Karatay Diyetiyle Sağlıklı Yaşıyoruz

Canım menün güzel olmuş bol leptin olsun

TUVALETTE DOGRU OTURUYOR MUYUZ?

Bu soru peklik çeken kaçımızın aklına gelmiştir bilmiyorum, ben Giulia Enders’in kitabını okuyana kadar hiç düşünmemiştim.

Beslenme değişikliği ile birlikte az da olsa düzene giren pekliğim yine de haftada bir ile sınırlıydı. Aralık 2015'te Dr. Ümit Aktaş'ın önerdiği şekilde her sabah kahvaltı sonrasında 10 dakikamı tuvalette oturmaya ayırmanın bu sistemde uzun zaman gerekli oldugunu biliyordum.

Eğlenceli bir şekilde bağırsağı anlatan kitabı aldığımda ilk konulardan birinin kaka ve çıkartmak olduğunu bilmiyordum, en çok ilgimi çeken de yukarıdaki başlık oldu. Bakalım kitapta kısaca neler yazıyor:

Israilli Dr. Don Skirov araştırma konusu için 28 denekten 3 farklı pozisyonda günlük "kakalarını yapmaları" konusunda ricada bulunmuştur; normal bir klozette oturarak, minik bir tuvalette çömelerek ve açık havada çömelerek. Bu işlem sırasında hem süre tutulmuş hem de bir anket yapılmış. Varılan sonuç çömelerek yapmak yaklaşık 50 sn sürerken oturarak yapmak 130 saniye sürmüş ve çömelerek yapılan daha başarılı olmuştur.

Neden? Bağırsak sistemimiz oturarak işimizi hallettiğimiz süreçte deliğin tamamen açılacağı şekilde tasarlanmıştır. Vücudumuzda, oturduğumuz veya ayakta durduğumuz zaman bağırsağımızı bir kement gibi sıkılaştıran ve kıvrım oluşacak biçimde belli bir yöne doğru çeken bir kas mevcuttur. Bu mekanizma aynı zamanda başka sfinkter kaslarina da destek amaçlı oluşturulmuş bir mekanizmadir.

Bu mekanizmada dışkımız ilk başta bir kıvrıma ulaşır ve kendini frenler. Bundan dolayı sfinkter kaslarımız oturduğumuz ve ayakta durduğumuz süreçte dışkıyı içeride tutmak adına olabildiğince az enerji harcarlar. Kasımız kendini bıraktığı anda kıvrım yok olur.

Yapılan araştırmalarda hemoroid, Divertekülit veya bağırsak hastalıklarının genelde oturarak tuvaletlerini yapan ülkelerde daha fazla mevcut olduğunu görmüşlerdir.

Tuvaletimizi yaparken en eski zamanlardan beri doğalında kullandığımız pozisyon "çömelmek“ tir.

Günümüz şartlarında alafranga tuvaletler sayesinde alaturka tuvaletler neredeyse yok oldu buna bağlı olarak da çömelmek de tarihe karıştı.

Peki otururken çömelebilir miyiz? Evet, oturarak da çömelmek mümkündür. Bu yöntem özellikle dışkılamada zorlanılması durumunda uygulamaya oldukca değer bir yöntemdir. Vücudun dış kısmı hafifçe öne doğru eğilir, ayakların altına ise ufak bir tabure (ben bu işlem için çocukların diş fırçalamalarını kolaylaştırmak için kullanılan taburelerden kullanıyorum) konulur – artık hazırsınız, her şey tamam, ayrıca işinizi hal ederken bir şeyler okuyabilirsiniz.

Ben bu yöntemi bu gün de dahil olmak üzere tam 32 gündür sabahları ve ihtiyacım olmasa da alışkanlık kazanmak adına akşamları da uyguluyorum ve 9. günden itibaren faydasını görmeye başladım. Geriye baktığımız zaman ilkokulda yatılı okuduğum dönemde okulda alafranga tuvalet vardı ve peklik orada başlamıştı ve ben çömelerek oturmayı zaten çok bilmiyordum. Orta ve lise öğrenimimde yine yatılı olan okulumda tuvaletler alaturka idi ve o siralar daha iyiydi bağırsaklarımın durumu ama ben uzun süre çömelmek yerine bir ikinci hata yaparak kendimi sıkıp hafta içi tuvalete çıkmamayı adet edinmiş ve evde hal etmeyi uygun bulmuştum bu da bende zamanla kronik bir hal aldı.

Bugün
İlk ögün
Yumurta çökelek keten tohumu zeytin fıstık
İkinci öğün
Mercimek çorbası karnıyarık yoğurt Fıstık

Sütlü kahve çay iki lt su

En az 5 bin adım

DEHİDRASYONUN (SUSUZ KALMA) 10 İŞARETİ VE BELİRTİSİ

Dehidrasyon Nedir?

