekilleri hep çocuklar fedakarlık yapsın,Siz dünyayı serseniz yine tatmin olmazlar,işin kötüsü kardeşlerinizide size karşı dolduruyorlar,nasıl yani demeyin altını ödemek için koydukları şartlar onun eğitim hayatı için sıkıntılı, inat edip" hem çalışır hem okurum borcumu öderim ,ablama yaptığınız cok ayıp" dese ne âlâ,ama demeyecek bu hikayede kurban rolüne bürünecek ve sizin üstünüze oynayacak.....

Evet çalışsın kendi ödesin gibi. Okul parasını peşin istiyorlar (bankayla anlasirsan aylık taksit oluyor) ama tabi o kredi de sadece bana çıkar. Kredi çekecek biri olmadigindan dondursun birikim yapsin öyle odensin diyorlar
Duygu sömürüsü yapıyorlar yani. Okey de Çekil aradan karışma kendileri düşünsün artık her sömürüye inanma böyle

Odemeyecegimi söyledim, borç bulmaya çalışacaklar. Hep sen hep sen olmaz zaten dediler. Bir şey demedim. Ancak MS hastası olan kardeşimin okulunu donduralim dediler. Ama ben yine de diplomasi olsun istiyorum. Mezun olunca benim alanimda iş bulabilir. Atanirsa eğer. Ben de zaten 1 senesi kaldı, dondurmak ne demek dedim.
İnanılmaz bir plan. Anne babanız size duygu sömürüsü yapıyor resmen. Bırakın ödemeyin sakın. Ya ödesinler ya da kardeşiniz çalışsın. Mecbur hayata bi şekilde alışacak. Anne babanız için kuruş harcamam ben olsam size sormadan altınlarınızı harcadıktan sonra

Odemeyecegimi söyledim, borç bulmaya çalışacaklar. Hep sen hep sen olmaz zaten dediler. Bir şey demedim. Ancak MS hastası olan kardeşimin okulunu donduralim dediler. Ama ben yine de diplomasi olsun istiyorum. Mezun olunca benim alanimda iş bulabilir. Atanirsa eğer. Ben de zaten 1 senesi kaldı, dondurmak ne demek dedim.
babanin arabasinin ust model olmasi daha onemliyse öyle yapsınlar. bu senin sorumlulugun degil. belki daha bile iyi olur, babasının ne oldugunu gormus olur senin gibi atansa bile senin gibi kendi hayatini hice sayip tum parasini babasınin sorumluluklarina hibe etmez.
ayrıca dunya kardeşlerinin uzulmeyecegi, kirilmayacagi sterillikte bir yer degil. atansa bile binlerce memur gibi isini sevmeyebilir, mobbinge ugrayabilir, amirini sevmeyebilir, mal mal insanlari arasinda sıkılabilir, hastaligi yüzünden dişlanabilir, sevdigi insan tarafından sevilmeyebilir, dost kazigi yiyebilir, es diye seçtiği kişinin ailesi hastalığından ötürü onu dislayabilir...
nasil ki sen, ben, diger yorum yazanlar... herkes hayatinin bazi donemlerinde yogun stres yasiyorsak kardesin de yasayabilir. buna engel olmaya calisman beyhude.
o okulu yazarken ne dusunuyorlardi? madem baban odeyemeyecek neden "bir sene daha hazırlan" demedi? senin hayatina 4 yıllık bir ipotek kurmak miydi kaydolurken planlari?
hic vicdan azabi hissetme. gerekirse baban model düşürsün yollasin, kendi cocugunu kendi düşünsün..her an kardeslerini kollayamazsin. hayatin akisina aykiri

Hâlâ duygu sömürüsü,sizi çok iyi çözmüşler,bu işin sonunda ya altından vazgeçecek ya da kredi çekip okul taksidini ödeyeceksiniz.Gozunuzden perde kalksın ebeveynleriniz çok kötü insanlar, hırsızlar.
Sorunları çözme şekilleri hep çocuklar fedakarlık yapsın,Siz dünyayı serseniz yine tatmin olmazlar,işin kötüsü kardeşlerinizide size karşı dolduruyorlar,nasıl yani demeyin altını ödemek için koydukları şartlar onun eğitim hayatı için sıkıntılı, inat edip" hem çalışır hem okurum borcumu öderim ,ablama yaptığınız cok ayıp" dese ne âlâ,ama demeyecek bu hikayede kurban rolüne bürünecek ve sizin üstünüze oynayacak.....
bence hem altindan vazgececek hem de kredi cekip okul taksidi odeyecek.
ve yarin bir gun mutlaakaaaaa "yapmasaydin" denecek

