Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Mamografi meme kanseri riskini arttırıyor

Mamografi taramalarının sanıldığı kadar “matah” bir şey olmadığını, bundan zarar gören kadınların sayısının fayda görenlerden fazla olabileceğini gösteren araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor.

Bu hafta BMJ isimli muteber tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma da BRCA-1 ve BRCA-2 genlerinde mutasyon olan kadınların 20’ li yaşlarda radyasyona maruz kalmaları hâlinde meme kanseri riskinin yüzde 43 arttığını ortaya koydu (1).

Araştırmada, 20 yaşından önce maruz kalınan radyasyonun meme kanseri riskini yüzde 62 oranında artırdığı fakat 30 yaşından sonra riskte bir farklılık olmadığı da belirlendi.

İngiltere, Fransa ve Hollanda’ da 18 yaşın üzerinde olan ve BRCA-1 veya BRCA-2 genlerinde mutasyon tespit edilen 1993 kadının izlendiği çalışmada 850 kadında meme kanseri geliştiği ortaya çıktı.

Bu kadınların yüzde 48’ inin X-ışınlarına maruz kaldığı, üçte birine ise en azından bir kere mamografi yapıldığı saptandı.

Araştırma radyasyonla meme kanseri arasındaki bağlantıyı ispatlamamakla beraber bu ilişkiyi ortaya koyan en geniş kapsamlı araştırması olması bakımından önem taşıyor.

BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonu

Meme kanserlerinin yüzde 10 kadarı genetik faktörlerle alâkalıdır. En büyük risk faktörü de BRCA1 ve 2 ismi verilen genlerdeki mutasyonlardır.

BRCA1 ve 2, meme hücrelerinde DNA’ da meydana gelen hasarların tamirinde gerekli olan proteinleri yapan genlerdir. Bu genlerde mutasyon olması hasarın tamirinde görev alan proteinlerin yapımını bozmak suretiyle meme kanseri riskini artırmaktadır.

BRCA1 ve 2 mutasyonu olan kadınlarda meme kanseri riski 5 misli fazladır. Bu mutasyon her 400 kadından birinde bulunur; Doğu Avrupalı Yahudi kadınlarda daha çok rastlanır.

Radyasyon DNA’ yı bozuyor

Özellikle çocukluk ve buluğ çağında maruz kalınan radyasyonun DNA’ da yarattığı hasarlar meme kanseri için çok önemli bir risk faktörüdür.

DNA’ daki bu hasarları tamir etmekle yükümlü olan BRCA-1 ve BRCA-2 genlerinde mutasyon varsa bu tamirat gerçekleşemez.

Daha önce Fransa’ da 1.600 kadın üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada, genetik olarak meme kanserine yatkınlığı olan kadınlarda 20 yaşından önce çekilen akciğer röntgeninin meme kanseri riskini yüzde 54 oranında artırdığını gösteren sonuçlar elde edilmişti.

Araştırmaya göre, bu kadınların 40 yaşına geldiklerinde meme kanseri olma riskleri hiç röntgen çektirmemiş olan kadınlara göre de 2.5 kat fazla idi.

Gelelim neticeye

Hiçbir hastadan çok gerekli değilse röntgen, mamografi, tomografi, anjiyografi, PET gibi insanları iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakan tetkiklerden uzak durulmalıdır.

Özellikle çocuklarda ve gençlerde tek bir akciğer röntgeninin kanser riskini artıracağı unutulmamalıdır.

BRCA genlerinde mutasyon olduğu için meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda özellikle 30 yaşından önce meme kanseri araştırması yerine manyetik rezonans tercih edilmelidir.

çok teşekkürler canım bilgilendirdiğin için bende hemen ufacık şeyde tomografi,mr ve diğerlerinden isteyen
doktorlara sinir oluyorum. Bu senenin başında kasıkta ağrı şikayetiyle doktor doktor gezdim. 3 defa tomografi çektiler
defalarca ultrasona girdim ve en sonunda bi tanesi tekrar tomografi istedi yaptırmadık yeter dedik yani artık yeter bu ne
ve en sonunda sağolsun son gittiğimiz doktorum ne kadar film çekilirse çekilsin dıştan görünücek bir şey değil senin
rahatsızlığın dedi ve laparoskopik yöntemle ameliyat yaptı yırtık varmış yama yapıldı ve şu an Allaha şükür ağrılarım geçti.
Biraz da bizim bilinçli olmamız gerekiyor böyle konularda maalesef :KK50:

