Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

1. öğünüm

2 haşlanmış yumurta
domates salatalık biber
ş.siz çay
peynir
fındık
omega 3

2. öğünüm
Fırında kabak mücver
dondurma:KK17:
taze fasulye

Hanımlar, ben de bir değişiklik olmazsa yarından itibaren bir haftalığına tatile gidiyorum. Bu arada nete girme şansım olursa girmeye çalışacağım. Giremezsem beni de özleyin anacığım. Sevgiler:KK16::KK16::KK16:
iyi tatiller canım güle güle git güle güle (hafiflemiş olarak) gel :KK16:
kaçamak yapsan da takma kafana stres yapma harcadığın enerji ile dengelersin sen:KK34:

Günaydın kızlar:KK52::KK52:

Kıskanma canım atla gel sen de senide bekleriz:KK1:

:KK9::KK9::KK9::KK9:

Kaçamakları takma kafana bu stresli ve yorucu dönemde erirler hemen inş:KK1: Kolay gelsin şimdiden

Asyacım, seni İst lular toplantısına alıcam. Kocaman bi Karataycılar afişi yaptırıcam. Altına da seni oturtucam. Arkadaş Karatayla zayıfladı diyeceğim. Yalan da değil aslında... Vitrinimiz olacaksın yani... Nasıl fikir ama?:KK9::KK52:

kızlar mrb.bende size katılabilirmiyimmm :KK31::KK31:

Hoşgeldin. Katıldın bile:)

kızlar ben geldim.Dün malesef evde olmadığım için diyete uygun şeyler yemedim.bu haftayı hayırlısıyla bir atlatsaydım. motivasyonumu kaybettim.kendi tembelliğime kızıyorum.Yürüyüşe çıkacak vakit bulamıyorum veya bunun arkasına sığınıyorum.iyiniyetlim,Irmagım,İğneoyam,Ficansım,Papadiyam,Nazfilizim ve diğerleri.bana birer tane şefkat tokadı atın aklım başıma gelsin.

klasik karatay kahvaltımı yaptım.yapmam gereken işler var fakat üzerimde yorgunluk, bitkinlik ve bezginlik var.neyse......:KK16::KK16::KK16:

Biraz önce çok acıktığımı hissettim. Kek bana baktı... Ben keke baktım. Aklıma siz geldiniz. 1 bardak süt içtim.

Yürüyüş için de ne zaman üşensem, kaldır bi tarafını igneoyasi, başlamak bitirmenin yarısıdır diyorum. Ve yürüyüşü vakit bulunca yaptığım bişey olarak düşünmüyorum artık. Özellikle vakit ayırdığım bir işim bu benim. Kafama güzelce yerleştirdim bunu. Haftanın en az 5 günü yürüyorum.

Lütfen toparlan. Verdiğin kilolara yazık. Daha çok yolumuz var bizim! Yapıcaz bunu, ha gayret:))

hangi ilde oturuosunz eğer istanbl ise diyetisyenin merak ettm açıkçası. yazarmısınz?

Ben okumuştum nonnisin yazılarını. Doktoru diyetisyen değil, çocuklarının doktoruydu. Yanlış hatırlamıyorsam Emin Mindan idi.

Hanımlar, ben de bir değişiklik olmazsa yarından itibaren bir haftalığına tatile gidiyorum. Bu arada nete girme şansım olursa girmeye çalışacağım. Giremezsem beni de özleyin anacığım. Sevgiler:KK16::KK16::KK16:

İyi eğlen FZGUN. Çok gez, çok eğlen, az ye:KK54:

Selam kızlar :KK16:
4 aydan sonra motivasyonumu yeniden kazandım ve karatay diyetime geri döndüm.Tartıda hemen etkilerini göstermeye başladı bile çok mutluyum :) inşallah böyle devam eder :nazar:
Ramazan çok yaklaştı,hoca ramazanda nasıl bir beslenme öneriyor kızlar ?

Çeneye dalıp bildirim yapmadım.

