Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

söyliim datlumm..:KK16::KK16:

komşumda yediklerim:KK53::KK53::KK53:

:KK56::KK56:

5 tane mercimek köftesi
1 sigara böreği büyüklüğünde fırın böreği
2 çatal kek
ev turşusu

:KK56::KK56::KK56:

ama doymadım açım şimdi de evde yumurta pişiricem:KK53::KK53:

kısslar ben artık dışarda yürüyemiyeceğim..hasta oluyorum..yürürken terleyince burası da çok esiyor:KK50::KK50:..leslie bacıma dönüyorum yine..:KK9::KK9:
afiyet olsun sersumcuğum, leslie bende seviyorum ,kulaklıkla müziğimide açıyorum yoksa çekilecek gibi değil:KK1:

Sersum, naber arkadaşım?

Dünkü misafir ikilemesinden sonra, bugün keyif yapayım dedim. Uzun zamandır kendime hiçbişey almamıştım. Bayram için de bişeyler bakarım dedim. Ama kasmadan, keyfi dolaştım. Kendime triko bluz, gömlek ve bayram için çok şık bir bluz daha aldım(daha çok ceket gibi duruyor).

Kimseye anlatamadım. Size söyleyeyim. Birkaç büyük beden de satan mağazaya girip çıktıktan sonra korka korka İp.kyola girdim. Bu benim hayalimdi çünkü. Kilo verince, eskisi gibi ordan alışveriş yapıcam diyordum. Veeee 42 bedenlere, accuk sıkışarak da olsa girdim! Bayramlığımı da ordan aldım zaten. Çok mutluyum. O gazla daha da alışveriş yapardım ama bir arkadaşım bana gelecekmiş, eve döndüm.
hayırlı olsun canım güle güle giy:KK3:

Hocanın diyet kitabı: 20 tl
Yürüyüş ayakkabısı: 200 TL
Koşu bandı:1200tl

13 kilo verip İp.kyoldan beğendiğin ceketi almak: PAHA BİÇİLEMEZ!

:)))
:KK60::KK1:

SLM KIZLARRR
bir arkadaşı daha karataylı yapıyorum
bu arada dikişler süper gidiyor öteki jurslarda yapılanlarıda gördüm harika iğne oyasında bir takılar yapmışlar muhteşem
bende inşallah kendime ciciler dikeceğim
yediklerimi yazayım
sabah: tam karatay kahvaltısı
öğlen: kae yoğurt çorbası 1 kase yoğurt
akşam: 1 kase yoğurt çorbası salata taze fasülye 1 çikolata ceviz çay kayısı
bu akam doyamadım reglim yakın ondan galiba
yarını merakediyorum hadi bakalım inşallah incelmişizdir

İyi akşamlar kızlar ....,

Evime geldim, yarın izinliyim . Uyuyacağım ..

karnim ağrıyordu .. Adet oluvermişim .. Tartıya + olarak yansıyacak fakat olsun.. Saglık olsun ..

2. Öğünüm
bir buyuk parça tavuk göğüsü
bol salata
biraz kabuklu fistik

yemekten sonra bir saat yürüdüm ..

yogurdumu mayaladim..

simdi kahvemi içeceğim .. Optum sizleri .. Yarın herkeze tartıda basarılar :KK3:

Evet bittiiii:KK42::KK42::KK42::KK42::KK76::KK76::KK76::KK76::KK76::KK8::KK8::KK8::KK8::KK8::KK8:
Platese hafta sonu da devam kıslaaarr:KK34::KK34:

Devam canim. Gitsin yaglar:KK8::KK8:

SLM KIZLARRR
bir arkadaşı daha karataylı yapıyorum
bu arada dikişler süper gidiyor öteki jurslarda yapılanlarıda gördüm harika iğne oyasında bir takılar yapmışlar muhteşem
bende inşallah kendime ciciler dikeceğim
yediklerimi yazayım
sabah: tam karatay kahvaltısı
öğlen: kae yoğurt çorbası 1 kase yoğurt
akşam: 1 kase yoğurt çorbası salata taze fasülye 1 çikolata ceviz çay kayısı
bu akam doyamadım reglim yakın ondan galiba
yarını merakediyorum hadi bakalım inşallah incelmişizdir

Hem okul hem kurs ne guzel canim hepsine vakit buluyorsun:KK16:

normalde ben sonuncuyum ama ben 2 hafta önce bunu öngörüp peşin peşin yapmıştım:KK60: işte olacağım için yapamam demiştim..sanırım benim üstümdekilerde sıra emme kimseden ses çıkmazsa sen yaparsın tatlım..:KK34::KK34:

