Kanal tedavisi bilgileri ve ...Paylaşalım

Doktorunuzun sizin dişinize yerleştirdiği beyaz şey geçici dolgudur. Eriyebilir, pul pul dökülebilir, düşebilir. Bu tür durumlarda endişelenmenize gerek yok. Tekrar gittiğinizde diş yeniden temizlenir yıkanır, durumu düzelmişse doldurulur,henüz iyileşme tamamlanmadı ise bir seans daha çağrılırsınız.
Kanal tedavisi yapılırken dişlerin köklerinin en ucuna kadar inilerek bütün dokuların temizlenmesi sağlanır. İlk seansta oradaki sinir yeni alınmıştır, ilaçlarla yıkanmıştır, dokularda temizlik yapılmıştır. Diş iyileşme sürecine girmiştir. Nasıl eliniz kesildiğinde yara iyileşirken ara ara sızlar acısı hemen geçmez, bu da böyle bir durum. Dişinizin ve onu taşıyan dokuların iyileşmek için zamana ihtiyacı var. Her zaman değil ama kişinin yapısına bağlı olarak 1 ile 5 gün arasında sızlama yapması, üstüne basınca iğne batmış hissi vermesi tedavinin her seansı için olabilecek bir durumdur. Bazen ilk seanstan sonra bir sıkıntınız olmaz 2.den sonra olur. Bazen temizlik aşamasında bir sıkıntı yaşamazsınız diş doldurulduğu akşamdan sonra sızlamaya başlar. Bunlar normal durumlardır.

ön 2 dişimde kaplama vardı ve felaket koku geliyordu dibindende sert birşey elime geliyordu ama ağrılı değildi. dün doktora gittim kaplamayı çıkardı kanal açtı iki dişe dişteki çürükleri temizledi eski kaplamalarımı geçici olarak tekrar taktı cumartesi gel pansuman yapılacak dedi. ama dünkü yapılan dişlerim bugün şişti o kök uçlarında ağrısız duransert apse irden şişip ağrımaya başladı. antibiyotik içiyorum şimdi cumartesiye kadar şişlik zalır mı bilmiyorum. sadece sert apse dişimde biraz yumöuşamış. sizce tedavi doğru mu gidiyor lütfen yardım

yine kanal tedavisini yarım bırakıp dolgu yaptırmak zorunda kaldım :/ zavallı doktorum sabır taşı oldu neredeyse :/ bugün hiç acımadı aslında dişim ama sinirlere dokunulmasına bile izin vermedim dişi oyan şey dişime değdiğinde ağlama krizine giriyorum nefes falan alamıyorum bayılacak gibi oluyorum, bu nasıl bir korkudur anlamadım

kanal tedavisi yapılması gereken diş dolgu oldu, içine fazla ağrı olmasın diye karanfilli bir ilaç koydu, inşallah ağrı yapmaz, yapmazsa böyle devam eder dedi ama ağrıda yapabilirmiş haliyle

sedasyonu falan araştırdım, ne düşünüyorsunuz bu konuda

tedaviye başlamadan önce dişinizin altındaki sertlik de zaten iltihap idi. diş açılıp içine ilaç koyulunca o iltihap sökülmeye başladı o yüzden yumuşadı. bulunduğu yerden çıkmaya çalıştığı ya da başka deyişle vücut onu atmaya çalıştığı için de şişti. bunlar beklenen durumlardır. doktorunuza haber verdiniz mi? imkanınız varsa cumartesiden önce giderseniz dişinizin üstündeki geçici kaldırılıp tekrar içi temizlediğinde çok büyük oranda rahatlarsınız. antibiyotik kullandığınızda yeniden sertleşmeye başlar . ama oradan akıtılmadıkça tam iyileşmez.
bu dişiniz için iki tedavi seçeneği var ya kanal tedavisi olacak ya çekilecek.. sanırım siz de dişinizin ağızda kalmasını tercih edersiniz. sadece biraz sabretmeniz gerekecek. doktorunuzu yarın tekrar ziyaret edin .
geçmiş olsun.

