Kafayı yicem yok alışveriş yapamıyorum

Bence psikolojik bir durum olabilir bu, çünkü şu an kıyafet alma meselesinden bile faturaları ödemek gibi bir zorunlulukmuşçasına bahsediyorsunuz :) Oysa alışveriş (zaman ve nakit sıkıntısı yoksa) kadınların zevkle yaptıkları bir şey, sadece almış olmak için değil. Sizin de bir şeyler beğenmeye, kendinize yakıştırmaya hakkınız var. Kendinize öncelikle bunu hak olarak görmelisiniz. Ve bu alışverişi yaptım bitti kafasıyla giderseniz hiçbir şey alamazsınız, aldıgınız her seyin en iyisi olduğundan emin olmanız gerekir çünkü bu da imkansız. O yüzden rahat olun, şu an bunları seçtim birkaç ay sonra rastlarsam başka bir parça da alırım deyin ve begendiginiz şeyi alın bence. Alışveriş çılgını bir arkadaşınız falan yok mu, onunla gidin beraber seçer alırsınız o da fikir verir.

Özel öğrenme güçlüğü zekadan bağımsız bir şeydir. Ben de zamanında ülkenin ilk 25binine girmiş bir insanım ama adres bulmada, hatta sağımı solumu bulmada ciddi sorun yaşarım. Üstelik öğretmenim 🤣 kimi okuyamaz ya da yazamaz kimi de yönünü yolunu bulamaz, beyinde bir aktarım sorunu bu, hepsinin hayata etkisi farklıdır.
Aa öyle mi 😵‍💫bi araştırırım ozaman

Ailenizde kim birşeyleri satın alırken kötü hissettirirdi öncelikle bunu bulun , alışveriş, para harcama ile ilgili travmalarınız var , büyük ihtimalle ailenizde veya çevrenizde para harcayamayan veya harcarken zorluk çeken birileri vardır, mesela çocukken size kim kötü hissettirdi bu konularda buna çalışın, duygularınızı ve travmalarınızı anlamadıkca yol alamazsınız...
Bakış açınızı tebrik ederim. Düşündüm de konu sahibesi böyle olmasa bile böyle olanlarımız çok var, zaten birçoğumuz böyle büyütüldük. Kendimizi mutlu etmek için alışveriş yapmak günah gibi geliyor o yüzden, sanki suçluluk hissettiriyor.

Alışveriş yapmanın ne gibi bir zorluğu olabilir ?
İlla o attığınız şeyşerin aynısını almanıza gerek yok.
Bana artık mağza mağza gezmek çok işkence geliyor acil bir şeye ihtiyacım yoksa internetten alıyorum.
Sizin huyunuz bu bence bi arkadaşım vardı o asla seçenezdi saatlerce gezdirirdi işkence gibi gelirdi.

Bakış açınızı tebrik ederim. Düşündüm de konu sahibesi böyle olmasa bile böyle olanlarımız çok var, zaten birçoğumuz böyle büyütüldük. Kendimizi mutlu etmek için alışveriş yapmak günah gibi geliyor o yüzden, sanki suçluluk hissettiriyor.
Teşekkür ederim , hicbirsey sebepsiz değildir, psikoloji öyle bir ilim ki derya deniz, uzun süredir psikoloji ile ilgileniyorum, kendimde de çok fazla travma buldum , travmalarımızı anlayıp iyileştirmedikçe maalesef hiçbirşey düzelmiyor, insan önce kendini mutlu etmeli ki etrafa da mutluluk saçabilsin, kendisi ile kavgalı bir insan hayatın her alanında sorunlar yaşıyor ve hastalanmaya başlıyor, alışveriş yaparken, birsey satın alırken vb suçlu, eksik hissetmek tamamen geçmişten gelen bastırılmışlık ve kıtlık bilinci ile alakalı...

Önceki konumu bilenler bilir asla giyinmeyi bilmiyorum diye bi konu açmıştım .
Kızlar günlerdir çabalıyorum her fırsat bulduğum da ya telefondan stil sayfalarına bakıp kodlarıyla alışveriş yapmaya çalışıyorum bakıyorum stok olmuyor ya üstünün kodunu bulamıyorum yok yani bir iki kombin alayım diyorum olmuyor bi türlü bi şey yapamadım fırsat bulup mağazaları da gezdim yok olmuyor yani beden olmuyor . İyi şeyler almak istiyorum yani iki gün sonra sağı solu kaysin da istemiyorum 😵‍💫
Ev giyimi de baktım neden alamıyorum karar veremiyorum deliricem . Belki düşünebilirsiniz cimri falan mı diye ama asla öyle bir yapım yok yani keşke seçebilsem 😣 anlamıyorum neden olmadığını .altı üstü çamaşır bile alıcam yok elli tane marka dolaştım sepete ekliyorum ama ilerleyemiyorum
Çevrende güzel giyinen bu işlerden anlayan bir arkadaşın yokmu? Ondan yardım alsan, beraber alışverişe çıksanız.

