Kardeşm annemi dövüyor

Benim çok yakınımda benzer bir olay yaşandı, meğerse madde kullanıyormus. İçeriden çıkartmak için borç harç avukat tuttular ama gittikçe yüzsüzleşti şimdi kıyamayan ailesi tekrar içeri girse diye dua ediyor. Dediğiniz gibi Allah korusun ama, şu an toparlanmazsa yaş ilerledikçe daha zor oluyor, bu insanlar ne çalışıyor ne çevreleri değişiyor ve bu sadece anne ile de sınırlı kalmıyor. Psikiyatri ile görüşün ona göre hızlıca aksiyon alın bence. Siz de kıyamıyorsunuz belki de anneniz kıyamıyor ama şu an polisi aramak kardeşinizi ileride daha kötülerinden korumanın bir yolu da olabilir.
Teşekkür ederim nazik yorumunuz için. Öncelikle doktora götüreceğim. Umarım madde çıkmaz çünkü kim ister madde bağımlısı bir evlat.

Hanım efendi ben size gayet kibar bir şekilde cevap veriyorum ama siz beni normal olmadığımı söylüyorsunuz. O zaman size şiddet gösteren biri olduğunda siz polis yerine rehabilitasyon merkezini arayın.
Ben polis+ tıbbı tedavi dedim hanımefendi okuduğunuzu anlamıyosunuz sanırım. Sadece polis nasihatının bu işi düzelmeyeceğini söyledim. Bende sağlıkçıyım branşınız ne sizin ? Bu kadar bilinçsiz nasıl kaldınız sektörde merak ettim. Bu tip vakalar elinden tutup hadi doktora denmeyeceği için zaten protokol emniyet ile olur. Siz şiddet eğilimli insanları normal görecek kafadaysanız sizde normal değilsiniz bu kadar basit. Annenizi döven olunca aman olur böyle bazı insanlar kötüdür dersiniz pansumanlarını yaparsınız oturursunuz sizde.

İmkanı yok

Arkadaşlar polis aramasını ben de bilirim. Ama ben iş iyice büyüyüp çığırından çıkmadan bir çözüm arıyorum. Çözümünüz varsa yazın lütfen.
Aile içi karakolluk olma olayı çok zor, dışardan ver et falan kolay ama o adam uzaklaştırması bitince yine o eve dönecek, bir taraftan annen kıyamaz evladı vs
Burnunu sürteceksiniz, konuşmayacaksınız onu yok sayacaksınız, yine mi olmuyor annen onu terk edecek akrabalara kendi kendine bakabiliyor mu, barışmak için tedavi olmayı şart koşacaksınuz
Ancak terk etme durumunuz yoksa güzellikle ve zorla tedaviye zorlamayı deneyin, büyük ihtimalle tedaviye ihtiyacı var

Merhaba. Benim 18 yaşında bir kardeşim var. Küçükken çok uysal söz dinleyen iyi bir çocuktu. Ancak ne zaman ki liseye başladı ağzı bozuldu. Bana, anneme kardeşime etrafındaki herkese her türlü küfür ve hakareti ediyor. Ne kadar konuşsak da ne kadar uyarsak ne kadar kavga da etsek faydası yok. Lafımız bir kulağından girip diğerindne aniden çıkıyor. Şimdi bu iğrenç hareketlerine yenisini eklemiş. Ben şehir dışındayken anneme sürekli bağırıp çağırıp onu dövmeye de başlamış. Öyle zoruma gitti ki. Annem bana bunu daha bugün söyledi. Yani nnemle de konuştum. O kardeş demeye utandığım yaratıkla da kavga ettim. Ama daha bana küfürler edip üstüme yürüdü. Daha 18 yaşında bu pislikleri yapan ileride neler yapmaz. O kadar doldum ki. Ne yapacağımı şaşırdım. Katil olmama ramak kaldı. Bir nsna annesine nasıl vurur? Babam desen ha varlığı ha yokluğu. Zaten baba olup başımızda dursa bunlar yaşanmazdı. Yiyip içip başka bir şeye karışmaz. Annem babama olanları söylemiş. Hiçbir şey yapmamış. Babada da çare yok anlayacağınız. Ben napayım şimdi? Anneme dayanamıyorum
Polisi arasın anneniz. Allah kimseye yaşatmasın ama ben olsam sanırım polise şikayet ederdim eve de almazdım sanırım. Ama yaşamadan bilemeyiz tabi.
Laftan anlamıyorsa aklıma başka çözüm gelmiyor malesef. Bazı şeyler gençlikte olur ama başka boyutta anlattığınız.

