Kar gibi beze yapamıyorum, sönüyor diyenler!..

nesemese

Mevlam bizi koru..
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
3.621
6
Arkadaşlar yeni konu açamadım bulabildiğim tek yol burası olduğu için yazıyorum, gerekli yerlere taşınır sanıyorum.

Bezeleriniz kar gibi bembeyaz olmuyorsa yada sönüveriyorsa mutlaka okuyun. Ben de başarısızlıklarımın ardından cesaret edemiyordum, nette yaptığım araştırmalar neticesinde bugün farklı tarzda yaptım ve bence güzel oldu. Benim başka bir tarifimden kalan 8 yumurta akım vardı malzemeyi ona göre arttırdım. Buraya 2 yumurtaya göre olan ölçüleri yazıyorum.

Malzemeler:

2 yumurta akı (sarısı kesinlikle bulaşmamalı)
2 çay bardağı toz şeker
1 fiske tuz
1 çay kaşığı nişasta
1 damla limon suyu (yumurta kokmaması için)

Yapılışı:

- Yumurta akları çırpılır (2-3 dakika çırptım)
- Şeker, tuz, nişastayı ve limon suyunu ilave ettim.
- 2-3 dakika daha çırptım
- Çelik tencereye alarak çok kısık ateşte en küçük ocakta 7 dakika çırparak ısıttım (bu sönmemesini ve katılaşmasını sağlıyor)
- 10 dakika da ilk kabımda tekrar çırptım.
- Kaşık ile alıp tepsideki yağlı pişirme kağıdına koydum.
- 100 derece fırında yavaş yavaş pişirdim (sıcak fırında kısa sürede pişirirseniz rengi koyulaşıyor).
- Hafif kabarıyor ve katılaşıyor. Piştiğine karar verince çıkarıp soğumalarını bekledim. Saate bakmayı unutmuşum ama anlıyorsunuz merak etmeyin.

Herkese afiyet olsun. Yapamam demeyin, gerçekten güzel oluyor.

hmm cok lezetli gozukuyo cok severim ben de bezeyi. ellerine saglik.

hmm cok lezetli gozukuyo cok severim ben de bezeyi. ellerine saglik.

Canım ben de beceremiyorum diye yapamıyordum ama bugün farklı ipuçları ile yapabildim, mutlaka dene, hem de ev yapımı. Meğer çok basitmiş. Afiyet bal şeker olsun.

ben de yapıcam inş. bakalım nasıl olcak??yazarım buraya....

ay ben yapiyorum,ayiptir soylemesi...ama simdi goruncede aklima geldi,kizimin yakinda dogumgunu bu tarifi deniyim bu sefer.....eline saglik canim....

ay ben yapiyorum,ayiptir soylemesi...ama simdi goruncede aklima geldi,kizimin yakinda dogumgunu bu tarifi deniyim bu sefer.....eline saglik canim....

Canım daha da kabarması için kabartma tozu kullanıyorlarmış ama ben hiç katmadım, gayet güzel kabardı maşallah. Sonucu yazarsanız sevinirim.

ben de yapıcam inş. bakalım nasıl olcak??yazarım buraya....

Merakla bekliyorum tatlım, eğer bir aksilik olursa yada aklına bişi takılırsa sor. Epeyce bir araştırmadan sonra en son bu hale geldi tarifim.

Ben hiç yapmamiştim hiç bilmiyordum
bu akşam gidip denicem

Sonuçlarınız kötü de olsa merak ediyorum yazın kızlar. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. İş arkadaşalarım inanamadı bunları benim yaptığıma, sırrımı sordular söylemedim, siz isteyin ben yaparım dedim. Kırk yılda bir bişeyin kıvamını tutturmuşum azıcık hava atayım ama dimi?

Life_city hiç kendin yapmayı denedin mi? Çok daha lezzetli ve sağlıklı oluyor canım, mutlaka yap. Hem de yapması çok eğlenceli. Çocukken oynadığımız oyunlara benziyor.

kabartma yozumu??tamam kiz denemiyen ne olsun...16 sinda yazicam buraya ...sozyerimseniben

evet kızlar ben yaptım,gerçekten güzel oldu,tavsiye ederim...teşekkürler, NESEMESE!!!

Son düzenleme:
evet kızlar ben yaptım,gerçekten güzel oldu,tavsiye ederim...teşekkürler, NESEMESE!!!

Afiyet olsun bitanem. Faydalı olmak çok hoşuma gidiyor. İnşallah herkes dener ve sevdikleriyle sağlıkla yer. Başka güzel tarifler buldukça eklerim. Bu ara da cezeryeye taktım. Güzel bir tarif bilen yazabilir mi?

merhaba canim 16 sinda haber veririm yazmistim yaaa..dun kizimin dogum gunuydu yapicaktim bezelerden ama firinimin aksilik buya lambasi bozulunca yapamadim ,ee pisip pismedigini anlamak icin kapagini acmam lazim o zamanda bezeler soner diye yapamadim yanii....lamba yapildiginda ilk isim bezelerini yapicam ve gene yazarim...anlastikmikaydirigubbakcemile5

Canın saolsun canım, yaparsın düzelince. Yeterki iyi ol. Biz bekleriz :)) yapınca bize de gönder ben vakit bulamıyorum bugünlerde.

Gercekten kar gibi olmuslar.Harika.Ben bir kere yaptim
bezeyi hayatimda ,onuda tutturamadim,Ama bunu kesin yapicam
bir gün.Tesekkürler canim.

Ben 1 kez yaptım, idare ederdi ama bu çok beyaz görünüyor.
Bizim burda pastanede içine antep fıstığı koyuyolar birkaç tane ve tamm 30 lira.
yani biz yapınca 1 kg. en fazla 2 lira bile tutmuyor. Aile bütçesine katkı diye buna denir.
Herkes tarafındanda çok sevilen bir tatlı türü.
Paylaşımın için teşekkürler, şimdi doğruca mutfağa.....
Başarırsam fotoğraf koyarım ben de, başaramazsam koymam....

ben bi kere yapmıstımmmm yapmaz olaydım yaaaaaa
fiske tuzu bilmiyorum ne demek daha küçüktümm
cay kaşıgıyla atmıstımmm ben ömrü hayatımda öleee bi tat görmediimm ıyyy

Eee yeni deneyenler yok mu kızlar? Fotosunu koyamasanız bile denemenizin sonucunu yazın. Yazdığım püf noktalarına özellikle dikkat edin ama.

Ben bi kere denemiştim. Hem rengi koyu sarı oldu, hem eciş büçüş bi görüntü ortaya çıktı. Acayip moralim bozulmuştu. Ondan sonra da bi daha denemedim. Ama merak ettim bunu deneyeceğim. Teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…