Kardeşim ve Eşine Kötülük mü Yaptık?

demekki bız bu parayı harcayalım nasılsa ablam oder dedıler herhalde. demek gerekıyor kı bır daha laf nereye gıdıyor dıye dusunerek konussun.
Valla canım kardeşini bilmem de sizin gelin siz yardıma muhtaç durumda olsanız sanmam ki yardım etsin. Eline biraz para geçince o para hep duracak sanıp beylik laflar edebilen insanın size sizin kadar fedakarlık edeceğini düşünmüyorum. oturup konuşun ikisiyle de yüzyüze ve en iyisi kardeşinize daha iyi bir iş bulmaya çalışın.

Ama olur mu esyalarinizi altinlarinizi satip kapatmaliydiniz borclari ne de olsa kardes degil mi?

Yani anlamiyorum. Bu kadar asiri yardim edecek ne vardi cidden? Siz abartmissiniz da abrtmissiniz. Istediginiz kadar batin calismayin size biz bakariz demissiniz resmen. Onlarda azicik dusunce olsa cocuk yapmazlar. Ama dogru ya ablalari var o bakar...

söylediğiniz dogru, onların dugununu bıze takılan ceyreklerle yaptık, tamamı satılıdı onların dugunune gıttı.
ınan abartı degıldı, hacız ve avukat annemı nasıl korkuttuysa artık annem bıle telde sureklı ben kalpten gıdıcem ben kalpten gıdıcem dıyıp duruyordu, ee dugunume 1-2 ay var nasıl olucak kendı ısımle ugrasamıyordum, ve herkes dagılmıs, neyım var neyım yok tum dugun esya paramı bırıkmısımı cektıgım kredıytı cektım gonderdım de herkes normale dondu. herkese ofkelıyım aslında bakma, herkes somuruyor, sonra bır saglık sorunu oldu amelıyat para gerekıyordu yıne eşim gönderdi onu, ama o ısteyerek gonderdı saglık olunca hıc acımaz bır seye, sonrakı de beebgıjn saglıgı ıcındı.sadece bu anlattıgım 4 u 30 bın lıra edıyor, aradakılerı saymıyorum.
hala da artık yetısemıyoruz dıye aranınca artık dur demenın zamanı geldı dıye dusunuyoruz. yanı tamamen sorumsuzluga ve havaya gıttı o para.

Sen iyi niyetin le elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışmışsin ancak çoğu zaman kardeşin bile olsa kaba bir tabir olacak ama eşek olunca cok semer vuran oluyor...Kendimden biliyorum ve bir yerde dur demesini öğrenmelisin...

cunku bu tarz kişiler yeri geldiğinde hiç beklemediğin bir şeyi pat diye söyleyebilir ve sen nasıl söylersen söyle onlar haklıdır ve yanlış anlayacak lardir seni ve büyük ihtimal şimdiye kadar yaptıklarının da bir kıymeti kalmayacak onlar için. ..

ama daha fazla eşini de sıkıntıya sokmaya ve evliliğini huzursuz etmeye de hakkın yok...eşinin düşüncelerini illaki diline yansıması gerek yok...sen bile böyle düşünüyorsun o kimbilir neler düşünüyordur da senin hattına birsey demiyordur. ..Esin bayagi sabırlı imiş. ..

artik kardesinin borçlarını ödeyecek abla.enistesi olmadığını idrak edip ayağını yorgan ına göre uzaması gerekiyor...Bu arada gelin de pek yamanmis. .. kanma seni sıkışıp aramasindan konusmalarindan belli seni iyi çözmüş duygu sömürüsü yapmasına izin verme...ama göze al artık olumsuz birsey söylediğinde haklı da olsan sen haksız olacaksın gibi duruyor...
aksamdan berı kalbım pır pır, bır sıkıntı bır agrı, Allahım, bır an once gecsın bıtsın ıstıyorum ama ınanır mısınız aklım hala orda? acaba ne yapıyorlar dıye. hesap kıtap yapıyorum eve gıren para 800-900 sırf kıra ve taksıt 800 ınsanın bogazından yemek bıle gecmıyor, gondermeyecegım ama nasıl gecıcek bu zamanlar bılmıyorum.

