Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Tempolu yürüyüşün 24 faydası

Tempolu ve en az yarım saati bulan yürüyüşün faydaları tartışılımaz. Ama 8 konuya dikkat etmek gerekiyor. İşte bilinçili yürüyüşün 24 faydası.

1– Yürüyüş, kan akımını ve kan damarlarının miktarını artırarak, dolaşımı iyileştirir, kalp-damar ve beynin damarsal hastalıkları riskini azaltır.

2– Kalp kası dâhil, vücut kaslarını kuvvetlendirerek, daha etkin çalışmalarını sağlar.

3– Her bir kasılmada kalbin pompaladığı kan miktarını artırarak, istirahattaki kalp atım sayısını (nabzı) azaltır.

4– Egzersiz ve stres durumunda arteriel kan basıncında (tansiyonda) oluşan yükselmeyi azaltır.

5– Kalp kasının yan damarlardan da beslenmesini destekler. Böylece kalbin ana damarlarında oluşacak tıkanıklıkların vereceği zararı azaltır.

6– Þişmanlık riskini azaltır.

7– Sindirimi kolaylaştırır.

8– Beyine oksijen sağlanmasını artırarak, zihinsel keskinlik ve yaratıcı düşünce potansiyelini yükseltir.

9– Lenfatik dolaşıma yardımcı olur.

10– Egzersiz sırasında ve sonrasında metabolizmayı uyarır.

11– Solunumsal kapasiteyi ve aerobik gücü artırır.

12– Büyümeyi ve travma sonrası toparlanmayı olumlu etkiler.

13– Kan yağlarının (trigliserid) düzeyini düşürür.

14– HDL/LDL (iyi huylukötü huylu kolestrol) dengesini düzenler.

15– Koordinasyona olumlu etki yapar.

16– Eklem ve kasların esnekliğini artırarak, bel ve boyun ağrılarını hafifletir.

17– Kemiklerin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar.

18– Dayanıklılığı artırır.

19– Yorgunluk duyumunu engeller.

20– Uykusuzluğu azaltır, rahatlamaya yardımcı olur.

21– Vücudun doğal keyif verici hormonu olan endorfinin salınımını artırır.

22– Yaşlanma sürecini geciktirerek, genç bir görünüm sağlar.

23– Moral, özgüven ve iyimserliği artırır.

24– Kan basıncını düzenler.
(Alintidir)

kızlar yeni yılın ilk menü bildirimi olacak benim için:KK1:

sabah:
1 muz
1 domates
3 zeytin
2 kk kadar beyaz peynir
1 omega-3
şekersiz çay

arada 1 bardak süt

öğlen ise :

1 tabak patlıcan güveç
yarım tabak soğanlı,yeşil-kırmızı biberli kara lahana yemeği..
1 bardak ayran

şimdiye kadar 1 litrede su içtim..akşama kadar 3 litre yapmak istiyorum..

kızlar bugün benim doğum günüm 27 oldum :KK9:
30 a az kaldı bu yıl hayırlısıyla bebek istiyorum ve canı gönülden diliyorum...

Güzel bir yıl, uğurlu bir yaş olur umarım (ve de kaçamaksız bol kiloların verildiği bir yıl :KK1:)

herkese kucak dolusu sevgiler... :KK16:

doğum günün kutlu olsun zeynepcim.....
Herşey gönlünce olsun :)

.

doğum günün kutlu olsun zeynepcim :KK71: Umarım iyi bir yas olur bende 29 um

canım doğum günün kutlu olsun bu yaşın da sana uğur getirsin bebişini kucağına al...fazlalıklarından da bir an önce kurtulup hamile kalırsan daha iyi olur çünkü sonrasında toparlamak biraz zor oluyor...

ayy canım kutlu,mutlu,hayırlı ve bebekli bir yaş olur inşallah:KK71:

nice yıllara zeynepcim..inşallah herşey bu yeni yılda ve yeni yaşında istediğin gibi olur..öpüyorum seni..mutlu yıllar..nice seneler...:KK54:

yenı yaşında dıleklerının olması dilegiyle iyiki dogdun canım:KK70::KK71:

doğum günün kutlu olsun tatlım yeni yaşın istediğin güzllikleri getirsin hayatına:KK70::KK71:

iyi ki doğdun zeynepcimm,yeni yaşında tüm dileklerin hayırlısıyla gerçek olsun inşallah:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

mutlu yıllar hayırlısıyla inş bebeğinede kavulursun :)

canlarım benim hepiniz sağ olun, var olun... Hepinize güzel dilekleriniz için sonsuz teşekkürler...
inşallah hep beraber mutlu, sağlıklı, huzurlu, fit bir yıl geçirir, tüm güzellikleri birlikte paylaşırız :KK16: :KK16: :KK16:

ya sorma aklımda unutmadım da evde internet yoktu 2 gündür.eve gidince değiştireyim. şöle sexü bişey koyarım :KK52:

ne iyi olur valla sexü sexü :KK1:

öğle yemeğim
ezogelin çorbası
güveçte mantarlı tavuk
salata
omega 3
b12
şu ana kadar 1 lt su 2092 adım:KK43:

öğlen :
tavuklu çorba
3 köfte
2 kase salata ama doymadım valla su içeyim bari :KK1:

akşam:
annem doğum günüm şerefine içli köfte yapıyor 3 tane yerim (onunkiler ufak oluyor), kereviz yemeği de vardı onu da yerim, 3-5 tane de istavrit, salata tamamdır...

evdeki interneti kapattırdım o yüzden şimdiden yazıyorum, haftasonu ne yaparım bilmiyorum, neyse uygun bir paket bulup alana kadar böyle idare etcez bakalım :KK54:

bol bol sıvı tüketiyorum ama müthiş bir halsizlik, enerji düşüklüğü var nasıl anlatamam, hastayım ya ondan herhalde. O kadar hayıt, söktürücü ilaç hala regl de olamadım o da geriyor beni, müthiş derecede tatlı istiyor canım ama yememeliyim direniyorum evde truf yapsam bari üşenmesem de yoksa kazaya kurban gidecek diyet :KK1:

yok yok girmeyecek size söz veriyorum kendime de :KK16:

Bu sabah:
1,5 muz
Biraz peynir
2 ceviz
3 zeytin

Öğlen:
1 tabak kuru fasülye
1 kase cacık
1 orta boy salata
Biraz turşu

kızlar bugün benim doğum günüm 27 oldum :KK9:
30 a az kaldı bu yıl hayırlısıyla bebek istiyorum ve canı gönülden diliyorum...

güzel bir yıl, uğurlu bir yaş olur umarım (ve de kaçamaksız bol kiloların verildiği bir yıl :KK1:)

herkese kucak dolusu sevgiler... :KK16:
Herşey gönlünce olsun zeynepcim Allah sana ve isteyen herkese sağlıklı güzel bebekler nasip etsin yeni yaşın,yeni yılın kutlu olsun sevgiyle kal sevenlerin çok olsun...

herkese mutlu,umutlu,sağlıklı,huzurlu,sevgi ve aşk dolu güzel bir yıl diliyorum...
inşallah bu yeni yılda herşey gönlümüzce olur ve keşkesiz harika bir yıl geçiririz...:KK71:
inşallah canım inşallah güzel dileklerin için teşekkürler aynılarını diliyorum bende hepimiz için

huhuhu
hafta sonu pismanligini bir tarafa birakip yagmur camur demedim giydim esimin yagmurlugunu,
attim kendimi disari vala bata cika yürüdüm camurlar. Tam 6,5 km yürüdüm birazda kostum...
Hergün aynen devam Cumaya gidecek insallah +2,5 :KK76::KK76::KK76:
tebrik ederim harikasın aynısını acilen benimde yapmam gerek şu an 1788 adım olmuş normal ofis hareketlerim şimdi işler azalıyor patronda çıkıyor ben doğru toplantı odasına yürüyüşe yapabidiğim kadar yapıcam son pişmanlık fayda etmiyor o yüzden önümüze bakmak gerek galibaa

Kahvaltimida yazivereyim;:KK56::KK56::KK56:
2 kayisi yumurta
bol domates
1 tane közlenmis biber
1 avuc ici beyaz peynir
5 yesil-5 siyah tuzsuz zeytin
2 kücük turp
1 cay kasigi keten togumu
1 cay kasigi cörek otu
1 ince belli bardak ici ceviz..
muhteşem bir karatay kahvaltısı olmuş afiyet olsun

kendime yürüyüş yapmak için arkadaş buldum.:KK52::KK52::KK52:.öğlen çocukları okula bıraktıktan sonra 1 saat daha yürüdüm..:21:.:KK8:
çok güzell desene artık iki katına çıkar senin yürüyüşler bende seni geçmessem :))

bugün öğlen menüm :KK56:

kuzu pirzola (6 kalem:)) çok acıkmıştım
büyük bir tabak yeşil salata
1 büyük bardak ayran

spor: 1788 adım şu an henüz tempolu yürüyüş yok birazdan yapıcam

not: alkol ve ödem nasıl atılır önerisi olan var mı?kendimi su aygırı gibi hissediyorum:KK14:

kendime yürüyüş yapmak için arkadaş buldum.:KK52::KK52::KK52:.öğlen çocukları okula bıraktıktan sonra 1 saat daha yürüdüm..:21:.:KK8:

