kardesimi taniyamiyorum artik...

ManzaramDeniz

Guru
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2011
7.365
10.990
Konum epey uzun.bastan soyleyeyim.epey doluyum.Erkek Kardesim benden birkac yas kucuk.2_3 yil bir kiz ile gorustu.
Ailecek sicak ve anac bir yapimiz var.Hemen aramiza aldik o donemler.
Kizda gayet sicak ve ilgiliydi.
Sonra kizin babasi babamdan soz takilmasini rica etti.kizin adi serpil olsun.kardesim henuz 18 yasinda.tamam dedi babam.soz takildi.
Yil o zamanlar 2008.ablam nisanlaniyor...
Kalabalik neredeyse 80 kisi var evde.yemekler geldi.ben kuzenlerim abimin asi olan yengem yemek servisi ve icecek dagitiyoruz.serpilde evde ama nisan boyunca odadan cikmadi.kendi kendine oturdu.
Sonra birden odadan cikti(yemek servisleri bitmisti)
Ben: aa serpil ask olsun hic yanimiza gelmedin( tamamen neden tek tabanca takiliyorsundu niyetim )
Serpil: ben gelin olmadim ki is yapayim.
Ben: gelin oluncada is beklemez kimse senden.insanlik boyle zamanlarda belli oluyor dedim.sustum.yinede gunu kus bitimedik.
Yil 2009..kardesim serpilden ayrildi.

Serpil haril haril annemi ariyor.beni ariyor.sabahlara kadar mesaj atiyor lutfen aramuzi yapin diye.o donemler ogrenciyim.abartmiyorum mesaj atmaktan parmaklarimin agridigini bilirim.
Sonra baristilar.mesajlarda aramalarda kesildi.yil 2010.hep birlikte yazliktayiz.serpil afralar tafralar kendi kendine.tuhaf garip.sadece kardesime yani sozlusune ilgili.
Hic bir zaman onemsemedim ben serpili.yani hep cocuk gordum.hayatimda gordugum en garip kisilik.
Sizi temin ederim.ne annemden ne babamdan en ufak bir laf soz yok.
Olay yok kavga yok.gorumcelik yapmak da bana gore degil.
Babam kardesime araba aldi 30 bin tl lik.kardesim abimin yaninda ise basladi.hersey guzel gidiyor.
Serpilin babasinin cimriligi dillere destandir.uzun uzun yazmayacagim.15 bin birikmisi var.bu parayi erkek kardesime veriyor bankaya yatir faiz islesin ben anlamam diyor.
Kardesim ise ah benim akillim.en yakin arkadasi bunu kandiriyor.bu parayi kullanacagim.1 yil icinde iki kat olarak verecegim diye.aliyor kayiplara karisiyor.
Kardesim caresiz elmahkum.arabayi satiyoruz.15 bini babaya geri verecegiz oda ne
Ben anlamam aradan 6 ay gecti.30 bin olarak geri isterim.
Rezillik cikmasin diye veriliyor o para!
Annesi arar: her geldiginizde bir cumhuriyet getirin.bizde boyledir diyor.annem ise cumhuriyet degil ama ceyrek goturuyor her gittiginde.yaninda bir yigin kiyafet hediye.
Yaslar kucuk oldugu icin 5 yil nisanli kaldilar.5 yil boyunca boyle devam etti.
Siz hic mihirde 5 trilyon para isteyeni gordunuzmu.biz gorduk.
Biz zengin degiliz.bir binamiz var.babam felc hastasi.kira gelirleriyle gecinirler.abim evli.ticaretle ugrasir.o iyi kazanir ama.diger kardesimde avukat.
Herhalde o mihiri bizim yapmamizi beklediler ki kardesimin dogru duzgun isi bile yok.
Dugun hazirliginda karsi tarafin bilezik istekleri ev istekleri hic bitmedi.
Serpil geldi.sifir ceyiz.ne nevresim ne bisey.
Annesinin savunmasi "bizde herseyi erkek yapar,ceyiz yok bizde"
Dugune kalmis 1 hafta.kardesim tum ceyizini babamin kredi kartindan aliyor.tabak tencere ne varsa.
Evleniyorlar.kredi karti ektresi bir geliyor ki iki kart komple bitmis.diger kartta ie 20 bin tl lik pirlanta taki seti alinmis!!

Ablam oturma grubunu aldi,ben ise kose takimini aldim (o zamanlar calisiyordum)
Abim beyaz esyalari ustlendi.kalani annem 5 bilezik satarak aldi.iste utudur vs.
el birligiyle evlerini ourduk.

