Popüler Konu Kan Pıhtılaşması nedeniyle düşük yaşayanların paylaşım alanı

canım bu rahimdeki perde dediğin nasıl anlaşılıyor?:uhm:

BENıMDE 11 EYLÜLopuyorumnanaktan

PAPATYASUREYYA kullanıcısından alıntı
Merhaba arkadaşlar ,

Bir süredir foruma girememiştim...Bugün girme fırsatım oldu , haberlerinizi aldım...Allaha şükür sevindirici haberler , hamilelerimiz , annelerimiz iyiler...

Arkadaşlar bir süredir yazamama sebebim geçen hafta Ankarada olmamdı..Uzun süredir gitmeyi planladığım hematoloji uzmanına gitme fırsatım oldu...Şen in tavsiyesiyle Hacettepeden Prof. Osman Özcecebeye gittim...Öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum... Çünkü hepimizin merak ettiği şeyleri sordum ve hematoloğa gitme fırsatı bulamamış arkadaşlarımız olabilir , faydalı olur diye düşünüyorum...

ıstersiniz şöyle dedim , böyle dedi diye değil de sorduğum sorulara verdiği cevaplar şeklinde yazayım , daha kolay olacak...

SORU : Pıhtılaşma bozukluğu nedeniyle 3 gebelik kaybım oldu..ılki 5. haftada , 2.si kalp atımını aldıktan sonra 9. haftada , 3. sü 5. haftada...MTFHR de homozigot mutasyonu sahibim...2. gebeliğimden sonra yapılan testte sorun anlaşıldı ve hamile kaldığımda iğne kullanmam gerektiği söylendi..Son gebeliğimde 0,3 lük iğne kullandım , gebeliğim devam etmedi...Benim bu sonuçlara göre hangi doz iğne kullanmam gerekir , hamile kalırsam kaçlık iğne kullanacağım ?

CEVAP : MTFHR pıhtılaşma faktörleri arasında en az etkili olanıdır..Ancak gebeliğin kendisi de pıhtılaşmayı arttıran bi faktördür...O nedenle ben 60 kiloya kadar olan hastalarıma en az 0,5 lik 0,6 lık doz başlatıyorum..Gebeliğin devamı boyunca tekrar doz konusu tekrar değerlendirilebilir...Size 0,6 lık doz öneriyorum...

SORU : Peki iğneyle beraber aspirin de kullanacak mıyım ?
CEVAP : Evet iğneyle beraber aspirin de veriyorum..Aspirinin bilinen bir komplikasyonu yok.. Sadece bir damak yarığı vakasıyla karşılaştım.. Onun da aspirine bağlı olduğu konusunda kesin bi bilgi yok...

SORU : Kadın doğumcumuz bize 0,3 lük doz önermişti ve genellikle bizim durumumuzda olanlara 0,3 lük 0,4 lük dozlar veriliyor..

CEVAP : Kadın doğumcular rutin bu dozları veriyorlar doğru...Çünkü hastalarında çoğunlukla bu dozun yeterli olduğunu görüyorlar , ancak yeterli gelmediği durumlar da olabilir...

SORU : Bi arkadaşım 0,3 lük iğne kullanıyordu , gebelik kaybından sonra hematolojiye yönlendirildi ve Anti faktör x A denilen bi test sonucunda yüksek doz ( 0,8 ya da 0,12 lik ) iğne kullanması gerektiği söylenmiş...
CEVAP : Pıhtılaşma bozukluğu daha çok fetal kayıplara neden olur ...Kalp atımından sonra gelişimin durduğu vakalarda pıhtılaşma sorunundan daha çok şüpheleniriz...Kayba neden olan faktörleri iyi değerlendirmek lazım...Anti faktör x A iğne dozunu tam olarak belirleyici değildir...( Burada tıbbi bişeylerden bahsetti , tam anlayamadım..) Başka birtakım testlerle birlikte durumu değerlendirmek lazım...

SORU : ığneye ne zaman başlamalıyım ? Bazı kadın doğumcular kalp atımını beklemek istiyor..
CEVAP : Gebelik testiniz pozitif çıktığı anda başlayın..Kalp atımını beklemeye gerek yok...Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez başlayın....

SORU : Pıhtılaşma bozukluğu hamile kalmakta güçlüğe neden olur mu ?
CEVAP : Hayır böyle bir etkisi söz konusu değil..

SORU : Peki ya iğne dozu yüksek gelirse ne gibi riskler taşıyor?
CEVAP : Dozun yüksek gelmesi rahim içi kanamalara , plasentanın ayrılmasına neden olabilir...Bazen annenin sağlığını tehlikeye atan durumlar ortaya çıkabilir.. Kadın doğumcuların düşük doz vermeleri , çekinceleri de bu yüzden...Anne sağlığı önceliklidir..

SORU : Pıhtılaşma problemi 2. gebelik kaybımdan sonra anlaşıldı ve bugüne kadar günlük hayatımı etkilemedi...Gebelik dışında rahatsızlığım nedeniyle dikkat etmem gereken şeyler var mı ?