Su, sürekli olarak vücudunuzu terk eder; çoğunlukla ter, idrar ve dışkı yoluyla. Bu kayıpları telafi etmek için yeterli miktarda su tüketilmelidir.

İşte dehidrasyonun yaygın nedenlerinden bazıları:

- Yoğun egzersiz: Ter yoluyla sıvı kaybına neden olur.

- Isıya maruz kalma: Isı ter yoluyla sıvı kaybına neden olabilir. Hava sıcak olduğunda ekstra su içmiyorsanız sıvı kaybı oluşabilir.

- Kusma ve ishal: Kusma ve ishal, dehidrasyona neden olabilecek önemli sıvı kaybına sebep olur.

- Bulantı: Birçok kişide mide bulantısı olduğunda, iştahsızlık ve suya karşı isteksizlik oluşur. Bu durumda da su içmek son derece önemlidir.

- Yanıklar veya cilt enfeksiyonları: Ciddi yanıklar ve cilt enfeksiyonları sonucu su kaybedilebilir.

- Diyabet: Kan şekeri seviyeleri yüksek olduğunda vücut şekeri vücuttan atmak için idrar üretimini arttırır. Bu, su kaybının yerine su konulmuyorsa dehidrasyona neden olabilir.

- Ateş: Ateş, terleme yoluyla sıvı kaybına katkıda bulunabilir.

Dehidrasyonun 10 İşareti ve Belirtisi

1. Susamak
Susamak vücudun dehidrasyona karşı gösterdiği ilk tepkidir. Sıvı dengenizdeki en küçük bir değişiklik bile susama hissiyatınızı tetikleyebilir.

2. İdrar Renginizdeki veya Miktarındaki Değişiklikler
Vücudunuzun ürettiği idrarın renk ve miktarı, hidrasyon durumunuza ilişkin iyi göstergelerdir. Koyu sarı idrar veya az miktarda idrar çıkışı dehidrasyon bulgularıdır. Su tüketiminiz yeterli ise; idrarınız açık soluk sarı bir renk ve neredeyse kokusuz olmalıdır.

3. Yorgunluk ve Uykulu Hal
Yorgunluk veya uyku hali dehidrasyon belirtisi olabilir. Su içmek enerjinizi artırabilir ve kendinizi daha fazla uyanık hissetmenize yardımcı olabilir.

4. Baş ağrısı
Dehidrasyon bazı insanlarda baş ağrısını veya migreni tetikleyebilir. Yapılan bir araştırmada, sağlıklı kadınlarda vücut ağırlığının % 1,4'ü miktarda sıvı kaybının baş ağrılarına ve huzursuzluğa neden olduğu bulunmuştur.

5. Deride Esneklik Değişiklikleri
Azalan cilt elastikiyeti, dehidrasyonun bir işaretidir. Cildinizin esnekliğini test etmek için başparmağınızla işaret parmağınız arasında cildi sıkıştırın. Su seviyeniz iyiyse, cildiniz serbest bırakıldıktan hemen sonra eski haline dönmelidir. Cildinizin ilk şekline dönmesi yarım saniye veya daha fazla sürüyorsa, susuz kalmışsınız demektir.

6. Kas Krampları
Sıvı ve sodyum eksikliği kas kramplarına yol açabilir. Yorucu egzersiz sırasında su içmek özellikle önemlidir.

7. Kan Basıncında Azalış
Dehidrasyon kan basıncında düşüşe neden olabilir; bu da baş döngülü, zayıf ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Ağır dehidrasyon tıbbi açıdan dikkat gerektiren tehlikeli derecede düşük tansiyona neden olabilir.

8. Hızlı Nabız Oranı veya Kalp Çarpıntısı
Vücuttaki sıvı eksikliği kan hacmini düşürür. Kalp, vücutta kan pompalamak için daha sık ve daha hızlı çalışarak kan hacminin eksikliğini telafi eder. Bunun sonucunda, hızlı kalp atış hızı veya kalp çarpıntıları ortaya çıkabilir.

9. Sinirlilik veya Zihin Bulanıklığı
Birkaç araştırmada, vücut sıvısının % 1-2 oranında kaybolmasının; anksiyete, huysuzluk, konsantrasyon güçlüğü ve kısa süreli hafızada bir düşüş gibi belirtilere neden olduğu bulunmuştur. Vücuttaki sıvı durumunun zihinsel performans üzerinde önemli bir etkisi olabileceği görülüyor.

