Kanser olma korkusu

domdom12

Üye
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2024
257
233
24
Selam arkadaşlar,

Babam kanserden öldü. Babamın babası ve bir kaç amcasıda. Ben babamın son hallerini hatırlıyorum . 10 yaşındaydım. Şimdi ise 29. Bende kanser olma korkusu var. Sigarada kullanıyorum. Kanser kalıtsal diyorlar. Bugün kanser olan bi alrabamızı ziyaret ettim. Teyiklendi korkularım. Nasıl yenebilirim?

Son düzenleme:
Çok düşünmeyerek. Yoksa sürekli kendiniz de bir bulgu bulup aha ben kanserim,ölüyorum telasina kapilacaksiniz. Gerek yok buna hayati zegir edersiniz kendinize Sürekli yaptirmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Rahat olun. Doktor size gerekli bilgileri verecektir zaten gittiginiz de.

10 dakika içinde neden konuyu sildiniz ki? Neyse durduk yere ban yiyeceksiniz şimdi. Sadece başlığa istinaden; anksiyete bozukluğu için psikiyatriye başvurun

Çok düşünmeyerek. Yoksa sürekli kendiniz de bir bulgu bulup aha ben kanserim,ölüyorum telasina kapilacaksiniz. Gerek yok buna hayati zegir edersiniz kendinize Sürekli yaptirmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Rahat olun. Doktor size gerekli bilgileri verecektir zaten gittiginiz de.
Evet ya önlem almakta fayda var bencede. Umarım kötü enerjıyı çekmıyorumdur

Mesela sigarayı bırakın 😁... Kontrollerinizi de olun. Ailemde de çok kanser öyküsü var. Sağlıklı yaşamaya çalışın.

Çağımızın hastalığı Allah herkesi korusun. benim de zaman zaman acabalarim oluyor doğrusu. Allaha bin şükür ailede kanser öyküsü yok ama bu öyküye de bakmıyor bir yerde. ben sağlığıma çok dikkat etmeye çalışırım mesela sigara kullanmam. sebzemi, meyvemi, proteinimi ne bileyim gerekli şekilde beslenmemi düzenler özen gösteririm elimden geldiğince. fakat bu lanet illet geldi mi elden gelen bisey olmuyor. sağlığınıza dikkat edin yıllık rutin kontrollerinizi aksatmayin, sağlıklı beslenip sigarayı bırakın derim. Allahim herkese saglik versin

Çağımızın hastalığı Allah herkesi korusun. benim de zaman zaman acabalarim oluyor doğrusu. Allaha bin şükür ailede kanser öyküsü yok ama bu öyküye de bakmıyor bir yerde. ben sağlığıma çok dikkat etmeye çalışırım mesela sigara kullanmam. sebzemi, meyvemi, proteinimi ne bileyim gerekli şekilde beslenmemi düzenler özen gösteririm elimden geldiğince. fakat bu lanet illet geldi mi elden gelen bisey olmuyor. sağlığınıza dikkat edin yıllık rutin kontrollerinizi aksatmayin, sağlıklı beslenip sigarayı bırakın derim. Allahim herkese saglik versin
Tavsiye için teşekkür ederim. Check up yaptıracağım. Çok fiyat biçmediler bırakacağım. Karar aldım.

Selam arkadaşlar,

Babam kanserden öldü. Babamın babası ve bir kaç amcasıda. Ben babamın son hallerini hatırlıyorum . 10 yaşındaydım. Şimdi ise 29. Bende kanser olma korkusu var. Sigarada kullanıyorum. Kanser kalıtsal diyorlar. Bugün kanser olan bi alrabamızı ziyaret ettim. Teyiklendi korkularım. Nasıl yenebilirim?
Kelimelerin düşüncelerin gücü var lütfen güzel şeyler düşünün böyle şeyler düşünerek kendinize çekmeyin.

Aynen onu düşünerek silmiştim ama sonra yprum yapanlara ayıp olmasın dıye gerı yazdım
Daha güzel şeyler düşünüp konuşun çok ciddiyim ne konuşuyosam başıma geliyo 😁 sağlıkla ilgili hep özen gösteririm hep de çok şükür çok sağlıklıyım diyorum. Sağlığın şakası olmaz. Başka şeyler düşünün ailede var diye sizde de olacak diye birşey yok.

Daha güzel şeyler düşünüp konuşun çok ciddiyim ne konuşuyosam başıma geliyo 😁 sağlıkla ilgili hep özen gösteririm hep de çok şükür çok sağlıklıyım diyorum. Sağlığın şakası olmaz. Başka şeyler düşünün ailede var diye sizde de olacak diye birşey yok.
Çok teşekkür ederim. Öyle yapacağım

Öncelikle sigarayı bırakmaya çalışın. Düzenli uyku, sağlıklı beslenmek ve düzenli spor. Spor için illa maliyetli şeyler yapmanıza da gerek yok. Haftada birkaç gün yüksek tempolu yürüyüş, youtubeda bulabileceğiniz evde yapılabilen basit egzersiz hareketleri işinizi görür. Kendinize, ruhunuza ve bedeninize değer verip buna uygun bir yaşam biçimi geliştirmeye çabalarsanız kaygılarınız epey azalır. Yaşınız da henüz çok genç checkup a bütçe ayırabiliyorsanız checkup randevusundan önce tamamlayıcı sağlık sigortası seçeneklerine bakmanızı öneririm. Gençlerin tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri saga düşük çıkıyor. Ve tabii ki pozitif olmaya çalışın.

Ben de korkuyorum. Doktora gittim bir şey çıkmadı ama tam kontrole devlette girmek zor. Her ay bir yerimizi mr'a soksak öleceğimiz varsa da ölürüz. Randevu sıkıntısı var yoksa sürekli kontrolden geçtikten sonra erken teşhis hayat kurtarır.

Mümkün mertebe sağlıklı yaşamaya çalışıp bi yerden sonra Allah’a emanet demek lazım. Ömrümüz belli, illa kanserden ölüm diye bir şey de yok, geçen yıl tam genç bir yakınımız kanserden ölmüşken ve ölümüne üzülürken deprem oldu mesela , kaç şehirde binlerce kişi vefat etti. İlla afete de gerek yok, Allah korusun kazada vs bile ölebiliriz basit sebeplerle, ömrümüz bittiyse. Allah hayırlı uzun ömür versin diyip salacağız yapacak bir şey yok, her can ölümü tadacak , Allah gecinden versin

Selam arkadaşlar,

Başınız sağ olsun.Her kanser genetik olacak diye bir şey yok çoğu kanser rastlantısal oluyor. Ailenizde hangi kanserler görüldü? Genetik danışmanlık alabilirsiniz. Bir kan testiyle genetik mutasyonunuz olup olmadığı sorgulanabiliyor. Genetik çıkmazsa bu korkunuzdan da kurtulabilirsiniz. Genetik çıkarsa ona göre bir yol haritası çizersiniz, erken teşhisle hiçbir sıkıntı çekmeden bazı kanserleri bertaraf edebilirsiniz. İnanın yüzleşmek, sürekli o korkularla yaşamaktan daha kolay. Nereden biliyorsunuz diyorsanız yaşadım da oradan😊

X