Kayınvalide sorunu yeni evliyim uygulamada da yeniyim lütfen bir fikir verin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fridakahrolduu

Üye
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2022
218
-73
24
Arkadaşlar ben nerdeyse 4 aylık evliyim yeniyim evliliğimizin ilk 1 ay i mecburen kayınvalidemlerin evinde kaldım henüz evimiz hazır değildi eşimin işi vardı farklı şehirde idi sadece 1 hafta birlikte kaldık o da baş başa bile değil o gitti ben kaldım 1 ay sonra evimizi tuttuk kayınvalidem de bize geldi 1 ay da bizim evde kaldık sonra kayınvalidemi evine götürdük evimize geldik 1 ay da biz baş başa kaldık her şey o kadar güzeldi ki çok mutluydum eşimle vakit geçirmek çok güzeldi birlikte televizyon izlemek bile bana dünyalara bedeldi ama eşim çok konuşkan birisi olmasına rağmen evde tek ikimiz varken fazla konuşmuyor hep misafir istiyor eve şimdi de izni varken ailelerimizi ziyaret etmeye memlekete geldik ben hamileyim bazen bulantılarım oluyor diye eşim ve kayınvalidem bunu bahane ederek yine kayınvalidemin gelmesine karar vermişler üstelik 3 ay duracakmış çok canım sıkıldı kayınvalidem olduğu zaman her şeye çok fazla karışıyor eşimle vakit geçiremiyoruz ve sorunlarımız oluyor ne olduğunu anlamıyorum bile birbirimize giriyoruz birden aslında iyi bir kadın ama eşimle birbirlerine çok bağlılar bu beni önceleri rahatsız etmiyordu ama tartıştıktan sonra gidip annesi ile yatması annesinden de soğumama sebep oldu çok düşüncesiz insanlar ileride birlikte yaşarız diye korkmaya başladım şimdiden bunları yaşayan bir çözüm bulan tecrübesi olan arkadaşlarım ablalarim yazabilir mi lütfen kötü hissediyorum kendimi

En iyi cevap
Peki sorun eşim ise bu sorunu güzellikle nasıl hallederim

Kızlar da biraz akıllı olsun ama. Annesinin koynunda yatan herifi bir gözlemlesin önce. Hiç düşünmeden hamile kalmış. Benim şüphem gibi ensest çıksa, boşanma davası açsa, senelerce bununla uğraşacak. Velayet davasıyla uğraşacak. Ensesti ispat edemeyecek. Çocuk haftanin belli günü onun evinde de kalacak. Her defasında korkuyla gönderecek. Ben bin kat yabancıyım. Bunları düşünüyorum. Keşke bebeğin annesi de düşünseydi.

Seninki sevgiden ziyade, denize düşüp yılana sarılmak gibi be kuzum. Annen olabilecek yaştayım ondan böyle söylüyorum ve öfkeliyim yaşadıklarına.
Silkelen, kendine gel diye bütün çabamız.
Sen bakma ailenin öyle şeyler yaptığına, mecbur kaldıklarında hepsi kapısını açıyor. Ben bu filmi gördüm defalarca.
Bir annenin gücünü hafife alıyorsun. Anneni hafife aldığın için kendi gücünü de görmüyorsun.
Bak yavrum, güzel kardeşim. Hiçbir yetişkin erkek annesinin yatağına yatmaz. Bunda iyi niyet arama boş yere.
Bunu hazmedemediğini anlat kocana mesela. Bu normal değil çünkü.
Sen benimle tartışıp annenin koynuna gidiyorsun ve bana sormadan onu bizim evimize çağırıyorsun. Ne hakla? diye sor. Hesap sor, susma. Kabahatli olduğunu bilsin. Senin varlığını fark etsin. Bu kadar silik durma kurban olayım. Başını çok taşlara vurursun sonra.

Maalesef yanlis yaptin.
Bu saatten sonra lohusalik ve cocuk bahanesiyle gelip aylarca kalacak kaynanan. Kocan da annemdir tabi gelecek sana ve cocuga yardim ediyor sen nankorsun diyecek. Sen de babanin evine gonderilmemek icin sinir ola ola susup kaynananin sevdigi diziyi izleyerek gunlerini gecireceksin.

Uzgunum ama olacak olan bu, eksigi yok fazlasi olacak sozlerimin.
Bu kadar surede bu aileye cocuk yaparak kendini bu duruma sokmussun gencecik yasta. Yazik olmus uzuldum.

Ama bunu tekrardan dile getirmek bize zarar vermez mi tekrar söylesem konuştuk hallettik tekrar niye diyorsun demez mi ısıtıp ısıtıp önüne vermek olmaz mı abla bu unutamasam bile dile getirmek istemiyorum ama annesinin sürekli gelip kalmasını doğru bulmadığımı güzellikle konuşmalıyım sanırım yoksa yine zararlı ben oluyorum keşke bilsen ablam her aile aynı değil ki o kadar boş yere sorun çıkardılar ki bizimkiler zaten öncesinde de hep hor görüldüm ama evleneceğim insanı kendim seçince iyice gözden çıkardılar beni

Peki sorun eşim ise bu sorunu güzellikle nasıl hallederim
Benim babaannem kaynanaların şahıdır. On kaynana gücündedir. Üç gelini var, üç değil, otuz tane de olsa tek başına hepsine yeter. Öyle bir kadının elinde büyüyen biri olarak söylüyorum. Hiç bir şey yapamazsınız, böyle gelmiş böyle gider. O tren bir kere uğramış, kaçırmışsınız. Ev hazır olana kadar annemle kalalım dediği dakika hayır diyecektiniz. Köprüyü bir geçeyim de dediniz galiba, ama suya düşeceğinizi düşünmediniz.

