Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

merhaba
oğlum grip hastane falan derken yeni giriyorum
sabah
2 haşlanmış yumurta
biberli lor kavurması(biberleri küçük küçük doğrayıp zeytinyağında kovuruyorum,içine loruda atıp birazda pul biber hafif pişiriyorum ılık seviyorum,petunya sormuştu dün)
10 zeytin
1çay bardağı fındık
roka
2 gün kurusu,2kuru erik
7-8 kuru üzüm çekirdekli
2tane omega 3
geçmiş olsun canım tez zamanda iyileşir umarım

merhaba bayanlar
bende dun karatay kıtabını aldım çoktan berı aklıma yatan bı yontem ve bugun başladım ınşallah:)
bu arada 23 yaşındayım 8 aylık kızım var doğum oncesı ve doğum sonrası kılolarım var şu an 81 kg
boyum 173 kılo vermeyı çokkk ıstıyorum ınşallah verırım bende bugun yedıklerımı ve yıyceklerımı yazıyım
kahvaltı
2 yumurta haşlama
avuç ıçı beyaz peynır
1 ç.b ceviz
5 tane gün kurusu
öğlen
dil balığı tavada
azcık marul salatası

akşamda yemdım ama yıycem:)

2 adet pırzola
1 bardak ayran
salata
kıtabımda daha bıtmedı:))malum bebekle:)
aramıza hoşgeldin kolay gelsin bebekle herşey zor hele de spor ama olsun herşeye değerler iyiki varlar.allahım isteyen herkese nasip etsin

:18::18::18:yaa belki güzel bi şey belki ama benim iştahım çok kesildi sabah 8:30 kahvaltı yaptım şu saat olmuş daha yemek istemiyorum sadece su veçay içtim bu ilerde kılo vermemi durdurmu yemek istemiyorum acaba yemesemmi??????????????
canım mutlaka bişeyler ye...

ya çok hızlı geçti bugün totoma motor taktım resmen koştur koşturr ama hızlı vede hareketliydi patronun doğum günü vardı o bu şu randevular telefonlar mailler derken akşam oldu mesai bitti hala çıkamadım birazdan çıkmayı umut ediyorummm eşimle plan yapmıştık yemek için inşallah çok geç kalmam farkında olmadan 4188 adım yürümüşüm bu demek oluyorki istenildiğinde ofistede hareketli olunabiliyor mutfağa git gel aşağı in çık oraya buraya koştur derken 4188 adım olmuş akşamda evde tepinirim biraz inşallah 7 bin 8 bin adımla noktalarım günü spor yapamadım ama olsun bugünde böyle geçtiii şükürler olsunki açlığım bitti eskisi gibi oldum 3 günde ancak düzeldim neyseki bitti kabus dolu günler hepiciğinizi öpüyorum handanım,loxam,pepetim,papadiyamm,leylağım,ikizim,jarnimm ve yazamadığım herkess iyi akşamlar olsun mutlu kalınn yarın bomba gibi dönmek umuduylannnn mujkkk
akşama hamsi,salata yemeyi planlıyorum inşallah yerim hadi bakalım ben kaçar byyyy :KK55:
ne güzel tempolu birgün olmuşşş
Bugün öğlenden beri misafir vardı akşam gittiler, onlar gelmeden azıcık bakabildim o da yarım kaldı:-( ancek toparlandım geldim üfff coşmuşsunuz gene ne güzel:-))

Bugünkü mamalarım:

Sabah:

çörekotu+su

yeşillik
1/2 yumurtalı kıyma(yarısını kızım yedi)
1/2 dilim ekmeğin sadece kabuğu(içini kızım yedi), tereyağı ile
20 zeytin(18 yeşil, 2 siyah):KK52::KK52::KK52::KK52::KK52:
Peynir
1 çay bardağına yakın yer fıstığı

Akşama:

Bol yeşil salata
Biraz biberli lor kavurma
Biraz kuru sebze kavurması
Yoğurt
(misafirim vardı, uygun olan herşeyden yedim doyana kadar:-))
1 kuru erik+omega3