sedasyondan önce rahatlatıcı bitkisel ilaçlar kullanmayı deneyebilirsiniz. diş tedavisi yapılacağı zaman seanstan yarım saat önce 1-2 ölçek passiflora/ pasifflora şurup içebilirsiniz. bazen korku çok yoğun olduğu zaman psikiyatri doktoru kontrolünde zanax gibi ilaçlar da önerilebiliyor tedavi öncesi yarım saat 1 önce yarım ya da 1 tablet bazen daha fazla.
sedasyon uygulayan yerler çok sınırlı. İstanbulda anadolu yakasında anadolu sağlık, avrupa yakasında da yanlış hatırlamıyorsam okmeydanında bir hastane yapıyor. yanınızda mutlaka bir refakatçi olması gerekiyor vs.

bu arada moralinizi bozmak istemem ama kanal tedavisi gerekli olan bir dişe kanal tedavisi olmadığı zaman hele de 18 yaşından sonra kendini toparlamsı yani ağrı yapmaması çok çok düşük bir ihtimal. olmaz değil tabi ama olursa yani dişiniz kurtulursa şanslısınız.

evet benim gittiğim doktorda aynı şeyleri söyledi, belki 1 gün sonra belki 1 yıl sonra yine ağrı başlayabilir umalım ki başlamasın dedi, belki zamanla diş doku oluşturabilirmiş. Birşey daha sormak istiyorum benim bir sorunlu dişim daha var. 15 yıl önce kanal tedavisi yapılmış tedavi sırasında da kırılmıştı üzerine geçici dolgu yapılmıştı, ozaman çok büyük bi hata yaptım gitmedim tekrar çocuktum zaten çokta korkuyordum aynı şuan ki gibi :) zamanla dolgu düştü, diş daha da kırıldı şimdi yarısı duruyor fakat 15 yıldır hiç ağrı yapmadı halada yapmıyor şükür ki, görüntü olarak sıkıntılı bir durum birde dişin sivri bölümleri yemek yerken konuşurken dilimi kesmeye başladı birkaç gün önce, çok rahatsızlık veriyor. Röntgende kök duruyor haliyle dışarıda da kalıntılar var içide et yani yarılmadan alınamaz değil mi bu diş? cerrahi işlem gerektiriyor

diş etinin üzerinde parçalar varsa diş etini yarmaya gerek kalmayabilir ancak köklerin birbirinden ayrılması gerekebilir. bu çok sıkıntılı bir işlem değil.
daha önce gittiğinizde kanal tedavisi tamamlanmadı değil mi doğru anladım ? ama sinirleri alındı böylece size ağrı yapmamış oldu. görmeden kesin bir şey söylemek doğru olmaz ama kanal tedavisi ve fiber post dediğimiz dişi destekleyen bir yapı ile dişi çektirmek zorunda kalmayabilirsiniz. sonra diş kaplanabilir. ya da post kullanmadan dişin kaplaması köke doğru uzatılarak bir şeyler yapılabilir. yani siz yeter ki o kotluğa oturun,köklerde bir sıkıntı yoksa, dişiniz bir şekilde kurtulabilir. illa çekimden başka şansı yoksa da çekim de sizi zorlayan bir çekim olmaz merak etmeyin.

mrb bırsey sormak ıstıyorum aynı ıslemden bende gecıyorum ılkınde cok acıdı gecıcı koydu ıkıncı seansa gıdecegım fakat uyusturmayacagım dedı.uyusturmadıgı ıcın acı hısettınmı sen?

kanal tedavisinde dişin köküne bir dolgu maddesi yerleştirilir. uzun ve değişiklik kalınlıklarda çubukçuklar şeklinde doldurucu katkısı olan bir dolgu maddesidir. Çubuklar dünyadaki en uzun dişe rahatlıkla yerleşmek üzere üretildiği için normal bir dişte boyu uzun gelmekte. Dişin köküne tam olarak yerleştirildikten sonra uzun gelen kısım sıcak bir uçla kesilerek uzaklaştırılıyor. Bu da yanık kokusuna sebep oluyor..
Beyaz dolgu yapıldığı zaman mavi ışıkla dişe yapışması ve sertleşmesi sağlanır. Kanal tedavisi değil de sadece beyaz dolgu yapılsa da aynı rutin uygulanır.