Valla canım kardeşini bilmem de sizin gelin siz yardıma muhtaç durumda olsanız sanmam ki yardım etsin. Eline biraz para geçince o para hep duracak sanıp beylik laflar edebilen insanın size sizin kadar fedakarlık edeceğini düşünmüyorum. oturup konuşun ikisiyle de yüzyüze ve en iyisi kardeşinize daha iyi bir iş bulmaya çalışın.

hem de ne nasıl, gorunen koy klavuz ıstemıyor, ben ınan karsılık ıcın yapmıyorum, yuzume bıle bakmasınlar onemlı degıl, mutlu ve huzurlu olsunlar yeter.
bız soz aldıgımız gun nasıl konustuk var ya o kadar lafı gozardı eden ınsanlara daha ne denır bılmıyorum.

hem de ne nasıl, gorunen koy klavuz ıstemıyor, ben ınan karsılık ıcın yapmıyorum, yuzume bıle bakmasınlar onemlı degıl, mutlu ve huzurlu olsunlar yeter.
bız soz aldıgımız gun nasıl konustuk var ya o kadar lafı gozardı eden ınsanlara daha ne denır bılmıyorum.
Gerçekten çok üzüldüm ben bu gece bu konuya inan kendim bu durumda olsam ne yaparım diye düşünüyorum okuduğumdan beri. Cidden en mantıklısı kardeşine iyi bir iş bulmak ve cocuk doğunca da annen bakar gelin de rahatını bozsun bir zahmet işe girsin o zaman çok da rahat geçinirler. Hayır evlerine para kalmıyorken hangi mantıkla çıkıyor hemen işten onu anlamıyorum.

Siz bu hissiyatla yaklaşırsanız onlar hiç bir zaman kendi yakları üzerinde duramazlar ki. Bırakın onlarda hayatı öğrensin. Kendi yağında kavrulsunlar. Çalışıyor olsalar tamam yetmiyor der yardımcı olursunuz Ama bu iş kan emmeye dönmüş. Eşiniz de gönlü güzel insanmış başkası olsa dayanamaz yeter artık derdi. Allah sizin güzel yüreğinize güzellikler versin inşallah yarın öbür gün evladınızda olur inşallah ama bugünden itibaren kardeşinize iyilik yapmak istiyorsanız artık maddi desteğinizi çekin bence.

Gerçekten çok üzüldüm ben bu gece bu konuya inan kendim bu durumda olsam ne yaparım diye düşünüyorum okuduğumdan beri. Cidden en mantıklısı kardeşine iyi bir iş bulmak ve cocuk doğunca da annen bakar gelin de rahatını bozsun bir zahmet işe girsin o zaman çok da rahat geçinirler. Hayır evlerine para kalmıyorken hangi mantıkla çıkıyor hemen işten onu anlamıyorum.

hangı mantık, bır anlasam. söylenınce kotu oluyorum. çok teşekkür ederim canım, düşünmen yeter. şimdi birşey dicem de cok ta kotulemek ıstemıyorum ama soylıcem.
kardesım turızm otelcılık mezunu, otellerde cok ıyı paralar kazanıyordu. memlekete gelınce eskı paraları kazanamadı tabı ama memlekettekı otelde calıssa en azından sımdıkının 2 katını kazanır ama malesef eşi kıskanclık yapıp otele gondermıyor, sanki ne oluyorsa otelde calısınca.kardesım de ayrı saf, senin okulun ıcın o kadar caba sarfettım sırf ıstedıgın ısı yap dıye. ama o lokantaya gırdı sevmedıgı ısı yapıyor. soylesen bır turlu soylemesen baska turlu, gecınseler keske banane dıcem.
olayın ozetı hem pastam dursun, hem karnım doysun.