Misafirim çikolatalı kek ve kurabiye yapıp getirmiş ama koklamadım bilene:KK76:

Sıvı: 4 lt su
Spor:45dk pilates+misafire koşturmaca-sayılırsa tabii:KK1::KK1:

Herkes sülüman yada kuzeyde anlaşılan, ben de minişi uyutam
iyi geceler canlar, öptüüümmmmm

iyi geceler canım tebrikler kaçamaksız olmuş...

akşam menüm
1 tabak ali nazik
2bardak ayran
bir avuç finduk
yarım kahke (antep yöresinden ilk defa tattım)

wierdangel hosgeldin

sabah
beyaz peynir
koy ekmegi kucuk bir dilim
iki zeytin
bir domates
bir salatalik

aksam
3 pirzola
yesil salata

1 bardak sut

iyi akşamlar kızlar

bugünkü menüm
sabah:
2 kayısı yumurta
1 çay bardağı ceviz
biraz peynir 5 kuru kayısı bitki çayı salatalık

öğlen:
küçük kase şehriyeli domates çorbası
1 tabak pırsa
keten tohumlu yoğurt
2 ceviz
akşam:

5-6 kaşık pırasa
keten tohumlu yoğurt(ev yoğurdu)
zeytinyağlı salata
3 ceviz

gece sütlü türk kahvesi
bugün sabah 40 dk akşam 60 dk lesli yaptım

2 gündür tartı gr oynamadı(yılbaşı kaçamağım kaldı öylece artı olarak). leslide yapmaya çalışıyorum en tempolu milleri seçiyorum.zaten diyetteydm diyemi oldu yani çerez yiyordum ama buradaki kadar çok yemiyordum(2 gün öğle yemeği olarak ta çerez yedim)bugün az yedim 2 güne göre..moralim bozuluyor.ben sık yiyerek verdim bu kadar kiloyu.meyve fln da yiyordum gece bile.neden böyle olduki???aslında tokum bunu hissetmek çok güzle çok çabuk sonuç bekliyorum bunu biliyorm.belki bi yerde hata yapıyorumdur.et yemedim mesela.herkes hergün et yiyormu acaba???bi de mesela zorunlu durmda unlu yediniz börek vs (karşıdaki çok gücenecek mesela sırf sizin için uğraşmış) o zman telafisi yokmu?ben bu durmda akşamı ve ertesi günü daha hafif geçirip o hafta yine kilo vermeye devam etmiştim şimdiye kadar.sizde durum nasıl hiç mi izin yok???

iyi akşamlar kızlar

bugünkü menüm
sabah:
2 kayısı yumurta
1 çay bardağı ceviz
biraz peynir 5 kuru kayısı bitki çayı salatalık

öğlen:
küçük kase şehriyeli domates çorbası
1 tabak pırsa
keten tohumlu yoğurt
2 ceviz
akşam:

