Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

2. öğünüm yağmur altında mangal süpperdi..(lojmanın mangal alanında üstü kapalı piknik masalarında):KK76::KK76:

:KK56::KK56::KK56:

4-5 tavuk kanat
4-5 köfte
köz patlıcan içinde kaşar
közlenmiş biber ve şalgam suyu

mangalı tek yapan bizdik .tel örgülere biraz yakınız..bi baktık eşimle taş atılıyor:KK53::KK53:..lojmanın dışında şerefsizlerin çocukları bizi taşlıyor..eşimde eline taş alıp koştu..kaçtılar..Allahım elime verseler bi döverdim onları:KK47::KK47::KK47:..küfretmemek elde değil:KK4::KK4::KK4:

çok sinir oldum yawww :KK47::KK47::KK47:

Zaten olay halkta bitiyor. Yerel halktan destek almayan hangi eylem devam edebilir ki??? Kendinize çok dikkat edin. Rabbim korusun sizleri.

muhabbetin dibine vurduk filizim..kızlar kaçırıyor yine:KK24::KK24::KK24:..

iğneoyam,iyiniyetlim,leylakım,pampişim nirdesiniz yawww:KK3::KK3::KK3:

Dün kardeşimdeydim. Erken çıkıp önce anneme gittim. Akşam da kardeşime, yakın oturuyorlar. Gece de geldim, site kapalı! Sohbeti kaçırdım valla...

sabah kargalar kahvaltı yapmadan kulak ağrısıyla uyandımm:26:
ağrı kesici aldım bakalım ilerleyen saatlerde bakalım noolcak :KK5:

kahvaltıyı hazırladım ev ahalisinin kalkmasını bekliyorum:KK24::KK24:

sabah menüm

yımırta salatasıı
domatesli biber kavurma
peynir zeytin
cevizz
çay çay

:KK56::KK56:

ağrı kesici aldığım için de sabah kalkınca 1 bardak süt içtim:nazar::nazar:

Geçmiş olsun. İnşallah şimdi daha iyisindir. Benim oğlum da olur ara sıra. Hep de antibiyotiklik olur... İnşallah sana gerekmez.

Dün şöyle bir yazı okudum. Doktorun adını araştırma fırsatım olmadı ama yine de paylaşmak istedim:

dr. perricone'un felsefesi 'güzellik, içeriden dışarı, dışarıdan içeri'dir. bu şu demektir: gerçek güzellik, dışa yansıyan sağlıktan geçer. dr. perricone'a göre, enflamasyon yaşlanma sürecinin tek ve en büyük nedenidir.

enflamasyon gözle görünmeyen, vücudumuzdaki enerji üretiminden ortaya çıkar. sigara, güneş, kötü beslenme alışkanlıkları, stres ve hava kirliliğinden beslenir.

dr. perricone'un felsefesi üç aşamalıdır.

dengeli ve sağlıklı beslenme programı,
gıda takviyesi tabletler ve
antioksidanlar içeren cilt bakım ürünleri...
bu düşünce yaşlılıkla hücresel seviyede savaşmada çok güçlü bir strateji olmuştur.

- dengeli, sağlıklı beslenmeyi açabilir misiniz?
balıkta; özellikle somon balığında ve kümes havyalarında bulunan yüksek kalitedeki proteinler bu beslenme programında büyük önem taşır. düşük glisemik karbonhidratlar kullanılmalı. buna örnek olarak bol renkli taze sebze ve meyveler, tahıllar, fasulye, mercimek gibi baklagilleri sayabiliriz. vücudumuzun yağı yakmak için yine yağa ihtiyacı olduğundan özellikle omega 3 yağ asitleri, zeytinyağı gibi sağlıklı yağ grupları tercih edilmelidir.