inşallah temiz cıkar Allahım inşallah..agzımdakiler 4 yıldır gecmiyo canım,kollarım ve boynumdaki de 4 aydır filan gecmiyo..zaten alerjik bi bunyem var bunlar cok farklı..lupus diye cok nadir ve tedavisi kemotrapi olan bi hastalıktan süpheleniyo doktorlar..erciyes üniversitesinde bi takım testler yapacaklar işte bunu için,cok pahalı testlermiş oyuzden özel hastaneler yapmıyo..senin de basını agrıttım canım kusura bakma..bu ara hiç iyi degilim..size yansıtmıycaktım ama birden noolduysa paylaşmak geldi içinden..

inşallah temiz cıkar..inşallah sadece alerjidir..ama %80-90 o hastalık dedi 2 tane cildiyeci..kemotrapi gormek istemiyorum bu yaşımda ama eger sonuc oyle cıkarsa mecburum..:KK5::KK5::KK5::KK43::KK43::KK43:

propycilciğim çok geçmiş olsun , dilerim kısa zamanda sağlığına kavuşursun. pozitifliğin ile kısa zamanda bunlara aşacağına inanıyorum:KK19:
herkese merhaba :KK3:

bugün doğum günüm, doğum günü çocuğu oldum tebrikleri kabul ediyorum
unutulmamak çok güzel bir şey :KK17:

Akşam:

2 tabak nohut yemeği
söğüş domates ve soğan
1 kase yoğurt yidim

Sabah 11,15'de yaptım kahvaltımı

1 b.süt
1 ç.b. cevizin 3/2 si
2 k.k. yumurta
domates
10 y.zeytin
peynir

menevşehülyacığım doğum günün kutlu olsun , daha nice yıllara:KK16:

merhaba kızlar ,satın almak için bugün tam istediğimiz gibi bir ev bulduk. hesap kitap yaptıktan sonra nasipse evi alacağız:KK8:

yarın sen de tatlım..:KK34::KK34:
burda lahmacun çok ucuz :KK53::KK52::KK52:
tek ucuz şey sanırım:KK9::KK9:..ve güzel yapıyorlar.
1.5 tl.:KK53::KK53:
15 tane yaptırdık kalanını buzluğa koydum :KK76::KK76:
hakikaten cok ucuzmuş,burda 2 katı

Herkese merhaba,
uzun zamandır okuyucu olarak takip ettiğim konuya birşeyler yazma zamanımın geldiğini düşündüm. malesef sürekli oturarak çalıştığım bir işim var. günde neredeyse 12-13 saatim bu şekilde geçiyor. hareketsizlikten sürekli kilo almaya başladım ve kısa sürede 64 kg dan 76 kg çıktım. gün içinde sürekli yediklerimi kontrol etmem gerekiyor, biraz fazla yesem ertesi güne en az 1 kg almış olarak uyanıyorum. gectiğimiz ilkbaharda karatay diyetini sadece 1 hafta uygulamama rağmen 2-3 kg verdim. ama sonra malesef devam edemedim ve daha fazla kilo aldım. şimdi herşeye yeniden başlamak ve ilk etapta 69 kg ya sonra da ideal kiloma ulaşmak isiyorum. sürekli yazamasam da sizin yazdıklarınızla motive olup bırakmamaya çalışıcam. kitabı da yeniden okumaya başlıyorum. umarım başarılı olurum. sevgiler :)
hoşgeldin,inşallah fazlalıklarını verebilirsin.

yarın sen de al diycektim :KK9::KK9:
avcunu yala kıss biyerlerin şişmesin ..:KK9::KK9:
annem hep öyle der bana :KK9::KK9:
hahahaaah

kahvaltıdan sonrası kötü ama yazacağım yine de:KK17:
Sabah:11.00
1 tabak menemen
1 avuç içi keçi peyniri

14.30'da 1 kupa latte (kahve dünyasındaydık arkadaşla)
2. öğün:15.30'da arkadaşla dışarıdaydık, pizza yiyelim dedi hayır diyemedim:18:
1/2 orta boy ince hamurlu karışık pizza:KK53:
4 elma dilim patates kızartması:KK53:
aslında bıraksan pizzanın hepsini yerdim ama tuttum kendimi

