isim koyma silsilesi

şevket mahmutmu :oha::KK70: çok sinir bozucu bi konu neyse ki eşin babamı kırmayalım kafasında değilmiş. yinede bi daha konuyu açınca ağzının payını verip sustur hamilelik boyunca huzurlu yaşamak için

BE87934E-5D5D-4E2F-A051-448FCDFED4A1.jpeg

Mahmut Şevket Paşa :deli:

Kayınpederin isterse ben de çocuğumun adını Şevket koyayım kırılmasın madem? :işsiz:

Dert değil kızlar benim ki ama ister istemez istemsizce gülesim geliyor :KK45:
Kayınvalıdemlerle çay içerken kayınpederim erkek olursa benim ismimi koyarsınız gibi araya laf sıkıştırdı
Biraz çekindim açıkçası duymamış gibi yaptım
Adam tekrar yineledi
Bende " baba daha fol yok yumurta yok dereyi görmeden paçayı sıvamayalım " dedim:KK52:
Kendisi hala " olsun olsun yeri adı belli olsun " diyor :KK47:

Kızlar dediğim gibi bebişim daha sağlıklımı değilmi orada mı belli değil
Ben söylemedim ama saolsun eşim heyecandan söylemiş:KK67:
Şimdi görümcemin oğlunun adı şevket :KK64:
Eltimin oğlunun adı şevket :KK64:
Adam anlamsızca kendi ismini bütün soyunda sopunda istisnasız yürütme derdinde:stop:
Kızımın cinsiyeti belli olduğunda " bunu bari siz koyun ilk çocuğunuz " dedi
Allah razı olsun :ıslık:
Oda kız diye yani :KK69:
Şimdi doğmamış çocuğa don biçip çocuğuma şevket adını koymayı planlıyor
Birde dedesinin ismini ekleyecekmiş , mahmut :ukala:
Ya yaşlı adam kırmak istemiyorum elbette
Ama bana hakları geçse koyardım belki
Ama 8 yılımı bana zindan etmiş insanların ismini koymak gibi bir niyetimde yok
Evet herşey belki eskide kaldı ama anılar unutulmuyor tabi
Ve dediğim gibi doğmamış çocuğa don biçmek çok anlamsızca
Hala cok kırarsanız beni diyor :ukala:
Şevket baba çok düşüncesiz
Yeni yegenim oldu ne ben ne annem ne babam isim konusunda tek kelime etmedik

Bu arada benim adimi babaannem koymus adım dream
İki amcamın kızının adi da dream
Bi baska kuzenim var onun adı da dream:KK70:
Benim de babaannem cok baskınmıs
Nefret ediyorum bu durumdan
Biraraya gelince adım büyük dream oluyor
En büyük benim kuzenler içinde
38 yasındayım hala kızgınım babaanneme

Çocuğunuz ne yapmış olabilir ya da diğer çocuklar şevket ismini taşısın ilahi şevket amca her dogan torunu veliaht mi görüyor

Bizden de kp adını koymam beklendi, eşimin halaları bile sordular, sizene? Koymadım psikolojik baskı yaptılar ama yılmadım . Doğduktan sonra kv kp ağzını açmadı ama halalar dediler bir kardeşimizin adı olaydı. Çok ta tın... ama şimdiki aklım o gün olsaydı koyardım. Çok pişmanım. Kp seviyorsanız onun adını koymanızda bir sakınca yok. Ama dayatma çok cahilce bir durum , karışamayın bunaltmayın kimseyi

Nasıl yani kpin adını koymadığınıza mı pişmansınız?

Valla bizim burda (Kayseri) bu adet devam etmekte, zorlayan da var, istediğinizi koyun diyende.

Babaannem bile kardeşinin adı kardeşinin torununa konmadı diye çok bozulmuştu, kardeşimin hiç hatrı yokmuş diye söylenip durmuştu :)

Ha sorarsanız benim adım da babannemin adı, kuzenimle adaşız :) babanemin 3 oğlu var, 3 oğlunun da oğullarının adı dedemin adı :olamaz:

Kocanı ikna et gerisine karışma içine sinen bir isim bul
Öyle kolay olmuyor isim seçmek ona ısınmak
Valla hamile kalmadan önce bir isim beğenmiştim cinsiyette tuttu 11. Haftadan beri aynı isimle sesleniyorum oğluma gözümün nuru olsa şu saatten sonra değişmem o kadar içime içimize sindi
Bu arada henüz doğum yapmadim:KK66: 25 . Haftadayım ama sanki 10 yıldır kullanıyoruz bu ismi o kadar alıştık:KK66:

Bırak konuşsunlar sen eşinle güzel bir isim bul koy

Nasıl yani kpin adını koymadığınıza mı pişmansınız?
Kp çok seviyorum ve bana asla adımı koy demedi, ağzını açmadı ama biliyorum ki ve şuan anlıyorum ki arzu etmiş. Her dede arzu eder.Keşke zamanında insanlarla inatlaşacağıma kendi doğurduğum çocuğa istediğim adı koyarım diyeceğime koysaymışım babamın adını. Ama baskı öyle kötü birşey ki insanın yapacağı varsa da yapmıyor. Neyse demem o ki kp adı başka torununda yoksa ve seviyorsanız koyun derim.