Guzel kardesim sen fazlasiyla yapacagini yapmissin canina yazik kadir kiymet bilmeyen insanlar icin bu kadar ugrasma. Alismislar hazir yemeye, kullaniyolar seni. Birak ne halleri varsa gorsunler insan dogurdugu evlada bu kadar yapmaz hirpalama kendini onlar keyif surecek diye

Siz bu hissiyatla yaklaşırsanız onlar hiç bir zaman kendi yakları üzerinde duramazlar ki. Bırakın onlarda hayatı öğrensin. Kendi yağında kavrulsunlar. Çalışıyor olsalar tamam yetmiyor der yardımcı olursunuz Ama bu iş kan emmeye dönmüş. Eşiniz de gönlü güzel insanmış başkası olsa dayanamaz yeter artık derdi. Allah sizin güzel yüreğinize güzellikler versin inşallah yarın öbür gün evladınızda olur inşallah ama bugünden itibaren kardeşinize iyilik yapmak istiyorsanız artık maddi desteğinizi çekin bence.
güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.Rabbım daha guzellerını sızlere versin. eşim çabalasalar neyse ama bu kadarı olmaz artık dedı, haklı olarak.

Asalak gibi yaşayan kardeşin ve eşi için güzel giden evliliğini sallayacaksan yardıma devam.
Yeğenin üzülüyomuş şaka gibi bariz iyi niyetini suistimal bu.
Çok bile dayanmışsın.
Şimdi bin kere vermişsin, bir kere verme senden kötüsü olmayacak.
Oh gelin poposunu devirsin uyusun, kardeşin napıyo belli değil nasılsa sıkışsalar abla koşuyo ne kasacaklar.
Büyük konuşmayım da su bile vermem daha, bundan sonra yapacağın iyilik elini ayağını onlardan çekip adam olmalarını sağlamak.

Guzel kardesim sen fazlasiyla yapacagini yapmissin canina yazik kadir kiymet bilmeyen insanlar icin bu kadar ugrasma. Alismislar hazir yemeye, kullaniyolar seni. Birak ne halleri varsa gorsunler insan dogurdugu evlada bu kadar yapmaz hirpalama kendini onlar keyif surecek diye

çok sagol arkadasım, haklısın.

hangı mantık, bır anlasam. söylenınce kotu oluyorum. çok teşekkür ederim canım, düşünmen yeter. şimdi birşey dicem de cok ta kotulemek ıstemıyorum ama soylıcem.
kardesım turızm otelcılık mezunu, otellerde cok ıyı paralar kazanıyordu. memlekete gelınce eskı paraları kazanamadı tabı ama memlekettekı otelde calıssa en azından sımdıkının 2 katını kazanır ama malesef eşi kıskanclık yapıp otele gondermıyor, sanki ne oluyorsa otelde calısınca.kardesım de ayrı saf, senin okulun ıcın o kadar caba sarfettım sırf ıstedıgın ısı yap dıye. ama o lokantaya gırdı sevmedıgı ısı yapıyor. soylesen bır turlu soylemesen baska turlu, gecınseler keske banane dıcem.
olayın ozetı hem pastam dursun, hem karnım doysun.
Bence söyle gitsin ya neden kötü olasın ki zaten ipler iyice kopmuş Gerçekten sizin gelin biraz dişli görünüyor her istediğini yaptırır cinsten yani. Hayır yaptırsın da bari yaptırdıkları sizlere zarar vermesin. Asgari ücretin hepsi geldiği gibi gidiyorsa bunlar ne yiyip içiyor? Hakikaten de yardım etsen bir türlü etmesen bir türlü. Çocuk doğunca gelini işe sokun zorla da olsa başka türlü olacak gibi değil. E çocuğun da masrafları çıkacak eve para girmiyor nasıl olacak düşünsünler bunu ya.

Asalak gibi yaşayan kardeşin ve eşi için güzel giden evliliğini sallayacaksan yardıma devam.
Yeğenin üzülüyomuş şaka gibi bariz iyi niyetini suistimal bu.
Çok bile dayanmışsın.
Şimdi bin kere vermişsin, bir kere verme senden kötüsü olmayacak.
Oh gelin poposunu devirsin uyusun, kardeşin napıyo belli değil nasılsa sıkışsalar abla koşuyo ne kasacaklar.
Büyük konuşmayım da su bile vermem daha, bundan sonra yapacağın iyilik elini ayağını onlardan çekip adam olmalarını sağlamak.
biliyorum hıc yok demedım, ılkkez bu aksam reddeder gıbı konustum, asıl yarın kardesımle konusucam. artık esıyle daha fazla para konusu konusmak ıstemıyorum. ınan ben utanıyorum.

