Kilo vereceğime dair inancım çok düşük. Ama bu kilolu halimle ben ben olmaktan çıktım artık.

Diyetisyen ile çalıştığınız zaman spora da çok gerek olmuyor 🫣 yardımcı da tuttunuz mu tamamdır. Yükünüz hafifler.

bu arada 75 kilo az diyenlere bakmayın siz. bizim boyumuzda 44-46 bedene tekabül ediyor. kilo verin eşinize ve çevrenize kapak olsun.

bi komşum var yıllardır 70-75 lerdeydi. o da öğretmen. iki sene oluyor bi kilo verdi. inanın duruşu değişti. daha güler yüzlü, özgüvenli oldu. öyle 36 beden de değil. 38-40 beden arası ama ona yakıştı. yakında kızını evlendirdi düğün elbisesi çok yakışmıştı, çok güzel olmuştu. kilolu haliyle olsa eminim o kadar güzel ve özenli olmazdı.

Sen her şeyi başarırsın öğretmen olmuşsun yazdıklarından güçlü akıllı bir insan olduğun belli moralini topla kilon çok değil ama her streste yemeğe sarılma kendine vakit ayır yarım saatde olsa o yürüyüş bandına bin 🙏inşallah her şey çok çok güzel olur sizin için mucizeler olur hayatınızda yüzünüz hep Güler

Rahatsızlık yüzünden birkaç ay içerisinde 35 kilo almayı başarmış birisi olarak sıkıntınızı çok iyi anlıyorum. Muhtemelen derin bir umutsuzluk içerisindesiniz ama siz isterseniz böyle gitmek zorunda değil.
Öncelikle bu süreci "kilo verme" ya da "diyet" şeklinde adlandırmaktan vazgeçerek daha sağlıklı yaşamak için yapmak zorunda olduğunuzu anlamanız lazım. Burada yaptığınız hatalardan birisi de evdekilerin kaprislerine ve yemek seçmelerine fazla takılmanız ve dolayısıyla şu anda bedeninizin acil ihtiyacı haline gelen bakımı göz ardı etmeniz. Beslenmenizi değiştirmeniz gerekiyorken sizin ihtiyacınız olan ve pişirebildiğiniz yemeklere kapris yaparak yemiyorlar mı? diledikleri kadar yememeye devam etsinler o halde. acıktıklarında buzdolabını açıp istediklerini kendileri yesinler.
Biraz acımasız olmazsanız sizi şu andaki durumdan kimse kurtamaz.
Bir de bu süreci uzman eşliğinde sürdürmeyecekseniz de en azından aile hekiminizden tam bir kan tahlili rica ederek vücudunuzun vitamin ve mineral eksikliklerini gidermenizde yarar var. bu eksiklikler de kilo kontrolü ve metabolizma hızı gibi birçok hususa doğrudan ya da dolaylı olarak etki ediyor.
Benim kilo verme sürecimde kendime dair fark ettiğim şeylerden bi tanesi şu oldu: 35 kilo fazlamın olduğunu ve birkaç ay içerisinde vermem gerektiğini kendime dikte ettikçe daha fazla strese girerek derin bir depresyona sürüklemiştim kendimi. beslenmemi değiştirip 3-4 kilo verdikçe kendimi daha iyi hissetmeye başladım ve kilo veremesem bile "olsun, şu anda en azından daha iyi hissediyorum. zamanla daha iyi olacağım" diyerek umursamadıkça bedenim daha da hızlandı. kronik rahatsızlıklarınız varsa sürecin uzun olduğunu bilmenizde yarar var.

iki öğün yiyin evet ama 1000-1200 kalori arasında gidip gelin. 1000 kalorinin altına inmeyin 1200'ün üstüne çıkmayın. diyetarkadaşım diye bir site var, ben oradan kalori hesabı yapıyorum.
bunu bir uzmana danıştınız mı? çünkü bu, pek önerilmez.

166 boyundayım 4 ay önce 78.8 kilo ile diyetisyene başladım hayatım boyunca hiç 70 in altını görmüş insan değilimdir bu arada şuan 63 kiloyum korumaya geçtim tabi korumada 2 kilo aldım ama olsun halledilmeyecek birşey değil nedir ki 3-4 ay içinde istediğiniz kiloya gelirsiniz ve kilonuz çok değil aşılmayacak bir kilo değil en azından

Diyetisyen ile çalıştığınız zaman spora da çok gerek olmuyor 🫣 yardımcı da tuttunuz mu tamamdır. Yükünüz hafifler.
Yardımcı sadece küçük oğlumu desteklemek için. İş yapmasını istemeyeceğim. Bunun dışında on yıldır düzenli yardımıma gelen yardımcım bir yıl önce kanser sebebiyle işi bıraktı. Onun yerine henüz birini bulamadım maalesef

