Kim ödemeli?

Siz kardeşlerimizin anne babası değilsiniz. Yapılanların haksızlık olduğunu düşündünüz mü?

Bırakın kardeşleriniz çalışsın, babanız yarın bir gün sen çalıştırmadın, senin yüzünden diyecek. Ne kadar erken iş hayatına atılırsalar o kadar kolay hayata adapte olurlar.

Kardeşlere çalışın diyince ne diyecekler merak ediyorum. Tahmin etsemde 😬

Artık para konusundan zorlandığınızı söyleyin. Herkes elini taşın altına koysun.

Maddi desteği azaltın. Ve olacakları görün.

Siz kardeşlerimizin anne babası değilsiniz. Yapılanların haksızlık olduğunu düşündünüz mü?

Bırakın kardeşleriniz çalışsın, babanız yarın bir gün sen çalıştırmadın, senin yüzünden diyecek. Ne kadar erken iş hayatına atılırsalar o kadar kolay hayata adapte olurlar.

Kardeşlere çalışın diyince ne diyecekler merak ediyorum. Tahmin etsemde 😬

Artık para konusundan zorlandığınızı söyleyin. Herkes elini taşın altına koysun.

Maddi desteği azaltın. Ve olacakları görün.
Cok fena ve tüm yaptığı fedakarlıklar için yapmasaydın cevabı verilecek.

E bu bildiğin hırsızlık. Zaten altınlarını neden evde tutuyorsun ki hırsızlığı var yangını var vs? Kendi banka hesabında tut.Bir de kardeşlerin evet çalışması gerekiyorsa çalışmalı. Sonsuza kadar evde mi yatacaklar? Sen karışma zaten sen onların ebeveyni değilsin. Eve de bu kadar maaş bağlama.

Cok fena ve tüm yaptığı fedakarlıkları yapmasaydın cevabı verilecek.

Biliyorum. Ve en klasik cümle " ne yaptın ki sanki, para verdinde bir şey mi oldu. Para kesilince dünyanın en kötü evladı/ ablası olacak.

Benim eşim ünide okurken burslarindan (kp para yollamazmış) para ayırır askerdeki erkek kardeşine harçlık yollamıs. Yıllarca amip beyinliyi besledi. Maaşı eşimden fazla olduğu dönemde bile para yolladı bekarken. Evlenince para gelmeyince sen ne yaptın ki oldu, kötü abi oldu. Sadece işi düşünce arar hala Allah'tan kocam akıllandı.

Benim Ailem bana zarar veriyor isimli konumu oku ve ibret al
Kaldı ki kimse benden izinsiz evimden çöp bile almazdı
Ben sana gelecekten yazıyorum gibi düşün, kardeşlerin ilk işlerine gelmeyen durumda yapmasaydın banane ve ya mecbursun bizim ihtiyacımız vardı başıma kakıyorsun ne yaptın ki diyecekler, annen baban sen çok fedakar davrandın senin ‘hatan’ diyecekler
Sen kafanı duvarlara vurduğunla kalacaksın
Şimdi senden iyisi yok paranı yiyorlar bir kere verme bakalım bir kere kendine yatırım yap neler yaşayacaksın sen ben bunu hak ettim mi diyeceksin, cevap evet insan kendi hakkını korumazsa kimse korumuyor
Baban resmen paranı çalmış izinsiz almak çalmaktır

Yaklaşık 3 yıldır işte çalışıyorum,( asgari ücretin 2.5 katı kadar maaş alıyorum) Aile evinde yaşadigim için kira fatura derdim yok.Ancak evin mutfak masrafları, hastane masrafları, kardeşlerimin okul ücreti olsun ben ödedim. ( Okul ücretleri yaklaşık olarak maaşımın yarısı ediyordu) her neyse 3 yılda giderlere rağmen 200k para biriktirmistim. Ancak benim rızam olmadan o paranın alınan yeni arabaya harcandığını öğrendim. Kavgalar ettik. Onlara her ay yardımda bulunmasam o parayı seve seve vereceğimi ancak zaten her ay yardımda bulunduğum için o paranın izinsiz alınmasına çok kızdıgimi soyledim. Bana borç olarak o paranın alındığını soylendi. Yani şu an aylık yatan maastan başka hiçbir şeyim yok. Kardeşlerimin okul ücretlerinin fiyatı güncellenmiş yaklaşık olarak aylık 21k gidecek. Babam kardeşlerimin çalışmasını istiyor.Ama ben istemiyorum. Çünkü kardeşimlerimden biri MS hastası ve diğerinin de özgüven eksikliği var. Birisi bir şey dese çok üzülür, kendini yıpratır ve çok naif. Hayatında hiç çalışmadı. Zaten son senesi atanıp kendi mesleğini yapsın istiyorum. Ben de eğer yeni araba alinmasaydi bu borçların rahat bir şekilde ödeneceğini söyledim. Ki araba borcuna girmeden kendilerini uyarmistim. Okul ücretlerinin artacağını soylemistim. (Birikimlere rağmen borç alındı para yetersizdi) Ve bu okul masrafları eklenince babam çok zor durumda kalacak gibi. Sizce ne yapmalıyım? O kadar kararsızım ki. Bir yanım öde diyor bı yanım birikim yap diyor zaten bir şeyim kalmadi. Babamın maaşı araba borcuna gidiyor. Annemin maaşı da ancak geçinmeye yeter.
Esimde sizin gibi babasina arabalar almis büyük paralar yedirmiş sonuç nankörlük kardeslerini okutmus sonuç nankörlük dugunde bile kurus destek olunmadi evimde bir kürdan çöpleri dahi yok daha da bizden beklenti içindeler seninde bi hayatın var unutma kardeşlerinin ebebeyni sen değilsin