Biliyorum, sen peşin peşin sıranı savmıştın:)

Filizcim hosgeldin nasilsin canim:KK16:

saol canım iyiyim ..geçen de yazmışsın saol ilgin için ...hayat öyle zor ki ben kendi kendime bunalım takılıp zamanımı heba ediyorum işte ...sersum ve sersum gibi nice hayatlar varken zorda olan,hastanede umut bekleyenler ,evladını şehit verip yinede hayata dört elle sarılanlar varken benim gibileri de var işte tembelliği yüzünden zamanını heba edenler...silkinip kendime gelicemmm... sen nasılsın :KK16::KK16::KK16:

Sabah kahvaltim:KK56:

sucuklu yumurta peynir zeytin ceviz

Kahvaltidan sonra kizimin dogum gunu(aslinda tatile denk geliyor,arkadaslari da Olsun diye bu zamana kaldi) icin okula pogaca yaptim,sonra pastasini alip okula goturdum,ikisinden de hic yemedim servisle uğraştığım için arada kaynadım iyi oldu:KK53:

Öğlen yemeğinde :KK56:Eve geldim oğlumun toplantısına yetişmek için gene alelacele sucuklu yumurta yapıp yiyip çıktım

toplantıdan sonra hastaneye gittim rutin kontroller için:KK52:

akşam eve geldim:KK37: çok yorulmuşum oysaki yürüyüşde yapıcaktım aralarda git gel gene en az yarım saat yurumuşumdur

akşam yemeğinde:KK56: 1biber 1 patlıcan dolması yedim kıymalı yanında bol yoğurtla

sabah kahvaltıya davetliydim hiç kaçırmadım ama sonrasında kahvenin yanında küçük bir dilim yalancı tavuk göğsü yedim

2.öğünümde tavuk ve pirinç pilavı yedim bamyayı kociş bitirmiş bana kalmadı bişey
pirinç pilavı yediğim için çok pişmanım
az öncede suda bekletilmil 3 tane kuru kayısı yedim
wc ye yardımcı olsun diye
bol su içtim

saol canım iyiyim ..geçen de yazmışsın saol ilgin için ...hayat öyle zor ki ben kendi kendime bunalım takılıp zamanımı heba ediyorum işte ...sersum ve sersum gibi nice hayatlar varken zorda olan,hastanede umut bekleyenler ,evladını şehit verip yinede hayata dört elle sarılanlar varken benim gibileri de var işte tembelliği yüzünden zamanını heba edenler...silkinip kendime gelicemmm... sen nasılsın :KK16::KK16::KK16:

İyiyim canım sağol

öyle düşünüp kendini yıpratma canım bu hayatta hersey bizim için Allah tüm zorda olan kullarına yardım etsin inşallah

sen de Biran evvel toparlanırsın canım inşallah

birkaç sayfa önce akrep bir yazı paylaşmıştı okudun mu canım sen de tiroit de vardı değil mi belki kansızlık vardır Demir eksikliği falan da çok yorgunluk yapabilir bir baktır canım:KK16:

İyiyim canım sağol

öyle düşünüp kendini yıpratma canım bu hayatta hersey bizim için Allah tüm zorda olan kullarına yardım etsin inşallah

sen de Biran evvel toparlanırsın canım inşallah

birkaç sayfa önce akrep bir yazı paylaşmıştı okudun mu canım sen de tiroit de vardı değil mi belki kansızlık vardır Demir eksikliği falan da çok yorgunluk yapabilir bir baktır canım:KK16:

evet canım hipotroidim var ..o yazıyı gördüm canım çayı evet çok içiyorum bi ara hiç içmemeye çalıştım bu sefer de hep aç hissedip yemeklere saldırmıştım ..çay yüzünden kansızlık vardır herhalde... 2 ay evvel b12 eksikliğim vardı iyi hissedince vitamini bırakmıştım ..erken uyanabildiğim bi gün tahlile gitmeliyim

Prof. Dr. Canan Karatay kalıcı kilo vermenin ve bir daha almamanın sırlarını verdi. Yeni kitabı Karatay Mutfağı’nda da 174 tarifle bunu destekliyor.