Sabah: klasik karatay(1 avuç ceviz, 2 yum ve yeşillikler ile)
Öğlen: biraz tuhaf oldu. yarım muz, 1 bardak süt, 1 avuç ceviz
Biraz önce çok aç hissettim. 1 bardak süt içtim.

Daha akşam yemeği de yiyeceğim:)

2 lt su
4km yürüyüş.

4 aydan sonra motivasyonumu yeniden kazandım ve karatay diyetime geri döndüm.Tartıda hemen etkilerini göstermeye başladı bile çok mutluyum :) inşallah böyle devam eder :nazar:

Hoşgeldin Saphira. Yokluğunda burayı boş bırakmadık bak:))

Eminim bu sefer daha da başarılı olacaksın.

Asyacım, seni İst lular toplantısına alıcam. Kocaman bi Karataycılar afişi yaptırıcam. Altına da seni oturtucam. Arkadaş Karatayla zayıfladı diyeceğim. Yalan da değil aslında... Vitrinimiz olacaksın yani... Nasıl fikir ama?:KK9::KK52:
Hoşgeldin. Katıldın bile:)
Biraz önce çok acıktığımı hissettim. Kek bana baktı... Ben keke baktım. Aklıma siz geldiniz. 1 bardak süt içtim.
Yürüyüş için de ne zaman üşensem, kaldır bi tarafını igneoyasi, başlamak bitirmenin yarısıdır diyorum. Ve yürüyüşü vakit bulunca yaptığım bişey olarak düşünmüyorum artık. Özellikle vakit ayırdığım bir işim bu benim. Kafama güzelce yerleştirdim bunu. Haftanın en az 5 günü yürüyorum.
Lütfen toparlan. Verdiğin kilolara yazık. Daha çok yolumuz var bizim! Yapıcaz bunu, ha gayret:))
Ben okumuştum nonnisin yazılarını. Doktoru diyetisyen değil, çocuklarının doktoruydu. Yanlış hatırlamıyorsam Emin Mindan idi.
iyi eğlen FZGUN. Çok gez, çok eğlen, az ye:KK54:
Buluşmayı haftasonu yaparsanız gelebilirim aslında:KK1: Dur kız 56 kilo olduğum fotoğraflarım var onları da afişin yanlarına koyarız:KK52: Bu afiş işi beni gaza getirir son yarım kilomu da veririm ben:KK52::KK52:
Keki yemediğin için:KK9::KK9::KK9: Yürüyüşler de rutinlermiş maşallah:nazar::nazar:

Hoş geldin umarım böyle devam edersin:KK16:

herkese merhabalar
güle güle git canım tatilin keyfini çıkar inşallah dinlenmiş olarak dönüp kaldığın yerden devam edersin
ben tatilden hep yorgun dönerimde :KK1:

menümü yazayım hemen
1. öğün
2 haşlanmış yumurta
1 kase yulaflı yoğurt
şekersiz çay
sade kahve

2. öğünüm
az sonra yiyecem
haşlanmış tavuk göğüs
yoğurt
üstünede şekersiz çay

nihayet 3 günlük dukkan atak bitiyor yarından itibaren karataya devam
ama bu 3 günde hiç kaçamak yapmadım
kıslar biz yeni katılanlarda cumaya bildirim yapacakmı acaba :44:

merhaba kızlarrrrrrrr..
nasilsiniz?

1. Öğünüm:
Menemen,
Ceviz ve badem,
4-5 zeytin
1 su bardağı süt.

2. Öğünüm:
Kfc den tavuk, minik kizarmis patates,azcik beyaz kelem salatası ve su

1 saat tempolu yürüdüm..
Şimdi su&ve tarçın çayı ile sizleri okuyorum... Kendinize iyi bakın... İyi akşamlarrr
:KK55:

ikinci öğünüm 17:00 bitti
1 kase kısır
yarım kase yoğurt çorbası
1kase sulu köfte
1 incir
biraz fıstık
2fincan yeşilçay..
öğlende 1 tabak karpuz yedimm...sıcak havalarda canımın istediği ve yediğim tek meyve bu sıralar buz gibi karpuz hayır diyemiyorumm kızlarr:KK17:
2litre su olmuştur
aksamda inş. 40dk spor yapıcamm..

