Kayınvalide sorunu yeni evliyim uygulamada da yeniyim lütfen bir fikir verin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fridakahrolduu

Üye
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2022
218
-73
24
Arkadaşlar ben nerdeyse 4 aylık evliyim yeniyim evliliğimizin ilk 1 ay i mecburen kayınvalidemlerin evinde kaldım henüz evimiz hazır değildi eşimin işi vardı farklı şehirde idi sadece 1 hafta birlikte kaldık o da baş başa bile değil o gitti ben kaldım 1 ay sonra evimizi tuttuk kayınvalidem de bize geldi 1 ay da bizim evde kaldık sonra kayınvalidemi evine götürdük evimize geldik 1 ay da biz baş başa kaldık her şey o kadar güzeldi ki çok mutluydum eşimle vakit geçirmek çok güzeldi birlikte televizyon izlemek bile bana dünyalara bedeldi ama eşim çok konuşkan birisi olmasına rağmen evde tek ikimiz varken fazla konuşmuyor hep misafir istiyor eve şimdi de izni varken ailelerimizi ziyaret etmeye memlekete geldik ben hamileyim bazen bulantılarım oluyor diye eşim ve kayınvalidem bunu bahane ederek yine kayınvalidemin gelmesine karar vermişler üstelik 3 ay duracakmış çok canım sıkıldı kayınvalidem olduğu zaman her şeye çok fazla karışıyor eşimle vakit geçiremiyoruz ve sorunlarımız oluyor ne olduğunu anlamıyorum bile birbirimize giriyoruz birden aslında iyi bir kadın ama eşimle birbirlerine çok bağlılar bu beni önceleri rahatsız etmiyordu ama tartıştıktan sonra gidip annesi ile yatması annesinden de soğumama sebep oldu çok düşüncesiz insanlar ileride birlikte yaşarız diye korkmaya başladım şimdiden bunları yaşayan bir çözüm bulan tecrübesi olan arkadaşlarım ablalarim yazabilir mi lütfen kötü hissediyorum kendimi

En iyi cevap
İnsan sorunun merkezindeyken, burnunun dibindeki çözümü göremez genellikle. Seni öfkelendiren üyelerin yazdıkları için şunu belirtmek istiyorum.
Üslup konusunda belki kırıcı geliyor sana ama söyledikleri şeylerin çoğu doğru.
Seni farklı bir açıdan bakmaya teşvik etmek için. İçindeki potansiyeli gör diye. Bak birisi demiş ki, kurban rolünü en baştan kabul etmişsin diye. Kesinlikle haklı. Elbette insana sınanmadığı bir şey hakkında konuşmak kolaydır ama bu insanların çoğu, öngörü sahibi, çok okuyorlar, haklarını savunuyorlar, eşleri ile iletişim kuruyorlar, fikirlerini korkmadan savunuyorlar. Bu güne kadar sana hiçbir konuda fikrin sorulmamış, görmezden gelinmişsin falan hepsini anlıyorum ama sen bunun devam etmesinde ısrar ediyorsun.
"Çocuk doğurmakta çok acele ettim farkındayım" demeni bekledik, ama sen "hayır bu çocuğu ben bile isteye yaptım" diyorsun. Çünkü kurban bilincin, ailende görmediğin değeri ve saygınlığı o çocuk sayesinde göreceğine inandırıyor seni.
Öfkelenme kimseye.
Bu kadınlar kurtlarla koşuyor. Her şeyin farkındalar ve emin ol, sen hayatına uzaktan bakamıyorsun belki ama buradan bakınca o kadar net görünüyor ki çoğu şey.
Çık şu bilinçten istiyoruz. O adam sadece kocan. Yani seninle anlaşma yolunu tercih ettiği sürece kocan. Aksi durumda herhangi biri. Kaybetmekten korkacak kişi sen değilsin. Madem sizin evliliğiniz için çok çaba harcadı, şimdi niye seni yok sayıyor?
Kurban olduğum, saygı hak edilir. Sen sürekli beni seven ailem olsun diyorsun ama ihtiyacın olan şey saygı. Adam sana saygı duymayı öğrenecek. Bunu da sen sağlayacaksın.
Kendine inanarak.
Hakkını savunarak. En kötü çözüm bile çözümsüzlükten iyidir.
Bak ne diyordu Şems?
"Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye korkma. Ne biliyorsun hayatın altının, üstünden daha iyi olmadığını?"
Yok öyle, hem karnım doysun, hem pastam dursun tavrı.
Konfor alanını terk etmeyi, taşın altına elini sokmayı, hayatını kurtarmak için savaşmayı öğreneceksin. Öğren istiyoruz.
Biz senin düşmanın değiliz.
İnsanın en büyük düşmanı kendisidir.
Sen izin verdiğin için böyle. O nedenle, kendini fark et istiyoruz.