5-6 kaşık pırasa
keten tohumlu yoğurt(ev yoğurdu)
zeytinyağlı salata
3 ceviz

gece sütlü türk kahvesi
bugün sabah 40 dk akşam 60 dk lesli yaptım

2 gündür tartı gr oynamadı(yılbaşı kaçamağım kaldı öylece artı olarak). leslide yapmaya çalışıyorum en tempolu milleri seçiyorum.zaten diyetteydm diyemi oldu yani çerez yiyordum ama buradaki kadar çok yemiyordum(2 gün öğle yemeği olarak ta çerez yedim)bugün az yedim 2 güne göre..moralim bozuluyor.ben sık yiyerek verdim bu kadar kiloyu.meyve fln da yiyordum gece bile.neden böyle olduki???aslında tokum bunu hissetmek çok güzle çok çabuk sonuç bekliyorum bunu biliyorm.belki bi yerde hata yapıyorumdur.et yemedim mesela.herkes hergün et yiyormu acaba???bi de mesela zorunlu durmda unlu yediniz börek vs (karşıdaki çok gücenecek mesela sırf sizin için uğraşmış) o zman telafisi yokmu?ben bu durmda akşamı ve ertesi günü daha hafif geçirip o hafta yine kilo vermeye devam etmiştim şimdiye kadar.sizde durum nasıl hiç mi izin yok???
bende yeniyim arkadaşlar daha iyi bilir ama bence olmalı.böyle bir durumda ben olsam yerim.ertesi gün telafi ederim.zayıflayana kadar okey ama ömür boyu sürdüremem ben bu diyeti.eşimin fırından aldığı sıcacık pideyle tulum peyniri kahvaltısını nasıl özledim:KK14::KK5::KK4:biri beni kendime getirsin.2. haftada su koyuverecem :18:

bende yeniyim arkadaşlar daha iyi bilir ama bence olmalı.böyle bir durumda ben olsam yerim.ertesi gün telafi ederim.zayıflayana kadar okey ama ömür boyu sürdüremem ben bu diyeti.eşimin fırından aldığı sıcacık pideyle tulum peyniri kahvaltısını nasıl özledim:KK14::KK5::KK4:biri beni kendime getirsin.2. haftada su koyuverecem :18:

canım sana iyi haber,ideal kilomuza indikten sonra kahvaltıda 1 dilim hem de tereyaglı ekmek yıyebılcez:KK52:

sonra o gun 5 km yurumek şartıyla az miktarda ev böreği de yiyebilcez,:KK52:ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı:KK1:

ama daha 2. haftadan pide yiycem dersen kilo milo veremezsin söyleyim:KK57:bu kadar serbest yiyecek varken hala pidede mi gözün inanamıyorum valla:KK20:

hadi sana canan hoca kıyagı,haftada 1 tane lahmacun yiyebilirsin kilo verme döneminde de:21::21::21::21:

Eyvah! Artık Kilo Veremiyorum

Eyvah! Artık kilo veremiyorum

Kilo kontrolünde plato (kilo vermenin durması) dönemi

Kilo fazlalığı olan ve bunun için özel olarak beslenmesine ve egzersizine dikkat eden kişiler bir süre gayet güzel kilo verir. Birkaç ay sonra öyle bir noktaya gelinir ki kilo hiçbir şekilde kıpırdamaz. Her hafta büyük bir heyecanla tartıya çıkan kişi tüm bu çabalara rağmen kilo veya yağ kaybetmediğini görünce umutsuzluğa kapılabilir.

Plato dönemine vücut neden girer?
Öncelikle plato dönemine vücudun neden girdiğini anlamak gerekli diye düşünüyorum. Uzun süre düşük kalorili beslenmeye bağlı metabolizmanın yavaşlaması, düşük kaloriye alışan metabolizmanın harcamalarını azaltması, uzun yıllar kalınan kiloya inildiğinde vücudun hafızasının bunu hatırlayıp orada kalmak istemesi, bireyin bilinçaltında yatan inançsızlıkları ve takıldığı kilonun altına inemeyeceğine inanması gibi nedenler kilo verme sürecinde plato dönemlerinin yaşanmasının en önemli sebepleridir.