CEVAP : Bu sorun günlük hayatınızı , hayat kalitenizi etkilemez ama dikkatli olunmazsa ciddi sorunlara yol açar ..Kalp hastalıkları , emboli , felç gibi...( Burada ailemin sağlık durumlarını sordu , şen in de yazdığı gibi sağlıklı beslenme , düzenli aktivite , folik asit takviyesi , uzun süreli seyahatten kaçınma gibi şeylerden sözetti )

SORU : Metionin diyeti yapmalı mıyım ?
CEVAP : Homosistein seviyeniz yüksek değilse çok şart değil..( Çok katı bi diyet olduğunu söyledim ) Çok zorluyorsa uyabildiğiniz kadar uyun...Homosistein seviyesi yükselmemeli...

Arkadaşlar , şimdilik hatırladıklarım bunlar...Epey bi tetkik istedi...Onların sonucuna göre tekrar değerlendirme yapacağımızı söyledi...Yüksek doz folik asitin çok önemli olduğunu söyledi... Aspirine devam etmemi istedi...B12 ye devam etmemi istedi...Moralimizi yüksek tutmamızı çünkü çok sayıda hastası olduğunu , sağlıklı bebek sahibi olduklarını söyledi...En son hastası ikiz bebek sahibi olmuş,...Yeter ki kayıplar , bilinmeyen başka sebeplere bağlı omasın dedi...Kayba neden olabilecek tüm olasılıklar üzerinde durmak lazım dedi...

Arkadaşlar , hematolglarla bu işi yürütmek konusunda daha önceki sayfalarda uzun uzun fikir paylaşmıştık...Tekrar tekrar yazmaya gerek yok...Bence kadın-doğumcu ve hematolog koordineli devam ettirmeli gebeliğimizi...Sonuçta pıhtılaşma hematolojinin alanı...Uygun tedavi , uygun doz çok önemli...B u konuda kötü tecrübeleri olan arkadaşlarımız var...Biz tedbirimizi alalım içimiz rahat olsun diye düşünüyorum...Hematolog konusu hep benim kafamı karıştıran , hep aklımda olan bi konuydu...Biraz rahatladım o açıdan...

Öğrenebildiklerimi sizlerle paylaşayım istedim...Hepimiz aynı endişeleri , soru işaretlerini paylaşıyoruz...Umarım faydalı olmuştur...

Bayağı uzun yazdım...Yeni bilgiler olursa gene yazarım...Çok öpüyorum hepinizi ...Herkese sevgiler....

PAPATYASÜREYYA CANIM YA HARıKA BıLGıLER VAR.TEŞEKKÜRLER.
YARISINI OKUDUM ŞıMDı SıZE BU MJ IMI ATTIKTAN SONRA DıĞER YARISINA KALDIĞIM YERDEN DEVAM EDıCEM:
ıÇıMDE GARıP BıR MUTLULUK OLDU.BU SEFER BEBEK OLCAK GALıBA.
11 EYLÜL DE ADETıM.17 EKıMDE ÇALIŞMALAR FUUL DOLU OLUR.
BENıM HAMıLE KALMAMDA Bı PROBLEM YOK ALLAHA ŞÜKÜR ıLKıNDE TUTUYOR.EKıMDE HAMıLE OLURUM ıNŞLLHkaydirigubbakcemile3

pisssssttttttt ses etmeyin melek uyuyor
[/url][/IMG]

[/IMG]

e e e eeeeee e e e eeeeee dandini dandini dasdana.......... hadi yeter kalkkkkkkkkk :sm_cool:

Ayy kızlar bir alemsiniz yaaa , valla beni güldürüyosunuzya , Allah ne muradınız varsa versin...

BENİMDE 11 EYLÜLopuyorumnanaktan

Aaaaa aynıymış...Senin bu ay olma ihtimali varmıydı canım , beklemede değildin dimi...

merhaba esracım...
canım bun dan önceki düşüklerinde bebeğin kalp atışını hiç duymuşmuydun?
birde düşük kendiliğinden mi oluyo yoksa kürtaj oluyomusun?

kalp atışını duymuyoruz canım bhcg 300 kadar çıkıyor kese bile görünmüyor ve 5.-6. hafta arası kanama başlıyor ve kendiliğinden düşüyor. 4 dr gittim normal,olur böyle şeyler,sağlıksızdır...vs.vs.. ne hormon tahlili ne kan tahlili ne de genetik testler istemediler en son gittiğim dr yok dedi bu kadar olmaz bir sorun olmalı, bir sürü tahlil istedi , anlamıyorum ya bizim üzüntümüz yıpranmamız hiç mi önemli değil onlar için. şimdi bu siteden okudukça (iyi ki var bu site ve buradaki herkes) yapılması gereken her tahlili yaptırdım yarın dr gidip göstereceğim , hepimiz için sağlıklı bebekler nasip etsin rabbim...:Saruboceq::Saruboceq: :lepi: a.s. :enbuyukkk:

Canım , rica ederim , faydası olduysa ne mutlu..ınşallah istediğin tarihte sağlıcakla hamile kalırsın. Çok sevgiler..