Okuyorum zaten gör bak nasıl değiştiriyorum her şeyi bayan çok bilmiş
Sanıyor musun ki bu mesajın beni üzüntüden perişan edecek? Of haksız çıktım diye uykularım kaçacak?

Ben buna ancak sevinirim. Kendini kurtarırsın çocuğunu kurtarırsın diye mutlu olurum.

Bu yorumu kaydet, her gece yatmadan oku frida.

Okuyorum zaten gör bak nasıl değiştiriyorum her şeyi bayan çok bilmiş
Hadi kız, seni göreyim , utandir bizi....Valla diyorum bak ....Sen bizi s.ttir et, sosyoloji, psikoloji , tarih, antropoloji, teoloji, hukuk, ..vs evlilik birliğini tanimlayan ve sonuçları öngören bütün disiplinlere savaş açiyorsun şu anda ama farkında değilsin...Yine de güveniyoruz biz sana, valla bak, sen yaparsın....

Yemin ederim ben de güveniyorum Frida.

Düşman sanıyorsun bizi.

Kendimizle zorumuz mu var gecenin 2 buçuğunda tanımadığımız birine çene çalalım.

Yemin ederim ben de güveniyorum Frida.

Düşman sanıyorsun bizi.

Kendimizle zorumuz mu var gecenin 2 buçuğunda tanımadığımız birine çene çalalım.
Vallahi kitap okumak için 23.00'te yatağa geldim, şu kızın derdine düştüm kitaba bakacak takatim kalmadı :)

Frida, bize sonuçları yaz bak hakkımızı helal etmeyiz. Bir şeyler yap. Yapmazsan ahımız kalır sende:)

Yok yok benim ahım kalmasın. Ama kendini bataktan çıkarsın. Bu eşle bu kv ile kolay bir hayat beklemiyor onu.

Yok yok benim ahım kalmasın. Ama kendini bataktan çıkarsın. Bu eşle bu kv ile kolay bir hayat beklemiyor onu.
Konu psikolojik savaşa döndü, vicdanına da dokunmak istediğim için öyle yazdım yoksa ne ah edelim, dediğiniz gibi. İyi şeyler yaşarsa buna sadece seviniriz tüm kalbimizle.
İyi geceler herkese...

Yine asıl sorunun koca oldugunu görmezden gelip kayinvalideyi konunun merkezi yapan biri. Esin seninle tek basina zaman gecirmek istemiyor. Beni tanidigim hicbir normal yeni evli erkek daha evlenir evlenmez annesini 3 ay evine cagirmaz. Kendiniz de bunun farkindasiniz zaten. Benim anlamadigim acik acik Konusmaya cekindiginiz kisi.esiniz..burda baska bir üye var kayinvalidesi ile ayni binada. Sizin gibi hemen ayni hamile kalip, esinden "ya anneme uyarsin yada baba evine gidersin" diye rest ceken. Kendinize daha hayat alani yaratmadan hamile kaliyorsunuz. Bas hata burda. Cocuk sizin icin "ugras" olsun diye de yapilmaz, daha evliliginiz oturmamis bile, buna evlilik diyebilirsek, ama bunlari zaten duymak istemiyorsunuz. Adi "yaptim oldu". Kayinvalidenize gelince: doguma kadar kalsa sasirmam. Siz esinizle komusmadikca, acik acik kari koca hayati istiyorum demedikci bu sürüp.gider.

