Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

[h=1]Yumurtanın faydaları nelermiş?[/h]
130954-3-4-b1ae4.jpg

Bu gün herkesin özenle yemesi gereken ve her zaman her yerde bulabileceğimiz bir besin maddesinden bahsedeceğiz.
Yumurta;
Önce yumurtanın faydalarına bir bakalım;
Yumurta ne kadar yararlıdır?
Yumurta mükemmel bir gıda olup en güzel yiyecektir. Yumurta yüksek değerde protein ihtiva ettiği için yemeklerde kullanılabilir. Yumurtada 10 temel aminoasit mevcuttur.

Yumurta, ayrıca A, D, E vitaminleri, thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan oluşan 11 temel gıdayı temin eder. Yemeklerinize koyacağınız birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebilirmiş.
Yumurta nasıl korunur?
Yumurta çabuk bozulan gıdalardan olduğu için buzdolabında karton ambalajıyla muhafaza edilmelidir.

Yumurta; oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında 1 ay süreyle sağlıklı olarak muhafaza edilebilir.
Yumurta sarısındaki renk farklılığının sebebi nedir?
Yumurta sarısının koyuluğu tavuğun yemine göre değişebilir ve yumurtanın besleyiciliği veya kalitesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Tavuk yeminde önerilen miktarından daha fazla buğday bulunursa yumurta sarısı açık, mısır bulunursa koyu olabilmektedir.
Kahverengi yumurtalar beyazlara göre daha besleyici midir?
Hayır. Yumurtanın kabuk rengi tavuğun cinsiyle alakalıdır. Kahverengi ve beyaz yumurtalar besleyicilik yönünden aynıdır.

Pişmiş yumurta ne kadar saklanabilir?
Kabuğun kırılmasından sonra 7-9 gün buzdolabında saklanabilir.

Kaç çeşit yumurta vardır ?
1- Klavuz : 42 - 48 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
2- Piliç : 48 - 53 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
3- Yarka : 53 - 58 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
Klavuz, piliç ve yarka yumurtaları 24. hafta evresine kadar olan tavuklardan elde edilir.
4- Yeni Ana : 58 - 62 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
5- Eski Ana : 62 - 67 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
Yeni ana ve eski ana yumurtaları 24. hafta ve 34. hafta arası evrede tavuklardan elde edilir.
6- Duble : 67 gr ve üstü ağırlığındaki yumurtalardır.
Duble yumurta 34.hafta ve daha ileri evresinde olan tavuklardan elde edilir

Yumurta dondurularak saklanabilir mi?
Çiğ yumurta
18°C' de 1 yıl süreyle saklanabilir. Yumurtanın sadece sarı kısmının veya tümünün donması için bir kaseye kırılması gerekmektedir. Hava kabarcıkları oluşmayacak şekilde yavaşça karıştırmak gerekir.

Yumurta sarısında topaklanmayı önlemek için yumurtaya aşağıda belirtilen miktarlarda tuz veya şeker ekleyiniz.
Her 1 fincan (250 mL) yumurta için 2 mL tuz
Her 1 fincan (250 mL) yumurta için 15 mL şeker
Yumurtanın dondurulduğu kap biraz geniş olmalıdır. Donmuş yumurta nispeten daha az yer kaplar, eridiğinde yeniden genişler Pişmiş yumurtanın dondurulması tavsiye edilmez. Kolay stok için yumurtaları küp şeklinde kaplarda dondurmak ve plastik kaplara almak gerekir.

Yumurta yemeklerinde dikkat etmemiz gerekenler…

Mikrodalga yemekleri için kaliteli kaplar seçmek gerekir. Yuvarlak kaplar yumurta için en ideal kaplardır.
Yumurtayı orta ısıda pişirmek gerekir. Yumurtayı yüksek ateşte pişirmek veya düşük ısıda uzun zaman pişirmek, yumurtanın sertleşmesine sebep olur.
Yumurtalar gözenekli yapıya sahiptirler ve buzdolabında ağır kokan yemeklerden uzakta tutulmalıdırlar. Karton kutuları onları bu tür kokulardan korumak için ideal bir saklama aracıdır.
Yumurtayı kırıp suda veya yağda pişirmek için mümkün olduğunca en tazesini kullanmak gerekir.