Aile içi karakolluk olma olayı çok zor, dışardan ver et falan kolay ama o adam uzaklaştırması bitince yine o eve dönecek, bir taraftan annen kıyamaz evladı vs
Burnunu sürteceksiniz, konuşmayacaksınız onu yok sayacaksınız, yine mi olmuyor annen onu terk edecek akrabalara kendi kendine bakabiliyor mu, barışmak için tedavi olmayı şart koşacaksınuz
Ancak terk etme durumunuz yoksa güzellikle ve zorla tedaviye zorlamayı deneyin, büyük ihtimalle tedaviye ihtiyacı var
Terkedince daha da pisliğin içine batabilir. Dışarıda kimlerle ne yaptığını bilemem. Terk etmek çözüm değil. Diğer arkadaşların dediği gibi bir psikologla görüştüreceğim. Teşekkür ederim yorumunuz için

İmkanı yok

Arkadaşlar polis aramasını ben de bilirim. Ama ben iş iyice büyüyüp çığırından çıkmadan bir çözüm arıyorum. Çözümünüz varsa yazın lütfen.
Ne çözümü olacak bunun?
Annesini döven, kız kardeşine söven biri hadi abla beni doktora götür mü diyecek sizce?
Onun yaşındakiler gece gündüz ders çalışıyor, önemli üniversitelerden burslar alıyor. Sizinki de evdeki annesini dövüyor.
Bana kalırsa bunda düzeltilebilecek bir şey yok. Yaptığının cezasını çekecek, ben olsam ararım polisi.
Her ergen, sorunları olan bireyler anne dövmüyor bu arada. Sizin durumunuz baştan başa olağanüstü.
Benim de ergen kardeşim oldu, oldukça da tersti, kapılar çarpıldı sesler yükseldi. Ama asla anneme el kaldırmadı.
Çünkü her bireyin kutsalı, kırmızı çizgisi olur. Anne de bunlardan bir tanesidir. Ekstrem bir durum olmadıkça herkes annesini sever, kollar. Sizin anneniz ne yapmış olabilir ki bu muameleyi hak etsin?
Babaya suç bulmuşsunuz, babası olmayanlar da var. Onlar tutup annesini mi dövüyor?

Benim annemin arkadaşının oğlu da bu şekilde, fiziksel şiddet uyguluyor hem annesine hem babasına. 30 yaşında iş güç yok, serseri arkadaş çevresi, alkol ve sigara üzerine bi hayatı var. Annesi ve babası emekli ama oğullarına yetişmek için ikisi de 65 yaşlarında hala çalışıyor eşek gibi. Oğlan da evde uyuyor tüm gün ya da serserilik peşinde koşuyor.
Bunun 1. nedeni ona kıyamayan annesi. Hala oğluşuma ne pişirsem diye düşünen bir kadın. Anne değilim ama bana şiddet uygulayacak evlat da olmaz olsun. Madde olayından bu kadar emin olmadan önce bir düşünün. Abla olarak kardeşinize konduramayabilirsiniz ama durum hiç istemediğiniz yerlere evrilebilir.