Ben konu sahibine üzüldüm sonraki mesajlarını okuyunca, daha iyi anladım onu. İlk yorumumu değiştiriyorum. Hiçbir cephesinde başarılı olamayacağın bir savaşı cikarma şimdilik. Kayınvaliden ile iyi geçin, dayanabildiğin kadar dayan ( ki çok dayanamayacaksın ). Ama bunu yaparken kendin için de birşeyler yap. En azından açıktan oku, kurslara git, sertifikalar al vs. Şuan görmek istemesende bu evliliğin sonu yok gibi. O gün geldiğinde ayaklarının üzerinde durabil, en azından tutunabilecek dalların olsun.

Annenle aran iyiydi de ne yapabildi senin için? Bundan sonra ne yapabilir?

Yıllarca uğraşıp babanı veya babanın ailesini degistirebildi mi? Oğullarını kocasından farklı yetiştirebildi mi? Kızını koruyabildi mi? Okutabildi mi? Çocuklarini korumak için yobaz kocasından boşanip ayrı bir hayat kurabildi mi?

Sen şimdi kapısına gitsen, babana abilerine karşı gelip sana ve bebeğine sahip çikabilir mi? Tabii ki HAYIR...

Ne yaptı peki senin için senin annen? Sadece doğurup, seninle "oyalandi"...Sözde çok sevdi ama koruyamadı, güzel ,sağlıklı,güçlü yetiştiremedi, çünkü kendisini bile koruyacak durumda değildi...Buna rağmen ustuste doğurup, dogurduklariyla "oyalandi"....

Sonuç tanıdık geldi mi? Şimdi anladın mı burdaki kadınlar niye "gebeliğine " laf ediyorlar?

Son düzenleme:
Valla kim olduğunu bildiğini pek zannetmiyorum ama nicki de tarihin en guçlu en eyvallahsiz kadınlarından birinden esinlenmiş...Umarım biraz el alır gerçek fridadan....

Haklısın öyle yapayım bende her şeyi o yapsın belki bıkar gider diye düşünmüştüm
Evet bence de bariz misafir gibi davranin. Sen misafirsin anne falan deyin. Yoo oğlumun evi derse de yoo bizim evimiz siz misafirimizsiniz deyin. Aşırı düşüncesiz bir kadın ya pes. Oldu olacak oğlunu emzirsin bir de. Ayrıca samimi olmayın eşinizin yanında normal olun o kadına ama yalnızken hiç yüz vermeyin bence anlasın defolsun gitsin bu ne böyle.

Bu kadınlar kurtlarla koşuyor. Her şeyin farkındalar ve emin ol, sen hayatına uzaktan bakamıyorsun belki ama buradan bakınca o kadar net görünüyor ki çoğu şey.
Şu yorumunuzun tamamını çok çok beğendim ama şurasi beni çok huzunlendirdi...Niye böyle sahiden ? Sadece kurtlarla koşmak zorunda kalsak yine iyi...kurtlarla savaşıp sonra kopekbaliklariyla yüzüyoruz, ordan çıkıp ayılarla bogusuyoruz....Her lokmamız ayrı kavga, hep dikenüstü....

Şansli olanlarımız daha kırkını bile görmeden ruhu sagligi duygulari sakat halde devam ediyor mucadeleye..Şanssiz olanlarımız zaten 3. sayfa haberi oluyor veya konu sahibi gibi ellerimizin arasından yitip gidiyor....

iş hayatı aile hayatı sosyal yaşam ...vs niye bu kadar zor bizim için bu topraklarda?

Anadolu kızlarina niye hiç merhamet etmiyor?...oooffff of....içimizi yaktın frida

Son düzenleme:
Coğrafya "keder"dir.

3 ay kalmak nedir yahu size sormadan. Eşinize bir şekilde istemediğinizi bu dönemde kafa dinleyip rahat etmeye ihtiyacınız oldugunu söyleyin. Annesinin yanında rahat edemediğinizi belirtin. Hoş size sormadan bu kararı aldığına göre ne hissettiğiniz pek umrunda olmayacaktır

Tartisinca cidden gidip annesiye mi yatiyo? cok sinirlenip sakinlesemediginde de emziriyodur annesi sakinlessin diye. Ben 3 aylik ogluma oyle yapiyorum. Belli ki esin de memeden kesilmemis henuz

Açıkça sınır cizin , korkmayın, istemiyorum doğuma yakın gelsin deyin, kavga etmekten de korkmayın, yani daha evliliğiniz bile oturmamış koşa koşa çocuk yapmışsınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…