saphira hoş geldin canım,bir daha ayrılmassın değilmi?bana destek olan arkadaşlarım teşekkür ederim, inş daha iyi olacak.
2. öğünüm:2 kaşık bulgur pilavı
2 kaşık karışık sebze sote
2 ceviz 1 fincan sütlü kahve
ara. 1 bardak tuzlu ayran(küçük tansiyonum 5 ' edüştü,çok kötüydüm,çok şükür şimdi iyiyim)

Son düzenleme:
Karatay Diyeti'nin 24 saatlik programı;
Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, ikinci kitabı "Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu .
uyku_glr.jpg

01.00 Uyku önemlidir. Vücudunuzun gecenin karanlığından faydalanmasına izin verin.
02.00 Siz uykunun derinliklerine dalarken zayıflatan hormon leptin uyanıyor ve en yüksek düzeyde salgılanmaya başlıyor.
03.00 Organizmada görev yapan bütün hormonlar arasında en son keşfedilen leptin hormonu, bir gemiyi yüzdüren birinci kaptanın görevini yürütür. Birikmiş olan yağlarımızın yakıt olarak kullanılabilmesi ve enerji sağlayabilmesi için, leptin hormonunun salgılanması şarttır. Gece ve gündüz, leptin hormonunun salgılanmasına fırsat verdiğimiz zaman kilolarımızı rahatlıkla verebiliriz. Çünkü böylece organizmamızda birikmiş ve depo edilmiş yağlarımızın, ara öğün olarak kullanmasını sağlıyoruz. Güçlü ve dinç kalıyoruz.
mutlu_glr.jpg

04.00 Sağlık için son derece önemli olan bir yapı taşı da kolesteroldür.

05.00 Her türlü kolesterol kuvvetli bir antioksidandır, bakteri ve virüsleri de yok etmekle görevlidir. Unutmayalım kolesterol yağ değildir, güçlü bir steroiddir. Hücreleri, serbest oksijen radikallerinin tahribatına karşı koruyarak; kalp-damar hastalıklarının, kanserin ve dejeneratif hastalıkların gelişmesini önler. Beynimizde bulunan ‘serotonin’ (mutluluk hormonu) reseptörlerinin normal bir şekilde çalışmaları kolesterol sayesindedir. Aynı zamanda bütün seks hormonları ve stres hormonlarının yapımında da kolesterol kullanılır.
kahvalti_glr.jpg

06.00 Bu diyet ile doğru bildiğiniz yanlışları düzelteceksiniz. Kahvaltıda köy tereyağında yumurta, arzu edilirse pastırmalı olarak… Yanında 8-10 adet zeytin, bir avuç içiniz kadar beyaz peynir, 1 çay bardağı ceviz içi, arzu edildiği kadar domates, biber, salatalık, turp, maydanoz, nane, roka veya tere ve limonlu çay.

08.00 Herhangi bir ekmek, poğaça, simit vb yenmeyecek!
09.00 Kuvvetli, bol protein ve sağlıklı yağ (örneğin tereyağı) içeren bir kahvaltının hızlandırdığı metabolizma sonucu, harcanan kalori miktarı 4-5 kilometrelik bir koşuda harcanan kalori-enerji miktarına eş değerdir.
cay_glr.jpg

10.00 Ara öğün şart değil! Acıkma hissi oluşanlara şekersiz bitki çayı ile birlikte bir avuç içi kadar ceviz içi yeter ve artar.

11.00 Her gün bir antioksidan vitamin ile birlikte mutlaka 2-3 gr katkısız Omega-3 tüketmenizde fayda var.
12.00 Öğle yemeği. Bir tabak zeytinyağlı taze yeşil fasulye, 3-4 adet ızgara köfte, 1 kâse yoğurt, turp ve havuç ile hazırlanmış salata ve bir tatlı kaşığı ketentohumu olabilir.
salata_glr.jpg

13.00 Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir. Geleneksel usulde hazırlanmış sirke, mide hazmını ve midenin boşalmasını yavaşlatır. Bu nedenle son derece faydalıdır.