Ailenizde kim birşeyleri satın alırken kötü hissettirirdi öncelikle bunu bulun , alışveriş, para harcama ile ilgili travmalarınız var , büyük ihtimalle ailenizde veya çevrenizde para harcayamayan veya harcarken zorluk çeken birileri vardır, mesela çocukken size kim kötü hissettirdi bu konularda buna çalışın, duygularınızı ve travmalarınızı anlamadıkca yol alamazsınız...
Bu durum bende de vardı. Benim annem hep ben çula çaputa para harcamam, dolabımda bir tane eteğim var, her gittiğim yerde onu giyerim diye övünürdü. Milletten örnek verirdi, bak şu kadın kıyafete çok para harcardı kocası battı, bir kuruşa muhtaç oldular diye. Bende hep alışveriş yaparsam batarım, kıyafete para harcayan insanın sonu felaket olur diye düşünürdüm. Mağazalarda herşey çok pahalı gelirdi. Asla karar verip alamazdim. Alsam da sanki suç işlemişim gibi gelirdi. Bir dönem başka mevzular için terapi almıştım, bu mevzuda orda çıktı ortaya. Sonra sonra düzelttim baya.

Maddi durumunuz müsaitse ,bu işi profesyonel olarak yapan birisinden yardım alın ,daha sonra zaten tarzınız vs oturunca kendi başınıza yapabilirsiniz,ilk başlangıç için yardım alın bence vakitten de kazanırsınız.

Aynı boy neredeyse aynı kiloyuz. 1.69 boy 54-55 kiloyum. Çok kaliteli şeyler almıyorum, zaten her şey çabuk eskiyor. A markasına dünya para vermek yerine eli yüzü düzgün olan b markasına daha az para verip daha çok şey almayı tercih ediyorum. Ben spor giyinmeyi seviyorum. Öyle şıkır şıkır giyinenler de çok hoşuma gidiyor ama o tarzı oluşturamıyorum, rahat edemiyorum. Kışın siyah pantolon üstü sweatshirt, yazın ise tiril tiril pantolon üstü atlet giydim bu sene. Renk renk ve farklı modellerde atlet aldım. Yazın sandalet, kışın şık deri ayakkabı ile tamamlıyorum. Gümüş farklı model takılarım var, onları takıp saçını yapıp bir de makyaj yaptın mı gayet göz alıcı duruyor zaten. Öyle büyük küpelerim yok, damla model takım, küçük halka taşı gümüş küpe vb tarzda. Çanta olayına hiç girmeyeyim, çanta sevmem. Bir tane pierre cardin siyah çapraz çantam var, onu takıyorum. 😂

sana öğretsinler bu kadar gerginliğin ne eşin hiçmi alışveriş yapmıyor o sana yapsın sen seç ne tarz giyinmeyi seviyorsun dışarda normal bir kışın çok ince olmayacak kot pantolon al

1- boy kilo gayet uyumlusunuz

çoğu pantolonu kestirmeden etmeden bile giyebilirsiniz- gerçi şu paçası bol modelleri genelde ekstra uzun yapıyorlar. elbise trençkot her boyda modeli kaldırcak bir orantınız var-- Allah'tan daha ne istiyorsunuz ki acaba? 2 çocuklu kadın olarak?

2- sizin hiç mi gardropta bir şeyiniz yok?

yani herkes basic önerisi vermiş de, biraz dumur oldum 30 yaşındasınızdır en az herhalde ?
birkaç düz gömleğiniz birkaç kazağınız vardır? herşeyi attınız mı? depremzede misiniz? ne biliyim gebeliklerden önce çok çook mu zayıftınız?

yanlış anlaşılmasın ben konunun cemaziyelevvelini bilmediğim için soruyorum. madem burada herkes canhıraş yardım etmek istiyor. 2 çocuklu yetişkin kadın olarak şimdiye kadar çıplak gezmiş olamayacağınıza göre? gardrobunuz ne tarz biraz paylaşın milet size bunun üstüne şunu al bak filan derdi? onu geçtim çantanız yok olabilir mi yav?

yani misal ben olsam düz beyaz tişört kazak gömlek almam, çünkü var. çalışan, belli yaşa gelmiş kaç kadının yoktur bilemedim gerçekten şaşırdım. hani yaşınız 25 olsa ve "şimdiye kadar bir tarzım yoktu, öğrenciyken filan 3-5 parçayı çevirdim çevirdim giydim, hem çok önemsemiyordum hem x,y,z sebeplerim vardı (her neyse), e şimdi işe başladım bütçem dar, ne giycem bilmiyorum" konusu olsa "basic al" derim de....

siz gardrobunuzu düzelce dizin, önce onları bir giyip kombinleyin bence.