Sen her şeyi başarırsın öğretmen olmuşsun yazdıklarından güçlü akıllı bir insan olduğun belli moralini topla kilon çok değil ama her streste yemeğe sarılma kendine vakit ayır yarım saatde olsa o yürüyüş bandına bin 🙏inşallah her şey çok çok güzel olur sizin için mucizeler olur hayatınızda yüzünüz hep Güler
Çok teşekkür ederim. Güç verdiniz🙂

Rahatsızlık yüzünden birkaç ay içerisinde 35 kilo almayı başarmış birisi olarak sıkıntınızı çok iyi anlıyorum. Muhtemelen derin bir umutsuzluk içerisindesiniz ama siz isterseniz böyle gitmek zorunda değil.
Öncelikle bu süreci "kilo verme" ya da "diyet" şeklinde adlandırmaktan vazgeçerek daha sağlıklı yaşamak için yapmak zorunda olduğunuzu anlamanız lazım. Burada yaptığınız hatalardan birisi de evdekilerin kaprislerine ve yemek seçmelerine fazla takılmanız ve dolayısıyla şu anda bedeninizin acil ihtiyacı haline gelen bakımı göz ardı etmeniz. Beslenmenizi değiştirmeniz gerekiyorken sizin ihtiyacınız olan ve pişirebildiğiniz yemeklere kapris yaparak yemiyorlar mı? diledikleri kadar yememeye devam etsinler o halde. acıktıklarında buzdolabını açıp istediklerini kendileri yesinler.
Biraz acımasız olmazsanız sizi şu andaki durumdan kimse kurtamaz.
Bir de bu süreci uzman eşliğinde sürdürmeyecekseniz de en azından aile hekiminizden tam bir kan tahlili rica ederek vücudunuzun vitamin ve mineral eksikliklerini gidermenizde yarar var. bu eksiklikler de kilo kontrolü ve metabolizma hızı gibi birçok hususa doğrudan ya da dolaylı olarak etki ediyor.
Benim kilo verme sürecimde kendime dair fark ettiğim şeylerden bi tanesi şu oldu: 35 kilo fazlamın olduğunu ve birkaç ay içerisinde vermem gerektiğini kendime dikte ettikçe daha fazla strese girerek derin bir depresyona sürüklemiştim kendimi. beslenmemi değiştirip 3-4 kilo verdikçe kendimi daha iyi hissetmeye başladım ve kilo veremesem bile "olsun, şu anda en azından daha iyi hissediyorum. zamanla daha iyi olacağım" diyerek umursamadıkça bedenim daha da hızlandı. kronik rahatsızlıklarınız varsa sürecin uzun olduğunu bilmenizde yarar var.

bunu bir uzmana danıştınız mı? çünkü bu, pek önerilmez.
danışmadım. ama diyetisyenin verdiği listeye uysam bana kilo aldırır. benim 2-3 kilo fazlam var sadece. onu da bu kaloriye inmezsem veremiyorum.
ama tekrar söyleyeyim bu kalorinin içinde çöp gıdalar yok.

danışmadım. ama diyetisyenin verdiği listeye uysam bana kilo aldırır. benim 2-3 kilo fazlam var sadece. onu da bu kaloriye inmezsem veremiyorum.
ama tekrar söyleyeyim bu kalorinin içinde çöp gıdalar yok.

herkesin metabolizma hızı, birçok farklı bileşene göre değişir. dolayısıyla herkesin metabolizma hızı, birçok farklı değerle ele alınarak günlük alınması gereken kalori hesaplanır. genelde de bu denli düşük kalori maalesef hiç kimseye önerilmez çünkü yetişkin ve sağlıklı bir kadının metabolizma hızı bu sayıların oldukça üstündedir. sürdürülebilirliği olmadığından uzun süreli olarak bu denli düşük kalori beslenme oldukça sakıncalı. maalesef çalıştığın korkunç bir diyestisyen sağ olsun ki hayatımda ilk kez acil servise bu kalorilerde beslendikten sonra gittim.