Plato döneminde çıkmak için ipuçları

Kilo verme döneminde kalori kısıtlamasının uzun süreli ve fazla miktarda yapılmaması gerektiğine inanan bir diyetisyen olarak bu durgunluk, takılma veya plato dönemini aşmak için deneyimlerim doğrultusunda bazı öneriler hazırladım. Bu önerileri maddeler halinde sıralıyorum, bir anda bunları okuyup uygulayınca durum değişmeyebilir, biraz sabırlı olmalı ve direnen metabolizmanıza karşı koymalısınız.
Kilo vermeye ilk karar verdiğinizde gerçekçi hedef koyun. 3 aylık periyotlarda diyet uygulayın, sonrasında 1 aylık koruma dönemleri planlayın. Örneğin 20 kilo fazlanız varsa, ilk 3 ayda 10 kilonuzu verip 1 ay koruyun ve sonraki 3 ayda 10 kilo vermeyi planlayın.
Vücudunuzun alıştığı egzersizleri değiştirin. Örneğin 60 dakika tempolu yürüyorsanız bunu 45 dakika tempolu yürüme ve 15 dakika koşu ile değiştirin.
Günlük aldığınız kaloriyi devamlı düşürmeyin. Kilo veremedikçe daha az yemeye çalışmayın. Bu daha çok vücudun kendini korumaya almasıyla sonuçlanır. Haftada 1 gün yağı düşük ama yüksek karbonhidratlı bir menü tüketin ve diğer günler normal programınıza geri dönün.
Battı balık yan gider inanışından vazgeçin. Nasıl olsa kilo veremedim boş vereyim sınırsızca yiyeyim demeyin. Çıktığınız yolda zaman zaman molalar verebilirsiniz ama hedeflediğiniz sonuca gitmekten asla vazgeçmeyin.
Mutlaka diyetisyen yardımı alın. Kendi kendinize şok diyet, düşük kalorili diyet, gazete dergi vb medya organlarında yayınlanan size özel olmayan diyetler yapmak yerine sizi tanıyarak sizinle bu süreci planlayabilecek tek uzman olan diyetisyenden yardım alın.
Bilinçaltınıza söz geçirmeyi öğrenin. Takıldığınız kilonun altına inebileceğinize önce kendiniz inanın. Evde kilo alınca giyerim düşüncesi ile tuttuğunuz büyük beden giysileri başkasına verin. Büyük beden giysiler dolabınızda durdukça bilinçaltınıza söz geçiremezsiniz. Gerekirse bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü kilo takılmasının ve plato dönemlerinin en önemli nedeni psikolojik nedenlerdir.
Yaşam çizginizin hep pozitif, tartınızın ise negatif yönde ilerlemesi dileğiyle…

Diyetisyen Aysen Arıcan

Menüm:

1. öğün:
baharatlı pirinç lapası+1 kaşık yoğurt
2. öğün: 1. öğünün aynısı
3. öğün: yine baharatlı lapa+ 1 kaşık yoğurt
2 kaşık çoban salata
1 yumurta büyüklüğünde haşlama brokoli
2 fincan çay + 1 ad. pop kek

menüden anlaşılacağı üzere pirin lapası diyetimi bugün uyguladım.yarın da uygulayacağım nasip olursa..

--------------------------------------------------------------------------------

Kilo verme sürecindeki duraksamalar, yapılan diyetlerin sonlandırılmasındaki en temel neden oluyor.. ama yapacak bişey yok.. Şöyle ki; insanoğlu tarihin ilk çağlarında genetik olarak programlanmış.. Yani, kilo almaya karşı olmayan ama açlık durumunda harekete geçen bir savunma mekanizması söz konusu.. Vücut, uzunca süre alışılagelmiş fazla besin alma modundan çıktığında, tehlikeyi seziyor ve bazı hormonlar ile savunma sistemini devreye sokuyor.. (örneğin T3 ve T4 hormonları).. çok ilginç.. midedeki boşluk süresi arttığında, beyine giden uyarı mesajları artıyor.. salgılanan insülün miktarı artıyor ve dayanılmaz açlık nöbetleri başlatılıyor.. buradaki amaç, bir an önce besin almayı sağlamak.. Şayet, vücudunun bu direncine karşılık besin alımı yapılmaz ise, (hani derler ya öğün atlama) ikinci savunma sistemi devreye giriyor.. "metabolizma hızını yavaşlat ki, en düşük oranda tüketim olsun.." Vücut, gereksinim duyduğu yağı, proteini, hücresel dönüşümle sağlama yoluna gidiyor ki, insan da bağışıklık sistemini azaltan, kolay üşümesini sağlayan, halsizlik ve yorgunluk gibi etkiler başgösteriyor.. aşabilmenin birkaç yolu var, psikolojik olarak yüzleşmemek yani sık sık tartılmamak.. bir de bu hormonların mesajlaşma sistemini kırmak.. yani vücudu şaşırtmak.. 3 den fazla öğün önerilmesinin temel nedenlerinden biri de bu oluyor.. Öğün atlamak, sadece su ve kas kaybına neden oluyor.. (tecrübe ile sabittir..)