Serpilin birde eda adinda bir kiz kardesi var.20 yasinda.lise terk.calismiyor.hayattaki tek derdi eglence makyaj marka kiyafet.tabi cimri bir babanin yaninda mumkun olmuyor bu.eda ev hediyesi olarak tarti almis ablasina.serpil kosarak bana gosterdi" bak yaaaa dusunmus silent tarti almis bana ay canim kardesim" ben soook.
Neydi bu simdi anlam veremedim.e be vicdansiz.tam 10 ay bi yerlerimden ter akti sana aldigim koltuk takimi ve taktigim bilezigin taksidini odeyene kadar.
Bir tesekkur etmedigin gibi birde her laf arasinda "erkek tarafi yapmak zorunda" dedin.
Seni onemsemedigim icin cirkeflik yapmadim.kardesim icin sustum hep.
Cunku kardesimle aram gayet iyi.gerisi bizi hic ilgilendirmiyordu.
Dedim ya hayatimda gordugum en garip insan.
Oyleki kardesim ve serpil evlendi..ve 2 ay sonra benim nisanimda eda ve serpil ne misafirlerimle konustular ne bisey.Tuhaf davrandilar yine.ve esim dayanamadi sordu" bu kiz neden boyle"
Yani etrafa oyle bir izlenim uyandiriyorki.garip anlamlar yukluyor herkes.
Bi ornek.
Nisandayiz caylar bitiyor serpil sadece kardesimin cayini alip yeniliyor.diger bos bardaklari sormuyor bile.insanlarda ayipliyor garipsiyor.

Aslinda yazacak anlatacak cok cok sey var.bu forumda beni bilen bilir.Adalet ve dogruluktan yanayim.durduk yere kimseye bu ithaflarda bulunmam.
Yillarin birikimi var.
Nisanim oldugu gun erkek kardesim serpilden odunc bilezik istiyor bana nisanda takmak mahcup olmamak icin.haberim yok bebim.inanin bilsem engel olurdum.
Aksam kavga kiyamet.bileziklerimi odunc aldin hemen simdi getir.nisan aksami bu rezilligi yasatti bize.
Kardesim mahcup bi sekilde istedi.
Suzden hic beklentim yok.yeni evlisiniz.kendinizi zora sokmayin dedim....(1 gun sonra istesene.benim biseyden haberim yoktu nisan aksamimi zehir etti)

Cok uzadi..simdi 4 yillik evliler.kardesimden eser yok.
Alkol karsiti olan kardesimi alkola alistirmislar.icim parcalaniyor.babam duysa yikilir.
Hergece eda serpil kardesim barlarda sabahliyor.
Kardesim abimin yaninda calisiyor hala.ama kardesim babamin kartlarina yukleniyorda yukleniyir.
Her ya serpil ve ailesiyle 10 gun kadar taril yapilur.yetmez her hafta sonu ailecek gezmelerdeler...kardesim tum bunlari nasil goremiyor.
Evlenirken 1 kurus hayri dokunmayan yetmezmis gibi zorla 15 bin olan parayi 30 bin alarak seni resmen dolandiran, iligimize kadar altin alin diye bizleri kurutan bu ailenin yuzunu nasil goremez.

En kotusu nasil alkol illetine bulasir.
Eda calismiyor.kiyafetine kadar babamin kartiyla aliniyor
Babam cok soyledi dinlemedi.
Cok uzuluyorum.onlarin alkol bar marka kiyafet ve bitmeyen gezmeleri yuzunden ailem cok gecim sikintisi yasiyor..elim kolum baglandi.dusunemez oldum...yazdiklarim a dan z ye gercek.en ufak abarti yok.hatta emin olun eksigi var... Tum gemileri yakma pahasina avazim ciktigi kadar parlayasim var ikisinede

Son düzenleme:
Off şiştim yeminle okurken... bu kadar zaman ses çıkarmadan nasil durdunuz.silent woman tam sizlik olmuş valla.ailem geçim derdi çekerken ailem onların eğlence masraflarini bide kardesinin masraflarini karsilayacak.pöh.kredi kartini kapattirin bi an önce.evlenmeden öncesini hiç sölemiom bile o ailesinin yaptiklarini.bence biraz sesinizi cikartin ve ailenizi bu kadar ezdirmeyin.ben genelde yapıcı yorumlar yaparım ama bu bana bile pes dedirtti.

Sevgili baldizin giyimi kusami neden senin babanin kartiyla aliniyor acaba?hadi kardeşin saf sessiz yada karisindan korkuyorda ses cikaramiyor sen,annen,abin neden susuyorsunuz toplayin hepsini karsiniza kardesinde dahil göz daği verin boylelerin hakkindan cirkeflik gelir...deli deliyi görünce değneğini saklarmis hesabi...bence aile fertlerinden birinin cingar cikarmasi olayi çözer...