üstüne güzel 1-2 blazer bakın --ay artık milyon tane var her yerde, link vermeye bile gerek yok. çünkü eskiden etek-ceket takımlar döpiyesler vardı. artık yok. herkesler blazer giyiyor. blazer giydin = business oldun, altına koca tabanlı spor ayakkabı bile giysen, ciddili oldun.
çıkardın aaa spor oldun.
bir siyah/lacivert, pantolonların rengine göre, bir de krem. bitti.

güzel 1 kaşe ceket/çok uzun olmayan mont (ya da trençkotların crop hali olan modeller de çok moda) bir de süet bildiğimiz boy bir trençkot bakın -zaten süet de bu sezon çok moda. yanık kahveler filan da çok moda. her zaman giyilir.

hepsini birden alamazsanız en çok sevdiğinizi alın.

pantolonlardan bence de bol inen modellere bakın üstüne nispeten kısa dar üstlerinizi giyin

ha ben olsam göbeğim filan da yoksa bol bol etek elbise giyerim, ben hala 15 sene önce aldıklarımı giyiyorum.

3- benim çok kıyafetim var, evden çalışmaktan giymeye fırsatım olmuyor
yoksa normal çalışma düzeninde yıka-ütüle-leke çıkart- sabaha lazım kurutucuya at vs. derken yıpranırdı, benim yıpratmaya imkanım yok.
bu sebeple alışveriş orucundayım. senede 6-7 parça filan alıyorum. ayakkabı çanta pijama dahil. evde giydiklerimi iyice yıpranıyor onları da atıyorum. bu sene 4 tane çok yakınlarımdan düğün oldu gittiğim, hiçbirine birşey almadım giderken. o kadar yani. alır bi kenara koyardım eskiden, hepsini yeri zamanı geldi kullandım.

yani şu an alsam da giymeyeğim, mantıksız almak + biraz da karbon ayakizi, aşırı tüketim filan meseleleri beni rahatsız etmeye başladı + herşey ne kadar pahalanmış....ve eskiden %100 pamuk olan tişörtler hep polyesterli filan olmuş, bu düşen kalite beni çok üzüyor.

tüm bunlara rağmen şu anda bana "al" deyin şu anda çıksam ya da bi trend.. girsem herhalde 1597365 parça alırım...canına okurum. (bana orucumu bozdurmayın)

bu kadar almak isteyip de alamıyor olmanız enteresan tam olarak sebebinin ne olduğunu da bilemedim. hani mesela benim bir kardeşim hele bekarken asla beğenemezdi. ama kız titizdi, tarzı biraz ayrıntıcıydı. sizin attığınız parçalara baktım, düz, her yerde olacak şeyler (kötü değiller, standartlar, her türlü bulunacak şeyler, bunları alamıyor olmak cidden çok acaip!)

çoğu pantolonu kestirmeden etmeden bile giyebilirsiniz- gerçi şu paçası bol modelleri genelde ekstra uzun yapıyorlar. elbise trençkot her boyda modeli kaldırcak bir orantınız var-- Allah'tan daha ne istiyorsunuz ki acaba? 2 çocuklu kadın olarak?

yani herkes basic önerisi vermiş de, biraz dumur oldum 30 yaşındasınızdır en az herhalde ?
birkaç düz gömleğiniz birkaç kazağınız vardır? herşeyi attınız mı? depremzede misiniz? ne biliyim gebeliklerden önce çok çook mu zayıftınız?

yanlış anlaşılmasın ben konunun cemaziyelevvelini bilmediğim için soruyorum. madem burada herkes canhıraş yardım etmek istiyor. 2 çocuklu yetişkin kadın olarak şimdiye kadar çıplak gezmiş olamayacağınıza göre? gardrobunuz ne tarz biraz paylaşın milet size bunun üstüne şunu al bak filan derdi? onu geçtim çantanız yok olabilir mi yav?

yani misal ben olsam düz beyaz tişört kazak gömlek almam, çünkü var. çalışan, belli yaşa gelmiş kaç kadının yoktur bilemedim gerçekten şaşırdım. hani yaşınız 25 olsa ve "şimdiye kadar bir tarzım yoktu, öğrenciyken filan 3-5 parçayı çevirdim çevirdim giydim, hem çok önemsemiyordum hem x,y,z sebeplerim vardı (her neyse), e şimdi işe başladım bütçem dar, ne giycem bilmiyorum" konusu olsa "basic al" derim de....