*Kalori, bir ısı ölçü birimidir.. kilo değil !!!

Diyetin belli bir döneminde kilo verme işlemi durmaktadır. Bunun sebepleri nelerdir?
Diyete başladıktan birkaç ay sonra vücut kendini korumaya alıyor; kıtlık var sanarak sahibini korumaya almak için artık ona kilo verdirmiyor, gelenle yetinmeye çalışıyor. Bu dönemin atlatılması için yürüyüşü artırmak lâzım. Bazı hastalarda ise, ilâç uygulamak gerekir. Ya da kişinin sadece o dönemine has, özel bir diyet de uygulanabilir.

Eyvah! Artık Kilo Veremiyorum

Eyvah! Artık kilo veremiyorum

Kilo kontrolünde plato (kilo vermenin durması) dönemi

Kilo fazlalığı olan ve bunun için özel olarak beslenmesine ve egzersizine dikkat eden kişiler bir süre gayet güzel kilo verir. Birkaç ay sonra öyle bir noktaya gelinir ki kilo hiçbir şekilde kıpırdamaz. Her hafta büyük bir heyecanla tartıya çıkan kişi tüm bu çabalara rağmen kilo veya yağ kaybetmediğini görünce umutsuzluğa kapılabilir.

Plato dönemine vücut neden girer?
Öncelikle plato dönemine vücudun neden girdiğini anlamak gerekli diye düşünüyorum. Uzun süre düşük kalorili beslenmeye bağlı metabolizmanın yavaşlaması, düşük kaloriye alışan metabolizmanın harcamalarını azaltması, uzun yıllar kalınan kiloya inildiğinde vücudun hafızasının bunu hatırlayıp orada kalmak istemesi, bireyin bilinçaltında yatan inançsızlıkları ve takıldığı kilonun altına inemeyeceğine inanması gibi nedenler kilo verme sürecinde plato dönemlerinin yaşanmasının en önemli sebepleridir.

Plato döneminde çıkmak için ipuçları

Kilo verme döneminde kalori kısıtlamasının uzun süreli ve fazla miktarda yapılmaması gerektiğine inanan bir diyetisyen olarak bu durgunluk, takılma veya plato dönemini aşmak için deneyimlerim doğrultusunda bazı öneriler hazırladım. Bu önerileri maddeler halinde sıralıyorum, bir anda bunları okuyup uygulayınca durum değişmeyebilir, biraz sabırlı olmalı ve direnen metabolizmanıza karşı koymalısınız.
Kilo vermeye ilk karar verdiğinizde gerçekçi hedef koyun. 3 aylık periyotlarda diyet uygulayın, sonrasında 1 aylık koruma dönemleri planlayın. Örneğin 20 kilo fazlanız varsa, ilk 3 ayda 10 kilonuzu verip 1 ay koruyun ve sonraki 3 ayda 10 kilo vermeyi planlayın.
Vücudunuzun alıştığı egzersizleri değiştirin. Örneğin 60 dakika tempolu yürüyorsanız bunu 45 dakika tempolu yürüme ve 15 dakika koşu ile değiştirin.
Günlük aldığınız kaloriyi devamlı düşürmeyin. Kilo veremedikçe daha az yemeye çalışmayın. Bu daha çok vücudun kendini korumaya almasıyla sonuçlanır. Haftada 1 gün yağı düşük ama yüksek karbonhidratlı bir menü tüketin ve diğer günler normal programınıza geri dönün.
Battı balık yan gider inanışından vazgeçin. Nasıl olsa kilo veremedim boş vereyim sınırsızca yiyeyim demeyin. Çıktığınız yolda zaman zaman molalar verebilirsiniz ama hedeflediğiniz sonuca gitmekten asla vazgeçmeyin.
Mutlaka diyetisyen yardımı alın. Kendi kendinize şok diyet, düşük kalorili diyet, gazete dergi vb medya organlarında yayınlanan size özel olmayan diyetler yapmak yerine sizi tanıyarak sizinle bu süreci planlayabilecek tek uzman olan diyetisyenden yardım alın.
Bilinçaltınıza söz geçirmeyi öğrenin. Takıldığınız kilonun altına inebileceğinize önce kendiniz inanın. Evde kilo alınca giyerim düşüncesi ile tuttuğunuz büyük beden giysileri başkasına verin. Büyük beden giysiler dolabınızda durdukça bilinçaltınıza söz geçiremezsiniz. Gerekirse bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü kilo takılmasının ve plato dönemlerinin en önemli nedeni psikolojik nedenlerdir.
Yaşam çizginizin hep pozitif, tartınızın ise negatif yönde ilerlemesi dileğiyle…