3. öğün:20.00'da yine arkadaşımın çok güzel denemelisin ısrarı ile
1 adana dürüm:KK53:
1 büyük ayran
oo asyacım sıka sıka en sonunda salmışsın kendini:KK53::KK53:

kızlar size bir şey söyleyeceğim aslında daha önce yazacaktım ama nazardan korktum:KK17:
ben aşık oldum :KK52: :KK52:
yaklaşık 1 aydır bu yüzden dışarı çıkmalarım da arttı doğal olarak :KK1: (bazen arkadaşlarım,bazen sevgilimle çıkınca 2 kat gezer oldum :KK1: )
propycil de biliyordu, ankaraya geldiğinde öğrenmişti :KK1: sizinle de paylaşayım dedim :KK52:
bugünde sevgilimle dışarıdayım diye abarttım menümü:KK53: köfte ve yeşillik yemeye de onunla gidiyordum :KK1: bazen karataycı bazen kaçamakçıyız yani :KK1: :KK1:
hayırlı olsun canım benim,tadını çıkarın:KK19::KK19:
selam dünya güzellerim..:KK52::KK52::KK52::KK52:
az once eşimlen bruncha gittik ve kahvaltım biras cısslı oldu ve şoyle oldu
cok pişmiş yumurta salatası
zeytin
birkac çeşit peynir
1 tane kızarmış sigara boregi
2 lokma ıspanaklı borek
1 tane patates kızartması
domates ve salatalık
ceviz ve fındık
cayyy

kahvaltıdan once 1 saatlık yuruyusumu yaptım:KK52::KK52::KK52::KK52:
şimdi gecmişi okuma zamanı..
afiyet bal şeker olsun canım,biz nerdeyse 1 yıldır gitmiyoruz

herkese merhaba :KK3:

bugün doğum günüm, doğum günü çocuğu oldum tebrikleri kabul ediyorum
unutulmamak çok güzel bir şey :KK17:

Akşam:

2 tabak nohut yemeği
söğüş domates ve soğan
1 kase yoğurt yidim

Sabah 11,15'de yaptım kahvaltımı

1 b.süt
1 ç.b. cevizin 3/2 si
2 k.k. yumurta
domates
10 y.zeytin
peynir
iyiki doğdun canım,nice yıllara:KK16:

Merhaba hanımlar nasılsınız.Forumun yeni üyesiyim ve 2 haftadır karatay diyeti uyguluyorum . 2 kitabını hatim ettim ve çok mantıklı buldum. Katkısız doğal beslenme fikri beni cezbetti .Daha çok motivasyon olması açısından aranıza katılmaya karar verdim . Burada güzel paylaşımlar yapıyorsunuz. Çok azimli hanımlar var ; 50-60 kg verenleri görünce çok şaşırdım açıkçası, eminim buradaki motivasyonun etkisi büyük olmuştur.Benim hedefim önce sağlıklı bir yaşam katkısız doğal beslenme alışkanlığı e tabi ki birazda kilolardan kurtulmak. Elimden geldiğince menü bildiriminde bulunacağım . Tüm hanımlara sağlıklı günler diliyorum.

Bu sabahki klasik karatay kahvaltım:
2 yumurtadan peynirli omlet ( kendi yaptığım tereyağında)
1 domates
1 salatalık
9 s.zeytin
1 avuç ceviz
1 avuç b.peynir
büyükçe bir bardak su
hosgeldin,burdan ayrılmazsan dahada kolay verebilirsin.

merhaba kızlar ,satın almak için bugün tam istediğimiz gibi bir ev bulduk. hesap kitap yaptıktan sonra nasipse evi alacağız:KK8:
hayırlı olsun canım,güle güle oturun:KK9:

propycil canım çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum inşallah sonuçlar çok temiz çıkar moralini yüksek tut iyi düşün iyi çıksın inşallah :KK19:

menevsehulya doğum günün kutlu olsun nice yaşlara inşallah Allah hep mutluluk versin herşey gönlünce olsun inşallah :KK19:

bugün yediklerim

1. öğün
2 haşlanmış yumurta
domates-salatalık
avuç içi kadar keçi peyniri
6 zeytin
kupa kupa şekersiz çay