Altın yapıyordum. Gram veya çeyrek yerlerini biliyorlardı. Ama asla aklıma gelmezdi izinsiz alınacağı öğrenince dondum kaldim
Hiç iyi niyetli bir davranış degil ben geri verileceğini de düşünmüyorum. Kardesleirnizin okul masrafını siz neden karşılıyorsunuz. Elbet bir işe girip çalışacaklar ömür boyu onlara siz bakamazsiniz yaz tatilindeyiz part time bulabilirler işi de baban neden taksitleri ödemediğini sorarsa da bir yıllık peşin ödediğini ( altınlarla) söylersin

Arkadaslar gerekenleri yazmislar da benim anlamadigim.anneniz calisiyor babanizin da maasi var ama çocukların taksitleri sizde, eve de destek oluyorsunuz ee anne babanin calistigi nereye gidiyor? Yani babanizin tum maasi krediye gitmez hic bir banka maasin yuzde yuzune el koymaz, anneniz icin onunki anca ev geçimine gider demissiniz eee babanin gorevi ne burada?
Yani bence babanizin baska harcamalari var anne babaniz size yüklenmiş 3 senedir
Bu saatten sonra para vermeyin verecekseniz de market fatura vs destek olun
Kalaniyla da eger altin alıyorsanız banka kasasi tutun senelik bir ücreti var onu odersiniz ya da bankada birikim hesabi acabilirsiniz ufak tefek makas araliklarini düşünmeyin birikim birikimdir, cok ince hesaplara girmemenizi tavsiye ederim. Ya da ceyizlik seyler alın taksite böldürüp ödeyin. Mesela siz de ehliyet alin, hatta arabanizi da alin
Yani bundan sonra kendinize harcayın.

İnanılmaz bir plan. Anne babanız size duygu sömürüsü yapıyor resmen. Bırakın ödemeyin sakın. Ya ödesinler ya da kardeşiniz çalışsın. Mecbur hayata bi şekilde alışacak. Anne babanız için kuruş harcamam ben olsam size sormadan altınlarınızı harcadıktan sonra
Çok özür dilerim ama babanız neden dünyaya getirdiği çocuğun okul parasını en azından bir yıl ödemeyi düşünmüyor

benim anlamadigim.anneniz calisiyor babanizin da maasi var ama çocukların taksitleri sizde, eve de destek oluyorsunuz ee anne babanin calistigi nereye gidiyor?
buna ben de sasirdim. çocukların hastanesi, okulu ve evin mutfak masrafları konu sahibinde
evin mutfak masrafları, hastane masrafları, kardeşlerimin okul ücreti olsun ben ödedim
kira odemiyorlar, kendi evleri.
eee, bir evin baska ne masrafi var ki mutfagi ciktiktan sonra? faturalar var ama olsun 3 bin.
kalan nerede? nereye gidiyor annenin ve babanin paralari?

Yaklaşık 3 yıldır işte çalışıyorum,( asgari ücretin 2.5 katı kadar maaş alıyorum) Aile evinde yaşadigim için kira fatura derdim yok.Ancak evin mutfak masrafları, hastane masrafları, kardeşlerimin okul ücreti olsun ben ödedim. ( Okul ücretleri yaklaşık olarak maaşımın yarısı ediyordu) her neyse 3 yılda giderlere rağmen 200k para biriktirmistim. Ancak benim rızam olmadan o paranın alınan yeni arabaya harcandığını öğrendim. Kavgalar ettik. Onlara her ay yardımda bulunmasam o parayı seve seve vereceğimi ancak zaten her ay yardımda bulunduğum için o paranın izinsiz alınmasına çok kızdıgimi soyledim. Bana borç olarak o paranın alındığını soylendi. Yani şu an aylık yatan maastan başka hiçbir şeyim yok. Kardeşlerimin okul ücretlerinin fiyatı güncellenmiş yaklaşık olarak aylık 21k gidecek. Babam kardeşlerimin çalışmasını istiyor.Ama ben istemiyorum. Çünkü kardeşimlerimden biri MS hastası ve diğerinin de özgüven eksikliği var. Birisi bir şey dese çok üzülür, kendini yıpratır ve çok naif. Hayatında hiç çalışmadı. Zaten son senesi atanıp kendi mesleğini yapsın istiyorum. Ben de eğer yeni araba alinmasaydi bu borçların rahat bir şekilde ödeneceğini söyledim. Ki araba borcuna girmeden kendilerini uyarmistim. Okul ücretlerinin artacağını soylemistim. (Birikimlere rağmen borç alındı para yetersizdi) Ve bu okul masrafları eklenince babam çok zor durumda kalacak gibi. Sizce ne yapmalıyım? O kadar kararsızım ki. Bir yanım öde diyor bı yanım birikim yap diyor zaten bir şeyim kalmadi. Babamın maaşı araba borcuna gidiyor. Annemin maaşı da ancak geçinmeye yeter.
Onlar senin kardeşin, çocuğun değil. Bütçe planlamasını yapacak olan baban ve annendi. 200 bini de unut. Madem para biriktiriyorsun ne demeye kendi hesabında tutmazsın ki? O para gelmez gelse de çerez parası olur geçmiş olsun

Kardeşiniz öz güvensiz diye niye kıyamıyorsunuz? Kendi işini nasıl yapacak? Bir sene sonra öz güven güncellemesi gelmeyecek. Öz güveni yaş ilerledikçe kazanmak daha zor. Şu anda mağaza bile olsa girsin, çalışsın bir yerde. Öz güvensizi işe de almazlar. Alınsa da adapte olmada zorlanır.