166 boyundayım 4 ay önce 78.8 kilo ile diyetisyene başladım hayatım boyunca hiç 70 in altını görmüş insan değilimdir bu arada şuan 63 kiloyum korumaya geçtim tabi korumada 2 kilo aldım ama olsun halledilmeyecek birşey değil nedir ki 3-4 ay içinde istediğiniz kiloya gelirsiniz ve kilonuz çok değil aşılmayacak bir kilo değil en azından
Nasıl verdiniz acaba,ne yediniz,neler yaptınız anlatabilir misiniz

Ben normalde de kilolu biriyim ve hamilelike 4-5 kilo alıp sonrasında 15 kilo almış biriyim. Bu düzensizlikte kendinize vakit ayıramamanız çok normal, bende aynıydım. Doktor konttolünde iştah kesici iğnelere başladım. Biraz verdim ama mevzu kafada. Ki sizin yaşadıklarınız ağır. Kendinize alan açmanız lazım. Siz hastalansanız aynı özveri gösterilmeyecek. Sizin gösterdiğiniz anlayışta gösterilmeyecek. O yüzden bu kadar kendinizi vermeyin ne olur. Size yazık.

Ayrıca eşinize gıcık oldum. Para verip, yapmam gerek bu diyen modellerden. O adamın bir kendine getirilmesi lazım.

Kusura bakmayın ama ben bu anlattığınız sıkıntılarla “çeşit yapamadığımdan kızartma yapıyorum” lafınız arasında bağ kuramadım. Duygusal yiyiciyim bu yüzden çok yedim diyorsanız anlıyorum ama kızartma yerine mesela mercimek çorbası yapmayı seçebilirsiniz abur cubur yerine de sağlıklı atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Çok yemenin önüne geçemiyorsanız düşük kalorililerden yana şansınızı denemenizi öneririm.

Kusura bakmayın ama ben bu anlattığınız sıkıntılarla “çeşit yapamadığımdan kızartma yapıyorum” lafınız arasında bağ kuramadım. Duygusal yiyiciyim bu yüzden çok yedim diyorsanız anlıyorum ama kızartma yerine mesela mercimek çorbası yapmayı seçebilirsiniz abur cubur yerine de sağlıklı atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Çok yemenin önüne geçemiyorsanız düşük kalorililerden yana şansınızı denemenizi öneririm.
Eşim ve oğlum yaptığım yemeklere sürekli muhalifler. Kendime ayrı, onlara ayrı pişirecek vaktim ve enerjim olmadığı için, onların istediği tarzda pişirip bende öyle yiyorum demek istemiştim. Duygusal yeme alışkanlığım zaman zaman oluyor tabii ama temel sorunum bu değil

Akşam et sebze çiğden fırına verdim. Yiyeceksen arttıracağım yoksa kendime kadar fırına atacağım dedim. Burun büktü. Tamam sen bilirsin dedim. O kahvaltı yaptı. Bende salata eşliğinde ekmeksiz yedim yemeğimi.

Ay bende bu sayfalara gözatmaya başladım doğum kilomu vermek istiyorum 60 kiloydum şuan 72 kiloyum . 1.70 boyundayım niyet ettim artık yeter

Nasıl verdiniz acaba,ne yediniz,neler yaptınız anlatabilir misiniz
Ben diyetisyenimin listesin birebir uydum ve uyduğum için haliyle hep yağdan verdim kilolarımı
Örneğin yemekler sadece 2 yemek kaşığı zeytin yağ ile abur cubur kızartma pilav makarna asla yok yemekler sebze yoğurt veya çorba salata şeklinde beyaz ekmek hamur işi yok tam buğday devamlı o da sabah 2 dilim akşam 2 dilim olacak şekilde öğlenleri ekmek yemedim
Akşam 6 dan sonra yemek yemedim ama ara öğün yaptım 9 gibi ara öğün yapmazsanız metabolizma çalışmaz asla atlamayın günde 3 ana 3 ara öğün yapmalısınız

Ben diyetisyenimin listesin birebir uydum ve uyduğum için haliyle hep yağdan verdim kilolarımı
Örneğin yemekler sadece 2 yemek kaşığı zeytin yağ ile abur cubur kızartma pilav makarna asla yok yemekler sebze yoğurt veya çorba salata şeklinde beyaz ekmek hamur işi yok tam buğday devamlı o da sabah 2 dilim akşam 2 dilim olacak şekilde öğlenleri ekmek yemedim
Akşam 6 dan sonra yemek yemedim ama ara öğün yaptım 9 gibi ara öğün yapmazsanız metabolizma çalışmaz asla atlamayın günde 3 ana 3 ara öğün yapmalısınız
Offf zor bi diyetmiş..makarna,pilav,ekmek ..bunlar olmadan nasıl doyacağız 🙀..tebrik ederim başarınız için 👏👏👏

Madem büyük bir maddi sorun yok, 3 öğün diyet yemeğini hazır şekilde her sabah eve getiren bir firma ile anlasabilirsiniz. Eski çalıştığım yerde böyle vakti olmayanlar sipariş edip baya da kilo vermişlerdi.

X