Off şiştim yeminle okurken... bu kadar zaman ses çıkarmadan nasil durdunuz.silent woman tam sizlik olmuş valla.ailem geçim derdi çekerken ailem onların eğlence masraflarini bide kardesinin masraflarini karsilayacak.pöh.kredi kartini kapattirin bi an önce.evlenmeden öncesini hiç sölemiom bile o ailesinin yaptiklarini.bence biraz sesinizi cikartin ve ailenizi bu kadar ezdirmeyin.ben genelde yapıcı yorumlar yaparım ama bu bana bile pes dedirtti.
Ben degilde ablam cok soylendi.ablam kotu oldu simdi.kardesimle konusmuyorlar.en ufak kotu yorum yaptirmiyor onlarla ilgili.
Iste hep zamanla duzelirler yaslar kucuk dedikce duzelmedi.aksine kotuye gitti..ne olacak hic bilmiyorum

Sevgili baldizin giyimi kusami neden senin babanin kartiyla aliniyor acaba?hadi kardeşin saf sessiz yada karisindan korkuyorda ses cikaramiyor sen,annen,abin neden susuyorsunuz toplayin hepsini karsiniza kardesinde dahil göz daği verin boylelerin hakkindan cirkeflik gelir...deli deliyi görünce değneğini saklarmis hesabi...bence aile fertlerinden birinin cingar cikarmasi olayi çözer...
Daha once ablam biraz sesini yukseltti.kardesim sinurlenince gozu biseyi girmuyor.kendini kaybediyor.
Belkide ablamdan sonra serpilin istedigini eline vermek istemedim.elinden gelse kardesimi kendi ailesinin nufusuna gecirecek.
Valla inanmasi guc ama durum bu.sadece kiyafet olsa iyi.
Ve tum bunlari utanmadan instagramdan laylasiyir.esnistecigimin gezdirmeleri alisverisleri diye haram zikkim olsum

Her ailede olur mu böyle sonradan gelme kişilerin, değer verdiklerinizi elinizden almaları cidden merak etmiştim ki oluyormuş. Kardeşiniz eşine kaptırmış kendini gidiyor, keşke demeleri hiç sevmem ama keşke küçükken kardeşinize doğru yolu gösterip (kızın gerçek yüzünü) kısa süreli kötü olan siz olsaymışsınız, yaşı geçtikçe anlardı sizi zaten. Şöyle ki ileri de kafasını çok taşlara vuracak, ailesi yerine koyduğu o insanların gerçek yüzünü illa ki görecek. Umarım uzun sürmez, giden para olsun yeter ki kardeşiniz yine sizin o eski kardeşiniz olsun. Umuttur insanı en güzel ayakta tutan.

Babanizin kartıni ellerinden alın. Minimum görüşün. Onlarin evliliği zaten biter bu gidişle. Kardeşinizi anca oyle toparlarsiniz. Suan ne yapsanizda sizden kötüsü olmaz
Ah iste babam.kiyamiyor kardesime.kac defa dedi. Biraz zorluk gorsun diye ama kiyamiyirum diyor.muhtac olmasini istemiyorum diyor

Deyim yerindeyse kardeşin resmen büyülenmiş gibi.
5 trilyon mehirde kaldım ben.
"Her gelişinizde Cumhuriyet altını getireceksiniz" kardeş siz ailecek kadir gecesinde mi doğdunuz?ne güzel memleket vallahi. .
O değil de bu kadar yüzsüz, seviyesiz ailesi ve kızları...bunlarla bile evleniliyor,bunlar bile kıymetli oluyor da; hiçbir şey istemeyen eşimle mutlu olayım yeter diyen kanaatkar insanlar resmen eziyet görüyor kimselere yaranamıyor ya ona ben yanıyorum.

Her ailede olur mu böyle sonradan gelme kişilerin, değer verdiklerinizi elinizden almaları cidden merak etmiştim ki oluyormuş. Kardeşiniz eşine kaptırmış kendini gidiyor, keşke demeleri hiç sevmem ama keşke küçükken kardeşinize doğru yolu gösterip (kızın gerçek yüzünü) kısa süreli kötü olan siz olsaymışsınız, yaşı geçtikçe anlardı sizi zaten. Şöyle ki ileri de kafasını çok taşlara vuracak, ailesi yerine koyduğu o insanların gerçek yüzünü illa ki görecek. Umarım uzun sürmez, giden para olsun yeter ki kardeşiniz yine sizin o eski kardeşiniz olsun. Umuttur insanı en güzel ayakta tutan.
Dunde esimle bunu konustuk.esimde cok uzuluyor kardesimin durumuna.
Keske sen kucukken ayirsaydin diye.o zaman dinlerdi seni.simdi gecti falan.iste kahretsinki oyle bir yapim olmadi.olmadigi icin ben keske diyorum cunku kardesim en cok beni dinlerdi o zamanlar