şekerinizi dengede tutun
- beslenmeyle cilt sağlığı ve güzelliği arasında nasıl bir bağ var?
bazı besinler, vücudumuzdaki bütün sistemlerin yaşlanma sürecini hızlandırır. bu durum aslında yaşa bağlı birçok hastalığın, sarkık, donuk ve mat bir cildin ya da zayıflamış saç ve tırnakların temel sebebidir. özellikle şeker ve şekere dönüşen yüksek glisemik karbonhidratlarla beslenmek (üç beyaz) vücutta ani kan şekeri yükselmesine sebep olur. kan şekerindeki bu dengesiz ve ani yükselmeler, vücuttaki fazla şekerin hücrelerimizin proteinlerine verdiği hasarla sonuçlanır ki şeker ile yaşlanma arasındaki bu fenomene 'glikasyon' denir. bu nedenle gün içerisindeki iç kazınmalarını önlemek ve kan şekerini dengede tutmak için 2-3 tane badem veya ceviz ile 5-10 tane yaban mersini gibi ufak, sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeye özen gösterin.

- nasıl bir beslenme tarzı cildi korur?
proteinlerce zengin, bol renkli meyve ve sebze, tahıl grupları ve faydalı yağlardan oluşan bir beslenme programı cilt ve vücut sağlığı için en temel aşamadır. balık olarak özellikle omega-3 açısından zengin somon balığı ne kadar çok tüketilirse o kadar iyidir. yanı sıra metabolizmayı hızlandıran tarçın, zencefil, defne, acı biber gibi baharatların bolca tüketilmesi gerekmektedir. ayran ve kefir de cilt sağlığında önemli yer tutar.
n neleri daha sık tüketmemizi önerirsiniz?
haftada en az üç kere somon tüketin. ne kadar çok somon yerseniz cildiniz o kadar sağlıklı ve parlak görünecektir. kahvaltıda yumurta, peynirli omlet, gün içerisinde antioksidanlarca zengin yeşil çay içmek, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, ahududu, böğürtlen, çilek, karadut, yaban mersini mutlaka tüketilmeli.

- beslenme dışında hayat tarzı olarak önerileriniz neler?
eğer içiyorsanız ilk iş sigarayı bırakın! çünkü sigara cildimizin kolajen kaynağına zarar veren bir enzimim daha çok salınmasına neden olur. ayrıca sigara erken menopozun da sebebidir. menopozun olumsuz taraflarından biri de östrojen ve testosteron gibi gençlik hormonlarının kaybolmasıdır. bu da vücudumuzdaki kas yoğunluğunu kaybettirir, cildimizin incelir ve cildin savunma mekanizmasını güçsüzleşir. egzersiz sağlıklı ve dinç bir cilt görünümünün anahtarıdır. düzenli olarak egzersiz yapın. yaz aylarında 20-30 dakikadan fazla korunmasız güneşte kalmayın. besinlerden alamadığımız besleyici özleri almak ve cildimizi içeriden desteklemek için gıda takviyesi tabletler kullanın.

- türk mutfağını sağlıklı buluyor musunuz?
kesinlikle evet! meyve, sebze, balık ve zeytinyağına odaklanan akdeniz tipi beslenme çok ideal görünüyor. özellikle soğuk olarak tükettiğiniz zeytinyağlı sebzeleriniz, sabah kahvaltılarınız çok sağlıklı. sadece osmanlı mutfağından kalma bir alışkanlık olan kırmızı et, kızartma ve tatlıların tüketimi azaltılabilir.

- yalnızca kremle ve iyi beslenerek cildi güzelleştirmek ne kadar mümkün?
yaşlanmanın yüzde 60'ı genetik. ama yüzde 40 için bize çok iş düşüyor. yaşlanmak kaçınılmaz. önemli olan ilerleyen yaşlarımızda bile dinç ve sağlıklı durabilmek. yaşa bağlı hastalıkları en aza indirgemek. bunu yaparken de her zaman iyi, daha iyi ve en iyi felsefesini benimsemeliyiz. şöyle ki, daima sağlıklı ve dengeli beslenme iyi bir şey. ama sağlıklı ve dengeli beslenmeye gıda takviyesi tabletleri eklemek daha iyi. bu iki aşamaya bir de cilt bakım ürünlerini de eklersek en iyiye ulaşmış oluruz.

aysun öz kaşi
aysun.oz@aksam.com.tr

6 gün sonra, dün, ilk kaçamağımı yaptım:KK43: Saatler de pek iyi olmadı... Ama yürüyüş yapamayacağım bugün demiştim. Yaptım çok şükür.