14.00 Öğle yemeği sonrası işe başlamadan önce 15-20 dakika yürümek, siz çalışırken yağlarınızın yıkılmasını, göbeğinizin erimesini veya selülitlerinizin yok olmasını kolaylaştırır.
15.00 Ara öğün şart değil! Yine acıkma durumu olanlar bir elma ve bir avuç tuzsuz yerfıstığı ile taze limon eklenmiş su ya da şekersiz çay tüketebilir.
su_icen_kadin_glr.jpg

16.00 Her gün 2-3 litre sıvı almaya dikkat edilmeli. Öğünler arasında bol limonlu su, limonlu şekersiz çay ve ayran içilebilir.

17.00 Üzerinde diyet yazsa dahi kurabiye, bisküvi, çikolata, şeker vb yenilmeyecek. Hiçbir şekilde gazlı içecekler kullanılmayacak. İnsülin ve leptin direncini başlatır ve giderek artırırlar.
18.00 Akşam yemeği. 3-4 kalem kuzu pirzolası, mevsim salatası, zeytinyağlı enginar yenebilir.
zeytinyagi.jpg

19.00 Yemeklerde ve salatalarda ısıl işlem görmemiş soğuk sıkım zeytinyağı kullanılabilir. Mısırözü ve ayçiçeği yağları yemek pişirme ve kızartmalarda kesinlikle kullanılmayacak! Margarin haline dönüştürülmüş olan sıvı yağlarda da fazla miktarda trans yağ meydana gelmektedir. Bu sebeple margarin kesinlikle yasak!

20.00 Bu saatten sonra meyve dâhil her şey yasak! Şekersiz bitki çayı, limonlu suya izin var…
yuruyus_glr.jpg

21.00 Aşırı miktarda meyve ve meyve suyu tüketildiğinde, vücudumuzun kan şekerinde aşırı miktarda yükselme görülür. Kan şekerleri, kan yağlarına dönüşür ve yağ olarak birikirler. Selülit nedenidirler. Selülit, insülin ve leptin direncinin önemli bir belirtisidir.

22.00 Sakın bir şeyler atıştırmayın! İnsülini yükseltmeyin. Leptin hormonun salgılanmasını engellemeyin!
23.00 Yatmadan önce 30 dakikalık bir yürüyüş harika olur.
tarti_glr.jpg

24.00 Eğer kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız; kilo verirken halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde yaşamayı arzuluyorsanız; unutkanlık şikâyetlerinden kurtulmayı, düşüncelerinizin berraklaşmasını ve yaptığınız işe kolaylıkla konsantre olmayı hedefliyorsanız, Karatay Diyeti tam size göre.
diyet_glr.jpg

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, ikinci kitabı "Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık"ta
zeytinyagi.jpg

Kilo verebilmek için, doğal tereyağı, soğuk sızma zeytinyağı ve temel olan Omega-3, Omega-6 gibi yağların doğal şekilleriyle mutlaka vücuda girmesi gerekir. Omega-3 ve Omega-6 yağlarına bilimsel olarak temel yağlar diyoruz. Çünkü insan vücudu bu yağları üretemiyor ve dış destek olarak mutlaka alınması gerekiyor.
kuruyemis_glr.jpg

Kilo vermenin zorlaşmasının, ne yapılırsa yapılsın kilo verilememesinin (ve birçok dejeneratif hastalığın) asıl nedeni, vücut ve organizmanın hücre ve hücre zarlarında, Omega-3 ve Omega-6 gibi temel yağların ve fosfolipidlerin yani ‘lipidlerin’ eksik olmasıdır. Bu, bilimsel olarak gösterilmiştir. Bu nedenle, ‘yağlı’ olduğu gerekçesiyle kuruyemişten korkmak veya hiç kuruyemiş yememek doğru değildir! Son derece sağlıksız bir beslenme tarzıdır.

kuruyemis_glr.jpg

Çerez diye adlandırdığımız fındık, fıstık, ceviz, badem, ayçekirdeği ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişleri düşük glisemik indeksli (yani kan şekeri ve insülinini yavaş yavaş yükseltip, yavaş yavaş düşüren ve tok tutan, boş kalori içermeyen) karbonhidratlı yiyecekler arasında sayabiliriz.