Sağlıklı karbonhidratlar, yağlar ve proteinler?
- Proteinler: Yumurta, bol doğal ev yoğurdu, bol ayran, Ezine peyniri ve benzer türde her türlü beyaz peynir, eski kaşar, her türlü balık, pastırma, kuzu pirzola, dana biftek veya bonfile, kuzu veya dana eti ile köfte.
- Karbonhidratlar: Buğday, bulgur (köfte, dolma ve pilav olarak), kuru fasulye grubu (hem protein hem karbonhidrat), mercimek her türlüsü (hem protein, hem karbonhidrat), fındık, fıstık, ceviz, badem (hem karbonhidrat, hem protein, hem potasyum, kalsiyum, demir vb mineral, hem de omega-3) . Mevsimine göre karnabahar, lahana, bamya, taze fasulye, enginar domates, biber gibi tüm glisemik indeksi düşük doğal sebzeler ve zeytin, limon, greyfurt (az miktarda), armut (az miktarda), ahududu (az miktarda), böğürtlen (az miktarda) gibi glisemik indeksi düşük tüm meyveler.
- Yağlar: Soğuk sıkım sızma zeytinyağı, tereyağı ve doğal beslenmiş hayvanların iç yağı.

Yiyeceklerin sağladığı enerji yoğunluğu, az ya da çok yağlı olup olmamasından daha önemlidir. Yağlı mı, yağsız mı sorgulaması yerine enerjiyi sorgulamak her zaman daha sağlıklıdır.

Çevremizde kime sorsak artık sıradan bir şeymiş gibi “diyet yapıyorum” cümlesini kuruyor. Bunu temel bir prensibe dayalı diyet biçimi takip ediyor. Kimi sırf protein yüklüyor, kimi ara öğünler veriyor. Prof. Canan Karatay ise ara öğüne karşı çıkıyor, sadece proteini zararlı buluyor. Onun amacı kilo verdirmek değil insanları kalıcı olarak sağlığına kavuşturmak. Zaten önerilerine uyunca da bir daha kilo alınmayacağını söylüyor. Ve bakın kilo vermenin ve sağlıklı olmanın sırlarını nasıl aktarıyor.

ÖĞÜNLERİN ARASINDA EN AZ 4-5 SAAT OLMASI GEREKİYOR. DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESLENMEK HER ZAMAN SAĞLIKLI VE KİLO ALDIRMIYOR.

Karatay Diyeti’nin amacı nedir?
Amaç sadece insanları zayıflatmak değil vücudun kalıcı olarak sağlığına kavuşmasını sağlamak. Kilo problemi olanlarda öncelikle insülin ve leptin direncini kırmak, ardından sağlıklı beslenme ve yaşam biçimini yerleştirmek. Sonuçta alışkanlıkları sağlıklı yönde değiştirmektir. Alışkanlıklar kolay kolay değişmediği için bu diyette birdenbire kilo verilmez. Çünkü maalesef yıllarca vücutta birikmiş yağlar, kızgın tavadaymış gibi hızlı erimez. Zamana ihtiyaç vardır. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Karatay Diyeti ile önce yağların birikmesi önleniyor, sonra yağlar yıkılarak kalıcı olarak kilo veriliyor.

Karatay Diyeti ile diğer diyetler arasındaki farklar neler?
Karatay Diyeti, saf ‘protein diyeti’ değil! Dengeli olarak hem protein hem karbonhidrat hem de yağ yer alır. Ancak buradaki protein de karbonhidrat da, yağ da sağlıklı olan, işlenmemiş gıdalardan alınır. Ayrıca doğal sebzeler ve meyveler de Karatay Diyeti’nin vazgeçilmezleri arasında. Meyve ve sebzeleri tüketirken glisemik indekslerine dikkat etmek gerektiğini, onların da şeker yani karbonhidrat olduğunu unutmayalım. Bütün tercüme diyetler, hangi ülkede hazırlanmışsa doğal olarak o ülkenin halkı için düzenlenmiştir. İşte bu sebeple Karatay Diyeti, Türk halkına özel hazırlanmıştır. Geleneksel beslenme kültürümüzde de yer almayan ara öğünlerin neden gereksiz olduğunu bilimsel verilerle ortaya koyuyoruz. Az az, sık sık yemeyi değil, günde 2-3 öğün yemeyi öneriyoruz. Karatay Diyeti’nde kalori hesabı da yapılmıyor! Düşük glisemik indeksli yiyeceklerin önemi ortaya koyuluyor, neden vücudumuz için bu gıdaların kaçınılmaz olduğu bilimsel referanslar eşliğinde anlatılıyor. Günümüz şartlarında üretilen ekmek yerine buğdayın kendisini yemek öneriliyor. Yani buğdayla pilav, salata veya keşkek gibi yemekler yapılarak rahatlıkla yenebilir. Ayrıca kilo verme sürecinde olanlara beyaz pirinç yerine yine glisemik indeksi düşük olan bulgur öneriliyor. Böylelikle B vitaminlerinden mahrum kalınmıyor ve doya doya sağlıklı karbonhidratlar yenebiliyor. Kırmızı et veriliyor. Ancak doğal olarak beslenmiş kuzu, dana veya oğlak tercih ediliyor.