KISKANIYORUM VALLA NE YALAN SÖYLUYÜM :nazar: SANA AÇIK HAVADA YÜRÜMEK Bİ BASKA YA LESLİ YAPIYORUM Bİ EŞİM ÇAĞIRIR Bİ KIZIM AĞLAR EŞİM YA SUNA 1 DK Bİ SÖLE DURMUYO DER KIZI UYUTUP YAPIM DİYORUM ODA 10 10 30 UYUYOR YANINA YATIYORUM BENDE UYUYORUM HEMEN YA GÜN BOYU YORULUYORUZ EŞİME TEMBİH EDİYORUM BENİ UYANDIR UYURSAM DİYE ODA KIYAMIYORMUS :KK16::KK16: DÜZENLİ DEĞİL YANİ YÜRÜYÜŞ KESKE OLSA

canlarım benim hepiniz sağ olun, var olun... Hepinize güzel dilekleriniz için sonsuz teşekkürler...
inşallah hep beraber mutlu, sağlıklı, huzurlu, fit bir yıl geçirir, tüm güzellikleri birlikte paylaşırız :KK16: :KK16: :KK16:

Zeynep sonradan farkettim kusura kalma canim. Nice mutlu zayif zayif yaslara...

bugün öğlen menüm :KK56:

kuzu pirzola (6 kalem:)) çok acıkmıştım
büyük bir tabak yeşil salata
1 büyük bardak ayran

spor: 1788 adım şu an henüz tempolu yürüyüş yok birazdan yapıcam

not: alkol ve ödem nasıl atılır önerisi olan var mı?kendimi su aygırı gibi hissediyorum:KK14:

Tartiya ciktin mi canim. Benimde hafta sonum bol tatlili gecti...2 gün sonu +2,5 gördüm.
Bende de ayni suaygiri sendromu var :KK1::KK1::KK1:
ödem atirici karisim falan bilen varsa Karataya uygun paylassin..

KISKANIYORUM VALLA NE YALAN SÖYLUYÜM :nazar: SANA AÇIK HAVADA YÜRÜMEK Bİ BASKA YA LESLİ YAPIYORUM Bİ EŞİM ÇAĞIRIR Bİ KIZIM AĞLAR EŞİM YA SUNA 1 DK Bİ SÖLE DURMUYO DER KIZI UYUTUP YAPIM DİYORUM ODA 10 10 30 UYUYOR YANINA YATIYORUM BENDE UYUYORUM HEMEN YA GÜN BOYU YORULUYORUZ EŞİME TEMBİH EDİYORUM BENİ UYANDIR UYURSAM DİYE ODA KIYAMIYORMUS :KK16::KK16: DÜZENLİ DEĞİL YANİ YÜRÜYÜŞ KESKE OLSA

canım ben okula genelde hergün gidiyorum.eşim evdeyse yürüde gel diyor.:KK76:önceleri yalnız yürüyordum.şimdi arkadaşlar beni görünce diyete başlayıp,yürüyüş yapıyorlar:KK52:..beraber sohbet ederekten bakıyoruz bayağı yürümüşüz..:KK76:hatta oğlumu uyutmuştum,uyanır diye geldim daha uyanmamış..keşke biraz daha yürüseydim..:KK1:

arkadaşım ödem için yeşil çay iksiri önerdi yarın sabah yapıyorum hemen

1,5 litre suyu kaynat sürahiye dök ,üstüne 2 çubuk tarçın çubuğu,3-4 tane karabiber,3-4 karanfil,3 poşet yeşil çay koy 3-4 dakika demle gün boyu iç baya çişe götürüyormuş umarım faydası olur akılsız başımın cezasını çekiyorum pişmanım pişmanlık yasasından faydalanmak istiyorum:KK14::KK14::KK14:

Son düzenleme:
offff biri beni durdursun ya yılbaşı gecesinden beri yeme modundayımmmm :KK14:

Gamzeeee yapma surda ne kaldi senin hedefine.... Hadi toparla kendini valla bende yedim ilk gün yilbasi diye,
sonra ertesi gün kalanlar ziyan olmasin modunda yedim... Bu gün sabah tartiya cikinca kendime yaptigim kötülügü gördüm.
Bu hafta kendimi spora adiyorum. Sende kalk birseyler yap. Yemeeeeeeeee :KK57::KK57::KK57::KK57:

mutlu yıllar zeynep..koycam akşama:KK53:

2.ÖĞÜNÜM : Koca bir tabak dolusu mercimek yemeği

.

yoğurt ve salata nirdeeeee:KK20:

X