Dün sabahı yazmıştım. Sorunsuzdu.

16:00 4 köfte, 6 tane bulgurlu beyaz lahana sarması veeeeee 1 bardak kola:KK43:(

20:00 7 tane tavuk kanat, 2 kaşık havuçlu yoğurtlu salata.

4km/45 dakika yürüyüş

Bugün 9:00

4 kaşık muhlama(unsuz), domates, salatalık.

he bacım yaw dun gece bende ugras ugras gıremedım sıteye benım nette sorun var sandım ama dıger sıtelere gırılıyodu demek kadınlar kulubu gece gece dıp kose temızlıge gırısmıskı bızı dısarda bıraktı:KK1::KK1::KK1:
bayram da geçti emme temizlik geç olsada yapılmışş:KK1::KK1:
Gecmis olsun canim .
Insallah en yakin zamanda iyi olursun .. Kulak agrisini bilirim fenaa.. Acil sifalar diliyorum..
:KK19:Bu arada simdiden afiyet ,Leptin olsun :nazar:

sağol canım :KK16::KK16:
şimdilik iyiyim :KK5:

Bende salata delisiyimdir .
her türlüsünü zevkle ve buyuk bir iştah ile yer ve her yeni tarifi uygulamak icin can atarım ..

ewet canım , boyayatarak bazen evde boyayarak yıpratıyoruz saclarımızı .. Ama gec olsada akillandim.. daha da asla boyatmam .. Her ay dipler gelir boyat , tutacakmış acıkmış olacak koyu mu yutacak .. En güzeli doğal renk ..güle güle kullanalım :KK19:
:KK16::KK16::KK19::KK19:
Kızlar dun yine omega 3 aldım. Neredeyse 3 yıllık omega 3 depo ettim.
1 tane aldığında 2. 1 cent
500 tane omega 3 : 20€ aldım .. :KK1:
ohh iyi yapmışsın tatlım:KK16::KK16:
Zaten olay halkta bitiyor. Yerel halktan destek almayan hangi eylem devam edebilir ki??? Kendinize çok dikkat edin. Rabbim korusun sizleri.
Dün kardeşimdeydim. Erken çıkıp önce anneme gittim. Akşam da kardeşime, yakın oturuyorlar. Gece de geldim, site kapalı! Sohbeti kaçırdım valla...

Geçmiş olsun. İnşallah şimdi daha iyisindir. Benim oğlum da olur ara sıra. Hep de antibiyotiklik olur... İnşallah sana gerekmez.
sağol tatlım:KK5::KK16::KK16:

site temizliği hepimizi vurdu:KK1::KK1:
boğazım yanıyordu 2 gündür oradan kulağa atladı sanırsam:26:.bekliycez görücez:26:

2. öğünü mü pişiriyorum

kurufasulye(kıymalı kuru biberli)
karnıbahar kızartma(actifryda)
yoğurt
et kavurma

herkes gezmelere gitmiş heralde :KK3::KK3:

:KK16::KK16::KK19::KK19:

ohh iyi yapmışsın tatlım:KK16::KK16:

sağol tatlım:KK5::KK16::KK16:

site temizliği hepimizi vurdu:KK1::KK1:
boğazım yanıyordu 2 gündür oradan kulağa atladı sanırsam:26:.bekliycez görücez:26:

geçmiş olsun canım..iyiliyetlim kavinvalidelerinden fırsat bulamıyor galiba ..onun mazereti var da diğer kızlar nerde kaçamak mı yapıyolar yoksa

geçmiş olsun canım..iyiliyetlim kavinvalidelerinden fırsat bulamıyor galiba ..onun mazereti var da diğer kızlar nerde kaçamak mı yapıyolar yoksa
sağol tatlım:KK16::KK16:
iyiniyetlim kaynanatörle uğraşıyordur:KK1::KK1:..sen nasılsın :KK16:
kaçamak yok değil mi:KK20:

1.öğün : 12 :00
1 muz
1 bardak ceviz+fındık+karaüzüm
8 zeytin
tereyağda salçalı çökelek
domates
adaçayı

2. öğünümü baştan yazıyorum

1 tabak kurufasulye
sarımsaklı yoğurtlu karnıbahar kızartması
5 tane içli köfte

eşim içli köfte isteyince dayanamadım yaptım..
bulgur yemiycektim ama dayanamadım :KK53:

kaçamak yok ama nasılsa..:KK34:

1 tabak kurufasulye
5 tane içli köfte

bu hafta bi daha yeme bulgur canım ..içli köfteyi nasıl yapıyosun ...bi de leslie kaç mil yürüyosun
:KK16::KK16::KK16:

ben bugün 11 de tavada 2yumurta üzeri peynir 5 biber 1 domates badem 10 zeytin yedim
ikinci öğünümü 16 gibi yerim dün kü menünün aynısı olucak kuzu ciğer kavurma ,pazı kavurma ,yoğurt
dün 4 mil leslie ile yürüdük 5 yapıcaktım cd bozulmuş bol bol su içiyorum karbonatlı bazen limonlu vucudta yağlar yakılırken asit birikiyomuş onları atmak için

bu hafta bi daha yeme bulgur canım ..içli köfteyi nasıl yapıyosun ...bi de leslie kaç mil yürüyosun
:KK16::KK16::KK16:

tamam canım cumaya kadar artık bulgur da yokEn Büyük KK

leslie ile 2 mil yürüyorum o da 3km yapıyor..hiç yoktan iyidir..:KK76::KK76:

içli köfte tarifim:KK56::KK56:
köftelik bulguru ıslatıp şişmesini bekliyorum
sonra içine yumurta karabiber kırmızıbiber az tuz ve yapışmasını sağlıyacak kadar un koyup yoğuruyorum..hepsi göz kararı..hamur gibi olup bulgur dağılmayana kadar yoğuruyorum arada su damlatarak..

içine de
kıyma ve soğanı az yağda kavurup içine karabiber kırmızıbiber reyhan ve ceviz koyup az daha kavuruyorum içimiz hazır..
baharatları damak tadına göre azaltıp arttırabilirsin
sonra hamurundan yumurta büyüklüğünde alıp içini oyup elimi ıslatarak hertarafını yapıştırıyorum..:KK56::KK56:

eşim kızartma seviyor ben domatesli salçalı maydanoz doğranmış sosta haşlayıp sosuyla servis yapıyorum afiyet olsun:KK34::KK16::KK16:

tamam canım cumaya kadar artık bulgur da yokEn Büyük KK

leslie ile 2 mil yürüyorum o da 3km yapıyor..hiç yoktan iyidir..:KK76::KK76:

içli köfte tarifim:KK56::KK56:
köftelik bulguru ıslatıp şişmesini bekliyorum
sonra içine yumurta karabiber kırmızıbiber az tuz ve yapışmasını sağlıyacak kadar un koyup yoğuruyorum..hepsi göz kararı..hamur gibi olup bulgur dağılmayana kadar yoğuruyorum arada su damlatarak..

içine de
kıyma ve soğanı az yağda kavurup içine karabiber kırmızıbiber reyhan ve ceviz koyup az daha kavuruyorum içimiz hazır..
baharatları damak tadına göre azaltıp arttırabilirsin
sonra hamurundan yumurta büyüklüğünde alıp içini oyup elimi ıslatarak hertarafını yapıştırıyorum..:KK56::KK56:

eşim kızartma seviyor ben domatesli salçalı maydanoz doğranmış sosta haşlayıp sosuyla servis yapıyorum afiyet olsun:KK34::KK16::KK16:
afiyet olsun canım ..lezzetli görünüyo ben 5 te duramazdım sanırım ...

1 tabak kurufasulye
5 tane içli köfte

Kesinlikle kaçamak yok. Tebrik ederim. Ben de hem cuma, hem de ctesi akşamı dolma yedim. Bu hafta bir daha bulgur yok bana da...

Menümü de yazayım:

14:00
1 tabak kabak yemeği
3 kaşık sucukiçi
3 dilim mandalina
1 kase yoğurt

2 litre su.