Esimde sizin gibi babasina arabalar almis büyük paralar yedirmiş sonuç nankörlük kardeslerini okutmus sonuç nankörlük dugunde bile kurus destek olunmadi evimde bir kürdan çöpleri dahi yok daha da bizden beklenti içindeler seninde bi hayatın var unutma kardeşlerinin ebebeyni sen değilsin
En değersiz olan en çok yapan oluyor, aile artık fedakar kişiyi evlat olarak değil kendi ebeveynleri olarak görmeye başlıyor
Veya bilerek öyle yetiştiriyorlar normal bir anne baba sen kendin için biriktir der zaten, çok zorunlu haller yoksa
Bu hikayelere dayanamıyorum çok üzülüyorum ben de yaşadım aklım başıma geldi ama en acı bedelleri ben ödedim en ağır sözleri ben duydum yapmasaydın oldu, vermeseydin sen de akıl yok neden verdin oldu

Siz ailenize destekte bulunurken ayrıca kendinize yaptığınız birikim size sormadan alındı öyle mi?
Zaten gereğinden fazla destek çıkıyormuşsunuz. Erkek yapsa bunu ileride evlenince de mi böyle olacak diye söylenirler. Birden kesin bağınızı. Kardeşlerinize yardımcı olmak istiyorsanız gizliden harçlık verirsiniz. Ev içinde normal bir şekilde katkıda bulunun. Babanız bildiğiniz sizi soymuş.

Yaklaşık 3 yıldır işte çalışıyorum,( asgari ücretin 2.5 katı kadar maaş alıyorum) Aile evinde yaşadigim için kira fatura derdim yok.Ancak evin mutfak masrafları, hastane masrafları, kardeşlerimin okul ücreti olsun ben ödedim. ( Okul ücretleri yaklaşık olarak maaşımın yarısı ediyordu) her neyse 3 yılda giderlere rağmen 200k para biriktirmistim. Ancak benim rızam olmadan o paranın alınan yeni arabaya harcandığını öğrendim. Kavgalar ettik. Onlara her ay yardımda bulunmasam o parayı seve seve vereceğimi ancak zaten her ay yardımda bulunduğum için o paranın izinsiz alınmasına çok kızdıgimi soyledim. Bana borç olarak o paranın alındığını soylendi. Yani şu an aylık yatan maastan başka hiçbir şeyim yok. Kardeşlerimin okul ücretlerinin fiyatı güncellenmiş yaklaşık olarak aylık 21k gidecek. Babam kardeşlerimin çalışmasını istiyor.Ama ben istemiyorum. Çünkü kardeşimlerimden biri MS hastası ve diğerinin de özgüven eksikliği var. Birisi bir şey dese çok üzülür, kendini yıpratır ve çok naif. Hayatında hiç çalışmadı. Zaten son senesi atanıp kendi mesleğini yapsın istiyorum. Ben de eğer yeni araba alinmasaydi bu borçların rahat bir şekilde ödeneceğini söyledim. Ki araba borcuna girmeden kendilerini uyarmistim. Okul ücretlerinin artacağını soylemistim. (Birikimlere rağmen borç alındı para yetersizdi) Ve bu okul masrafları eklenince babam çok zor durumda kalacak gibi. Sizce ne yapmalıyım? O kadar kararsızım ki. Bir yanım öde diyor bı yanım birikim yap diyor zaten bir şeyim kalmadi. Babamın maaşı araba borcuna gidiyor. Annemin maaşı da ancak geçinmeye yeter.
200bin nerde duruyordu, evde mi? size ait olan bişeyi nasıl aldılar, bankada değil miydi, ya da TL de mi tutuyordunuz?

Evin en çok gideri mutfak masrafı ve okul giderleridir zaten. Anne babanız ne ödüyor peki? Babanız neye güvenerek araba yeniliyor kaldı ki bu arabayı siz kullanmıyorsunuz aktif olarak. Ben sizin yerinizde olsam direk kendime araba alırım. Aileme de borcum var derim. Çok beklentileri varsa faturalardan birini öder geçerim.