Unutmayalım ki çerez diye hafife aldığımız bu yiyecekler, tabiatın bize sunduğu en doğal ve güçlü vitamin, mineral, Omega-3 ve Omega-6 kaynağıdır, deposudur. Bu sebeple bu çok değerli gıdaların ‘çerez’ ya da ‘abur cubur’ diye tanımlanması bence son derece yanlıştır!
kuruyemis_glr.jpg

Saydığımız bu kuruyemişler, temel gıda maddeleridir, o şekilde muamele görmeleri gerekir. Örneğin, benim uyguladığım gibi, kuvvetli bir kahvaltı yaptıktan 3-4 saat sonra, 100-200 gr çekirdek ya da fındık, fıstık, ceviz, badem tüketmek, son derece sağlıklıdır ve rahatlıkla öğle yemeği öğünü yerine geçebilir. Ancak kalp hastalığı ve tansiyon yüksekliği olan kişilerin son derece faydalı olan bu yiyecekleri tuzsuz olarak tüketmeleri gerekir.

cocuk_jimnastik_glr.jpg

Sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek için, aynen 1940 ve 1950’li yıllarda olduğu gibi ilköğretim okullarında sağlıklı beslenme ve jimnastik dersinin uygulanması gerekir.

diyet_glr.jpg

Bahcen cok guzel. Ellerine saglik. Domateslerin ve patlicanlarin harika. Benim domatesler daha minnacik. Bakalim bu sene ilk dona kadar kizaracaklar mi? Ilk dondan once, agustos sonu-eylul basi gibi, onlari yesil topluyor, bir kutuya yerlestiriyorum, orada kizariyorlar. Ilk yil hepsini dona verdim. Sonra bana bu akil verildi.
Ben de ayrica kabak, bakla, barbunya, yassi fasulye, kale, pazi, patates, taze sogan, cesitli yesillikler var. Henuz yesillik, sogan, pazi, kale disinda urun alamadim. Birde bol dandelonlarim var, zaten onlar kendiliklerinden cikiyorlar. Tazelerini salataya koyuyorum, karaciger icin cok faydaliymis. Ahududularim da var. Onlarin hic kaprisleri yok. Sadece mevsim sonunda budanmalari gerekiyor.
Bahce isi, ozellikle sebze bahceciligi cok zevkli. Buralarda cok yayginlasti. Bahcesi olmayanlar belediyelerin community garden'larindan ufacik yer kiraliyabiliyorlar; cocuklari, arkadaslari ile birlikte sebze bahceciligi yapabiliyorlar. Ne guzel degil mi? Kucuk capta da olsa uretim oluyor, insanlar saglikli besleniyor, cocuklar da bir seyler ogreniyorlar.

Canım demin tam cevap yazarken oğluşun ağlama krizi tuttu kusura bakma:112:

Teşekkür ederim Imakçım senin de ellerine sağlık:112:
Bir sürü şey ekmişsin :KK9: yerin var sanırım bol bol ek canım şanslısın..
Dandelon ne ola ki..
Benim de ahududum var yerim yok ama tam köşeye sıkıştırdım oni:KK1:
Bahçe işi sebzecilik öyle zevkli geliyor ki bana da .. Burda büyük şehirlerde de var canım oradaki uygulama buralarda da yaygınlaşıyor seviniyorum.. Bir karış topraktan ürün fışkırtıyor resmen Rabbim o kadar verimli ki:KK16:
Çok güzel canım güzel olmaz mı hem hobi hem de sağlıklı besleniyoruz harika.. Bunu yazarken oğluş unu bulmuş kolları un içinde :KK60: yeömek yapıyormuş kendisi:KK60:
Ben çoook küçük yerime pek çok şey sığdırmaya çalışıyorum. Çocuklarıma ve kendimize ilaçsız hormonsuz birşeyler yedirebilmek için hep.. Yazlık sebzemi üretiyorum ben de Irmakçım daha ne isterim..
Kendi evim olsa her meyveden de dikerdim ama nasip bakalım inş.