Diyetisyen Aysen Arıcan

--------------------------------------------------------------------------------

Kilo verme sürecindeki duraksamalar, yapılan diyetlerin sonlandırılmasındaki en temel neden oluyor.. ama yapacak bişey yok.. Şöyle ki; insanoğlu tarihin ilk çağlarında genetik olarak programlanmış.. Yani, kilo almaya karşı olmayan ama açlık durumunda harekete geçen bir savunma mekanizması söz konusu.. Vücut, uzunca süre alışılagelmiş fazla besin alma modundan çıktığında, tehlikeyi seziyor ve bazı hormonlar ile savunma sistemini devreye sokuyor.. (örneğin T3 ve T4 hormonları).. çok ilginç.. midedeki boşluk süresi arttığında, beyine giden uyarı mesajları artıyor.. salgılanan insülün miktarı artıyor ve dayanılmaz açlık nöbetleri başlatılıyor.. buradaki amaç, bir an önce besin almayı sağlamak.. Şayet, vücudunun bu direncine karşılık besin alımı yapılmaz ise, (hani derler ya öğün atlama) ikinci savunma sistemi devreye giriyor.. "metabolizma hızını yavaşlat ki, en düşük oranda tüketim olsun.." Vücut, gereksinim duyduğu yağı, proteini, hücresel dönüşümle sağlama yoluna gidiyor ki, insan da bağışıklık sistemini azaltan, kolay üşümesini sağlayan, halsizlik ve yorgunluk gibi etkiler başgösteriyor.. aşabilmenin birkaç yolu var, psikolojik olarak yüzleşmemek yani sık sık tartılmamak.. bir de bu hormonların mesajlaşma sistemini kırmak.. yani vücudu şaşırtmak.. 3 den fazla öğün önerilmesinin temel nedenlerinden biri de bu oluyor.. Öğün atlamak, sadece su ve kas kaybına neden oluyor.. (tecrübe ile sabittir..)

*Kalori, bir ısı ölçü birimidir.. kilo değil !!!

günaydınnnnn

dün gece giremedim.
İş dönüşü spora gittim .Gelince de duş ,ev toparlama ,sonrada uyuyakalmışım.

DÜN
3.öğün yapmadım.
akşam üstü çook acıktım.
Badem kürü yaptım kendime.Acaip şiştim.
Sporada gittikten sonra yiyesim gelmedi.
tarçınlı süt içtim sadece.

Bugün :

1.öğün:
2 yumurtalı,lorlu omlet
8 tane zeytin
Kahve ,sütlü :)

Bu sabah keyif kahvem.Günde 6-7 fincan içerken sadece sabah 1 e düştüm.
O yüzden bunu da esirgemiyorum açıkçası:)))

Hepinize huzurlu bir gün diliyorum.......

.

X