Kendinizi geliştirmek için planlarınız

Savsancik

Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2021
390
273
25
İnsan kendini hep geliştirmeli . Önce eğitim , kurs , seminerler . Şu sıralar açıktan okumak istiyorum sonra halk eğitim kurslarıyla bilgilenmek . Özeldeki kurslara da katılmalıyım paramın iyi bir yere gittiğini görmek . Biraz daha açık konuşursam o kurslar öncelikle ;
Bilgisayar sertifikası
Muhasebe sertifikası
Yabancı dil sertifikası
Bunlara çok çok ihtiyacım var . İstemediğim bölümü okuduğum için içimde kaldı hep fakülte okusam nasıl olurdu yani üni ortamı değil merak ettiğim kötü insanlar çıktı karşıma hiç kızlarla da anlaşamadım . Kaliteli bir yerde okusam aynı oranda insanlarla arkadaşlık kurardım diye düşünüyorum . Her neyse uyumdan daha çok kariyer ama şöyle bir sorum var size annemin baskısı bu 2 yıllık okudun 4 yıllık değil ki bir şey olamadın bilmem kim şu bölümü okumuş vs . Kendimi kanıtlamak istiyorum bana fırsat verilseydi yapardım ama verilmedi 1 yıl kaybedeceksin diyerek kaç yıl kaybettim halbuki . Sorum şu 4 yıllık fakülte okuyup iyi bir gelir etmek mi yoksa başka bir meslekte aynı maaşı kazanmak mı . Şimdi o parayı kazanıyorsan neden tekrar okuyasın dimi ama işte kendimi başarısız hissediyorum istediğim bölüm ve 4 yıllık olmadığı için . Annem bana ben seninle gurur duyamadım hiç övülecek bir şeyin yok demesi içimi çok acıtıyor bunu artık sürekli demeye başladı kuzenlerimle kıyaslıyor herkesle kıyaslıyor . Ben şimdi katip olmak için hazırlanıyorum erkek arkadaşımla ya da başka memurluk atamasında işimiz olunca yuvamızı kuracak . Sürekli ee ne zaman işiniz olacak ne zaman evleneceksiniz baskısından bir ara çocuğu da sıkmıştım iyice anneme benzediğimi farkettim . Kişisel gelişim dedim konu nereye geldi kusura bakmayın .

valla anne figürü bende de vardı. Ama taktıkça sırf o mutlu olsun diye yapmaya başladığımı anladım. Yani bir elbise alıyorum o beğenir mi diye düşünüyorum falan. Neden yani? Üniversitede sırf anneme yaranayım diye bölüm birincisi oldum plaket aldım bana okul birincisi olamadın, bölüm birincisi herkes olur dedi. Ben de 2 yıllık mezunum ve 6 yıl kpss ye çalışıp mülakatlara gittim. Katiplik, infaz koruma memurluğu, büro memurluğu vs. Her seferinde hüsran yaşadım ve tabiki annem her zaman moralimi bozdu. Ama yılmadım atandım. Hem de kendi çabamla, kendi mesleğime. Şimdi açıktan okuyarak 4 yıla tamamlıcam. Yani demem o ki anneni taktığın sürece başarılı olmazsın. Başarılı olmak istiyorsan ben ne istiyorum diye kendine sor. Ve istediğin şeyin peşinden git. Hiçbir şey için geç değil. İnan bana o övdüğü kişiler bir yerden patlak veriyor. Kimse dört dörtlük değildir. Allah kısmet ederse bende anne olucam. Ve annem gerçekten bu hareketleriyle örnek almamam gereken bir kişi oldu benim için.

Anneniz değil siz ne istiyorsunuz önemli olan o
Anlatımınızdan anladığım kadarıyla anneniz çok iyi bir işte çalışıp kazansanız bile bu sefer evleneceğiniz kişiyi kıyaslayacak yok az kazanıyor yok sana yakışmıyor gibi laflarla

Sonra çocuğunuz olacak onun çocuğu şu yaşta emeklemiş şöyle iyi böyle iyi gibi söylemler