saphira hoş geldin canım,bir daha ayrılmassın değilmi?bana destek olan arkadaşlarım teşekkür ederim, inş daha iyi olacak.
ara. 1 bardak tuzlu ayran(küçük tansiyonum 5 ' edüştü,çok kötüydüm,çok şükür şimdi iyiyim)

Kendine dikkat et canım:KK16::KK16: geçmiş olsun.. sıcaktan mı bişeye mi üzüldün canım:KK50:

hoşbuldum canım teşekkür ederim :KK16:
çok geçmiş olsun
afiyet olsun

selam kızlar,kaç gündür herşey yolunda gidiyordu,hiç kaçamak yapmadan,harfiyyen uyuyodum karatay a.:KK8:
takii bugün akrabalar kuzenimde toplanıncaya kadar.:44:
:44:iş çıkışı çok açtım ve yemek kalmamıştı maalesef.ikram edilen simit kurabiyelerden 2 tane yemek zorunda kaldım.:18::18:ya değilse bayılıcaktım acımdan.eve gelincede 2 kaşık bulgur pilavı ve yarım tabak güveç yedim.inş artı olarak dönmez bana,vicdanım sızlıyo yaaaa:KK14::KK14:

Canım demin tam cevap yazarken oğluşun ağlama krizi tuttu kusura bakma:112:

Teşekkür ederim Imakçım senin de ellerine sağlık:112:
Bir sürü şey ekmişsin :KK9: yerin var sanırım bol bol ek canım şanslısın..
Dandelon ne ola ki..
Benim de ahududum var yerim yok ama tam köşeye sıkıştırdım oni:KK1:
Bahçe işi sebzecilik öyle zevkli geliyor ki bana da .. Burda büyük şehirlerde de var canım oradaki uygulama buralarda da yaygınlaşıyor seviniyorum.. Bir karış topraktan ürün fışkırtıyor resmen Rabbim o kadar verimli ki:KK16:
Çok güzel canım güzel olmaz mı hem hobi hem de sağlıklı besleniyoruz harika.. Bunu yazarken oğluş unu bulmuş kolları un içinde :KK60: yeömek yapıyormuş kendisi:KK60:
Ben çoook küçük yerime pek çok şey sığdırmaya çalışıyorum. Çocuklarıma ve kendimize ilaçsız hormonsuz birşeyler yedirebilmek için hep.. Yazlık sebzemi üretiyorum ben de Irmakçım daha ne isterim..
Kendi evim olsa her meyveden de dikerdim ama nasip bakalım inş.

Irmakçım bahçemde olanları sayayım ben de :
Kırmızı salçalık biber
çarliston biber
koyu yeşil sofralık biber
dolmalık biber
kıl biber

topan patlıcan
uzun patlıcan

domates (kızardılar yiyorum resimde görmüştünüz di mi:112:)
semizotu
barbunya (bugün ektik)
börülce (3 gün önce ekmiştim yeryüzüne merhaba demişler)
fasulye (bugün ektik komşumla)
kabak (2 kök ekmiştim biri nedense ölmüş:KK43:
kırmızı lahana
pırasa
brokoli
ahududu
salatalık (5 kök var şu ara yiyoruz. Ama onlar 1 ay sonra geçeceğinden 3 kök fide 6-7 de tohumdan yeniden ektim.. Onları da ağustos gibi yeriz inş)

bunlar var bahçede amma çok ekmişim:KK60:

Siz nerdesiniz özel değilse ..
Irmakçım ben de burdayken en son mahsül yeşil domatesleri alır bekletirim kızarırlar yerim gayet iyi oluyor..
İnş. bu sene sana da bana da nasip olur bol bol domates yemek:112: ağız tadıyla canım

Son düzenleme:
X