dişinizin siniri alındığı ya da öldürüldüğü için uyuşturulmasa da acı hissetmezsiniz. Olur da acı olursa zaten doktorunuz ya dişi uyuşturarak devam edecektir ya da dişe sinirini öldürecek bir ilaç koyacaktır. Canınızı acıtarak kimse devam etmez işleme merak etmeyin :)

öncelıkle cvp yazdıgınız ıcın tsk ederım...kanal tedavısı ılk seansında bende cok acı duymama sebep oldu..ıgne vurmasına ragmen uyusmadıgını söyledı?sızce bu durum olabılırmı?yanı uyusmaması normalmı?sanırım bunun ıcın cok canım yandı.tekrar gıttgımde uyusturmadan yapacagı ıcın sımdıden yaşadıklarımdan dolayı kokuyorum malesef yaa yıne aynı acı olursa dıe(((((((((((

dişin çürüğü çok derin olduğu zaman, diş savunma sistemi geliştiriyor ve her şeye çok daha hassas oluyor. yüzde henüz şişlik oluşturmasa da kökte iltihap başladıysa diş uyuşmayabilir.
bazen de dişin yapısı normalden farklı olabiliyor o yüzden uyuşmuyor. o zaman farklı uyuşturma teknikler kullanmak gerekiyor.
dişinize sinir öldürücü ilaç koymuştur doktorunuz. dişin acımasına ağrımasına sebep olan zaten sinir dokusu. içindeki sinirin canlılığı olmayınca acıyacak acıyı beyne iletecek bir sistem de olmuyor ve acı ağrı hissetmiyorsunuz. korkmayın :) zaten olur da sinir tam ölmemiş olursa canınız acırsa doktorunuza söylediğinizde dişinizi uyuşturur . bu sefer dişler çoğunlukla uyuşuyor bir sıkıntı olmuyor merak etmeyin.

dısım hala agrıdıgı ve uzerıne basamadıgım ıcın tedırgınım.o teli dısımın kökune degdırdıgı zaman o kadar acı cektım kı ve defalarca surdu bu((o yuzden cok korkuyorum dısımde hala agrı var(

tamamlandı mı emin değilim, sinirlerin alındığını biliyorum o esnada dişin kırıldığınıda, 15 senedir ağrı yapmadı hiçbir sızlama acı vs yaşamadım diş yok gibi, ama geçici dolgu ile kapatılmıştı zamanla düştü o dolgu, kalıntıları şöyle anlatabilirim, dişi kare şeklinde hayal edersek 3 duvar duruyor, 4. duvarın yarısı tedavi sırasında kırıldı diğer yarısıda geçen gün kırıldı. fakat çok ince duvarlar bunlar dişin kaplanması için yeterli mi dediğiniz gibi görmek lazım :) çok sevindirici bilgiler aldım sizden çok teşekkür ediyorum umarım dediğiniz gibi kaplama yapılabilir, tekrar teşekkür ederim

Ben iki kez yaptırdım kanal tedavisini ve çok şükür ikisini de iğnesiz uyuşturmadan ağrısız sızısız yaptırdım. Dişçi bana sordu uyuşturayım mı diye. Ben de nefret ediyorum o iğneden. Gün boyu ağzımın uyuşuk kalmasını istemem yani. Yaptırmadım ve acıya da dayandım. Zaten anlık o demirler sinirlere değince acıyor. Sonra hiç acı kalmıyor. Yani bende böyle oldu. Kimse korkmasın kanal tedavisinin ağrısından yani. Dayanılmayacak bir şey değil :) Ayrıca ben dolgularımı falan da hep iğnesiz yaptırırım. Minik bir dolgu için o iğneyi yiyemem ben! :)

3 ay önce dişimde ağrı vardı polikiniğe gittim saolsun bayan dr vardı çekmedi kaal tdavisi ve aynı anda dolgu yaptı eve gelip dolgunun yapılışını nette izledim vidnı dişte kadığı görülüyor 3 ay sonerkek dr varı yenisini yaptı uyuşturmdra dolgu düştü gittim bayan gitmiş erkek dr vardı yenisini yaptı hiç aı duymadım ama aklıma takılı vidyoda izlediği gibi dişte vidyo kalıyomu