Hİç bitmeyecek madem kolay o kadar kazanmak ünv annen de okuyup başarabılırdı

Kendi hayallerini kendi gerçekleştirsin sizi rahat bıraksın

Bence insan mutlu olduğu işi yapmalı. Siz sırf annenizin baskısından dolayı 4 yıla tamamlamak kendinizi mutsuzda olsanız annenize kanıtlamak derdindeyseniz vazgeçin derim. Ne iş olursa olsun mutlu olacağınız işi yapın. Aksi takdirde annenize benzeyeceksiniz, evladınız olduğunda aynı sizin gibi annesini babasını çevresini mutlu edebilmek için belki hayalinden vazgeçecek. Yapmayın nasıl mutluysanız öyle devam edin. Başarılar

aslında önemli olan annenin onun bunun komşunun ne dediği değil ne ile mutlu olduğunuz
Naçizane buna odaklanmaya çalışın siz kimsiniz bu dünyaya hangi hizmet için gelmiş olabilirsiniz yaparken mutlu hissedeceğiniz iş ne olabilir yoksa dünyanın en çok parasını kazandıran işi de yapsanız en prestijli mesleğe de sahip olsanız bir yere kadar sizi tatmin eder ve gerisi tükenmişlik hissi
O yuzd n beyi sevdiğinize hayatta neyin sizi mutlu edeceğine inanın her meslek değerlidir bir mesleğin daha fazla eğitim gerektirmesi onun değerini artirmazken daha az eğitim gerektirmesi ise değerini düşürmez kanatimce

kendi yaşayamadıkları üzerinden bizi mutsuz ediyorlar . kanıtlamak için değil kendim için okuyacam sevdiğim mesleği kendim için yapacam teşekkür ederim . annem yine övecek birilerini bulur ben kendi mutluluğuma bakarım :)

bu dediklerinizi yapıyor erkek arkadaşımı beğenmemişti başta şimdi beğeniyor . yeğenlerimi kıyaslayıp duruyor abimgilde ister istemez kıskançlık oluyor benim çocuğum daha iyi olsun diye sağlıklı şekilde gelişmesine izin vermiyorlar . annem üniyi kazanmış zamanında hamileyken babam göndermemiş bu konu açıldığında ağlar hep . hayır bende okudum ama bilmiyorum o kadar fazla telkin vermiş ki zamanında onun etkisinde kalmışım . neyse fazla detaya girmek istemiyorum haklısınız biraz daha çabalayıp kulağımı kapatıp önüme bakacam .

yorumunuzdan çok etkilendim aynı bölümü okuyup mutlu olan bir sürü arkadaşım var ama sanki annem sürekli önemsiz 2 yıllık dediği için bende buna inandım zamanla . arkadaşlarımdan eksikmişim gibi hissediyorum bölümümü söylemeye utanıyorum felan bu kadar baskıya gerek var mıydı acaba . keşke demenin alemi yok . bende isterim 4 yıllık okuyup yüksek yapmak ama bunu önce kendim için istemeliyim . sakince sabırla hayallerimi kovalayacam :)

evet ben çocukken net bir meslek söyleyemezdim annem senin bir fikrin bile yoktu ben yönlendirdim derdi . kararsızlığım fazla müdahale olmasından yanlış yapmaktan korkmamdan kendime güvenemedim bir türlü merak ediyorum gerçekten çalışsaydım hangi bölüme girerdim . şimdilik devlete girip sonra kendi işimi seçecem .

İçinde kalanlar olduğu belliydi annenin yaşı kaç bilmiyorum ama sizi eleştirmek yerine beraber bişeyler başarsanız siz ona o size destek olsa

okumanın yaşı yok böylelikle sizi de biraz olsun rahat bırakır
Gidemediği okulunu da tamamlar neden olmasın bence olur

bu yaştan sonra beni işe almaz diyor elli iki olması lazım . önce kendini geliştirse daha iyi olurdu . almayacağım bir rol model var öğrenmiş oldum sorun değil :)

Malesef hayat çok kısa her hatayı kendimizde yaparak öğrenmemiz mümkün değil, başkalarının hayatından, hatalardan ders alarak ilerlememiz gerekiyor. Asla kimseyi memnun etmek için kendinizi ertelemeyin. Tecrübeyle sabittir

kesinlikle en doğru karar. Çünkü hiçbir zaman tatmin olmayacaklar. İlerde eşin içinde bir bahane bulacaktır. O yüzden sen kendi mutluluğuna bak canım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…