Valal kardeşiniz sadece abisinin yanında çalışmayla bunları yapamaz.elinizde büyük koz var.babanızin kredi kartı. Kapattirin onu mutlaka ise ordan başlayin ve tüm kardeşler birlik olunca da kardeşiniz de bi yere kadar sizden uzak duracaktır. Zaten abinzle calisio aileden kopmasi mümkün degil

Daha once ablam biraz sesini yukseltti.kardesim sinurlenince gozu biseyi girmuyor.kendini kaybediyor.
Belkide ablamdan sonra serpilin istedigini eline vermek istemedim.elinden gelse kardesimi kendi ailesinin nufusuna gecirecek.
Valla inanmasi guc ama durum bu.sadece kiyafet olsa iyi.
Ve tum bunlari utanmadan instagramdan laylasiyir.esnistecigimin gezdirmeleri alisverisleri diye haram zikkim olsum
O zaman tek yapilacak şey babanin kartini elinden alicaksiniz kardesinlede belirli bir sure irtibati kesin biraz burnu surtsun.bu konuda babaninda biraz ses cikarmasi gerek...ahhh benim kayinpedere vericeksin gelinle kardeşini iki günde muma çevirir...bölgelerine öyle yapmak lazim

"Her gelişinizde Cumhuriyet altını getireceksiniz" kardeş siz ailecek kadir gecesinde mi doğdunuz?ne güzel memleket vallahi. .
O değil de bu kadar yüzsüz, seviyesiz ailesi ve kızları...bunlarla bile evleniliyor,bunlar bile kıymetli oluyor da; hiçbir şey istemeyen eşimle mutlu olayım yeter diyen kanaatkar insanlar resmen eziyet görüyor yaranamıyor ya ona ben yanıyorum.

Öyle güzel yazmışsınız ki. İnsan olsun gerisi önemli değil derdi eskiler, şimdi para olsun da ne olursa olsun diyor herkes.

Dunde esimle bunu konustuk.esimde cok uzuluyor kardesimin durumuna.
Keske sen kucukken ayirsaydin diye.o zaman dinlerdi seni.simdi gecti falan.iste kahretsinki oyle bir yapim olmadi.olmadigi icin ben keske diyorum cunku kardesim en cok beni dinlerdi o zamanlar

Sizin iyi niyetinizden kaynaklanıyor bu da, ne kardeşinizin üzülmesini istemediniz ne de o el kızının ama onlar ne anlar insanlıktan.

Kıyamiyorsa da belli bi limiti olsun o zman 750 tl mesela.bunun üzerine çıkmasın.limiti düşürmekle başlayın. Kendine kredi kartı çıkarsın ödesin bakalım ödeyebiliosa.

O zaman tek yapilacak şey babanin kartini elinden alicaksiniz kardesinlede belirli bir sure irtibati kesin biraz burnu surtsun.bu konuda babaninda biraz ses cikarmasi gerek...ahhh benim kayinpedere vericeksin gelinle kardeşini iki günde muma çevirir...bölgelerine öyle yapmak lazim

senin kayınpedere gerek yok kıza oturduğum yerden bilendim ben bile muma çeviririm iki güne..

O değil de bu kadar yüzsüz, seviyesiz ailesi ve kızları...bunlarla bile evleniliyor,bunlar bile kıymetli oluyor da; hiçbir şey istemeyen eşimle mutlu olayım yeter diyen kanaatkar insanlar resmen eziyet görüyor kimselere yaranamıyor ya ona ben yanıyorum.
Sorma konuya yazacaktim yine farkli yerlere cekilir diye yazmadim.okumamis etmemis.hayatinda hicbir amaci yok.sosyal defil ve rabbim affetsin ne ici guzel ne disi...
Kardesim ise cok yakisikli.
Yakin bi arkadasim der "silent kardesini gordukce sok oluyorum,nesine vuruldu bunun" der..ne ici guzel ne disi.bizde anlamadik.
Cumhuriyet gitmedi ama her gidisimizde ceyrek goturduk.tatsizlik olmasin diye.
Sadece o olsa..5 yil nisan esittir 10 bayram.her bayramda 1 bilezik yanina hediyeler.ustelik dugunde nisan ve sozde takilan hicbir bilezigi geri istemedik.dugunde yeniden alindi.
Artik gidende degilim inanin.kardesimin kurtulmasini istiyorum.eskisi gibi olsun istiyorum.benligini ozunu unuttu resmen.ama halinden cok memnun ne yazikki

babanızla konuşun..
bu yaptığı iyilik değil ki.. Allah korusun babanıza birşey olsa bu insanlar ayaklarının üzerinde durmayı bilmiyor sudan çıkmış balığa dönecekler.. ve bana öyle geliyor ki o kız kesin öyle bir durumda terk eder kardeşinizi .. en azından ne kadar erken o kadar iyi ..çocuk yapmasalar bari..

X