Türk halkını şişmanlatan hatalar...
En büyük problem hareketsizlik! Genel olarak çocukluktan itibaren aktif değiliz. Maalesef çok fazla ekmek, tatlı ve unlu gıdalar tüketiyor. Özellikle gençlerimiz fast-food kültürüyle yetiştiriliyor. Büyük bir kesim sağlıklı sanarak her gün neredeyse 2-3 kg taze meyve yiyor. Ama kuruyemiş kilo aldırır diye uzak duruyor! Oysa tam tersi. Kuruyemiş tüketenler de çiğ yemek yerine, kavrulmuş ve tuzlanmış olarak yiyerek büyük hata yapıyor! Az az, sık sık yemek, sürekli insülin hormonu salgılanmasına sebep oluyor ve yağları eriten leptin hormonun salgılanmasına engel olunuyor. Kişi yalnızca kalori hesabına takılıyor ama yiyeceklerin ne glisemik indeksine, ne protein içeriğine ne de sağlıklı yağ içeriğine bakmıyor. Zayıflamaya çalışanlar ve kilolarını korumak isteyenler, doğal tereyağı, soğuk sızma zeytinyağı ve temel olan Omega-3, Omega-6 gibi yağları doğal şekilleriyle mutlaka vücutlarına almaları gerekir. Çünkü insan vücudu bu yağları üretemiyor ve dış destek olarak mutlaka alınması gerekiyor. Motorumuzun yağ değiştirme zamanı gelmiştir! Sağlıklı yağ vücudumuza girmediği süre, birikmiş zararlı yağlarımızdan kurtulamayız.

Kilo vermeyi neler engeller?
Omega-3 ve 6 dengesinin Omega-6 lehine bozulmuş olması. Ayrıca “Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum” ya da “Çok yavaş kilo veriyorum” diyenlerin gizli alerjileri ve bilinmeyen değişik sağlık sorunları, hormonal dengesizlikleri olabilir. Organizmada herhangi gizli bir alerji varsa ya da yeni başlamaktaysa, alerji sebebi olan en ufak bir madde bile o alerjiyi tetikleyebiliyor. Örneğin, yiyeceklerden faydalı diye severek aşırı miktarda tükettiğimiz maydanoz, domates, kivi ve C vitamini de zaman zaman mevcut olan gizli alerjileri tetikleyebiliyor. Karatay Diyeti kitabındaki sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi önerilerini uygulayanlar eğer kilo veremiyorlarsa ya da çok yavaş kilo verme sorunu yaşıyorlarsa bu noktaları göz önünde bulundurmaları gerekir! Vücudumuzun ürettiği doğal ve en güçlü antioksidan özelliği olan D vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren önemli ve temel bir vitamindir. Vücutta demir eksikliği varsa yine kilo verilemez! Aslında başta sinir ve stres olmak üzere birçok sıkıntının sebebi, demir eksikliği! Tabii bu eksiklik, dolaylı olarak kilo alımına sebep oluyor ve hormonların olumsuz etkilenmesi sebebiyle de kilo verme sürecini olumsuz etkiliyor. 24 saat içinde yeterli su içmediğimiz zaman da kilo veremiyoruz. Her gün 2-2,5 litre kadar saf su içmeliyiz. İdrar renginin açık sarı olması gerek.

İdealin iki öğün yemek olduğunu söylüyorsunuz. Saat kaçta olmalı?
Pazar günleri nasıl yapıyorsunuz? Sabah güçlü bir kahvaltı sonra acıkma yok... Akşam hafif olarak geçmiyor mu? Saat önemli değil. Nasıl kolayınıza gidiyorsa öyle olun. Kendinizi fabrika gibi idare etmeye kalkmamalısınız. Ancak özellikle sabahları uyandıktan sonra mideyi uzun süre aç bırakmamaya dikkat etmelisiniz ve metabolizmayı harekete geçirmek için kahvaltıdan önce 1 bardak su için.

Şeker ve alkol önermiyorsunuz?
Şeker en tatlı zehirdir. Özellikle, meyve şekeri içeren reçeller ve marmelatlar “früktoz”la doludurlar. Früktoz karaciğerde metabolize oluyor. Alkol saf ve sıvı şekerdir! Kimyasal formülü ise früktoz ile aynıdır! Her ikisi de karaciğerde metabolize oluyor, karaciğeri yağlandırıyor, yoruyor.