LALCİM , buydu geçen gün yazdığım mesaj...

iyiyiz papatayacım çok şükür. büyüdükce huyu degişiyo, hergün yeni bi macera yani

gercekten müthiş bi doktor. ben gecen hamileligimde doktor doktor gezmiştim, bi buna gitmemiştim baska bi perinatologa gittigim için. ama sonra çok pişman oldum. bana hep doktorlar ümit vermişti ben enson olarak buna gittim bana BENİM KARDEŞİM BİLE OLSAN BEN YİNEDE BU COCUGU DOGURAMAZSIN DERDİM, ÇÜNKÜ RAHMİİNİ KAYBETME RİSKİN VAR SENİN dedi bana. çünkü benim bebişin amniyos kesesi acıktı. amniyos sıvısı rahme akıyordu. ve ben onca doktora giitiim hiçbiri böyle bi riskten bahsetmedi bana. hepsi para içinmidir bilmem her hafta gelmelisin bebiş büyüyor dedi. bu adama gittigimde dogum baslamıştı zaten 5 aylık oldugu için doktorum beni prof da görsün diye bu adama gönderdi. ilk öyle giitttim

yani bana en kötü haberi bu dr vermişti ama nedendir bilmem, onun muayenehanesinden çıktıgımda üzülmedim. yani öyle bi konustuki benle, güven verdi bana..
1ay sonra gel tahliller yapalım dedi, böylece bu dr a gitmeye basladım.

dedigin gibi çok neşeli ve çok rahat bi adam, herşeyi sorabiliyorduk, eşim bayıldı adama, çok yogun bi adam ama herkese deger verip vakit ayırıyor. mersinden çok hastası oldugunu biliyordum hemşirelerinden biri söylemişti. gerçektende her hamileye böyle bi dr gerek.

tekrar çagırdımı seni? nasıl gidiyor, bebiş nasılmış;?

canım benimde 5-6 hafta arası düşüyo. beta hcg 2000-3000 kadar yükseliyo keseyi görüyoruz. sonra dr 10 gün sonra gel hem bebeği gösteririm hemde kalp atışlarını dinletirim diyo. ama şimdiye kadar hiç nasip olmadı. hep o 10 gün bekleme süresinde kendiliğinden düştü. 3 kez düşük yaptım.hiç kürtaj olmadım.banada aynen senin gibi sağlıksız sperm, sağlıksız yumurta, sanırım bebeğin bi kusuru vardı vücut hatalı üretimi tutmaz atar falan bir sürü şey dediler. sonra kendi çabalarımla ve bu site sayesinde yapılması gereken testleri yaptırdım.pıhtılaşma problemim varmış. ama bana ekstradan bide rahim filmi çektir dediler onu daha çektirmedim.
yarın dr dan sonra yaz emi esracım... inşallah hayırlı haberlerle gelirsin..kaydirigubbakcemile3

slm kızlar papatyacım bende çok memnun kaldım osman beyden okumuşsundr belkı banada çok yardımcı oldu sağolsun ve hala da oluyo

bende o msj a cevap yazıyordum canım. şidide senin hematolog yazını okudum. gercekten çok faydalı gitmemiz lazım bencede. eşim raandevu alayım deyip duruyor. bense doktora gitmekten o kadar sıkılıdımki hiç gitmek istemiyorum

ah canım ah kesınlıkle bu dra gitmenı tavsiye ederım sana bi anlatsam bana yaptıklarını hadi be dersın gercekten yaşadıklarım çok kotu şeylerdi beni ve eşimi çok rahatlattı pıhtılaşma konusunda bebek konusn her şeyde ben aynı zamnda samsundan ankaraya osman beye ve lutfu beye gitimek için gittim bak gecende esraben arkaşımıza anlattım bulım o sayfayıda oku

Lal82 canım ya birşey sorucam.ben 3. Bebeğimide iğne vurulmama rağmen kaybettim.
Bidahaki gebeliğimde direk i. Cüneyt evrükeye gitsem iğne konusundada başarılımı.birde adanada bildiğin bir hematolog var mı?teşekkürler

büşracım nasıl gidiyor hamişlik, hayırlı ve de uğurlu olsun inşallah sonuna kadar

Şimdilik iyi gidiyor canım ilk iğnemide oldum korktuğum kadar acımadı kaydirigubbakcemile2
İnşallah diğer ikisinde yaşadığım acıyı allahım bunda yaşatmaz ve sağlıkla kucağıma alırım bebeğimi

FTGG7779 merhaba
çok az giriyosun nasılsın? hamişler listesindesin... gelişmelerini merak ediyorum paylaşımlarını bekliyorum....

işte bu listedesin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…