Merhaba. Benim 18 yaşında bir kardeşim var. Küçükken çok uysal söz dinleyen iyi bir çocuktu. Ancak ne zaman ki liseye başladı ağzı bozuldu. Bana, anneme kardeşime etrafındaki herkese her türlü küfür ve hakareti ediyor. Ne kadar konuşsak da ne kadar uyarsak ne kadar kavga da etsek faydası yok. Lafımız bir kulağından girip diğerindne aniden çıkıyor. Şimdi bu iğrenç hareketlerine yenisini eklemiş. Ben şehir dışındayken anneme sürekli bağırıp çağırıp onu dövmeye de başlamış. Öyle zoruma gitti ki. Annem bana bunu daha bugün söyledi. Yani nnemle de konuştum. O kardeş demeye utandığım yaratıkla da kavga ettim. Ama daha bana küfürler edip üstüme yürüdü. Daha 18 yaşında bu pislikleri yapan ileride neler yapmaz. O kadar doldum ki. Ne yapacağımı şaşırdım. Katil olmama ramak kaldı. Bir nsna annesine nasıl vurur? Babam desen ha varlığı ha yokluğu. Zaten baba olup başımızda dursa bunlar yaşanmazdı. Yiyip içip başka bir şeye karışmaz. Annem babama olanları söylemiş. Hiçbir şey yapmamış. Babada da çare yok anlayacağınız. Ben napayım şimdi? Anneme dayanamıyorum
Canım öfke kontrol bozukluğu var belli ki.psikiyatra götürün bence,dehb,dürtüsel davranış bozukluğuna benziyor.

Polisi arasın anneniz. Allah kimseye yaşatmasın ama ben olsam sanırım polise şikayet ederdim eve de almazdım sanırım. Ama yaşamadan bilemeyiz tabi.
Laftan anlamıyorsa aklıma başka çözüm gelmiyor malesef. Bazı şeyler gençlikte olur ama başka boyutta anlattığınız.
Amin teşekkür ederim
Ne çözümü olacak bunun?
Annesini döven, kız kardeşine söven biri hadi abla beni doktora götür mü diyecek sizce?
Onun yaşındakiler gece gündüz ders çalışıyor, önemli üniversitelerden burslar alıyor. Sizinki de evdeki annesini dövüyor.
Bana kalırsa bunda düzeltilebilecek bir şey yok. Yaptığının cezasını çekecek, ben olsam ararım polisi.
Her ergen, sorunları olan bireyler anne dövmüyor bu arada. Sizin durumunuz baştan başa olağanüstü.
Benim de ergen kardeşim oldu, oldukça da tersti, kapılar çarpıldı sesler yükseldi. Ama asla anneme el kaldırmadı.
Çünkü her bireyin kutsalı, kırmızı çizgisi olur. Anne de bunlardan bir tanesidir. Ekstrem bir durum olmadıkça herkes annesini sever, kollar. Sizin anneniz ne yapmış olabilir ki bu muameleyi hak etsin?
Babaya suç bulmuşsunuz, babası olmayanlar da var. Onlar tutup annesini mi dövüyor?
Baba ilgisiz olursa tabi ki suçludur. Azıcık varlığını hissettirse ağırlığını koysa çözüm aramama gerek bile kalmazdı.
Hiçbir anne böyle bir muameleyi hak etmez. Biz de geçtik o ergenlik yollarından ama kimseye de el kaldırmadık. Kardeşimi savunmuyorum. Bu duruma son vermeye çalışıyorum.