‘Karatay Diyeti’ni eksiksiz uygulayan herkes kesinlikle kalıcı kilo verir’ diyebilir misiniz?
Bugüne kadar 1500’den fazla hastam bu programı uyguladı ve uygulayanların hastalarımın hepsi çok memnun.

Ölçek ya da kalori hesabı yapılmıyor. Kibrit kutusu kadar peynir değil, herkes avucunun iç ölçüsü kadar, avuç kalınlığında normal yağlı peyniri rahatlıkla yiyebilir.

Prof. Dr. Canan Karatay
Karatay Diyeti’nin Olmazsa Olmazları
- Her gün 2-3 litre sıvı tüketin. Gün boyu bol su, ayrıca limonlu su, limonlu açık çay ve yeşil çay, karanfil, tarçın çayı gibi şekersiz bitki çayları için.
- En önemli nokta, akşam sekizden sonra hiçbir şey yemeyin. Her gün 40-60 dakika yürüyün veya sevilen bir fizik aktivite yapılmalıdır.
- Karatay Diyeti’ni uygularken yediğiniz her şey doğal ve mevsimsel olacak. Katkı maddesi içeren ve işlenmiş hiçbir yiyecek yemeyin.
- Doğal sağlıklı proteinler, sağlıklı yağları, sağlıklı karbonhidratları dengeli alın. Özellikle sabahları kuvvetli protein içeren kahvaltı şart.
- Düşük glisemik indeksli yiyecekler yiyin.
- Günde 2-3 öğün, doyuncaya kadar sağlıklı protein, sağlıklı yağ ve karbonhidrat yani düşük glisemik indeksli yiyecekleri yiyin.
- Öğünler arasında 4-5 saat geçmesine dikkat edin.
- Kabız olmayın. Günde iki kez tuvalete çıkmalısınız.
- Besinlerimizin türü ve glisemik indeksleri önemli olduğu kadar, yemeklerimizin zamanlaması da sağlığımız ve kilo vermemiz açısından önemlidir.
- Akşam yemeğinden sonra gün boyu olduğu gibi su, ayran, şekersiz ve tatlandırıcısız olmak şartıyla limonlu çay, yeşil çay, tarçın ve karanfil çayları içilebilir.
- Rafine ve işlenmiş gıdalar, meyve suları ve şekerli içecekler yiyip içmeyin.
- Balık, kuzu, dana veya av hayvanlarının etleri günde iki defa yenebilir.
- Bulgur veya buğday salatası ya da pilavı günde bir defa tüketilebilir.
- Mevsimine göre doğal meyve günde bir defa yenebilir.
- Mevsimine göre sebzeler istenildiği kadar tüketilebilir.
- Klasik beyaz peynir ve zeytini doyuncaya kadar yiyin.
- Kuruyemiş ve baklagiller üç öğün alınabilir, sağlıklı yağların da her gün alınması gerekiyor.

GÜZİDE YÜLEK
FOTOĞRAFLAR : THINKSTOCK / STOCKBYTE, ISTOCKPHOTO

Seninle Dergisi Haziran 2012 Sayısı

canım önce sağlık..herşeyin hayırlısı..ben çok şükür ortama rağmen halimden memnunum..çünkü ailemleyim..benim üzüntüm olaylar ve buralarda yaşananlara karşı bizlerin çaresiz kalması..

yani canım senin durumun için de benim durumum içinde sıkılsakta, sağlıklıyız çok şükür ailelerimizleyiz.:KK16::KK16:

.sıkma bu kadar kendini..yaşanması gerekenler yaşanır..iyi düşünelim ki öyle olsun:KK34::KK34:..herşey insanlar için..

ben burada olayları ve yaşadıklarımı kısmen sizlerle paylaşıyorum ama benim halime üzülün diye değil:26::26:

.. zaten çoğu arkadaş tahmin edebiliyor yaşadığım psikolojiyi..işte bazen tutamıyorum kendimi..diyorum ya isyanım çaresizliğimden..ülkeme olanlara bakakalmaktan..Allah öncelikle ulusumuza zeval vermesin ve bizleri düşmanlarımızdan korusun..:KK16::KK16:

sen de kendi kendini suçlama toparla tatlım kendini:KK34::KK34:..negüzel arkadaşlıklar kurduk burda..iyi ki varsınız:KK54::KK54::KK16:..

ya bi$ey sorabilrmiyim
sordugum sorulara neden kimse cevap vermiyor
ozel biiine sormadigim için mi ? yoksa sorumu zor ? :)
yazilarim için begen e tiklayan arakada$lara çok te$ekkurler ama ben anlayamiyorum neden cevap verilmeyip es geçilldigimi :KK43:

X