Bir yumurta sarısında 213 mg kolesterol bulunuyormuş. Yumurta beyazında, kolesterol ve yağ yokmuş.
Yumurta yüksek kolesterol içeriğine sahip besinimiz olması nedeniyle yıllarca kötü bir ün kazanmıştır. Besinlerdeki yüksek kolesterolün, kan kolesterolünde direkt artışa neden olduğu düşünülmüş ve bu nedenle yumurta tüm diyetlerden uzak tutulmuş ve korkak tüketilmiştir.
Gerçekte kan kolesterolünün büyük bir kısmı vücut tarafından yapılıyormuş.
Kolesterol; insanlar ve tüm hayvanlarda vücutta sentezlenen yağ benzeri bir maddeymiş. Sinir liflerinin yalıtımı, hücre duvarının bütünlüğünün sağlanması, D vitamini sentezi, çeşitli hormonların ve sindirim salgılarının oluşumu için gerekliymiş
Kan kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde; genetik, yaşam biçimi ve beslenme şeklinin önemli ölçüt olduğu yapılan bilimsel çalışma sonuçları ile uzmanlar tarafından ortaya konulmuştur.
Doymuş yağların, kan kolesterol düzeyine etkisi yüksek kolesterollü diyetten daha fazlaymış.
Beslenmemizde kolesterolden çok, toplam yağ miktarı ve doymuş yağ asitleri oranına dikkat etmemiz gerekiyormuş. Düşük yağlı diyet tüketen sağlıklı bireylerde her gün bir yumurta tüketiminin sakıncası yokmuş.
Eğer kişide kolesterol metabolizması bozukluğu yoksa yeterli ve dengeli olarak tüm besin gruplarını tüketiyorsa ideal vücut ağırlığını koruyorsa, fiziksel olarak aktif ise ve sigara kullanmıyorsa, yumurtanın yüksek kolesterol içeriğinden dolayı endişe duyulmasına gerek yokmuş.
Yumurta, en fazla besin değerine sahip yiyeceklerden birisiymiş.
Yumurtada A, D, E ve B vitaminleri bulunuyormuş.
Yumurtanın sarısındaki A vitamini, gözün iyi görmesini sağlıyor ve dişlere sağlık kazandırıyormuş.
Yumurtada insanların ihtiyacı olan 13 vitamin ve mineralin bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, yumurtanın çok fazla tüketimi durumunda D vitamini eksikliğine bağlı kemik problemlerinin yaşanmayacağını vurguluyorlarmış.
Yumurtanın, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisi de bulunuyormuş.
Haydi afiyet olsun

Kaneel, çok güzel bilgiler var, teşekkürler.

Hadibakalım, çok eğlen , az kaçamak yap. Gelince de hem yiyip içtiğini, hem de gezip gördüğünü anlat.

Arkadaşlar, bişey soracağım. Regl dönemindeki kilo artışı ne zaman normale dönüyor sizde? İlk günü mü? Bittikten sonra mı?

Iyi geceler karataycilar...

Bugün beslenmem düzensizdi, yogun ve kosusturmali bi gün gecirdim ona bagliyorum.
Cok yürüdüm bugün cok..

1.Ögün: 1 yumurtadan kasarli omlet
Ara: Cilekli dondurma (disarda oturduk canim cekti)
2:Ögün: 3 adet firin köfte, süt
Ara: Yesil cay, bol su

Ne kadar az yemisim, suan acim zaten yarini bekliyorum, karataya uygun bir sekilde acisini cikaricam:)
Sevgi-liebe senin nasil gidiyor, yarin acaba ne kadar gitmis olacak kilolar :KK70: ?

Hadibakalım, çok eğlen , az kaçamak yap. Gelince de hem yiyip içtiğini, hem de gezip gördüğünü anlat.

Arkadaşlar, bişey soracağım. Regl dönemindeki kilo artışı ne zaman normale dönüyor sizde? İlk günü mü? Bittikten sonra mı?