Vakıf üniversitesini tercih eden parasını da düşünsün. Tatilde çalışsın.

200 bini ödemeye başlamadan zırnık koklatmazdım ben olsam. Size sormadan çalmışlar paranızı resmen. Üstelik araba gbi gayet keyfe keder bir iş için harcamış.
Babanız siz evlenmeden ayrı eve çıkmadan altınlarınıza çökmek istemiş resmen.
Bir kuruş vermeyin. Kardeşinizin hastalığı işi gücü sizin değil babanızın meselesi. Araba peşinde koşacağına çocuklarını düşünseydi

kimsenin cebinden veya cüzdanından izinsiz para almam. Alınmasını da doğru bulmam. Aldıysan da söylersin.
Evinden, dolabından herhangi bir özel eşya.
İzinsiz alınmamalı. Lütfen çocuklarınızı da, buna özen göstererek yetiştirin.
Bu alışkanlık farklı yönlere gidebilir.
Kusura bakmayın ama göz göre göre hırsızlık yapmışlar.
Aldıktan sonra bile söylememişler anladığım kadarıyla, siz rastgele farketmişsiniz.
Üzgünüm ama borç filan değil, giden gitmiştir.
Arabaya binip gezin durun bari bundan sonra.. sizin paranızla alındı ne de olsa :)

40 bin civarı maaş alan yetişkin bir kadınsın, ayrı eve çıksan kiranı çok rahat öder, eline kalan parayla da geçinirsin
neden hala ailenle yaşıyorsun ?
belli bi yaştan sonra maddi imkan el veriyorsa mutlaka aile yanından ayrılmak lazım, kadın erkek hepsi için geçerli
bi de kalkmışsın kardeşlere ebeveyn rolü oynuyorsun. neden ? sen mi doğurdun ?
bu devirde fiziki altın evde tutulur mu ? banka hesaplarındaki makas kuyumcularda yok mu sanıyorsun ?
finansal beceri yönünden yetersiz buldum seni kusura bakma
evde tuttuğun altını baban çalmasa bile gelir başka hırsızın biri çalar gider
demek ki önemli olan ne kadar kazandığın değil, kazandığını ne kadar iyi yönettiğinmiş
ben sana bişey diyim mi bugün senin paranı ÇALAN ailen yarın öbür gün kardeşlerin için yaptıklarına da YAPMASAYDIN derler veya SEN NE YAPTIN Kİ derler
bir an önce kaç bu aileden .

çok güzel yazmışsınız, tamamına katılıyorum.
3-5 makas aralığından kaçarken, 200k dan olmak. gerçekten akıl alır gibi değil.
Her zaman söylerim, ne kadar kazandığın kadar, ne şekilde harcadığın da önemli.
Evde yüklü miktar nakit ya da ziynet bulundurmak, oldukça riskli.
Bakın en yakın aile üyesi bile hırsız çıkabilir, ama aileniz olduğu için kondurmazsınız.

buna ben de sasirdim. çocukların hastanesi, okulu ve evin mutfak masrafları konu sahibinde
kira odemiyorlar, kendi evleri.
eee, bir evin baska ne masrafi var ki mutfagi ciktiktan sonra? faturalar var ama olsun 3 bin.
kalan nerede? nereye gidiyor annenin ve babanin paralari?
Ev kira, bize ait demedim ki. Benim kira derdim yok dedim. Yani kirayı babam karşılıyor. Araba borcu aylık 30/35k dendi bana

Arkadaşlar yeterince yazmışlar zaten tekrar yazmaya gerek yok da,

Bu gereksiz ve anlamsız fedakarlıkla geleceğin psikiyatri hastası adayısınız. İleride zorunuza gidecek çok şey olacak. Fedakarlığınızın size dönüş şekli hiç hoşunuza gitmeyecek. Bu yüzden bir an önce yaptığınız hatalardan vazgeçin, kendinizi düşünün.

Bir ailede gözden çıkarılan ilk kişi o ailenin en fedakar kişisidir. Yarın öbürgün bir şeye ihtiyacınız olsa kimse ardına dönüp bakmaz. Kardeşlerim öyle yapmaz deme, başına gelince anlarsın. Okulu dolduralım demeleri tamamen duygu sömürüsü. Yarın öbürgün senin yüzünden okula gidemedim bile diyebilir kardeşin veya anne babanız diyebilir, yumuşak karnınızdan vurmuşlar sizi

X