10. Ciddi Komplikasyonlar ve Organ Yetmezliği
Travma, şiddetli yanmalar veya uzun süren kusma ve ishal sonucunda aşırı sıvı kaybı nedeniyle vücut şoka girebilir. Aşırı dehidratasyon şok ve organ da yetmezliğine neden olabilir. Bu dehidrasyon seviyesi derhal tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Dehidrasyonu Nasıl Önleyebiliriz?

- Susadıkça içelim: Çoğu insan için susuzluk, vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunun güvenilir bir göstergesidir.

- Egzersiz yapmadan önce bol su için: Egzersize başlamadan önce, özellikle de sıcak bir ortamda hareket edecekseniz, yeterli su içimi çok önemlidir.

- Ter ile kaybedilen sıvıları yerine koyun: Çok terlediyseniz, kaybedilen sıvıları yerine koymak için ekstra su içmeniz gerekir.

- İdrar renginizi inceleyin: İdrarınızın rengi hidrasyon durumunuzun iyi bir göstergesidir. İdrarınızın soluk açık sarı renkte kalması için yeterli miktarda su için.

- Kusma veya ishal ile kaybedilen sıvıları yerine koyun: Kusma veya ishal görüyorsanız bol bol su için. 24 saatten uzun süre bünyenizde sıvı tutamıyorsanız, tıbbi yardım isteyin.

http://www.hurriyet.com.tr/kanser-uzmani-yogurttaki-tehlikeye-dikkat-cekti-40416790

Sevgili Yavuz hocamız bu gün çok önemli bir konuya değinmiş...
Normalde,kaynıyan 5 litre sütten 3-4 litre koyu kıvamda yoğurt elde edilir.
Endüstriyel üreticiler için çok büyük bir kayıptır bu ...
Bu açığı kapamak için ,tonu 300 Euroya Kalsiyum Klorür kullanırlar ki bu avrupada buzlanmış yollara tuz niyetine atılan bir maddedir.

En doğrusu Kalsiyım Laktat kullanmaktır ki bununda kilosu 6 Eurodur...
Tonu 300 Euroya Kalsiyum Klorür varken kim atar kilosu 6 Euroya Klasiyum Laktatı :)

Kaldıki Almanyada,yoğurda atılan Kalsiyum Klorür yasaklanmışken bizde legal olup ülkemize dayatılmaktadır..

Afiyetler olsun efendim...

Günaydın kızlar
İlk öğün
Yumurtalı fasülye
Keten tohumlü çökelek
Peynir
Zeytin.

İkinci öğün
Çorba
Yumurtalı salata
Biberli yoğurt

günaydın kızlar çok fena başağrısıyla uyandımgeçen 2 elbise siparişi vermiştim biri bordo o elbise olan kısa bide mor abiye.sipariş bugün yarın elimde ama burnumdan geldi hani geçen bir komşu vardı ya lafı geçmiştir yoo zayıflamamış diyen yazmıştım sizede o da öğrendimki benim mor abiyenin kırmızısını alıcakmış dedim bana geliyor sen başka al kıl kıl cvplar verdi cinlerim tepeme çıktı.iade edecem dedim eşim kızdı sana ne bırak giysin sana yakıştığı gibi yakışacak mı ona dedi.kadın patates çuvalı gibi kendini benle bir tutuyorbana diyor ki siparişi iptal et bedenini bulursam bende alıcam canım sen şakamısın dedim elbise yarın elimde sen başka bişey bak.çıldırdım dün yaa

iyi düşün iyi olsun sonuçta aynı yerde giymeyeceksiniz...aslında elbiseyi aldığında farkına varacak kendinin çuval olup sana elbisenin daha güzel yakıştığına...
giyiyorsun ve paylaşıyorsun tamam mı canım

o kınada giyecekmiş ben düğünde aynı model farklı renk sadece.çıldırdım resmen dün giymeyebilirim ama takımdaki kızlarda onun kıcığına giy diyor.onları dinledimde iadeden vazgeçtim.

o kınada giyecekmiş ben düğünde aynı model farklı renk sadece.çıldırdım resmen dün giymeyebilirim ama takımdaki kızlarda onun kıcığına giy diyor.onları dinledimde iadeden vazgeçtim.
zor bir durum....bencede giy çık ne olacak...takma yani..iade etme bebem

içinde kalıp kanser olacağına dışında kalsın konser olsun..........

zor bir durum....bencede giy çık ne olacak...takma yani..iade etme bebem

içinde kalıp kanser olacağına dışında kalsın konser olsun..........
iadeden vazgeçtim ama elbiseden de hevesim kaçtı.belki kınada pantolon gömlek giyerim düğünde de bordo elbiseyi.ama bu saatten sonrada o kadınla hiç muhatap olmam selam selam o kadar

napıyorsunuz kızçeler?ben dün yordum kendimi yürüyüşte bugün her yerim ağrıyoryapamicam sanırım bugün yürüyüş

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…