üstüne güzel 1-2 blazer bakın --ay artık milyon tane var her yerde, link vermeye bile gerek yok. çünkü eskiden etek-ceket takımlar döpiyesler vardı. artık yok. herkesler blazer giyiyor. blazer giydin = business oldun, altına koca tabanlı spor ayakkabı bile giysen, ciddili oldun.
çıkardın aaa spor oldun.

güzel 1 kaşe ceket/çok uzun olmayan mont (ya da trençkotların crop hali olan modeller de çok moda) bir de süet bildiğimiz boy bir trençkot bakın -zaten süet de bu sezon çok moda. yanık kahveler filan da çok moda. her zaman giyilir.

pantolonlardan bence de bol inen modellere bakın üstüne nispeten kısa dar üstlerinizi giyin

ha ben olsam göbeğim filan da yoksa bol bol etek elbise giyerim, ben hala 15 sene önce aldıklarımı giyiyorum.

yoksa normal çalışma düzeninde yıka-ütüle-leke çıkart- sabaha lazım kurutucuya at vs. derken yıpranırdı, benim yıpratmaya imkanım yok.
bu sebeple alışveriş orucundayım. senede 6-7 parça filan alıyorum. ayakkabı çanta pijama dahil. evde giydiklerimi iyice yıpranıyor onları da atıyorum. bu sene 4 tane çok yakınlarımdan düğün oldu gittiğim, hiçbirine birşey almadım giderken. o kadar yani. alır bi kenara koyardım eskiden, hepsini yeri zamanı geldi kullandım.

yani şu an alsam da giymeyeğim, mantıksız almak + biraz da karbon ayakizi, aşırı tüketim filan meseleleri beni rahatsız etmeye başladı + herşey ne kadar pahalanmış....ve eskiden %100 pamuk olan tişörtler hep polyesterli filan olmuş, bu düşen kalite beni çok üzüyor.

tüm bunlara rağmen şu anda bana "al" deyin şu anda çıksam ya da bi trend.. girsem herhalde 1597365 parça alırım...canına okurum. (bana orucumu bozdurmayın)

bu kadar almak isteyip de alamıyor olmanız enteresan tam olarak sebebinin ne olduğunu da bilemedim. hani mesela benim bir kardeşim hele bekarken asla beğenemezdi. ama kız titizdi, tarzı biraz ayrıntıcıydı. sizin attığınız parçalara baktım, düz, her yerde olacak şeyler (kötü değiller, standartlar, her türlü bulunacak şeyler, bunları alamıyor olmak cidden çok acaip!)
Şekerim kadın giyinmiyor ki, üzerine bulduğunu geçirip vücudunu örtüyor. Problem burda zaten. Ama pek aşmak istiyormuş gibi gelmiyor bana.

Bu durum bende de vardı. Benim annem hep ben çula çaputa para harcamam, dolabımda bir tane eteğim var, her gittiğim yerde onu giyerim diye övünürdü. Milletten örnek verirdi, bak şu kadın kıyafete çok para harcardı kocası battı, bir kuruşa muhtaç oldular diye. Bende hep alışveriş yaparsam batarım, kıyafete para harcayan insanın sonu felaket olur diye düşünürdüm. Mağazalarda herşey çok pahalı gelirdi. Asla karar verip alamazdim. Alsam da sanki suç işlemişim gibi gelirdi. Bir dönem başka mevzular için terapi almıştım, bu mevzuda orda çıktı ortaya. Sonra sonra düzelttim baya.
Maalesef genelde anne baba kaynaklı oluyor bu travmalar ...

Mesela biri günlük tarz biri daha spor bu tarzları beğeniyorum ama asla biraraya getirip alamıyorum stok vs durumuda oluyor tabi . Fiyatlar da yüksek yani bi anda 3-5 kombin satın alamam o yüzden almışken saçma bir şey almakta istemiyorum

Herseye yuksek para odemek zorunda degilsinjz. Ayakkabılar onemli, paraya kiyin. Ancak kazak alirken binlerce liralik kazak almaniza gerek yok. Kot pantolon alıyorsanız paraya kiyin ama atiyorum turuncu renkli ince kumas pantolonu lcw den alın.

Hic biseu alamiyosaniz ana parçaları alin. Bir guzel kot pantolon, birde siyah pantolon alin. Bir siyah- bir bej kazak bide beyaz gomlek gibi.
Kot pantolon ustune ne renk giyerseniz uyuyor zaten ister bordo ister pembe giyin isterseniz gömlek.

çıkardın aaa spor oldun.

Attığım tarza baktıysanız kombin yapıp bir kaç link atın alayım 🌼

X