2. öğünüm birazdan yiyecem
az fasulye
az patlıcan yemeği
az pilav
ayran

hepinize kolay gelsin :KK16::KK16:

hayırlı uğurlu olur inşallah güle güle oturun çok güzel bir duygu herkes yaşasın inşallah ben ilk evime taşındığımda ilk gecenin sabahını hiç unutmam harika bir duygu :KK19:

bildirim yapıyım ve kaçıyım:KK55::KK55:
1.öğün 10:00

çökelekli kaymaklı tereyaglı omlet,5 zeytin,1 dilim peynir,1 çorba kasıgı yaptıgım vişne recelinden:KK20:,1 şeftali,1 çb fındık,domates,salatalık

2.öğün 16:30

1 kase mercimek corbası,2 kasık taze fasulye,koca bir tabak ketentohumlu semizotu salatası

günümü kapatıyorum acıkırsam ayran icerim.
1 saat yürüyüş yapacağım aksama.:KK3::KK3::KK3::KK3:

menevşehülyacığım doğum günün kutlu olsun , daha nice yıllara:KK16:

çok teşekkür ederim canım çok sağol :KK16::KK16:

inşallah hayırlısıyla alırsınız canım sağlık ve mutlulukla güle güle oturursunuz inşallah :KK16::KK16:

iyiki doğdun canım,nice yıllara:KK16:

çok teşekkür ederim canım çok sağol :KK16::KK16:

menevsehulya doğum günün kutlu olsun nice yaşlara inşallah Allah hep mutluluk versin herşey gönlünce olsun inşallah :KK19:

çok teşekkür ederim canım çok sağol amin :KK16::KK16:

hayırlı uğurlu olur inşallah güle güle oturun çok güzel bir duygu herkes yaşasın inşallah ben ilk evime taşındığımda ilk gecenin sabahını hiç unutmam harika bir duygu :KK19:

amin canım, henüz aldık sayılmaz,ama eminim bende ilk gecenin sabahında güzel duygularla uyanacağım:KK16::KK16::KK16:

Ben imzayı nereden değiştireceğimi bulamıyorum. Yardımcı olur musun

sayfanın en başında kullanıcı kontrol paneli var canım oraya gir yan tarafta seçeneklerde profili düzenleye gir
alta doğru inince çizelge bölümüne yaptığın linki yapıştırıp kaydedeceksin canım bu kadar :KK34:

kızlar ne zamandır aklımda soracağım unutuyorum ya
köfte yaparken içine ekmek koyuyoruz ya bize ekmek
yasak ne koymamız gerekir peki sizler nasıl yapıyorsunuz? :44:

pepeti 4 poğaça mı:KK53: :KK53: afiyet olsun canım, abartmışsın sen de benim gibi :KK1:
insanın kendi poğaçasını yemesi ayrı bir keyiftir missler gibi:KK16:
ama yine de çanta geliyor hemen benden:KK22: :KK22:
bugün akşama sana yürüyüş gözüktü :KK9:

inş güzel günlerde oturmak nasip olur:KK16: hayırlı olsun canım:KK16:

oo asyacım sıka sıka en sonunda salmışsın kendini:KK53::KK53:
yok canım ben zaten sıkmıyorum kendimi, şartlar zaten karataylık seçenekler sunuyor bende tercihimi onlardan yana kullanıyorum. bunu diyet değil, yaşam biçimi gibi görürsen kendini sıkmana gerek kalmıyor. tabii arada cısslarda olacak yaşam hep güzel değildir dimi :KK9:

annem bir keresinde ekmek yerine bulgur ıslatıp koymuştu:26:
ama zaten o kadarcık ekmeğe de izin vardır tıpkı bazen 1 kaşık una izin olduğu gibi:KK30:

annem bir keresinde ekmek yerine bulgur ıslatıp koymuştu:26:
ama zaten o kadarcık ekmeğe de izin vardır tıpkı bazen 1 kaşık una izin olduğu gibi:KK30:

evet canım haklısın çok az ekmek koyuyoruz zaten ama anneciğinin yaptığı
gibi bulgurlada denemek lazım bakalım nasıl oluyor tşkler canım :44:

öncelikle iyiki doğdunnn galeta unu koyuyorlar yada köftelik bulguru ıslatıp yapıyorlar ben sade ce kaıyma soğan maydanoz ve baharatla yapıuorum

X