Çok olumsuz konuşmuşsunuz eşimle konusmayi deneyeceğim inşallah beni yanlış anlamaz ve güzelce hallolur bu mesele

Her iki tarafta huzursuz olacak o zaman

Bilmiyorum gerçekten, akıl tutulması yaşıyorlar sanırım. Babaannem aklı havada olanın dötü yerden kalkmaz derdi. Düşünmek lazım gerçekten.

Aile korkunu unut bi kere. Bunu eşine ve ailesine asla yansıtma. Ailenin hep senin arkanda olduğunu anlat her fırsatta. Bu kozu onlara verme. Eşini istememiş olabilirler ama sen onların parçasısın. İkinize tavırları farklı farklı olur.
Bu konuyu yeniden aç dememin sebebi, ben bu yaptığını hazmedemedim daha, konuşup hallettik diyorsun ama kusura bakma, annen iyi niyetli olsa, biz kavga edince seni koynuna almak yerine benim yanıma yollardı, sen bir de anneni bize çağırıyorsun hem de bana sormadan. Ben bu evde eşek başı mıyım dersin.
Bunları sakin sakin anlatabilirsin ama böyle kendine güvenen cümlelerle.
Ay seni kaybetmek istemiyorum yok ağzımızın tadı bozulmasın tavrıyla olmaz.
Benimle aile olmak istiyorsan, bu çocuğun babası olacaksan şunu kafana sok.
Senin ailen biziz ve annene ihtiyacımız yok.
Benim de bir fikrim var ve istemiyorum. Ne senin anneni, ne kendi annemi.
Evlilik böyle bir şey değil diyeceksin. Ama dik durarak. Kendine inanarak.
Kendi ailenle ilgili kaygılarını onlara asla hissettirmeyerek.

Her iki tarafta huzursuz olacak o zaman
Sanmıyorum ki anne koynunda medet arayan adam huzursuz olsun. Herkese kolay kolay boşan demem ama size açık yüreklilikle kaç kurtul diyorum.

Hiç hissettirmedim abla arayıp sormadılar aradılar dedim konuştuk dedim bi cok şeyi anlatmadım ama hem bu sorunlarla hem kaynanamla uğraşmak çok yıprattı beni bi de eşim yanlış anlar da uzaklaşırsa yapayalnız kalırım diye korkuyorum dediğiniz gibi konuşacağım inşallah işe yarar benim için dua edin lütfen

Bilmiyorum gerçekten, akıl tutulması yaşıyorlar sanırım. Babaannem aklı havada olanın dötü yerden kalkmaz derdi. Düşünmek lazım gerçekten.
Oyalanırım zaman geçer demiş. Oyalanma isteği gelse aklıma gelecek son şeylerden biridir bebek yapmak. Kursa giderim, hobi edinirim, spora giderim, güne katılırım.

Bebek oyanma aracı mı? Hayatını adayacağın bir sorumluluk. Çocukken bir şey oluyor, istemeden de olsa kalbini kırıyorsun. 40 yaşına geliyor, o çocukluktaki kalp kırıklığının travmasını hala yaşıyor. Ne büyük sorumluluk. Bir canın ömür boyu atamayacağı üzüntülere sebep olma ihtimali çok korkutucu.

Herkes benim gibi derin düşünmeyebilir saygi duyuyorum. Ama koştur koştur hamile kalan kimseye saygım yok.

Ne güzel, tüm kalbimle iyilikler diliyorum ama gözünü dört aç. Bak bebek bekliyorsun ama o çocuğun hayatını senin yaşadıkların şekillendirecek. Güçlü bir annesi olsun her şeyden önce. Seninle iftihar etsin.
Kocandan korkma. Tüm çözüm kocanla olacak. Annesi ile o dengeyi kocan koruyacak.
Yolun da bahtın da açık olsun.

Koştur koştur hamile kalmadım 4 aylık evliyim 2.5 yıldır hayatımda olan bir insan ayrıca yorumlarınız çok iğneleyici sanırım sizin hayatınızda ki herkes sizin ağzınıza bakıyor ki bu kadar kolay asıp kesiyorsunuz benim hayatım maalesef o kadar kolay değil lütfen bu kadar yeter yardımcı olmuyorsunuz olmadığınız gibi bir de canımı sıkıyorsunuz bu sizi ilgilendirmez en başından beri hamile olduğuma taktınız ben doğurup ben büyüteceğim kaygısı sizi sarmasın

Amin abla inşallah Allah razı olsun sizden

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…