Kp çok seviyorum ve bana asla adımı koy demedi, ağzını açmadı ama biliyorum ki ve şuan anlıyorum ki arzu etmiş. Her dede arzu eder.Keşke zamanında insanlarla inatlaşacağıma kendi doğurduğum çocuğa istediğim adı koyarım diyeceğime koysaymışım babamın adını. Ama baskı öyle kötü birşey ki insanın yapacağı varsa da yapmıyor. Neyse demem o ki kp adı başka torununda yoksa ve seviyorsanız koyun derim.

Ben kp adı kv adı görünce adı koymam .
Eşimin ismi dedesinin ismi babasının ismide dedesinin ismi üstelik yaşarken konulmuş eşimde ben babamın adını koyucam derdi sırf bu sebepten evlenmiycektim vazgeçti
Kızım olursa kendi adımı oğlum olursa bilmiyorum
Kpimi hiç sevmem 1000 tane doğursam 1 tanesine göbek adı olarak bile koymam
Sevince düşünce değişiyo mu bilemem ama eski isimlerin sırf ailede var kendilerini tatmin etsinler diye konuşmasını saçma buluyorum

Valla bizim burda (Kayseri) bu adet devam etmekte, zorlayan da var, istediğinizi koyun diyende.

Babaannem bile kardeşinin adı kardeşinin torununa konmadı diye çok bozulmuştu, kardeşimin hiç hatrı yokmuş diye söylenip durmuştu :)

Ha sorarsanız benim adım da babannemin adı, kuzenimle adaşız :) babanemin 3 oğlu var, 3 oğlunun da oğullarının adı dedemin adı :olamaz:

Miras olayları olunca neolucak ?
a.a hepsi :))

Dert değil kızlar benim ki ama ister istemez istemsizce gülesim geliyor :KK45:
Kayınvalıdemlerle çay içerken kayınpederim erkek olursa benim ismimi koyarsınız gibi araya laf sıkıştırdı
Biraz çekindim açıkçası duymamış gibi yaptım
Adam tekrar yineledi
Bende " baba daha fol yok yumurta yok dereyi görmeden paçayı sıvamayalım " dedim:KK52:
Kendisi hala " olsun olsun yeri adı belli olsun " diyor :KK47:

Kızlar dediğim gibi bebişim daha sağlıklımı değilmi orada mı belli değil
Ben söylemedim ama saolsun eşim heyecandan söylemiş:KK67:
Şimdi görümcemin oğlunun adı şevket :KK64:
Eltimin oğlunun adı şevket :KK64:
Adam anlamsızca kendi ismini bütün soyunda sopunda istisnasız yürütme derdinde:stop:
Kızımın cinsiyeti belli olduğunda " bunu bari siz koyun ilk çocuğunuz " dedi
Allah razı olsun :ıslık:
Oda kız diye yani :KK69:
Şimdi doğmamış çocuğa don biçip çocuğuma şevket adını koymayı planlıyor
Birde dedesinin ismini ekleyecekmiş , mahmut :ukala:
Ya yaşlı adam kırmak istemiyorum elbette
Ama bana hakları geçse koyardım belki
Ama 8 yılımı bana zindan etmiş insanların ismini koymak gibi bir niyetimde yok
Evet herşey belki eskide kaldı ama anılar unutulmuyor tabi
Ve dediğim gibi doğmamış çocuğa don biçmek çok anlamsızca
Hala cok kırarsanız beni diyor :ukala:
İçinizden gelmiyorsa koymayın derim

Ama Berk diye dede mi olur diyen bir kesim de var :KK70:

Ahahahaha

Konu sahibi ben olsam açık açık boşa hayal kurmayın derdim.
Kvme isim koyma merakı olan çocuk yapsın koysun demişliğim var :KK70:

Berklere dede demeyecekler zaten bu gidişle :KK70:
Moruk naber ya da grandpa diyecek bir nesil yetişiyor içler acısı :KK57:

Rusya'da her çocuk zorunlu olarak ikinci isim olarak babasının adini aliyor.
Ali şevketoviç Arslanov
Ayşe şevketovna arslanova şeklinde.
Bazen onlar da gelenek olarak dede ismi veriyorlarmiş. Böylece Kuşaklarca Ivan sergeyov/sergey Ivanov/ Ivan sergeyov / sergey Ivanov diye devam ediyormuş,tekerleme gibi:eğlence:
Yazıyı okuyunca bu geldi aklıma, tam Şevket dedelik
Arabistan’da da aynı uygulama söz konusu.

Bu tarz insanlari anlamiyorum ya. Kendi adini koymanizi bekliyor bir de ustune babasinin adinida ekliyor oyle mi ? Kuzenim ilk erkek bebege kayinbabasinin adini koydu simdi ikinci erkek bebegi dogdu ona da ayni ismi koymasini beklediler. Duyunca şok gecirdim. Ikisi de ayni isim olmaz diye itiraz edince ozaman bari büyük kayninin ismini koy demis kaynanasi. Bu zihniyette ki insanlarin tukenmesini diliyorum gercekten. Bana cok sacma geliyor bu ama esim istese rica etse iki isim koyar birinide babasinin adi yapardim. Ama benim iznimi almak sartiyla. Emrivaki yapan oz annem olsa yapmam zira. Esiniz umursamiyormus madem bosverin sinirinizi bozmayin hic. Zorda kalirsaniz ruyamda gordum bu ismk yada adak adamistim oglum olursa bu isim olacak diye sectiginiz ismi duyurun konuyu kapatin.

X