Konu sahibinin bence üzerine fazla gidiliyor, bende de var benzer dert atsan atılmıyor satsan satılmıyor, aile içinde polise gitmek de kolay olmuyor, neden kolay olmadığını söyleyim o ailede zaten herkesin pskolojisi dağılmış durumdadır, acıma şefkat nefret sevgi her duygu iç içedir, bu sınanmaların bence en zorlarından biridir, polis çağırmak çözüm değil polis alıp doktorada götüremez, savcılığa kaymakamlığa gidecek aile rahatsuz olabilir psikolojil şiddet eğilim var tedavi olsa iyi olur mu diyecek o şekilde polis ve ambulans alabilir uygun görülürse

Canım öfke kontrol bozukluğu var belli ki.psikiyatra götürün bence,dehb,dürtüsel davranış bozukluğuna benziyor.
Benim ciddi seviyede öfke ve sinir yönetimi olmadığı için tedavi gören bir yakınım var. Değil eşini, annesini dövmek adam okulunda en sevilen öğretmen öğrencileri tarafından. DEHB da sanki anne dövdürecek kadar "kötü" bir durum değil gibi.

Amin teşekkür ederim

Baba ilgisiz olursa tabi ki suçludur. Azıcık varlığını hissettirse ağırlığını koysa çözüm aramama gerek bile kalmazdı.
Hiçbir anne böyle bir muameleyi hak etmez. Biz de geçtik o ergenlik yollarından ama kimseye de el kaldırmadık. Kardeşimi savunmuyorum. Bu duruma son vermeye çalışıyorum.
O zaman ben size şunu söyleyeyim.
Bugün o kurtarmaya çalıştığınız kardeşiniz yine bir arbede esnasında annenize zarar verebilir. Tutar sert vurur, bir yeri kırılırsa ya da -siz 27 yaşındaysanız herhalde anneniz de 50'li yaşlardadır- o yaşta bir anda tansiyon yükselmesi olursa, aldığı darbeye bağlı ciddi sağlık sorunları yaşarsa ne olacak?
Ben sizi uyarıyorum bakın, öncelik annenizin sağlığını korumak olsun.

Konu sahibinin bence üzerine fazla gidiliyor, bende de var benzer dert atsan atılmıyor satsan satılmıyor, aile içinde polise gitmek de kolay olmuyor, neden kolay olmadığını söyleyim o ailede zaten herkesin pskolojisi dağılmış durumdadır, acıma şefkat nefret sevgi her duygu iç içedir, bu sınanmaların bence en zorlarından biridir, polis çağırmak çözüm değil polis alıp doktorada götüremez, savcılığa kaymakamlığa gidecek aile rahatsuz olabilir psikolojil şiddet eğilim var tedavi olsa iyi olur mu diyecek o şekilde polis ve ambulans alabilir uygun görülürse
Teşekkür ederim gerçekten sinirden ağlıyorum. Allah kimsenin başına vermesin çünkü başa gelmeyince anlaşılmıyormuş. Birisi evden atın demiş, biri terk edin demiş. O kadar saçma yorumlar var ki bu kadar empatiden yoksun olunmaz. Haklısınız polise gitmek lazım ama en zoru da o işte. Önce doktora götürmeye çalışacağım. Bir daha yaşanmaması için elimdne geleni yapacağım

Bir can dünyaya getiriyorsun, gözün gibi bakıyorsun büyütüyorsun ve o büyüyünce seni dövüyor😢

Bu konuya yorum yapmaya korktum aslında, olur da en ufak bir yargılayıcı söz söylerim diye çünkü kimsenin hikayesi bitmedi daha, kimse yarın başına ne gelecek, ne ile sınanacak, nasıl bir bir mücadele içine girecek bilmiyor. İnsan yaşamadan neye nasıl tepki vereceğini bilemez. Allah her şeyin hayırlısını versin.

Çoğu arkadaş gibi size verebileceğim tek tavsiye acil bir şekilde kardeşinizi doktora götürmeniz. Her geçen gün zaman kaybediyorsunuz belki 3-5 ay sonra ciddi anlamda fiziksel zararlar vermeye başlayacak. Eğer doktora götürmenin yolu polis zoruyla ise o şekilde götürün ama mutlaka götürün.

Allah yardımcınız olsun, annenize çok üzüldüm. Allah kimseyi evladıyla sınamasın.

X