Kayınvalidem olmayan bebeğime ölen oğlunun ismini koymaya karar vermiş bile...

LolaBunnyy

Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2014
933
110
34
Henüz hamile bile değilim arkadaşlar. Ama çocuk düşünüyoruz. Hamile bi arkadaşım lohusalık için alışveriş yapmış dün, aldıklarına bakıyoruz benim evde. Kv, annem başka bir arkadaşım ve onun anneside bizde.
Dialogları çok uzatmicam, bende onu alıcam bunu alıcam diye konuşuyorum kendi annem espirisine biz hiçbişey almicaz dedi hem kvyi hem kendini kastediyo bende yine espirili bi dille aa almayın bak napıyorum gibi bişey söyledim...
O sırada kv çıkıyordu evden, döndü ''sen bi oğlan doğurda'' dedi, yani ''sen bi oğlan doğur bak ben neler alcam'' gibisine.

O çıktı gitti tabi, ben çok bozuldum.Bi an sessizlik oldu odada.
Sakın erkek çocuk merakı gibi düşünmeyin. Bizlerde öyle bi ayırımcılık asla yoktur. Ki kayınvalidemin 3 oğlu var zaten. Daha öncede bi hamilelik geçirdim düşük yaptım hiç cinsiyet lafı geçmedi bile, ki zaten 3 oğlu olduğu için kız çocuğa ayrıca düşkündürler.

Kayınvalidemin şimdiki oğlan arzusu, ölen çocuğunun adını koymak. Yakın zmanda bir oğlu öldü. O lafın altında bu amacın yattığına adım kadar eminim.
Ama normal bi şekildede ölmedi, intihar etti :KK43:

Ben okadar bozuldum ki anlatamam, ki haksız mıyım sizce.

Neden mi bozuldum?

1.si benim için isim çok önemlidir, bana hiçbirşeyi çağrıştırmamalı çocuğuma koyduğum isim. O ismi tamamen çocuğumla bağdaştırmalıyım. Şimdi ben çocuğuma ölen kardeşin ismini koysam, ona her baktığımda ben dahil herkes çocuğumu o kişiyle anacak.
Buna katılırmısınız bilmem ama, sanki çocuğum kendi başına bi birey olamicakmış gibi geliyor ozaman ''özellikle tanıdık birinin ismini taşıdığı zaman''
Ve başta kayınvalidem onu severken bile oğlunu onda görerek sevecek, yani torunu gibi değil.
Eşim bile belkide kardeşini görecek kendi çocuğunda.

2.si nasıl böyle bir emrivakiyle benim çocuğumun adına karar verebiliyor!
Yani kendi kafasında tasarlamış oobsesiflerin çocuğu erkek olursa adını x koyarız nasılsa demiş bile.
Deseki ''oğlunuz olur, adıda belki x koyarsınız'' hadi bi nebze.

3.süde Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın rahmetli, çok temiz kalpliydi ama sevmediğim çok çok huyuda vardı.
Batıl inanç belki ama, ya karakteride çekerse...

Buarada dipnot düşmek istiyorum; Çocuğuna ölmüş yakınının ismini koyan hanımlar mutlaka vardır buradada. Kesinlikle beni yanlış anlamasınlar, asla yadırgamıyorum. Benim koymak istemeyişim tamamen isme yüklediğim anlamla alakalı.

Ortada fol yok yumurta yok ama benim şimdiden canım çok sıkıldı. Şuan ailede bi hamile var eşimin kuzeninin hanımı. Onlar bu ismi koymayı düşünüyorlar. İnşallah koyarlarda ben bu yükten kurtulurum.

Bi kuzenin eşi kadar olamamışın diye yorum yapanlarda olacaktır eminim, bu konuyu bizzat onunlada konuştuk. Onun gönlü elvermiş koyuyor, büyükte bi erdemde bulunuyor bence. Ama ben yapamam, istemiyorum.

Benim gibi düşünen hanımlar varmı?

Ve sizce kayınvalidemin tutumu normalmi.

--BEN O SANDIĞINIZ ÜYE DEĞİLİM HANIMLAR. HAYATLARIMIZA DAİR BİKAÇ TESADÜF SADECE. LÜTFEN BENİ BAŞKASI OLARAK DÜŞÜNMEYİN, SADECE KONUMLA ALAKALI YORUMLARINIZI BEKLİYORUM--

Son düzenleme:
Bende bebege birinin ismini koymam. Bu bir prensip meselesi. Ne alaka anlamiyorum,
Ninesinin, dedesinin, birilerinin ismini istiyolar ve bu türkiyenin hertarafinda önemli bir sorun.
Bendede istediler, acik bir sekilde hayir ismi hazir dedim. :KK51:

Canım olabilir öyle anmak istemiş olabilir oğlunu torunununda intihar da etmiş olsa onu yaşıyor diye bilmek öyle avunmak istemiş olabilir empati yapabilirsiniz. Ama illa koyun demiyorum sadece sert çıkmayın. Allah kimsenin başına vermesin çok zor canım. Benim teyzem 14 yaşında oğlunu kaybetti annem kardeşime hamileyken yani kaybetmiş ben 4 yaşındaymışım da anlatılanlardan biliyordum çekirdek yerken boğazına kaçıyor kurtaramıyorlar. İlk gelinin kızı oldu erkek olsa koyarlar mıydı bilmem ama ikinci oğlu evlendi Almanya'ya gitti eşi oralıydı zaten erkek çocukları olacağını duyunca ölen ağabeyinin ismini koyacaklarını söylediler üstelik kız teklif etmiş koyalım diye çok sevindiler duygulandılar ama hiç o çocuğu çağrıştırmadı ailede zaten yılda bir iki kez gelebiliyorlar her torununa çok iyidirler yağdırırlar ama ona bir başka uzakta da olduğu için. Ama öyle kötüyü hatırlama hatırlatma olmadı her çocuğun karakteri farklıdır sevindirmekte güzeldir ama siz bilirsiniz çocuk sizin güzel bir dille anlatırsınız istemiyorsanız.