Aileniz zaten baştan maddi yönden sömürmüş.
Ha çocuğuna dersin ki katkın olsun istiyorsan evin küçük bir giderini karşıla ama size ebeveyn gibi okul ücreti, mutfak masrafı gibi yüksek her şey yüklenmiş.
O aileye güvenip bir de evde para saklamışsınız.
şu saatten sonra bankada para biriktirip kimseye de biriktirdiğimi söylemezdim sorana masraflara zor yetiyorum derim ve masraflarında bi kısmını bırakırdım.

Ayrıca özgüveni düşük dediğiniz kardeşinizi çalıştırmak istememenizi anlayamadım. Bugün olmasa yarın çalışacak özgüven kendi işini yapınca düzelen bir şey değil bırakın çalışsın. Siz de para kazanınca annelik rolüne girmişsiniz. Kendinize zarar verirsiniz onlar sizin çocuklarınız değil.

En değersiz olan en çok yapan oluyor, aile artık fedakar kişiyi evlat olarak değil kendi ebeveynleri olarak görmeye başlıyor
Veya bilerek öyle yetiştiriyorlar normal bir anne baba sen kendin için biriktir der zaten, çok zorunlu haller yoksa
Bu hikayelere dayanamıyorum çok üzülüyorum ben de yaşadım aklım başıma geldi ama en acı bedelleri ben ödedim en ağır sözleri ben duydum yapmasaydın oldu, vermeseydin sen de akıl yok neden verdin oldu
Evet öyle oluyor maalesef o yuzden hayatinizda ki rolün ne olduğunu iyi kavramak lazim dünyaya gelmeyi bizler istemedik ebebeynlerimiz fedakarlik yapmak zorunda bizler degil

iliğine kemiğine kadar faydalanmişlar zaten.bir de üstüne vicdan yapiyorsun.ailen iyilikten anlamayan pişkin bir aile bana kalırsa.yaptıkları çok ayıp.ödemeyin.kendinizi de suçlu hissetmeyin.bırakın onlar suçlu hissetsin.bir insanın bu kadar üstüne gelinmez.resmen kurban bellemişler ailede sizi.

Artık hiçbir ödemeye karışma senden maksimum derecede faydalandılar zaten hertürlü
sadece mutfaga yardım edersin bir miktar.
Bu evde para vermeden duramazsın derlerse de çeker gidersin ayrı ev tut. Paranı çalmışlar resmen. Ayıp be

Öncelikle ailenizde herkesin rolünü üstlenmişsiniz. Birçok harcamayı üstünüze alarak babanızın rolünü almışsınız. Kardeşleriniz yerine düşünerek onların rolünü de alıyorsunuz. Bu çok büyük bir yük. Hem size hem ailenize. Birinin yapması gereken görevi onun yerine yaparsanız ona iyilik yapmazsınız. Aksine ona bu görevi yapmayı unutturursunuz. Eminim iyi niyetle yaptınız ancak artık vazgeçmelisiniz.

Herkese rolünü geri verin bana kalırsa. Kardeşleriniz yerine düşünmeyin. Çalışmak istiyorlarsa çalışsınlar istemiyorlarsa bunu kendileri söylesinler. Babanız harcamaları artık kendi üstlensin ki düşünerek para harcamaya başlasın. Okul ücretleri artacakken araba almasına kızmışsınız. Ama yıllardır sizin üstlendiğiniz bir ücreti neden düşünsün ki? Eğer harcamaları ona bırakırsanız düşünmeye de başlayacaktır. Babanızın rolünü alıp evin bütçesini ona hatırlatmayın. Bırakın zorluk yaşasın, gerekirse ödeyemesin, siz olmadan yaşamayı öğrensin. Böylece ihtiyacınız olduğunda baba rolünü unutmuş bir babanız olmasın yanınızda.

Kendi hayatınıza, hobilerinize harcama yapın bana kalırsa. Ödenecek borçları düşünerek kendinizden kısmayın. Sizin paranız olmadan yaşamayı öğrenmeleri lazım çünkü. Siz kendinize harcamadıkça hep onlara vereceksiniz ve asla öğrenemeyecekler. Ve öğrenemedikleri sürece de ya siz evden çıktığınızda çok büyük zorluk yaşayacaklar ya da siz evden asla ayrılamayacaksınız. Döngüyü kıracak olan sizsiniz.
Baba rolünü babanıza vermelisiniz kısmı o kadar doğru ki. Yarın sizin de babaya ihtiyacınız olduğunda kimseyi bulamayacak oluşunuzu da ben eklemek isterim.

Paranı çalmışlar resmen sizin hiç kendi hayaliniz hayatınız yokmu ileride evlilik vs.düşünmüyormusunuz?
Kardeşlerinizin eğitim iş hayatını anne babanız düşünmeli siz değil.
Bari bundan sonra kendinize yatırım yapın ailenize söylemeyin babanız kendi keyfinde sizi kullanıyor.

X