kanal tedavisi yapılırken dişin sinirleri alınır, sinirin olduğu yerler bakterilerden temizlenir sonra da boş kalan yere dolgu koyulur. Kanala yerşeltirilen dolgu ağızda gözüken kısma koyulan dolgudan biraz daha farklı. Macun gibi bir ana dolgu maddesi hazırlanıp dişin boyutuna göre faklı kalınlıklardaki çubuğa benzer yapıda hazırlanmış yardımcı dolgu maddesine bulanır ve dişe öyle yerleştirilir.
Dişte kalıyor mu neyi sordunuz bilmiyorum ama normal bir kanal tedavisinde dişin içinde dolgudan başka bir şey olmaz.
Bazen dişin yapısı çok zayıflamışsa, destek olması için post denilen destekleyici küçük vidacıklar yerleştirilir. Bu vidacıklar metal ya da fiber olabilir.

tşk bigi için....

arkadaşlar 2-3 tane dişim çürük bazıları kesin kanal tedavisi olacak gibi görünüyor hatta dişimin bir tanesi dışarıdan bakınca dış yüzeyinde hafif siyahlık var için epey çürümüş diş doktoru korkum var bunun yanında birazda utanıyorum çürüklerim oldugu için birincisi sizce kanal tedevisi ne zaman yapıyorlar çok ağrıyan bir dişe kanal tedavisi olur mu ne gibi durumlarda dişi çekmeyi tercih ediyorlar çünkü bu söyledigim çürüklerin hepsi azı dedigimiz dişler ağız için çok önemli yani çektirmek istemiyorum
en önemliside özele gitsem dünyanın parası tutar sadece bir dişe en az 150 tl alırlar gibime geliyor devlet hastaneleri dolgu ve kanal tedavisini iyi yapıyor mu ?

Kanal tedavisi zaten özellikle ağrıyan dişlere yapılır.
Dişlerinizde gece ağrı oluyorsa kurtulmak için tek şansı kanal tedavisidir. Henüz zonklama tarız ağrılarınız yoksa, gece uykudan uyandıran ya da uyutmayan ağrı yapmadı ise dişlerinizin hala dolgu ile kurtulma ihtimali olabilir.
Devlette kanal tedavisi yaptırmanız biraz zor. Sakarya da ağız diş sağlığı merkezi var, oraya sorabilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, arka dişlerde kanal tedavisi çok zaman aldığı için devlette yapılması genellikle tercih edilmeyen bir tedavi. Devlet hastanesinde çalışırken bizim hastanede kanal tedavisi yapılamıyordu ve ağız diş sağlığı merkezine gönderiyordum hastaları, hepsi de orada kanal yapmadılar çektiler diye dönüyordu. Sakarya için durum nasıldır bilemem.
Devlet hastanelerinde malzeme alımı ihale usulu ile olur ve en ucuz malzemeyi kim verirse ondan alınır. Dolayısı ile kendisine ayrılan o kısacık zamanda diş hekimi ne kadar elinden gelenin en iyisini yapsa da genellikle istenilen verimde dolgular çıkmaz.
Yine de dediğim gibi sizin orada durumlar nasıldır bilemem. Çünkü aynı şehirdeki iki farklı ağız diş sağlığı merkezleri arasında bile - biraz da baş hekimlerdeki anlayış farkı ve devletin o hastaneye sağladığı bütçe sebebi ile- malzemelerde ve hastaya ayrılabilen zaman konusunda farklılık olabiliyor.
En güzeli ilinizdeki ağız diş sağlığı merkezine giden birilerini bulup onlara sormanız.
Ayrıca dişiniz hem güzelliğiniz hem sağlığınız demek. Ayda kim bilir kaç kere kuaföre gidiyoruz, bir dünya alışveriş yapıyoruz. Onlara verdiğimiz paraya acımıyoruz ama nedense diş konusunda hep cebimizde akrep oluyor :)

sakaryada ağız diş sağlıgı merkezi var toyotanın hemen hemen herşeyi yapıyorlar kaplamadan tutunda dolguya kanal tedavisine zaten ben gidip gösterecem eger çekelim derlerse çektirmem özele giderim dediginiz gibi bazen çok çürük dişle uğraşmak işlerine gelmiyor ama şunu söyleyeyim orası özelden daha iyi yapıyor annem özelde birkaç dolgu kanal tedavisi yaptı dişi doğru düzgün bile temizlememişler düşün artık devlet eskisi gibi degil

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…