Bende bebege birinin ismini koymam. Bu bir prensip meselesi. Ne alaka anlamiyorum,
Ninesinin, dedesinin, birilerinin ismini istiyolar ve bu türkiyenin hertarafinda önemli bir sorun.
Bendede istediler, acik bir sekilde hayir ismi hazir dedim. :KK51:

Bende zamanı geldiğinde istemiyorum derim. Ama şuan öyle hassas bi dönemki, ben koymam dediğimde bir dünya sorun çıkacağına eminim.
Normal şartlarda zaten çocuğumun adına karışamazlar, karıştırmam bizim çocuğumuz size ne derim. Ama ortada taze bi ölüm var. Herkes onu anma peşinde.

Kaldıki ben yine itiraz ederim ama eşim çok alıngandır. Sen benim kardeşimin ismini koymak istemiyomusun diye alınganlık edebilir.

Benim başıma hayatta gelmez dediğimiz neler geliyo başımıza ya!
İsim konusunda birilerinin baskısı altında kalacağım aklımın ucundan geçmezdi.

ben olsam koymam. herkes o çocukta acı bir şekilde ölen amcayı görecek. ama kadını da kırmamaya çalışın. zavallı acıların en büyüğünü yaşamış. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın.

Canım olabilir öyle anmak istemiş olabilir oğlunu torunununda intihar da etmiş olsa onu yaşıyor diye bilmek öyle avunmak istemiş olabilir empati yapabilirsiniz. Ama illa koyun demiyorum sadece sert çıkmayın. Allah kimsenin başına vermesin çok zor canım. Benim teyzem 14 yaşında oğlunu kaybetti annem kardeşime hamileyken yani kaybetmiş ben 4 yaşındaymışım da anlatılanlardan biliyordum çekirdek yerken boğazına kaçıyor kurtaramıyorlar. İlk gelinin kızı oldu erkek olsa koyarlar mıydı bilmem ama ikinci oğlu evlendi Almanya'ya gitti eşi oralıydı zaten erkek çocukları olacağını duyunca ölen ağabeyinin ismini koyacaklarını söylediler üstelik kız teklif etmiş koyalım diye çok sevindiler duygulandılar ama hiç o çocuğu çağrıştırmadı ailede zaten yılda bir iki kez gelebiliyorlar her torununa çok iyidirler yağdırırlar ama ona bir başka uzakta da olduğu için. Ama öyle kötüyü hatırlama hatırlatma olmadı her çocuğun karakteri farklıdır sevindirmekte güzeldir ama siz bilirsiniz çocuk sizin güzel bir dille anlatırsınız istemiyorsanız.

İşte dediğim gibi bu tamamen benim isme yüklediğim anlamla alakalı. Ama elimde değil, bana bunları hissettiriyor.

Nickini degistirmisin ama seni tanidim
Iyi denemeydi diyebilirim neyse
Senlede ugrasilmaz arkadasim ne emmeye ne gommeye geliyosun

Nedir bu yaa...:KK47:
Okudukça sinirlerim fırlıyor.
9 ay karnın da büyüt...
Acısını,ağrısını sen çek,eee sonra biri gelsin "bebeğe isim buldum,benim dediğim olacak."
İlla kv nin,kp in,kaynın,kv annesinin,kp babasının,rahmetli olmuş kişilerin isimlerini koymak zorundalar mı bu insanlar ya??
Resmen ego tatmini.
Başıma gelse çılgına dönerdim sanırım.
Ki sizin daha orta da hamilelik bile yok.
Pess valla arkadaşım pes.

Karar vermiş bile demişsiniz ama kadın daha '' sen bir erkek doğur '' dan başka laf etmemiş ki ; bu konuda .

Belki aklından bile geçmedi oğlunun ismini koymak , yersiz bir endişeye kapıldınız .

Belki sadece o sanmadığınız erkek torun sevdasından söyledi bunu .

Hadi aklından geçirdi diyelim , emrivaki bile yok ortada , olsun o zaman konuşalım bence :KK34:

Annemin halası kızına x ismini koydu sonra o kız 9 yaşında öldü ondan sonra bi kızı daha oldu onada ölen kızının ismini verdi oda 19 yaşında öldü canım benimdiii oo :KK43:((
Bi örnek olsun diye dedim verme bence

İstememekte haklısın. Bende istemezdim açıkcası.
Ama kayınvaliden net birşey söylememiş anladığım kadarıyla.
Yanlış anlamış olabilir misin acaba?

Ekleme; arkasından o kadar konuştuktan sonra sanırım bu ismi koymak terbiyesizlik olur o yüzden söylediklerinizin arkasında olun

iyide ortada isim konacak bi bebek yok.neyin derdindesiniz allah aşkına.şimdiden bunumu sorun ediyorsunuz.gebe kaldığınızda durum bu vaziyet olursa kk hatunları olarak ozamn bakarız çaresinebende tanıdım seni

Ekleme; arkasından o kadar konuştuktan sonra sanırım bu ismi koymak terbiyesizlik olur o yüzden söylediklerinizin arkasında olun

cute kimdi hatırlayamadım ben?
hatırladığım sadece biri vardı,intihar etmişti,yengeyi sorumlu tutmuşlardı da kadını cenazeye bile almamışlardı.o mudur?

X