Akşama da alinazik yapmaya niyetim var.

Hepimize kolay gelsin.

1 tabak kurufasulye
5 tane içli köfte

maşallah bir ben öğrenemedim içli köfte yapmayı,yemeye bayılırım.yapan arkadaslar var sagolsunlar yapınca benı unutmuyorlar:KK16:

kimsecıkler yokmuşş:KK54:
yinede selamlar sevgiler
sabahtan beri ev işeriyle meşgulüm.bir de çok bayılırım ev işlerine:KK24:
temizlik,dağınıklıgı toplama,ütü yap ,çamasır yıka derken 3 saat sürdü.neyse günlük bildirimimi yapayım,daha yemek yemeyi düşünmüyorum

1.Öğün 9.30
2 özgür tavuk yumurtası-1 tutam dere otu-1 avuç kars kasarı-1 kasık lor ile tereyağlı omlet( bu ara degişik omlet tariflerine merak saldım uyduruyorum arada:KK9:
5 yesil zeytin,
1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir(omletin içinde vardı ama yemek istedim yine de),
1 çb ceviz,2 tane közlenmiş kırmızı biber

2.öğün15.30aksam yememek için iyice doyana kadar yedim:KK56:
4 dilimfırında palamut,
3 kırmızı,3 yeşil fırınlanmıs biber
1 koca kase marul salatası
1 kase sebzeli yeşil mercimek salatası
epey doydum:KK54:

spor:sabah 70 dak yürüdüm,aslında pilates yapmayı da düşünüyordum ancak cok yoruldum.ancak yarın için yemek yapabilirim

bu arada dün aksam arkadasımızdaydık yediğim cısları yazayım
1 kasık makarna salatası
1 servıs kasıgı kısır,1 sigara böregi,1 küçük poğaca
1 kurabiye
yarım dilim incirli tatlı

dün gece aldıgım karbonhidratları yakmak için bugün protein ağırlıklı beslendim,meyve bile yemedim.çok işe yaradı.çünkü tatlı yediğim günlerin ertesinde tatlıya olan isteğim artıyordu.bu gün gayet iyiyim.bu bilgiyi dukan yapan bir arkadasımdan öğrendim

Son düzenleme:
Canim ben aslem Samsunluyum ve kokenimiz cogu Samsunlu gibi Selanik o nedenle Samsunun belirli bir kesmi lahanaya kelem diyor aliskanlik bu ki bende kelem demeye devam edenlerdenim. :KK1:

Malzemeler:
• 1 adet ufak kırmızı kelem
• aynı miktar beyaz kelem
• ½ limon ,sirke
• 3 yemek kaşığı zeytinyağı
• tuz

Yapılışı:
Ön hazırlık olarak kelemleri ince doğrayıp, ayrı kaplara alın.
limon,sirke, zeytinyağı ve tuzu bir kabın içinde çırpın. Sosun yarısını kırmızı kelemim üzerine, yarısını beyaz kelemin üzerine döküp karıştırın.

Geniş bir servis tabağının üzerine, önce beyaz kelem salatasını, üzerine de kırmızı kelem salatasını yerleştirin.

Tesekkur ederim canim Guzel oldu ama tabi yeni boyadigim icin biraz daha koyu ..zamanla acilacaktir .. Problem degil :KK34: artik sac boyamayacagim orjinal rengimi ozlemistim yaw :KK1:

Tesekkur ederim canim. Sagol:KK34:

Meleginin dogum gunu kutlu mutlu olsun canim ..Kuzucuga Allah uzun ve saglikli bir omur versin :KK19:
cok tesekkur ederım teyzesı:KK16::KK16::KK16:amın cumlemızınkılere ınsaallah:emir_bebek:

Afiyet olsun canim ..
Guzel ve enerjik , kacamaksiz bir gun diliyorum
:KK19:
:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:tsk canımmm

bayram da geçti emme temizlik geç olsada yapılmışş:KK1::KK1::KK60::KK60:60:

sağol canım :KK16::KK16:
şimdilik iyiyim :KK5:

gecmıs olsun canım

X