aksamdan berı kalbım pır pır, bır sıkıntı bır agrı, Allahım, bır an once gecsın bıtsın ıstıyorum ama ınanır mısınız aklım hala orda? acaba ne yapıyorlar dıye. hesap kıtap yapıyorum eve gıren para 800-900 sırf kıra ve taksıt 800 ınsanın bogazından yemek bıle gecmıyor, gondermeyecegım ama nasıl gecıcek bu zamanlar bılmıyorum.

Bunu kendilerinden cok sizin dusunmeniz biraz sacma degil mi?

biliyorum hıc yok demedım, ılkkez bu aksam reddeder gıbı konustum, asıl yarın kardesımle konusucam. artık esıyle daha fazla para konusu konusmak ıstemıyorum. ınan ben utanıyorum.

Benim annem de senin gibi kardeşleri suratına tükürse yarın abla diye ağlasalar ölür yollarına.
Geçmiş zaman bekar olan teyzem 30 yaşında var yok aramış "abla ben bi'çocukla konuşuyodum sorunlardan dolayı hat alamıyomuş hat aldım verdim sonra çocuk kayıplara karıştı bi'baktım 600 lira fatura olmuş ödeyemem babam öldürecek beni" diye ağlıyo bayramda seyranda, hastalıkta aramayan insan bu...

Biz de 3 kardeşiz okul okuyoduk daha sıkışmışız, annem hala göndermeye çalışıyodu. Babam da en son o yaşında o salaklığı yapabiliyosa bırak zorluğunu da çeksin. Milletin telefon faturasını mı ödiycez dedi.
Buna rağmen annem dayanamadı gönderdi. Sonra bi'daha istedi bi'şey için, artık göndermeyince "sen benim ablam falan değilmişsin" deyip suratına kapattı annemin.

Oh iyi yaptı çünkü o kadar iyi niyetlisiniz ki kardeşiz diye ölüyosunuz. Bırakın karşı tarafta sizi sizin kadar düşünsün.

Gecmeyecek:KK43:Üzgünüm ama öyle. .yani bizde bu iyi niyet vicdan oldukça onlar için hep üzülecegiz. ..ama bir yerde tavır koymak zorunda nereye kadar onların hesapsizliklarinin maliyetini kendi yuva üzerinden odeyebilirsin. Ee bir de çocuk olunca...sende benim gibi dayanamayıp sınırlarını onlar için zorluyorsun...ama sana bir şey soyleyeyim mi sen onlar için elinden geleni yapıp maddi zorluğu girerken onlar eski rahatlıklarina devam etmeye çalışıyorlar ya hani yine batacak bile bile işte o zamanlar insana koymaya başlıyor. ..ve bir şekilde karışmamayı öğreniyordu ama üzülüyor sun hatta kendini suçlu hissediyorsun suçun olmadığı halde ama yapacak birsey yok ben 10 kere battıklari kuyudan elimi verip çıkarıyorsam e be kardeşim 11. Ye girme bari..sebep.?

basımın agrısını belli etmeden ve hamıle oldugundan uzmemeye calısarak, artık eşime nasıl soylerım bılmıyorum, o elınden gelenı fazlasıyla yaptı, ne yapabılır artık, ki ben de ısten ayrıldım artık bılıyorsun dedım.
aglıyordu, aglama uzulme ben senı arayacagım dedım, o da ısrarla bu gece ara abla konus mutlaka uyuyamıyorum bak yegenınde cok uzuluyor demeye baslayınca, biliyor zaafımı, inanın eşime cok uzuldum, cok yuklendı benım tarafım ona ıkımızde kendımızden cok baskalarını dusunduk hep. sabah erkenden arar nasıl ne dıyecegımı bılmıyorum.
Abla o kadar paran varsa bizede ver bizde bataktayiz ......tovbe tovbe boyle mi diyorlar benle esim abim annm annesinden bu ana kadar bir kurus para istemedik pAra istemek kucukluktur bizde ne bu dilenci gibi herkes hayatiniyasasin bu arada esinize HELAL OLSUN cok sabirli calisip kardesine veriyor bu arada bir lafiniza icim gotti BENDE COCUK ISTIYORUM allahim herseyi yapan eden siz hic birseyi yapmayan onlar valla bebek yapmayi bilmisler helal .....
Siz kndinizi kardesiniz icin cok surundurmussunuz sen hamile kal kardesin calissin san hazir par versin eger esi kesmesse bende kalipimi basarim ..... haaa bu arada calisip getirrse bide .... BU DEVIRDE BABANA BILE GUVENME ...