Adet bittikten sonra kilo normale dönüyor, o siskinlikte gitmis oluyor.
Regl döneminde yediklerimize cok dikkat etmeliyiz,
normalinde daha fazla yada daha hizli kilo alip verdigimiz icin..:KK34:

Nasılsınız

Dün sabah anneme gitmiştim,bugün akşama doğru geldim

Dün 1 kaşık pilav dışında kaçamağım yok,o da annem beni fazla zayıf buluyor,bir şey demesin diye yedim

Bugün hiç kaçamak yapmadım Allaha şükür,yürüyüşüme de başladım,tam 1 saat yürüyüş yaptım

Yürüyüş yaparken bir kadın durdurdu beni,nasıl zayıfladığımı sordu,sen 10-15 kilo zayıflamışsın dedi,tanımıyorum ama okula gidip gelirken mahallede arada bir karşılaşırdık,ben de canan hocanın kitabını al,oku dedim,hiç tanımıyor bilmiyor,illa ne yaptın deyince ben de anlattım biraz,bir taraftan da bana yetişmeye çalışıyor,ben tempolu yürüyorum,o kadar konuştum,anlattım,kendisi diyetisyene de gitmiş,en sonunda ben makarnasız yaşayamam,yumurta da yiyemem demez mi,ben de o zaman veremezsin,diyetisyenle versen de geri alırsın dedim,yürüdüm gittim,zaten daha da yetişemedi.Bazen diyorum insanlara hocadan bahsedeyim faydalansınlar,ama böyle olunca da boşuna diyorum

Leylakcım hoşgeldin canım

Hadibakalım iyi tatiller

Sersumcum ben de sana birşey sorucaktım,annem mammografi çekildi ilk kez ,sonucunu almaya gittiğimizde oradaki görevli çıkmamış bir daha çekilecek dedi,ben gene de dosyayı aldım,genel cerrahına götürdük,içinde film vardı ama rapor yoktu,annem de çok eziyetli birşey tekrar nasıl çekileceğim dedi,genel cerrah da bir mamografinin 40 akciğer filmine bedel radyasyon içerdiğini dedi ve anneme meme emarı çekilmesini önerdi,meme emarı nasıl birşey acaba ,meme gene sıkıştırılarak mı çekiliyor,annem de gidip gitmeme konusunda kararsız,canım sen ne önerirsin?

Hepimize iyi geceler,iyi uykular

Sabah: Karatay kahvaltısı

Öğlen: Kiraz, erik, ceviz, badem, kuru incir, çay, 3 tane bisküvi :KK43:

Akşam: Fırında pirzola, domates, soğan, biber, havuç, patlıcan, kabak, patates (eşimi kızartma yerine fırında patatesle kandırdım, birazcık da ben yedim :)) , yoğurt

Yani bisküvi yiyerek ayıp ettim, hem un var hem katkı maddeleri bari evde yapsaydım ama onun da miktarı çok fazla olduğundan daha zararlı olur diye düşündüm.

Patates de zararlı ama eşim yüzünden benim günahım yok :). Yerken bir tat almadım ama yemek atamıyorum napıyım o da yemedi hepsini gıcık.

Böyle işte kızlar. Ben geçenlerde bir gece boyunca uyumayıp uykumu düzenlemeye calışmıştım ama bu gece yine uyuyamadım, Karatay'la çok dincim napıyım şekerim :)

Canım reglin bittikten 1 hafta kadar sonra şişlik tamamen geçiyor ama kişisel farklılıklar olabilir:KK34:

Bildirimim:KK64::nazar::KK76:
29.06.2012
geçen hafta 57,00
bu hafta 56,500
fark -500
toplam fark 8 kg
spor : yürüyüş 4 gün 1'er saat
verilen kilo yüzdesi : 0.877

Çok mutluyumm çok yaşasın karatay yaşasınEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KK

Bildirimim
29.06.2012
başlangıç tarihi:09/06/2012
başlangıç kilom: 85,4
geçen hafta 81,00
bu hafta 79,7
fark -1,300
toplam fark :5,7
spor : arada 30 ile 45 dakika yürüyüş

Bildirim

Başlangıç tarihi: 2-4-2012

Başlangıç kg: 81

Geçen hafta:71.00

Bu hafta:71.00

Fark:0

Toplam fark:-10.00

Beden:40

Spor: hergün 1 buçuk saat yürüyüş

Boy:1.72

Ayni kiloda kalmamin sebebini.....Adet dönemi oncesi sisligim olduguna inanıyorum.
:KK31:

Bildirim

Başlangıç tarihi: 2-4-2012

Başlangıç kg: 81

Geçen hafta:71.00

Bu hafta:71.00

Fark:0

Toplam fark:-10.00

Beden:40

Spor: hergün 1 buçuk saat yürüyüş

Boy:1.72

Ayni kiloda kalmamin sebebini.....Adet dönemi oncesi sisligim olduguna inanıyorum.
:KK31:

Bence de ööle kanell çünkü kaçamağın da yok bildiğim.. Haftaya ilk 3 e adaysın yani:KK34:

canım hoşgeldin aramıza..ilk sayfaları okursan bayağı yardımcı olur gerisi kolay..ekmek kesinlikle yok,omega 3 aksine kilo vermeye yardımcı,tuz kaya tuzu tercihimiz,ben de öğle yemeklerimi yemekhaneden yedim..hamurişi ve aşırı yağlı olmayan yemekleri(kızartma olmayan) kurufasulye,taze fsye,tavuk yemeklerini,çorbaları yiyebilirsin...
şekere gelince ben de 2 ay öncesine kadar şekersiz içemiyordum..ama zorladım kendimi ve şimdi şekersiz içiyorum biraz zaman tanı kendine..yarım küp şekere indirdiysen şekersiz de içebilirsin bence:KK34::KK34:

günaydın.. hoşbulduk sağol..

bakalım şekersizi denemeye çalışıcam..

bu sabah:

2 kk yumurta
yarım bardak fındık
beyaz peynir yedim işe geldim ..

kahvaltı çok erken oldu sanırım..:KK1:

Bildirimim
29.06.2012
başlangıç tarihi:23/03/2012
başlangıç kilom: 93,1kg
geçen hafta 81,3kg
bu hafta 80,4kg
fark -0,900kg
fark:%1,1
toplam fark :12,7kg
spor : 5 gün 4 km(45 dk) yürüyüş

KİLO BİLDİRİMİ
rumuz:sersum
baş.tar:15 nisan 2012
baş kg:82 kg
geçen hafta kg:80.8 kg
bugün kg:79.8 kg
fark:-1000gr
top fark:2200gr
kilo yüzdesi:%1.237

2 gündür gram vermemişim..kısırın gazabı sanırsam:KK53::KK53:
esub canım kolay gelsin :KK16::KK16:

günaydın.. hoşbulduk sağol..

bakalım şekersizi denemeye çalışıcam..

bu sabah:

2 kk yumurta
yarım bardak fındık
beyaz peynir yedim işe geldim ..

kahvaltı çok erken oldu sanırım..:KK1:

Benim de şekersiz çaya alışmam 2 ay sürdü. Biraz sabret, sen de alışırsın.

slm kızlar kilo bildirimim

başlangıç tarihi:15/03/2012
başlangıç kilo:84,700
geçen hafta:73,700
bu hafta:73,600
fark:-100
toplam fark:11,100
hedef:65
verilen kilo yüzdesi:0,136

herkese iyi günler

günaydınlar herkese:KK16: listeye giremeyeceğim ama yine de bildirim yaptım.Karataya başlayalı 11 gün oldu gayet mutluyum günde 1 defa tuvalete çıkardım artık düzenli günde 2 defa çıkıyorum.Yiyeceklerle aramdaki ilişki düzeldi :) uzun sürede versem de sadece bu duygu bile beni mutlu ediyor. Önemli olan aç olmadığım halde sürekli yeme alışkanlığına son vermekti.İnşallah taşınma telaşı, ramazan derken 53 e kısa sürede ineceğim.Dün kan ve tiroit baktırdım çok şükür iyi çıktı bir bayandan beklenmeyecek kadar iyi kanın dedi:KK52:

başlangıç tarihi:18/06/2012
başlangıç kilo:59
geçen hafta:57.7
bu hafta:57.3
fark:400
toplam fark:1.700
hedef:53

valla ilk defa yarım küp şekere düşürebildim şimdiye kadar tum denemelerim başarısızdı.. inşallah ben de halledebilirim..

bu arada sayfalar jet gibi ilerliyor yaa :)

arkadaşım azaltılarak zor bırakılıyor tamamen keserek bırak ben öyle yaptım bir çay tiryakisi olarak 20 gün zorlandım ama şimdide damla şeker düşsün içemiyorum çayı üstelik 5 şeker atardım bir kupaya :KK53:

X