Bence söyle gitsin ya neden kötü olasın ki zaten ipler iyice kopmuş Gerçekten sizin gelin biraz dişli görünüyor her istediğini yaptırır cinsten yani. Hayır yaptırsın da bari yaptırdıkları sizlere zarar vermesin. Asgari ücretin hepsi geldiği gibi gidiyorsa bunlar ne yiyip içiyor? Hakikaten de yardım etsen bir türlü etmesen bir türlü. Çocuk doğunca gelini işe sokun zorla da olsa başka türlü olacak gibi değil. E çocuğun da masrafları çıkacak eve para girmiyor nasıl olacak düşünsünler bunu ya.

tabıkı başkasını sıkıntıya sokmuyorsan karı koca arasında ki inan zerre ılgılendırmez benı ve karısmamda. ama benım evlılıgım zehır oldu 1 yıldır, sureklı problem sureklı en ufak seyde annem de babam da kardesım de esıde benı arıyor, aramayın artık dıye (problemli olaylarda) kac kez soylendım. en basıtını anlatayım , kardesım babam hıc yardım etmıyor dıye babamın ısyerne gıdıyor ve sandalye ıle saldırıyor. o gunde kayınvalıdemler bızde memelektten o gun gelmıslerdı aksama dugune gıttık. düğünden eşim benı eve getırdı sonra annebabasını almaya gıttı rezıllık diz boyu.
babam arar ne yapmaya calısıyor bu kardesın dıye, dedım kendı oglun al karsına konus.
annem arar, ben kalpten gıdıcem evden kayboldu polisi aradık napcaz bılmıyoruz. esı :ablaaaaa cok kotuyuz nolur gellll.aramız 1000 km. babaannem: cocugunuzu alın ıcıp ıcıp kapıya gelmıs. tanımadıgım numara arıyor:yengem ve amcam kardesıme babama gıydırıyor benı arayıp. ve ben her arayana daha naber demeden herkeste bır panık bır heyecan. dugun salonun dısında konusuyorum bırden sınır bosalttım ben. esım benı aldı geldı kımse gormeden. ama gecem rezıl oldu kardesım eve dondu ıcmış bıraz herkes normale döndü. sonra herkese yeter artık lutfen herseyı yanıstmayın benım de bır yuvam var atık hıc mı dusunmuyorsunuz dedım. ama ne degıstı hıc bırsey, bazen telefonları acıyorum cogu zaman bakmıyorum o haldeyım cunku hep bır problem ıcın aranıyorum.

Gecmeyecek:KK43:Üzgünüm ama öyle. .yani bizde bu iyi niyet vicdan oldukça onlar için hep üzülecegiz. ..ama bir yerde tavır koymak zorunda nereye kadar onların hesapsizliklarinin maliyetini kendi yuva üzerinden odeyebilirsin. Ee bir de çocuk olunca...sende benim gibi dayanamayıp sınırlarını onlar için zorluyorsun...ama sana bir şey soyleyeyim mi sen onlar için elinden geleni yapıp maddi zorluğu girerken onlar eski rahatlıklarina devam etmeye çalışıyorlar ya hani yine batacak bile bile işte o zamanlar insana koymaya başlıyor. ..ve bir şekilde karışmamayı öğreniyordu ama üzülüyor sun hatta kendini suçlu hissediyorsun suçun olmadığı halde ama yapacak birsey yok ben 10 kere battıklari kuyudan elimi verip çıkarıyorsam e be kardeşim 11. Ye girme bari..sebep.?
sende mi aynısın? ne hıssettıklerımı ıyı anlıyorsun?

X